vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, JohnDag, ThioVag, camber, taskol65, Jorge, tony1976

Twitter

Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο

Από πέρυσι στο τέλος του χειμώνα έκανα κάποιες παρατηρήσεις .
Είδα ότι δεν κόλλησα 2-3 ιώσεις που πέρασε η οικογένειά μου , ούτε συνάχι είχα εκτός από 1 φορά που κράτησε 2-3 μέρες χωρίς πυρετό η φάρμακα .
Άρχισα λοιπόν να ρωτάω συγγενείς και φίλους που ατμίζουν πώς πέρασαν τον χειμώνα τους όσο αναφορά το επίμαχο θέμα .
Όλοι εκτός από έναν που δέν είναι και λίγοι 45-48 άτομα σταματάνε και με ένα ύφος ερωτηματικού στην έκφρασή τους προσπαθούσαν να θυμηθούν ...
Η απάντηση ήταν αυτή πού περίμενα ...

Τώρα που το λές όντος δεν κρύωσα ούτε ίωση πέρασα παρόλο που είχαμε 2-3 κρούσματα στο σπίτι .
Κάποιοι ( 1/3 ) πέρασαν την ίωση αλά πολύ χαλαρά και χωρίς φάρμακα της μισές μέρες που άλλες φορές είχαν άσχημες εμπειρίες .
Μόνον ένας μου είπε ότι πέρασε όλες της ιώσεις παράλληλα με την οικογένεια αλλά είχε ξεκινήσει το άτμισμα αρχές του χειμώνα και έκανε 2-3 τσιγάρα την ημέρα .

Φυσικά μέχρι και τώρα που σας γράφω ρωτάω ξανά τούς ίδιους η και νεότερους ατμιστές και οι απαντήσεις είναι όμοιες .

Για να βγούν ποιο ασφαλή συμπεράσματα θα ήθελα και της δικέ σας αναφορές , όπως επίσης από γνωστούς , συγγενείς η φίλους σας.

Ευχαριστώ .



Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 09, 2013, 20:46 »
Πρώτη φορά που έκοψα το τσιγάρο ήταν πριν 4 χρόνια και το κράτησα ενάμισι χρόνο. Μέσα στον ενάμισι χρόνο δεν κρυολόγησα ούτε μια φορά. Τα κρυολογήματα και οι ιώσεις επανήλθαν κανονικά τον επόμενο χειμώνα όταν ξανάρχισα να καπνίζω. Η δεύτερη απόπειρα με το το ητ έγινε τον Δεκέμβριο και μέχρι τώρα δεν έχω καμία απολύτως ίωση. Έχει λογική φυσικά γιατί το κάπνισμα ρίχνει σαφώς την άμυνα του οργανισμού

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 09, 2013, 20:51 »
Ναι αλλά και οι άλλοι στο σπίτι δέν καπνίζουν ούτε ατμίζουν .

Μήπως έχει αντισηπτικές και αντιμικροβιακές ιδιότητες το άτμισμα ?

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 09, 2013, 20:53 »
Το ίδιο και εγώ. Έχω δυο μικρά (διδυμάκια) στο σπίτι που όλο και κάποια ίωση κουβαλάνε, αλλά εγώ, αν και είμαι σε πολύ στενή επαφή μαζί τους δεν κολλάω οσο εύκολα (1 στις 10). Η γυναίκα μου, από την άλλη, που δεν κατάφερα να την κάνω ατμίστρια, κολλά σχεδόν ό,τι περάσουν τα παιδιά. Δεν ξέρω αν είναι από τη διακοπή του καπνίσματος, αλλά η διαφορά είναι εμφανής.

edit: λέτε η γλυκερίνη να αποτρέπει τους ιούς να "ριζώσουν" στη στοματοφαρυγγική κοιλότητα, που είναι και ο βασικός τόπος ανάπτυξής τους; Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 09, 2013, 20:57 »
νομιζω ειναι το λιγοτερο αφελες να εχουμε εστω και την υποψια οτι το ατμισμα ευθυνεται για κατι τετοιο.


να μου πεις οτι το κ.τ. μπορει να "ριχνει" τις αμυνες του οργανισμου κανοντάς τον πιο ευπαθη στο κρυολογημα να το δεχθω.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 09, 2013, 20:59 »
Ναι αλλά και οι άλλοι στο σπίτι δέν καπνίζουν ούτε ατμίζουν .

Μήπως έχει αντισηπτικές και αντιμικροβιακές ιδιότητες το άτμισμα ?


Ε καλά όχι κι έτσι  :)  Είπαμε για εμάς που καπνίζαμε πριν βελτιώνει την άμυνα του οργανισμού μας. Πάντως έχεις δίκιο ότι ακόμα και το παθητικό κάπνισμα ειδικά στα παιδιά έχει το ίδιο αποτέλεσμα σαν να κάπνιζαν

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:00 »
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά είχα ακούσει ότι το τσιγάρο καταστρέφει την βιταμίνη C που είναι σημαντική στην άμυνα του οργανισμού. Αρα, σταματώντας το τσιγάρο, βοηθάμε τον οργναισμό μας να αμύνεται καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:10 »
Α γειά σου ρε Κώστα. Έλεγα κι εγώ, ιδέα μου είναι?
Όλες κι όλες μια 3μερη ιωσούλα στο τσακ μπαμ πέρασα μόλις πριν μερικές μέρες. Και πέρσι το ίδιο.
Ιάση εξπρες.
Εκτός του ότι προφανώς ανεβαίνει η μαχητικότητα/άμυνα του οργανισμού λόγω διακοπής του καπνίσματος κάπου διάβασα -δε θυμάμαι που- ότι η γκυλερίνη έχει ήπιες αντισηπτικές και αντιμικροβιακές  ιδιότητες. Εξάλλου δε χρησιμοποιείται και για συντηρητικό?

Αποσυνδεδεμένος Ιωάννα

  • **
  • 145
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:12 »
Συνήθως κάθε χρόνο εχω προβλημα με φαρυγγιτιδα και ολα τα συμπτώματα της φέτος τιποτα δεν με επισκέφθηκε,επίσης στην δουλειά όλες πέρασαν ίωση εγω τιποτα,βέβαια όλες ειναι καπνιστριες τυχαίο δεν ξερω

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος Κ.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
  • http://edomilamemixanokinita.blogspot.gr
    • https://www.facebook.com/stelios.kandilas
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:14 »
Καλησπέρα, φίλε όντως έχεις δίκιο. Αρρώστησα τον Σεπτέμβριο τότε κάπνιζα. Από τον Νοέμβριο που άρχισα να ατμίζω όντως δεν αρρώστησα. 

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:14 »
Σίγουρα ναί .. το τσιγάρο επιβαρύνει τον οργανισμό μας και ότι καταστρέφει την βιταμίνη  C είναι γεγονός αλλά βάζω επιπλέον ένα ερώτημα για να καταλάβουν όλοι .

Κάπνιζα 32 χρόνια με ότι αυτό συνεπάγεται για τον οργανισμό μου και τώρα που ατμίζω , δέν καπνίζω έχω καλύτερη άμυνα από αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ ? ( Αδερφή - Πατέρας - Γυναίκα - κουμπάρους - συγγενείς  καί και .) 

Αποσυνδεδεμένος rastone

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:21 »
Η δικια μου εμπειρια ειναι πως αν και κρυολογησα φετος με πυρετο,ηταν η πρωτη φορα που δε πηρα φαρμακα (κανα αντιπυρετικο μονο) και περασε μονο του.Παλιοτερα μου το γυρναγε παντα σε βρογχιτιδες και χρειαζομουν οπωσδηποτε αντιβιωσεις κτλ

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:25 »
Να δεις που στο τέλος θα το προτείνουν και στους ασθματικούς.
2 εισπνοές με aerolin και καπάκι 1 cinnamon cookie.  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:27 »
Όντως η γυκερίνη έχει ήπιες αντισηπτικές ιδιότητες. Σε συνδυασμό με το δυνάμωμα του οργανισμού με τη διακοπή του καπνίσματος, ίσως έχουμε καλύτερη άμυνα απέναντι στους ιούς.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Ιώσεις , κρυολόγημα και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 09, 2013, 21:29 »
Μήπως έχουμε άλλο ένα όπλο κατά του τσιγάρου και των εχθρών μας ? . ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12