vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, grag, Jorge, Sergios, camber, giorgos1999, manoslykos

Twitter

Ερευνητική συνέντευξη με θέμα εμπειρίες από χρηστές ηλεκτρονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,
Είμαι τελειόφοιτος φοιτητής ψυχολογίας και στα πλαίσια της πτυχιακής μου εργασίας επέλεξα το θέμα των εμπειριών από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως θέμα.
παρακάτω θα αναφερθώ σχετικά με αυτό.Ο λόγος που κάνω αυτή την έρευνα είναι να ερευνηθεί εις βάθος το ψυχολογικό υπόβαθρο, πίσω από το οποίο βασίζονται οι εμπειρίες του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

τι χρειάζεται η έρευνα αυτή;
Άτομα που κάνουν χρήση του και έχουν εμπειρία στο ηλεκτρονικό τσιγάρο καθώς επίσης και να θέλουν να μιλήσουν για αυτό ελεύθερα και ανοιχτά και φυσικά εντελώς ανώνυμα. Ωστόσο λόγω του τύπου της ερευνάς που κάνω τα άτομα θα είναι περιορισμένα.
Είναι εγκεκριμένο το πρωτόκολλο;
Είναι δεοντολογικά εγκεκριμένο το πρωτόκολλο οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος της σωματικής ή ψυχικής υγείας από την συμμετοχή στην συνέντευξη και ακολουθεί τους κανόνες βάση του code of conduct του B.P.S. θα δοθούν φόρμες συμμετοχής με όλες τις λεπτομέρειες για όσους ενδιαφέρονται.

ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Ιορδανίδης Η.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2013, 01:43 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλή επιτυχία στην έρευνά σου, φίλε Ιορδανίδη.

Το φόρουμ μας θα έχει κάποια ενημέρωση σχετικά με τα αποτελέσματα τής έρευνας όταν αυτή θα ολοκληρωθεί;

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Πάντοτε χρήσιμες είναι οι επιστημονικές μελέτες και μάλιστα όταν έχουν θέμα με το οποίο δεν έχουν ασχοληθεί άλλοι.
Μερικές διευκρινήσεις μόνο:
Η έρευνα θα γίνει με προσωπική συνέντευξη ή μπορεί να γίνει και διαδικτυακά;
Θα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο ή οι συμμετέχοντες θα μιλήσουν γενικά για τις εμπειρίες τους;
Θα ενημερωθεί το φόρουμ με κάποιο τρόπο όταν ολοκληρωθεί η εργασία, ώστε να πάρουμε μια ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
... και, σε περίπτωση που τα αποτελέσματα εξαχθούν συατιστικά ακραία (υπέρ του δέοντος θετικά ή αρνητικά) υπάρχει περίπτωση νέας έρευνας με - πολύ - μεγαλύτερο δείγμα;

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτάξτε θα ήθελα πολύ να πω το τι θα μπορούσε να ακολουθήσει, εάν όλα πάνε καλά θα μπορούσε να φτάσει και σε δημοσίευση το πράγμα. Τώρα θα δούμε γιατί ακόμα όλα είναι ρευστά αλλά εάν ύπαρξη η δυνατότητα και κάποιο abstract ή και ολόκληρο θα μπορούσε να είναι διαθέσιμο εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα. απλά δεν θα ήθελα να υποσχεθώ κάτι που δεν ξέρω εάν είναι εφικτό. Αν είναι όμως γιατί όχι. 
Η ερεύνα μου βασίστηκε στην δουλεία των Summers McQueen & Towers απλά επειδή εκείνοι βασίστηκαν στα λεγόμενα pragmatics εγώ είχα μια απόφαση να πάω μέσω αλλού δρόμου δηλαδή ανάλυση διάλογου και όχι ομαδικές κλπ.
WileECoyote όσον αφορά της διευκρινήσεις:
Δυστυχώς όχι διαδικτυακά, γιατί χάνονται κάποια πράγματα που υπάρχουν στην δυναμική της συζήτησης και δεν θα ήθελα να χαθούν.
 Το πρωτόκολλο είναι με προσωπική συνέντευξη με το άτομο κάτω από ένα δικής του επιλογής ψευδώνυμο και με τήρηση της ανωνυμίας τους ως προς τα στοιχεία του συμμετέχοντα και γενικός σε ότι στοιχειά μπορεί να βλάψουν την ανωνυμία αυτή όπως πχ διευθύνσεις ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο το οποίο έστω και να προβληματίσει.
Δεν τίθεται θέμα ερωτηματολόγιου ακριβώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ατζέντα και το άτομο τα λέει όπως αυτό επιθυμεί σε ένα πλαίσιο πχ. λέει ότι το υγρό που έκανα με νικοτίνη τόσο με βοήθησε περισσότερο σε κάτι από το άλλο που είχα με νικοτίνη τόσο - ή + δηλαδή δεν είναι κάτι κλισέ που σου λέει ο ερευνητής: είναι τάδε; Και είναι ημιδομημένη δηλαδή το άτομο θα μου πει αυτά που θέλει στο θέμα. Είναι η εμπειρία του και η άποψη του και αυτή ζητώ να μου “χαρίσει”.
Η εργασία περίπου στις 26/4 παίρνει σε κατάσταση παράδοσης και κοντά στους 2 μήνες θα έχω απαντήσεις για τα δεδομένα και ίσως διορθώσεις ή κάτι άλλο. Όπως γράφω και λίγο πιο πάνω πολύ ευχαρίστως, εάν όλα πάνε καλά θα το δούμε τότε, ωστόσο είναι βάση θεμάτων που θα φέρουν οι συμμετέχοντες και μακάρι να πάει καλά γιατί και εγώ θα το θέλω γιατί έχουν γίνει τόσες έρευνες και σε κλινικό και σε ποσοτικό επίπεδο ενώ σε ποιοτικές μεθόδους υπάρχει σοβαρή έλλειψη δεδομένων. Πρέπει να ληφθούν υπόψη και αυτά.
Αγαπητέ spectrum
Δεν τίθεται θέμα στατιστικής εδώ γιατί μιλάμε εξ αρχής για ποιοτική ανάλυση δεδομένων δηλαδή αυτά που θα συζητηθούν και έτσι δεν υπάρχουν ακραίες στατιστικές τιμές όπως ούτε σωστό και λάθος. Το δείγμα είναι πολύ μικρό λόγο μεθοδολογίας ωστόσο θα μπορούσε να γίνει αλλά δεν θέλω να πω κάτι που δεν θα μου βγει. Δεν μου αρέσει να υπόσχομαι κάτι και να μην γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας

Θερμή παράκληση στα άτομα που θέλουν να συμμετέχουν. Εάν γίνεται αντί για PM ένα e-mail στην διεύθυνση [email protected] διότι δεν έχω την δυνατότητα να σας απαντήσω στα PM όσο και αν το θέλω ή ας μου αφήσουν εκείνοι ένα e-mail να επικοινωνήσω εγώ ο ίδιος μαζί τους. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Επίτρεψέ μου Ιορδανίδη Η.
να έχω σοβαρότατα ερωτηματικά για τον τύπο της , των συνεντεύξεων που πρόκειται να κάνετε .
Προσωπική μου γνώμη όποιος θέλει να ασχοληθεί να είναι πολύ προσεκτικός .
Συγνώμη αν είμαι η φαίνομαι επιφυλακτικός αλά κάτι δεν μου αρέσει και οφείλω να προειδοποιήσω την κοινότητα .
Αυτός που θα δεχθεί την συνέντευξη θα πρέπει να γνωρίζει όλα τα στοιχεία του ενδιαφερομένου
Παρ' όλα αυτά εύχομαι να κάνω λάθος .

Καλημέρα σας .

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
.........
 Το πρωτόκολλο είναι με προσωπική συνέντευξη με το άτομο κάτω από ένα δικής του επιλογής ψευδώνυμο και με τήρηση της ανωνυμίας τους ως προς τα στοιχεία του συμμετέχοντα και γενικός σε ότι στοιχειά μπορεί να βλάψουν την ανωνυμία αυτή όπως πχ διευθύνσεις ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο το οποίο έστω και να προβληματίσει.
Δεν τίθεται θέμα ερωτηματολόγιου ακριβώς σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ατζέντα και το άτομο τα λέει όπως αυτό επιθυμεί σε ένα πλαίσιο πχ. λέει ότι το υγρό που έκανα με νικοτίνη τόσο με βοήθησε περισσότερο σε κάτι από το άλλο που είχα με νικοτίνη τόσο - ή + δηλαδή δεν είναι κάτι κλισέ που σου λέει ο ερευνητής: είναι τάδε; Και είναι ημιδομημένη δηλαδή το άτομο θα μου πει αυτά που θέλει στο θέμα. ...............


Φίλε kritike, δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος για τόση επιφυλακτικότητα.... Πιο πολύ το βλέπω σαν μια συζητηση σε μια καφετερια, και όπως λέει και το παραπάνω κείμενο, πρόκειται για μια κουβέντα, όπως θα γινότανε με κάποιον που θέλει να ξεκινήσει το άτμισμα, εμπειρικά απο τον καθένα.


Από την άλλη, καλά κάνεις σε προσωπικό επίπεδο να έχεις όποιες επιφυλάξεις θέλεις, απλά  και ο τρόπος που δείχνεις την επιφυλακτικότητα σου, αμφισβητώντας κάποιον δημόσια, δείχνει σαν ξέρεις κάτι....
Ξέρεις κάτι? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Η απάντηση του Η.Ιορδανίδη με κάλυψε και ως προς την μεθοδολογία και ως προς τις προθέσεις.
Θέμα προσωπικών στοιχείων δεν τίθεται, όπως μας εξήγησε, θα διασφαλιστεί πλήρης ανωνυμία.
Όσο για τα στοιχεία του ερευνητή θεωρώ ότι μετά από αυτή τη δήλωση
θα δοθούν φόρμες συμμετοχής με όλες τις λεπτομέρειες για όσους ενδιαφέρονται.
δεν υπάρχει κάποιο σκοτεινό σημείο, αφού θα τεθούν στη διάθεση όσων πάρουν μέρος.

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,  για να τεθούν όλα στο φως επί του θέματος.
Όσο αφορά όσα δήλωσε ο kritikos727
Να σου τονίσω πως βάση της δεοντολογίας ο συμμετέχοντας έχει το δικαίωμα να φύγει από την ερεύνα, εάν έχει κάποιο θέμα. Είναι μέσα στον κώδικα δεοντολογίας και αυτό. Υποχρεούμαι σαν ερευνητής να το κάνω αυτό.
Όσον αφορά τα μεθοδολογικά, interpretative phenomenological analysis όποιος γνωρίζει γλωσσολογική ερεύνα ή από πολιτικές επιστήμες ή από διαχείριση ανθρωπίνων πόρων λογικά την γνωρίζει ωστόσο αν και πάλι δεν πείθεσαι μπορείς να το ψάξεις στο Internet.
Υπάρχει φόρμα συγκατάθεσης πριν και ενημέρωση λεκτική πριν δοθεί η συνέντευξη δηλαδή το άτομο θα γνωρίζει τι του γίνεται.
Προσοχή επειδή με αυτό το θέμα με τα προσωπικά στοιχειά είμαι και εγώ  “touchy” σαν άτομο έχω φτιάξει μια φόρμα με 3 ειδικά διαμορφωμένα πράγματα έναν κωδικό (που βγαίνει τυχαία) το ψευδώνυμο και επίσης τον αριθμό της συνέντευξης με αυτόν τον τρόπο προστατεύω τον οποιονδήποτε συμμετέχοντα με πλήρη ανωνυμία.
Αυτό έχω να σου πω όπως επίσης ότι έχεις δικαίωμα να είσαι επιφυλακτικός ή να προειδοποιήσεις εάν αυτό νομίζεις. Στην τελική δημοκρατία δεν έχουμε στην έκφραση λογού;
 
Αγαπητέ Joyeman
Η συζήτηση σε ένα τέτοιο πλαίσιο θα γίνει και αυτό επιδιώκω απλά το μέρος θα διαφέρει για την προστασία της ανωνυμίας κυρίως.
Ασχολούμαι με την βιβλιογραφία του θέματος από το 2011 και έψαχνα πολύ προσεκτικά για να βρω που υπάρχει κάτι σημαντικό. Από κει  και πέρα όποιος θέλει κανονίζουμε με γνωρίζει τα λεμέ και κρίνει μονός του.
WileECoyote πλέον έχεις και πιο συγκεκριμένα στοιχειά για την μεθοδολογία μου.
Για περεταίρω λεπτομερές e-mail υπάρχει διαθέσιμο να προσθέσω ότι στην μεθοδολογία μου δεν υπάρχει η οποιαδήποτε  “απάτη” ξεκάθαρα και απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ηλία, με ένα μήνυμά σου ακόμα θα μπορείς να απαντήσεις και στα ΠΜ που δέχεσαι.

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλά ευχαριστώ πολύ








Να μη διαγραφεί
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2013, 17:09 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ο πρώτος που πήρε συνέντευξη ο Ηλίας ήμουν εγώ. Μια χαρά παιδί είναι, ανοιχτόμυαλος και χωρίς προκαταλήψεις ούτε υπέρ ούτε κατά του η.τ.
Το παιδί τώρα τελειώνει τις σπουδές του, νομίζω ότι είναι καλό να τον βοηθήσουν όλοι στην πτυχιακή του εργασία.
Λίγος χρόνος θα χρειαστεί, απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις θα δοθούν και τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος IIordanidis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα να ανακοινώσω για όσους ενδιαφέρονται ότι θα πρέπει να εχουμε κάνει την συνάντηση μέχρι τις 17-18 του μήνα όποτε όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν για να κλείσουμε ώρα και μέρα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Ιορδανίδης Η.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12