vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, dkostas, Milarepa, dvelev, SEB, th3ofilos, ZoeM

Twitter

Το η.τ. βελτιώνει σημαντικά την υγεία των καπνιστών (Γαλλική έρευνα)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Η έρευνα έγινε από τον Δρ. Jacques Granger (Πνευμονολογικό Νοσηλευτικό Κέντρο) και την Δρ. Brigitte Cornette (Κέντρο Ερευνών για την Υγεία) και είχε σκοπό να εξετάσει την αποδοχή και την ανοχή των καπνιστών προς το η.τ.
Ρόλο στην επιλογή των καπνιστών έπαιξε η επίγνωση τους ότι πρέπει να ελαττώσουν το κάπνισμα για να μειώσουν τον κίνδυνο για την υγεία τους, το αν έχουν προσπαθήσει προηγούμενα ανεπιτυχώς να κόψουν το τσιγάρο, αλλά και το ότι την εποχή της έρευνας δεν είχαν πρόθεση να το κόψουν.

Η ομάδα που επιλέχθηκε ήταν 100 καπνιστές, που δήλωσαν ότι δεν επιθυμούν να κόψουν το τσιγάρο, στους οποίους δόθηκαν δωρεάν συσκευές η.τ. και υγρά άτμισης για τρεις μήνες, με την οδηγία να ατμίζουν αντί να καπνίζουν και με στόχο να αντικαταστήσουν το κ.τ. με το ηλεκτρονικό. Στην αρχή της έρευνας έγιναν μετρήσεις βάρους, παλμών, σπιρομέτρηση και μέτρηση του εκπνεόμενου μονοξειδίου του άνθρακα.

Όλοι ήταν πάνω από 10 χρόνια καπνιστές, το 98% από αυτούς κάπνιζε πάνω από 10 τσιγάρα την ημέρα, ενώ το 52% 20 και πάνω τσιγάρα την ημέρα. Ηλικιακά, το 83% ήταν μεταξύ 25 και 59 ετών.
Στην αρχή τους δόθηκαν η.τ. μιας χρήσης, στη συνέχεια επαναχρησιμοποιούμενα με γεύση "light tobacco" και δύο επίπεδα νικοτίνης: 11mg/ml (1.1%) ή 16mg/ml (1.6%).

ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Σε ολόκληρη την (3μηνη) διάρκεια του προγράμματος παρέμειναν 74 από τους συμμετέχοντες, ενώ 26 διέκοψαν την συμμετοχή του επειδή δεν έμειναν ικανοποιημένοι ή λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος (από αυτούς οι 17 μέσα στον πρώτο μήνα).

Διακοπή του καπνίσματος
Παρόλο που για την έρευνα είχαν επιλεγεί καπνιστές που δεν είχαν πρόθεση να το κόψουν, 8 συμμετέχοντες έκοψαν τελείως το τσιγάρο μέσα στους 3 μήνες και ο ένας μάλιστα από αυτούς σταμάτησε και το η.τ. Η ολική διακοπή του καπνίσματος γίνεται πιο φανερή κυρίως στην ομάδα που κάπνιζε 11-20 τσιγάρα ημερησίως.

Μείωση του καπνίσματος
Οι υπόλοιποι, οι οποίοι παράλληλα με το η.τ. κάπνιζαν, όλοι μείωσαν το τσιγάρο:
το 68% (45 άτομα) το μείωσαν περισσότερο από 50%
το 32% (21 άτομα) το μείωσαν λιγότερο από 50%

Ικανοποίηση από τη χρήση η.τ.
43% δήλωσαν ότι μετά την χρήση η.τ. δεν είχαν επιθυμία για τσιγάρο
38% δήλωσαν ότι μετά την χρήση η.τ. μειώθηκε η επιθυμία για τσιγάρο και
27% δήλωσαν ότι μετά την χρήση η.τ. παρέμεινε η επιθυμία για τσιγάρο

Το 91% δήλωσε ότι η αίσθηση του η.τ. διαφέρει από αυτήν του κ.τ.

Αποτελέσματα στην υγεία
Το 64% παρατήρησαν θετικά αποτελέσματα στην υγεία τους, ενώ το 15% εντόπισε μικρές παρενέργειες (ενοχλήσεις στο στόμα, τα χείλια ή το λαιμό)

Στη διάρκεια των τριών μηνών
- μειώθηκαν οι σφιγμοί των συμμετεχόντων
- σε όλες τις περιπτώσεις μειώθηκε το εκπνεόμενο μονοξείδιο του άνθρακα και για όσους έκοψαν τελείως το κάπνισμα και χρησιμοποιούσαν μόνο η.τ. μηδενίστηκε
- η αύξηση του βάρους ήταν μέτρια. Στις περιπτώσεις ολοκληρωτικής διακοπής του τσιγάρου και συνέχισης του ατμίσματος, η αύξηση ήταν λιγότερη από όσο συνήθως παρατηρείται στις περιπτώσεις διακοπής του καπνίσματος.
- τα αποτελέσματα της σπιρομέτρησης βελτιώθηκαν με τη χρήση του η.τ. και η βελτίωση αυτή αυξανόταν όσο περισσότερο το άτμισμα αντικαθιστούσε το κάπνισμα (και μειωνόταν έτσι η χρήση του καπνού).
- η μέγιστη πίεση κατά την εκπνοή ανά δευτερόλεπτο (MEPS) παρέμεινε σταθερή ή βελτιώθηκε ελαφρά με τη χρήση του η.τ.

Μελλοντικές προθέσεις
Μετά από χρήση του η.τ. για 3 μήνες από τους συμμετέχοντες

το 8% είχαν σκοπό να επιστρέψουν στο τσιγάρο και να σταματήσουν τη χρήση η.τ.
το 9% ήθελαν το αντίθετο (να κόψουν το τσιγάρο και να συνεχίσουν το άτμισμα)
το 28% είχαν σκοπό να σταματήσουν τόσο το κ.τ. όσο και το η.τ
το 45% ήθελαν να συνεχίσουν και τα δύο

Η έρευνα έχει και άλλα δύο στάδια παρατηρήσεων, μετά από 6 και 12 μήνες.

Περιορισμοί της έρευνας
Μικρός αριθμός συμμετεχόντων ώστε να θεωρηθεί στατιστικά σίγουρη
Απουσία ομάδας ελέγχου για να γίνει σύγκριση
Ποικιλία συσκευών η.τ. που χρησιμοποιήθηκαν
Περιορισμένη επιλογή υγρών και επιπέδων νικοτίνης

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου είχε ως αποτέλεσμα την σημαντική μείωση του καπνίσματος στο 72% των καπνιστών

Από τους 74 συμμετέχοντες σε όλη την διάρκεια της μελέτης, οι 53 μείωσαν σημαντικά την κατανάλωση καπνού (έως και 95%) και οι 8 έκοψαν τελείως το τσιγάρο. Οι υπόλοιποι δήλωσαν ότι μείωσαν το τσιγάρο, αλλά σε μικρότερο ποσοστό.
Το η.τ. έγινε ευνοϊκά δεκτό από τους συμμετέχοντες και από τον κύκλο τους. Τα 2/3 από αυτούς που χρησιμοποίησαν το η.τ. παρατήρησαν θετικά αποτελέσματα στην υγεία τους.


Η έρευνα δημοσιεύτηκε στα τέλη Νοεμβρίου 2012 και μπορεί να βρεθεί εδώ (στα γαλλικά) και απόδοση στα αγγλικά αναδημοσιεύεται εδώ


Η έρευνα είναι σημαντική γιατί δείχνει τι δυνατότητες έχει το η.τ. στην προσπάθεια μείωσης ή και διακοπής του καπνίσματος.
Ας ελπίσουμε ότι θα ληφθεί υπόψη από την ΕΕ, πριν την ψήφιση της νέας οδηγίας που ουσιαστικά απαγορεύει τα η.τ. με επίπεδο νικοτίνης πάνω από 4mg/ml, στερώντας έτσι από τον αγώνα κατά του τσιγάρου ένα σημαντικό όπλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2013, 00:43 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Κατ αρχήν ευχαριστούμε για την δημοσίευση του άρθρου ! Αλλη μια έρευνα που δικαιώνει το ατμισμα! Θέλω να πω πως ειναι πολύ καλό να γίνονται επισιμες έρευνες για τις επιπτώσεις του Ηλ τσιγάρου , και με τα μέχρι στγμης στοιχεία μπορεί να βοηθήσει πολλούς να ξεφύγουν από το κ.τ.
Αλλά και για όλους εμάς που ατμιζουμε ειναι ένα βοήθημα τέτοιες έρευνες στο να μείνουμε πιστοί στο στόχο μας , βλέποντας τα θετικά αυτά αποτελέσματα  :thumpup:
Ευχαριστούμε . Keep vaping!!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ας σκεφτούμε ότι, οι καπνιστές, αν κατάλαβα καλά...
1) ούτε δυνατότητα επιλογής αρώματος μπορούσαν να έχουν
2) ούτε δυνατότητα επιλογής περιεκτικότητας σε νικοτίνη
3) ούτε είχαν ονειρευτεί επισκευάσιμους  ;D

Ναι, μικρό το δείγμα, αλλά για σκεφτείτε...
"καπνίζεις; έλα να φουμάρεις αυτό..." το άγνωστο.

Με την κατάλληλη πληροφόρηση, όλα θα πάνε πιο θετικά για το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Μια ακόμη παρατήρηση
Κάπου είχα δει ότι τα πραγματικά ποσοστά επιτυχίας των κέντρων διακοπής είναι 5% σε καπνιστές που θέλουν να διακόψουν.
Εδώ, τα ποσοστά επιτυχίας είναι κατά τι υψηλότερα (8%) αλλά σε άτομα που δεν θέλουν να το κόψουν.
Σε ομάδες καπνιστών που θέλουν να το κόψουν, τα νούμερα θα ανεβούν, αλλά όχι φαντάζομαι θεαματικά πχ 50%

Μιλάμε δηλαδή για ποσοστά που δεν θα έπρεπε να βάζουν υπερβολικά το η.τ. στο μάτι των φαρμακευτικών και καπνοβιομηχανιών, ωστόσο παραμένουν υπολογίσιμα ως διαπραγματευτικό όπλο κατά των απαγορεύσεων που προετοιμάζονται για το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2013, 01:21 από petra »

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Φίλε spectrum ήδη είναι θετικά τα αποτελέσματα και σίγουρα μπορούν να γίνουν με τον τρόπο που λές ακόμη καλήτερα!!!


Wileecoyote μπράβο φίλε μου για το αρθρο, πραγματικά χαίρομαι που το η.τ. δικαιώνεται σιγά-σιγά και έτσι θα μπορέσουν να το πλησιάσουν περισσότεροι άνθρωποι και να απαλλαγούν απο το κ.τ. αλλα και εμείς να νιώθουμε πιο καλά γιατί πέρα απο τις βελτιώσεις που νιώθουμε με το η.τ. είναι κάτι το οποίο το γνωρίζουμε λίγα χρόνια!!!


Οπως λέει και ο φίλος πιο πάνω
Keep vaping!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Διότι το ΗΤ ήρθε αναπάντεχα, εκτός πλάνων.
Και δυο βασικές, ακόμα πιο απρόσμενες παράμετροι..

1) Δεν είχε προβλεφθεί ότι θα υπάρξουν χομπίστες να το βελτιώσουν
(το μεγάλο όπλο του μέλλοντος)

2) Δεν είχε προβλεφθεί ότι θα είναι πιο φθηνό από το ΚΤ
(το μεγάλο όπλο του παρόντος, που δεν έχει γίνει γνωστό στην κοινή γνώμη)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Μια ακόμη παρατήρηση
Κάπου είχα δει ότι τα πραγματικά ποσοστά επιτυχίας των κέντρων διακοπής είναι 5% σε καπνιστές που θέλουν να διακόψουν.
Εδώ, τα ποσοστά επιτυχίας είναι κατά τι υψηλότερα (8%) αλλά σε άτομα που δεν θέλουν να το κόψουν.
Σε ομάδες καπνιστών που θέλουν να το κόψουν, τα νούμερα θα ανεβούν, αλλά όχι φαντάζομαι θεαματικά πχ 50%

Μιλάμε δηλαδή για ποσοστά που δεν θα έπρεπε να βάζουν υπερβολικά το η.τ. στο μάτι των φαρμακευτικών και καπνοβιομηχανιών, ωστόσο παραμένουν υπολογίσιμα ως διαπραγματευτικό όπλο κατά των απαγορεύσεων που προετοιμάζονται για το η.τ.


Αν θεωρήσουμε ότι το άτμισμα (εστω το εντατικό) συνιστά διακοπή του παραδοσιακού καπνίσματος τότε το ποσοστό επιτυχίας εκτοξευεται στο 90+ %   ;)

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Aκομη μια μελετη που αναγνωριζει τα θετικα στοιχεια του ητ.Ευχαριστουμε τον συνατμιστη WileECoyote για την ενημερωση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Πολύ καλό θέμα :thumpup:

Τα στοιχεία της έρευνας, εκτός απ'τα προφανή "καλά νέα", είναι μια άριστη αφορμή για συζήτηση.

Εννοώ δηλαδή, ότι οι πολέμιοι του η.τ. θα βρουν "ψεγάδια" ακόμη κι αν αποδειχθεί ότι η γλυκερίνη είναι το ελιξήριο της ζωής.

Πάντως, έχω κάποιες "δεύτερες σκέψεις" σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής και την οργάνωση της μελέτης.

Παραδείγματος χάρην:

Δεν αντιλαμβάνομαι την σκοπιμότητα της επιλογής καπνιστών που "δεν σκοπεύαν να κόψουν το κ.τ.".
Δε θέλει πολύ μυαλό να καταλάβουμε ότι γι αυτό το 26% "δεν έμεινε ικανοποιημένο" και διέκοψαν τη συμμετοχή τους στην έρευνα ... (σημαντικό στοιχείο, μειώνει το ποσοτικό δείγμα και δείχνει ουσιαστικά ότι ο ένας στους τέσσερις καπνιστές δεν καλύπτεται απ'το η.τ., ποσοστό καθόλου ευκαταφρόνητο).

Δίνεται εσφαλμένα η εντύπωση ότι το η.τ. είναι μέσο διακοπής (ή έστω μείωσης) του καπνίσματος κ.τ. , ενώ
το 45% που δηλώνει στις "Μελλοντικές προθέσεις" ότι επιθυμεί να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τα δυο
 η.τ. και κ.τ. , κρύβει την παγίδα της πρόσληψης περισσότερης νικοτίνης απ'ότι μόνο με το κ.τ..



Κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί αν συνοψίσω και παραδεχθώ έστω, ότι:
-είμαι ακόμη καπνιστής και δεν σκοπεύω να κόψω το κ.τ.
-παρ'όλ'αυτά συμμετέχω σε 3μηνη :o μελέτη με χρήση η.τ., χωρίς ουσιαστικά ν'αποτελεί αυτό επιλογή μου σαν εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος.:hmmm:
-η ιατρική ομάδα μου παρέχει ένα "Χ" μοντέλο η.τ. κι ένα "Ψ" υγρό άτμισης, που πιθανότατα να μην άτμιζα ποτέ κανένα απ'τα δύο, ακόμη κι αν επέλεγα το η.τ. (μπορεί να μη μου ταίριαζαν). 
-τα επίπεδα νικοτίνης στα διαθέσιμα υγρά, που είναι το Α και το Ω αν με ενδιέφερε να καλυφθώ μόνο με το η.τ., είναι εξαιρετικά περιορισμένα.
Αντ'αυτού, καπνίζω ταυτόχρονα άνευ περιορισμού τα τσιγαράκια μου κανονικότατα ! :eyesplash:

Γενικά μου κάνει εντύπωση που είχαν αυτά τα -αναπάντεχα καλά- αποτελέσματα στην έρευνά τους.
Δεδομένων των συνθηκών, θα τα περίμενα σαφώς χειρότερα.


Πάντως, έχουν αρχίσει κι εμφανίζονται παγκοσμίως μελέτες που παλιότερα δεν θα το φανταζόταν κανείς ότι μπορεί να γίνουν. :thumpup:

Ε, ας μην τα περιμένουν όλα απ'τον "δικό μας" Δρ. Φαρσαλινό, θα πω εγώ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ καλό θέμα! Ευχαριστούμε, WileECoyote, και για τον εντοπισμό του θέματος αλλά και για τη μετάφραση.  :thumpup:
Μπήκε στα μόνιμα θέματα υγείας αλλά και στις ανακοινώσεις κάτω ώστε να μην περάσει απαρατήρητο από κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Μερικές σκέψεις πάνω στις "δεύτερες σκέψεις" του Vangos :

Νομίζω ότι η επιλογή των συμμετεχόντων έγινε με τέτοιο τρόπο (δηλαδή προτιμήθηκαν όσοι δεν είχαν πρόθεση να κόψουν το κ.τ.), γιατί ο σκοπός της έρευνας ήταν να μελετηθεί η αποδοχή του η.τ. από τους καπνιστές. Επιλέχθηκε μια "δύσκολη" ομάδα καπνιστών, οι οποίοι ναι μεν είχαν συνειδοτοποιήσει τους κινδύνους, αλλά δεν ήταν σε φάση "κοψίματος".

Ο κύριος σκοπός δεν ήταν να αποδειχθεί ότι η χρήση η.τ. μπορεί να οδηγήσει στη μείωση ή ακόμα και στη διακοπή του καπνίσματος, αλλά το κατά πόσο μπορεί το η.τ. να γίνει αποδεκτό από "σκληρούς" καπνιστές. Συνεχίζοντας τη σκέψη αυτή (αυτό είναι δική μου υπόθεση και δεν προκύπτει από την έρευνα), το αποτέλεσμα έχει ιδιαίτερη σημασία, γιατί δείχνει το βαθμό που το η.τ. μπορεί να αποτελέσει εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης.

Συνδέεται, μ'αυτόν τον τρόπο, με την θεωρία της χρήσης προϊόντων μειωμένου κινδύνου αντί του τσιγάρου, η οποία υποστηρίζεται από πολλούς επιστήμονες, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αποδεκτή από τους επίσημους οργανισμούς, που ακολουθούν μέχρι στιγμής την σκληρή γραμμή: στόχος είναι η πλήρης διακοπή όλων των εισπνεομένων, χωρίς μεταβατικό στάδιο ή εναλλακτικές λύσεις, πλην των φαρμακευτικών σκευασμάτων ή των κέντρων διακοπής.

Παρόλο λοιπόν που η έρευνα δευτερευόντως ασχολείται με τη μείωση ή τη διακοπή του καπνίσματος, εν τούτοις αυτό είναι το κύριο συμπέρασμα της: το σύνολο των συμμετεχόντων που ολοκλήρωσαν το 3μηνο, μείωσε την κατανάλωση καπνού - άλλοι έκοψαν τελείως το τσιγάρο, άλλοι το μείωσαν πολύ και άλλοι λιγότερο, αλλά όλοι το μείωσαν - έστω και με τους (μεγάλους) περιορισμούς συσκευών, υγρών και νικοτίνης που υπήρχαν.

Φθάνω κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα: τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά. Φαίνεται η δυναμική του η.τ. στο πεδίο της χρήσης εναλλακτικών τρόπων, ώστε να μειωθούν οι κίνδυνοι του καπνού για την υγεία. Ελπίζω προς την κατεύθυνση αυτή να υπάρξουν και άλλες έρευνες, ώστε να υπάρχει πλέον γερό επιστημονικό υπόβαθρο στην προσπάθεια να μην απαγορευθεί το η.τ., αλλά να συνεχίσει να υπάρχει και να απομακρύνει όλο και περισσότερους από το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
μπραβο σου wile !

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλό θέμα :thumpup:

Τα στοιχεία της έρευνας, εκτός απ'τα προφανή "καλά νέα", είναι μια άριστη αφορμή για συζήτηση.

Εννοώ δηλαδή, ότι οι πολέμιοι του η.τ. θα βρουν "ψεγάδια" ακόμη κι αν αποδειχθεί ότι η γλυκερίνη είναι το ελιξήριο της ζωής.

Πάντως, έχω κάποιες "δεύτερες σκέψεις" σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής και την οργάνωση της μελέτης.

Παραδείγματος χάρην:

Δεν αντιλαμβάνομαι την σκοπιμότητα της επιλογής καπνιστών που "δεν σκοπεύαν να κόψουν το κ.τ.".
Δε θέλει πολύ μυαλό να καταλάβουμε ότι γι αυτό το 26% "δεν έμεινε ικανοποιημένο" και διέκοψαν τη συμμετοχή τους στην έρευνα ... (σημαντικό στοιχείο, μειώνει το ποσοτικό δείγμα και δείχνει ουσιαστικά ότι ο ένας στους τέσσερις καπνιστές δεν καλύπτεται απ'το η.τ., ποσοστό καθόλου ευκαταφρόνητο).

Δίνεται εσφαλμένα η εντύπωση ότι το η.τ. είναι μέσο διακοπής (ή έστω μείωσης) του καπνίσματος κ.τ. , ενώ
το 45% που δηλώνει στις "Μελλοντικές προθέσεις" ότι επιθυμεί να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τα δυο
 η.τ. και κ.τ. , κρύβει την παγίδα της πρόσληψης περισσότερης νικοτίνης απ'ότι μόνο με το κ.τ..



Κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί αν συνοψίσω και παραδεχθώ έστω, ότι:
-είμαι ακόμη καπνιστής και δεν σκοπεύω να κόψω το κ.τ.
-παρ'όλ'αυτά συμμετέχω σε 3μηνη :o μελέτη με χρήση η.τ., χωρίς ουσιαστικά ν'αποτελεί αυτό επιλογή μου σαν εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος. :hmmm:
-η ιατρική ομάδα μου παρέχει ένα "Χ" μοντέλο η.τ. κι ένα "Ψ" υγρό άτμισης, που πιθανότατα να μην άτμιζα ποτέ κανένα απ'τα δύο, ακόμη κι αν επέλεγα το η.τ. (μπορεί να μη μου ταίριαζαν). 
-τα επίπεδα νικοτίνης στα διαθέσιμα υγρά, που είναι το Α και το Ω αν με ενδιέφερε να καλυφθώ μόνο με το η.τ., είναι εξαιρετικά περιορισμένα.
Αντ'αυτού, καπνίζω ταυτόχρονα άνευ περιορισμού τα τσιγαράκια μου κανονικότατα ! :eyesplash:

Γενικά μου κάνει εντύπωση που είχαν αυτά τα -αναπάντεχα καλά- αποτελέσματα στην έρευνά τους.
Δεδομένων των συνθηκών, θα τα περίμενα σαφώς χειρότερα.


Πάντως, έχουν αρχίσει κι εμφανίζονται παγκοσμίως μελέτες που παλιότερα δεν θα το φανταζόταν κανείς ότι μπορεί να γίνουν. :thumpup:

Ε, ας μην τα περιμένουν όλα απ'τον "δικό μας" Δρ. Φαρσαλινό, θα πω εγώ... ;)




Βαγγέλη, επέτρεψέ μου να σου πω μερικά πράγματα, για να καταλάβουν και όλοι τί συμβαίνει με αυτές τις μελέτες.
Αναρωτιέσαι το προφανές, γιατί κάνουν τις μελέτες με καπνιστές που ΔΕΝ έχουν σκοπό να διακόψουν το κάπνισμα. Η απάντηση είναι απλή: διότι δεν μπορούν κα κάνουν αλλιώς. Με λίγα λόγια, απαγορεύεται να κάνουν αλλιώς. Από την στιγμή που υπάρχουν εγκεκριμένοι τρόποι διακοπής του καπνίσματος, καμία επιτροπή ηθικής και δεοντολογίας δεν θα έδινε άδεια να χρησιμοποιήσουν καπνιστές που θέλουν να το διακόψουν. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, κάποια στιγμή στο μέλλον που θα έχουμε περισσότερα δεδομένα πιθανώς να έρθει η στιγμή που θα επιτραπεί μια τέτοια μελέτη.


Παρακάτω περιγράφεις εσύ ο ίδιος τους λόγους που δεν μπορούν να γίνουν οργανωμένες μελέτες. Δηλαδή, η πληθώρα συσκευών και η πληθώρα γεύσεων κάνει αδύνατη μια εμπεριστατωμένη ιατρική μελέτη. Είναι η φύση του προϊόντος που εμποδίζει μια τέτοια μελέτη. Επίσης, άλλο ένα πρόβλημα είναι η έλλειψη εικονικής επιλογής. Και εξηγούμαι: μια εμπεριστατωμένη ιατρική μελέτη, πρέπει να συγκρίνει το χ προϊόν με ένα χ' εικονικό προϊόν. Π.χ. για τις τσίχλες νικοτίνης, στους μισούς δίνουν τσίχλες ίδιου σχήματος και γεύσης, αλλά χωρίς νικοτίνη. Το ίδιο με τα αυτοκόλλητα. Για τα φάρμακα, δίνουν αντίστοιχο χάπι (ίδιο μέγεθος, σχήμα, όψη) που δεν περιέχει την δραστική ουσία. Στην συγκεκριμένη περίπτωση τί να κάνουν? Θα μπορούσαν να δώσουν π.χ. υγρό μηδενικής νικοτίνης (αυτό έχει κάνει ο Polosa στην Ιταλία, ακόμη δεν έχει δημοσιεύσει αποτελέσματα αλλά γνωρίζω τί έχει βρει). Και πάλι όμως, αυτό δεν θεωρείται εικονικό αφού το η.τ. έχει αποτέλεσμα και λόγω του τρόπου λειτουργίας και χρήσης κι όχι μόνο λόγω της νικοτίνης.


Από την άλλη, η πιθανή κατάταξή του ως μέθοδος διακοπής του καπνίσματος που μπορεί να προκύψει από τις μελέτες αυτές, θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα.


Είχαμε κι εμείς σκοπό να κάνουμε μια αντίστοιχη μελέτη, τα προβλήματα που παρέθεσα όμως πιο πάνω μας οδήγησαν στο να επικεντρωθούμε στην εκτίμηση των επιπτώσεων στην υγεία παρά στην ανάλυση ποσοστών επιτυχίας στη διακοπή του καπνίσματος. Με το τελευταίο θέμα θα ασχοληθεί το ερωτηματολόγιο που ετοιμάζουμε, και που ήδη έχουμε τοιμάσει σε 4 γλώσσες (αγγλικά ελληνικά ιταλικά και γαλλικά) και ετοιμάζουμε πλέον την γερμανική (και ίσως και την ισπανική) έκδοση.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Πλήρως αντιληπτές οι πληροφορίες σχετικά με τις "παραδοχές" που πρέπει να γίνουν απ'την ιατρική ομάδα κι ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις φίλτατε γιατρέ "μας".

Επίσης, δε μπορώ να φανταστώ κάποιου τύπου "πλασέμπο" σχετικά με το πρόβλημα που ανέφερες. Όντως στις έρευνες ιατρικού ενδιαφέροντος που σχετίζονται με το η.τ. είναι ένα θέμα αυτό. Ίσως τα μηδενικά υγρά να είναι μια επιλογή, αλλά και πάλι δεν καλύπτουν την αυστηρή έννοια του όρου, ιδιαίτερα όταν αυτοσκοπός δεν είναι ν'αποδειχθεί ότι το η.τ. είναι μέσο διακοπής του καπνίσματος.
Τόσο δύσκολο είναι να γίνει αποδεκτό ως εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης;


@WileECoyote,
φίλε Θανάση, συμφωνώ απόλυτα με τις επισημάνσεις σου και καταλαβαίνω που ήθελε να εστιάσει η έρευνα, απλά αναφέρω ότι πιθανότατα δίνει πολλές λαβές στους πολέμιους του η.τ. κι ιδιαίτερα σχετικά με το αν αποτελεί μέσο διακοπής του καπνίσματος ή όχι.

Όντως παραείναι καλά τ'αποτελέσματα, αυτό είναι κοινή διαπίστωση όλων μας άλλωστε...
Το θέμα είναι κατά πόσο η επιστημονική κοινότητα παγκοσμίως είναι έτοιμη, ώριμη κι ευέλικτη ν'αλλάξει τη δύσκαμπτη -εκ προοιμίου αρνητική- άποψή της σχετικά με το η.τ. (βλέπε αποφάσεις τύπου FDA και Ε.Ε. κτλ.).

Χαίρομαι που υπάρχει το φόρουμ σαν βήμα, ώστε να συζητάμε τόσο σημαντικά θέματα όπως αυτές οι ιατρικές μελέτες, αλλά κι ότι υπάρχουν μέλη τόσο πολύτιμα, που παραθέτουν πληροφορίες κι απόψεις τέτοιου επιπέδου.
Δεν έχω γνωρίσει πολλούς συνατμιστές του εξωτερικού, αλλά ίσως να είμαστε απ'τους πιο ενημερωμένους ατμιστές παγκοσμίως. 
Κι ας ακούγεται υπερβολικό αυτό.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238045 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12