vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Έρευνα για την κυκλοφορία σε στεφανιαία αγγεία πριν και μετά το η.τ. ή κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, μετά από απίστευτη ταλαιπωρία 8 μηνών, πήραν έγκριση τα πρωτόκολλα για τις κλινικές μελέτες.


Ο χρόνος μας πιέζει αφόρητα αφού στις 14 Φεβρουαρίου (πιθανώς να πάρει παράταση 3-4 μέρες) λήγει η προθεσμία υποβολής εργασιών για το ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαικής Καρδιολογικής Εταιρίας (θυμάστε την δημοσιότητα που είχε πάρει παγκοσμίως η περσινή μελέτη).
Γι'αυτό ζητούνται ΑΜΕΣΑ εθελοντές που θέλουν να συμμετάσχουν στην μελέτη, όπως την είχα αναφέρει παλαιότερα. Θα μετρήσουμε την κυκλοφορία σε στεφανιαία αγγεία (δηλαδή στα αγγεία που αιματώνουν την καρδιά) πριν και μετά από χρήση η.τ. με υπερηχογράφημα. Όσοι είναι καπνιστές, θα μετρηθούν πριν και μετά από τσιγάρο και μετά από ηλεκτρονικό τσιγάρο που θα ατμίσουν για 15 λεπτά.
Είπαμε ότι στο συγκεκριμένο πρωτόκολλο θα βάλουμε φλεβοκαθετήρα και θα χορηγηθεί μια φυσική ουσία (που παράγει ο ίδιος ο οργανισμός) που προκαλεί αγγειοδιαστολή και εξαφανίζεται σε 20-30 δευτερόλεπτα από την κυκλοφορία.
Μοναδική πρυπόθεση είναι να μην έχετε ατμίσει και να μην έχετε πιει καφέ για τουλάχιστον 3-4 ώρες πριν την μελέτη.


Οι εξετάσεις είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ (ειδάλλως δεν θα μας έδιναν ποτέ έγκριση). Να πω ότι πήραμε έγκριση από την επιτροπή ηθικής και δεοντολογίας, την επιστημονική επιτροπή και το διοικητικό συμβούλιο του νοσοκομείου (ουσιαστικά δεν υπάρχει άλλη επιτροπή ώστε να πάρουμε κι άλλες υπογραφές και εγκρίσεις).
Κατανοώ όσους φοβούνται το τσιμπηματάκι.


Θα είμαστε διαθέσιμοι για τις μελέτες καθημερινά από τις 6 το απόγευμα και μετά, αλλά και τα Σαββατοκύριακα. Παρακαλώ στην άμεση και μαζική συμμετοχή σας στη μελέτη. Όποιος θέλει να συμμετάσχει μου λέει ημέρα/'ωρα και μου δίνει με pm τα στοιχεία του (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, αριθμό τηλεφώνου-δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζονται κάτι άλλο) για να καταχωρηθούν στο νοσοκομείο και να κανονίσω το ραντεβού.


Χρειαζόμαστε οπωσδήποτε καπνιστές για την μελέτη (όχι μόνο ατμιστές) ή εκείνους που κάνουν και τα δύο (θα μπουν στην κατηγορία των καπνιστών).


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρε μεχρι ποτε ειναι η προθεσμια για τις μετρησεις? και για ποιο νοσοκομειο μιλαμε?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Στο Ωνάσειο γίνονται.
Ξεκινάμε από αύριο. Πρέπει να έχουμε κάνει όσους περισσότερους μπορούμε μέχρι τις 14 Φεβρουαρίου.




Να αναφέρω επίσης πως κάθε συμμετέχων θα λάβει ως δώρο μια συσκευή ecab και 20 μπουκαλάκια υγρό 10ml.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Πολύ κρίμα που δεν μπορώ να έρθω !!
Άντε γεροντάκια και νέοι ... τι περιμένετε και θα βοηθήσετε και τζάμπα εξέταση θα κάνετε και με υγρά θα φύγετε ,
Όσο ποιό πολλοί πάτε τόσο ποιο έγκυρα θα είναι τα αποτελέσματα .

Καλό κουράγιο σύντομε !!!

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Υπάρχει όριο ηλικίας;;
Το υγρό που θα ατμίσουμε στο Ωνάσειο τι περιεκτικότητα νικοτίνης έχει;;
Εγώ που έχω θυρεοειδή (σύνδρομο Χασιμότο), μπορώ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 23:51 από geokaza »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ηλικίες θέλουμε από 25 έως 50-55.


Για την μελέτη θα ατμίσετε υγρό 9mg για 15 λεπτά. Θα πρέπει να είστε για 4 ώρες χωρίς άτμισμα και καφέ.


Όποιος θέλει να συμμετάσχει μου στέλνει τα στοιχεία του σε pm.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Δηλωνω διαθεσιμος! ;D

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
ρε λεβέντες εσείς που είστε εκεί αθήνα και μπορείτε είναι κρίμα να μην συμμετέχετε  :yes:

και εξέταση τζάμπα θα κάνετε

και δωράκι θα πάρετε

και θα μάθετε πρώτοι την επίδραση του ή.τ επάνω σας

και τέλος πάντων είναι κρίμα σε μιά εποχή που τα συμφέροντα θέλουν να βάλουν ταφόπλακα στο ή.τ και να μας γυρίσουν στο κ.τ , να μην βοηθάμε όσοι μπορούμε στην εξακρίβωση της αλήθειας

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγω διαθεσιμος  :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όποιος θέλει να συμμετάσχει, στέλνει τα στοιχεία του σε pm και μου λέει μέρα και ώρα που τον βολεύει.


Η μελέτη γίνεται στο Ωνάσειο. Θα σας δώσω τα στοιχεία και το τηλ μου σε όλους τους συμμετέχοντες.


Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, κυρίως έχοντας υπόψιν την τεράστια προβολή που είχε η περσινή μελέτη σε όλο τον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, θέλω να τονίσω πως είναι πολύ σημαντική η προσέλευση των ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ για την μελέτη.


Ο λόγος είναι διπλός: καταρχάς θα συγκρίνουμε το άτμισμα με το κάπνισμα. Επιπλέον όμως, θα ζητήσουμε από τον καπνιστή να ατμίσει κι αυτός και να εξεταστεί μετά το άτμισμα. Έτσι θα ξέρει ακριβώς τί συμβαίνει στα αγγεία του τόσο αμέσως μετά το κάπνισμα όσο και μετά το άτμισμα. Προτείνω λοιπόν να παροτρύνετε φίλους σας καπνιστές να έρθουν για την μελέτη. Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε και τέτοιους.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Δεν μπορεί να βρεθεί μια πατέντα για την επαρχία;
Οι συμμετοχές θα ήταν τουλάχιστον  2 Χ ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Τί να κάνουμε παιδιά? Σκέφτηκα να βάλουμε λεωφορείο να σας κατεβάσουμε. Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλούς μαζί διότι χρειάζονται περίπου 45 λεπτά για τον καθένα. Και δεν είστε όλοι από ένα μέρος μόνο.


Δυστυχώς δεν βρίσκω λύση....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ούτε αυτό θα βόλευε εμάς τους νησιώτες.
Δεν πειράζει όμως, θα στηρίξουμε την προσπάθεια όπως μπορούμε.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Μπορειτε να γινετε λιγο πιο σαφης ως προς το ενδοφλεβιο υγρο και τι ακριβως προκαλει?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180415 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10160 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12