vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« στις: Ιουνίου 06, 2009, 12:36 »
Καλημέρα +ατμιστές
Διάβαζα σε sites του εξωτερικού σχετικά με το άτμισμα και με τα mg νικοτίνης που παίρνουμε με το η.τ. εναντι του αναλ. τσιγάρου...Πολλές απόψεις διαφορετικές μεταξύ τους..Άλλος έλεγε οτι διαιρείς τις σταγόνες που ρίχνεις στο φίλτρο με την συνολική περιεκτικότητα του e-liquid και βγάζεις τα mg/φίλτρο και κάτι τέτοια ...Πολύς κόσμος αναφέρει σφίξιμο στο στήθος καθώς και ενοχλήσεις στο στομάχι ...

Μήπως παίρνουμε περισσότερη νικοτίνη απότι με τα συμβ. τσιγάρα ?
Μερικές φορές νιώθω κι εγώ κάποιο "μπούκωμα" στο στήθος και αναρωτιέμαι εαν είναι απο τη νικοτίνη που παίρνω ατμίζοντας (Eco High) ή λόγω του ότι έπαψα να παίρνω τις ουσίες του συμβατικού τσιγάρου..Μπορεί να είναι και απο άγχος βέβαια...

Έχει παρατηρήσει κανείς ανάλογο σύμπτωμα?

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 06, 2009, 13:59 »
Εγώ ένοιωσα μια μικρή δυσφορία πρόσφατα με το GG. Και αυτό γιατί βγάζει ΤΟΝΟΥΣ καπνό. :) Συνδυασμένο με med υγρά από την TW και την Janty (ειδικά της Janty) μου προκάλεσε αίσθηση σφιξίματος και μια γενικότερη δυσφορία. Βεβαια, έφταιγα αποκλειστικά εγώ για αυτό.

Η λύση ήταν να παίρνω μικρότερες τζούρες, μια και το χρησιμοποιούσα λες και ήταν άλλο η.τ. - ητοι τζούρες μέχρι να μου τελειώσει η ανάσα, το οποίο σε συνδυασμό με την...ατμοδύναμη του GG μάλλον μου προκαλούσε overdose.

Το ίδιο έχω νοιώσει παλιότερα, (παρά)ατμίζοντας high υγρά με Janty KB (αλλη ατμομηχανή, για τα κυβικά της βέβαια - καμία σχέση με το GG)

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2009, 14:20 »
Cap, αντι για μικροτερες τζουρες γιατι δεν κανεις κανονικες με λιγοτερη η καθολου νικοτινη; Με το GG ειναι ευκαιρια να την κοψουμε και αυτη. Εχω προσεξει οτι η μηδενικη νικοτινη με το GG εχει καλουτσικο χτυπημα στο λαιμο απο το τιποτα που δινουν αλλα τσιγαρα.

ps.....Σορρυ παιδια γι'αυτα που λεω, δεν διαφημιζω απλως λεω την εμπειρια μου που μπορει να βοηθησει πολλους.

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 06, 2009, 14:25 »
Εχεις δίκιο Θανάση. Και αυτό είναι μια πολύ καλή λύση.
Εχω ήδη γυρίσει σε low, και συνδυάζω το low με non.

ΥΓ. Check your mail

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 06, 2009, 22:06 »
εγω νιωθω απλα υπεροχα. :dance2:

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 10, 2009, 10:50 »
να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδες...
εχει παρατηρησει κανεις λιγο αυξημενο τρεμουλο στα χερια?? :-[ η ειναι ιδεα μου??

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 10, 2009, 13:32 »
Άμα το παράκανες σε νικοτίνη, δεν είναι απίθανο.
Δε μου συνέβη αλλά το έχουν πει πολλοί που ατμίζουν (πολλά) high. Επίσης έχουν αναφέρει ταχυκαρδίες, πονοκέφαλους κτλ.
Προσοχή στην πολλή νικοτίνη. Αν είστε όλη την ώρα με το τσιγάρο στο στόμα, χαμηλώστε τη δόση νικοτίνης σε medium ή low.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 10, 2009, 13:52 »
Άμα το παράκανες σε νικοτίνη, δεν είναι απίθανο.
Δε μου συνέβη αλλά το έχουν πει πολλοί που ατμίζουν (πολλά) high. Επίσης έχουν αναφέρει ταχυκαρδίες, πονοκέφαλους κτλ.
Προσοχή στην πολλή νικοτίνη. Αν είστε όλη την ώρα με το τσιγάρο στο στόμα, χαμηλώστε τη δόση νικοτίνης σε medium ή low.

Προσυπογράφω, ως παθών!  ::)

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 10, 2009, 13:58 »
Κι εγώ, κι εγώ. Low και non για καθαρό κεφάλι :)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 10, 2009, 20:23 »
Τελικά είναι αυτό που λέτε...Λιγότερες τζούρες με High ή κανονικά με Medium ...Εξαρτάται καθαρά απο τον κάθε οργανισμό ..Το τι αντοχές έχει   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 10, 2009, 23:15 »
μπορω να πω πως πιθανον να ατμιζω μεγαλυτερες ποσοτητες νικοτινης απ'οτι με τα στριφτα ανα ημερα...γιατι ναι μεν δεν ειμαι με το τσιγαρο στο στομα ολη μερα αλλα σιγουρα ειμαι περισσοτερο απ'οτι που καπνιζα 6-8 στριφτα ανα ημερα στο περιπου, κανωντας κρεπαλιτσες οποτε ημουν εξω για μπυρες κλπ...
προσωπικα το χω γυρισει στο χαμηλο μετα απο 1-2 5δες στο μετριο μιας κ το χτυπημα ηταν καλουλι..μερικες φορες με τα χαμηλα φιλτρα μπορει να μην εχω το καλυτερο χτυπημα παντα αλλα κανουν τη δουλεια τους σε γενικες γραμμες...οποτε θα κοιταξω μηπως κ το γυρισω κ στο καθολου στη τελικη... :D

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2009, 23:56 »
μπορω να πω πως πιθανον να ατμιζω μεγαλυτερες ποσοτητες νικοτινης απ'οτι με τα στριφτα ανα ημερα...γιατι ναι μεν δεν ειμαι με το τσιγαρο στο στομα ολη μερα αλλα σιγουρα ειμαι περισσοτερο απ'οτι που καπνιζα 6-8 στριφτα ανα ημερα στο περιπου, κανωντας κρεπαλιτσες οποτε ημουν εξω για μπυρες κλπ...
προσωπικα το χω γυρισει στο χαμηλο μετα απο 1-2 5δες στο μετριο μιας κ το χτυπημα ηταν καλουλι..μερικες φορες με τα χαμηλα φιλτρα μπορει να μην εχω το καλυτερο χτυπημα παντα αλλα κανουν τη δουλεια τους σε γενικες γραμμες...οποτε θα κοιταξω μηπως κ το γυρισω κ στο καθολου στη τελικη... :D

Αν εκανες μονο 6-8 στριφτα τη μερα τοτε σιγουρα παιρνεις παραπανω νικοτινη. Εγω επειδη ημουνα καπνιστης 15-20 στριφτων, με low και ενα φιλτρακι και κατι τη μερα τωρα, ειμαι καλυμενος. Μιλαω βεβαια για νορμαλ μερες ετσι; Σε περιπτωση εξοδου θες ενα φιλτρακι μονο για την εξοδο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 11, 2009, 04:51 »
Η νικοτίνη μπορεί να μην κάνει τη ζημιά που κάνει η πίσσα και οι υπόλοιπες χημικές ουσίες του κλασικού τσιγάρου αλλά είναι υπεύθυνη για παθήσεις του κυκλοφορικού. Συγκεκριμένα έχει την ιδιότητα να φράζει τα αγγεία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Άρα όσο λιγότερη τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος nikdnik

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 11, 2009, 16:47 »
Δεδομένα:
1) Πριν 6 εβδομάδες κάπνιζα ημερησίως 30 τσιγάρα με 0,7mg νικοτίνη.
2) Τώρα 6 φίλτρα evo medium - 12mg (και λίγα είναι).
Ερώτηση:
Πάω καλά; Μήπως χειροτρεύω;

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 11, 2009, 20:08 »
Σιγουρα ατμιζεις αρκετα,εγω ολη μερα ατμιζω medium ειδικα τωρα που ειμαι σπιτι συνεχεια
Ωστοσο και περισσοτερη νικοτινη να παιρνω δεν με απασχολει γιατι γλυτωνω την πισσα και τις αλλες τοσες ουσιες του τσιγαρου  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364