vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Απιονισμένο νερό

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 28, 2011, 10:30 »
Το WFI το χρησιμοποιούν στα νοσοκομεία στις νεφελοποιήσεις των βρογχοδιασταλτικών μέσω συσκευής νεφελοποίησης (aerolin, pulmicort, berovent κ.ο.κ.)
Ουσιαστικά μιλάμε πάλι για ατμοποίηση, όπου τους ατμούς τους εισπνέει μέσω μάσκας ο ασθενής.

Άρα μια χαρά κάνει το wfi για αραίωμα της vg. Έτσι;; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος cpag

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 21:03 »
Έχω ρωτήσει σε 2-3 φαρμακεία και δεν έχουν wfi.
Το απιονισμένο από το supermarket που είναι για το σίδερο δεν κάνει ??

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 21:07 »
Άρα μια χαρά κάνει το wfi για αραίωμα της vg. Έτσι;; :confused1:
Ναι.
Έχω ρωτήσει σε 2-3 φαρμακεία και δεν έχουν wfi.
Το απιονισμένο από το supermarket που είναι για το σίδερο δεν κάνει ??
Ναι.


Αποσυνδεδεμένος cpag

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 21:24 »
Από ότι κατάλαβα το ναι σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χρήσης?
Η πλάκα είναι ότι η φαρμακοποιός σήμερα μου είπε ότι και οι ίδιοι προμηθεύονται από το βενζινάδικο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 22:48 »
Φίλε μου θα σου έλεγα καλύτερα όχι. Το wfi είναι για ενδοφλέβια, ενδομυϊκή κ ενδοαρτηριακή χρήση. Έχει αριθμό παρτίδας κ ημερομηνία λήξης. Είναι ότι καλύτερο για την χρήση που το θέλουμε... Δε νομίζω λοιπόν τα φαρμακεία να προμηθεύονται από βεζινάδικά. Κ αν το κάνει η φαρμακοποιός σου να της πει να το κλείσει πριν συμβεί κάτι κ την κλείσουν αυτή μέσα...
Να ζητήσεις από φαρμακείο να σου φέρουν. Ένα κάρο φαρμακαποθήκες υπάρχουν που έχουν wfi. Το απιονισμένο νερό απλά δεν έχει άλατα. Μπορεί όμως να περιέχει ένα σωρό άλλες ενδεχομένως βλαβερές ουσίες/στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 04:27 »
Από ότι κατάλαβα το ναι σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χρήσης?
Η πλάκα είναι ότι η φαρμακοποιός σήμερα μου είπε ότι και οι ίδιοι προμηθεύονται από το βενζινάδικο  :laugh1:
Θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς σε αυτό το φαρμακείο, για τπτ.
Το Water For Injections είναι συνήθως σε μικρά μπουκαλάκια των 5ml, αυτά χρησιμοποιώ εγώ, ή σε μπουκάλια μεγαλύτερης χωρητικότητας. Έχουν αριθμό παρτίδας και ημερομηνία παραγωγής και λήξης όπως ανέφερε και ο crisx, καθώς επίσης κατασκευαστή, αριθμό LOT πάνω στο μπουκάλι κλπ.
Είπαμε να φύγουμε από το βρωμοτσίγαρο, ας προσπαθήσουμε να ξέρουμε, όσο είναι αυτό δυνατό, τι βάζουμε στο στόμα μας. ;)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 09:44 »
Στο φαρμακείο που ζήτησα WFI μου έδειξε κάτι σε αμπούλες. Κάτι τέτοιο εννοείτε, ή είναι κλασσικά μπουκαλάκια?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 09:49 »
Όπως ακριβώς και με τον normal salin 0.9% φυσιολογικο ορό που στα νοσοκομεία υπάρχει σε συσκευασία λίτρου αλλά στα φαρμακεία σε μικρά φιαλίδια, έτσι και με το WFI...

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 09:56 »
τελικα υπαρχει καιπιος λογος που δεν κανει το απιονισμενο νερο το απλο ? επιδει φτιανω λιτρο βαση θελω ποοοοολαααααααα αμπουλακια απο του φαρμακιου ....  :-\

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 10:10 »
Αν έχεις κάποιον φίλο-γνωστό γιατρό ή νοσηλευτή , πες του να σου φέρει μία συσκευασία λίτρου από νοσοκομείο...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 10:30 »
Αν το παραγγείλετε στο φαρμακοποιό της γειτονιάς σας (WFI 1lt) και το διαθέτει η αποθήκη που τον προμηθεύει, θα το έχετε πολύ γρήγορα στα χέρια σας και με κόστος μηδαμινό ;)

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 10:57 »
εγω πηρα γλυκερινη απ το φαρμακειο (http://www.syndesmossa.com/) κ δεν προσθεσα καθολου νερο κ ειμαι ΟΚ  :thumpup:

το υγρο μου αραιωνεται απο το αρωμα και τη βαση νικοτινης που ειναι PG

για οσους θελουν πηκτα υγρα δεν υπαρχει προβλημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 11:59 »
Αν έχεις κάποιον φίλο-γνωστό γιατρό ή νοσηλευτή , πες του να σου φέρει μία συσκευασία λίτρου από νοσοκομείο...
τον αδελφο μου στο ονασιο και φιλο σε αλο νοσοκομείο το θεμα ειναι υπάρχει λογος να το παρω τι διαφορετικό εχει απο το απιονισμενο νερο που ιδι εχω ?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:04 »
τελικα υπαρχει καιπιος λογος που δεν κανει το απιονισμενο νερο το απλο ? επιδει φτιανω λιτρο βαση θελω ποοοοολαααααααα αμπουλακια απο του φαρμακιου ....  :-\

Λοιπόν, ο απιονισμός γίνεται με στήλες απιονισμού. Είναι κύλινδροι όρθιοι σαν τους παλιούς θερμοσίφωνες αλλά ακόμα μακρύτεροι.
Αυτή η στήλη είναι γεμάτη με ειδικές ρητίνες ώστε να απαλλάσει το διερχόμενο νερό από ιόντα. Μετά από χρήση κάποιων λίγων τόνων νερού θέλει αναγέννηση (ουσιαστικά την λαμβάνει ο προμηθευτής της και κάνει λήψη των ιόντων της στήλης). Αυτός είναι ο εργαστηριακός απιονισμός για υψηλής απόδοσης ιοντανταλλακτικές στήλες.


Ομως απιονισμός γίνεται και στις πισίνες, κυρίως για την απομάκρυνση αλάτων ασβεστίου που θα πήγαιναν στις αντιστάσεις θέρμανσης. Δεύτερος λόγος η υποβοήθηση της απόδοσης του χλωρίου στην απολύμανση του νερού (αν υπάρχουν πολλά άλλα ιόντα ανταγωνίζονται αυτά του χλωρίου και δε μπορεί να λειτουργήσει απολυμαντικά).


Άρα: Απιονισμός από απιονισμό διαφέρουν. Αυτό που βρίσκουμε στο βενζινάδικο για τα σίδερα δεν είναι φαρμακευτικής καθαρότητας. Κάνει για σίδερα ατμού, ψυγεία αυτοκινήτων κλπ. Το απιονισμένο νερό που καλό θα είναι να χρησιμοποιήσουμε στα υγρά ιδιοκατασκευής, πρέπει επίσης να έχει υψηλή καθαρότητα. Αλλιώς τζάμπα πληρώνεις 99%+ καθαρότητα στις λοιπές πρώτες ύλες.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:17 »
Και η διαφορά wfi με απλά απιονισμένο νερό (π.χ. για σιδέρωμα);

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506215 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154223 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568183 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243288 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293477 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1571 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762229 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios