vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 2 χρήστες
panoskapa, manoslykos

Twitter

Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« στις: Ιουλίου 25, 2012, 12:38 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"



Έχω 10 μέρες που ατμίζω και από την πρώτη στιγμή ένιωσα έντονα γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό. Τώρα πλέον δεν μου φαίνεται τόσο έντονα ωστόσο εξακολουθεί να υπάρχει η ενόχληση σε μικρότερο βαθμό με αποκορύφωμα τα πρωινά που ξυπνάω με πόνο στο λαιμό.
Το αστείο είναι πως με το κ.τ. τσιγάρο δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν ήμουν από αυτούς που ξεροβήχαν όλη την ώρα ή να έχω φλέματα - ποτέ.

Από ότι διάβασα αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες με πρώτο ύποπτο την μη-ανοχή στην PG και από κει και πέρα την υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης, τα ενισχυτικά αρώματος ακόμη και το οινόπνευμα που μπορεί να χρησιμοποιούν κάποιοι κατασκευαστές ως φθηνό διαλύτη νικοτίνης.

Οπότε αυτό που αποφάσισα να κάνω είναι σε μια πρόσφατη παραγγελία μου από atmo-vape.gr να παραγγείλω μεταξύ των άλλων και 4 μηδενικές βάσεις με διάφορες αναλογίες VG (100, 80, 70, 55) των 100 ml με σκοπό να παρατηρήσω μέχρι που αντέχω την PG στην μίξη.

Σαν σκεπτικό στέκει έτσι δεν είναι; Απομονόνω όλους τους άλλους παράγοντες και εστιάζω αποκλειστικά στο κομμάτι της αναλογίας. Από κει και πέρα βλέπουμε.

Edit:
Πως θα μου προτείνατε να κάνω τους πειραματισμούς;
Δηλαδή πόσα ml, χρονική απόσταση μεταξύ τους κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:43 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 25, 2012, 12:40 »
Δεν μας λές πόσο νικοτινη ειχαν τα υγρά σου. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 25, 2012, 12:47 »
Ναι ξέχασα.
Έχω 1 των 24mg, 3 των 18mg και 1 των 16mg, όλα Dekang
Αυτό των 24 (turkish tobacco) είναι όντως το χειρότερο με διαφορά, αλλά μέχρι πρότεινως σκεφτόμουν μήπως είναι αποτυχία γενικώς του υγρού.

Επίσης να συμπληρώσω πως είμαι με EgoC αλλά περιμένω twist & CE4+ v2 & CE3.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 25, 2012, 12:50 »
Φίλε μου είναι αρκετά δυνατα αυτά που ατμίζεις....
24!! :o
εγω κανω γυρω στο 10... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:01 »
Τα προβλήματα που αναφέρεις οφείλονται ..
1. Στην διακοπή του καπνίσματος
2. Η μεγάλη περιεκτικότητα νικοτίνης στο υγρό σου
3. Στην PG επειδή είναι ερεθιστική και για κάποια άτομα απαγορευτική .

Από ότι βλέπω όμως έχεις διαβάσει και είσαι σε καλό δρόμο .
Ήδη βλέπω πως άρχισες σωστά για να παρατηρήσεις τι σου κάνει εσένα ατμιστικά.
Συνέχισε δυνατά.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:03 »
Κανε αρχικα δοκιμη με ολα τα πιθανα ποσοστα μιξης PG/VG με χαμηλη 10ρα νικοτινη.
Αφου καταληξεις αν σε πειραζει η PG ή VG και βρεις την ιδανικη ατμιστικη βαση για σενα ( εγω κανω μονο VG-με πειραζει η PG και δεν μου αρεσει που μειωνει την πυκνοτητα του ατμου ) μπορεις να συνεχισεις αυξανοντας πλεον νικοτινη απο 10 σε 12,14,16.....εκει θα βρεις την χρυση τομη αναμεσα στην ιδανικη βαση και mg νικοτινης.
Στη συνεχεια αν θες ξεκινας την αναζητηση για ιδανικα αρωματα της επιλογης σου
( εγω κανω σκετη VG στα 12-14mg και ειναι αληθινα οτι πιο τσιγαρισιο σε αισθηση κατα την προσωπικη μου αποψησ παντα ).


Υ.Γ. Να συμπληρωσω πως καποιες παρενεργειες οπως ξηροτητα ή φουσκωματα θελουν 1-2 μηνες προσαρμογης για να υποχωρησουν - αναλογα με το ατομο παντα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:06 »
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με γδάρσιμο και ξηρότητα και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν κάνω 18άρα 50-50 έχω τρομερό τσούξιμο στην γλώσσα και όταν κάνω 12-14 είναι καλύτερα

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:10 »

η PG όντως ερεθίζει τον λαιμό σε κάποιους,ρόλο μεγάλο όμως παίζει και η ποιότητα της.εμένα η "καλή"δεν με ενοχλεί καθόλου,κάποιες βάσεις όμως που δοκίμασα με ενοχλούσαν και κατέληξαν νεροχύτη.ευτυχώς που ήταν μικροποσότητες

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με γδάρσιμο και ξηρότητα και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν κάνω 18άρα 50-50 έχω τρομερό τσούξιμο στην γλώσσα και όταν κάνω 12-14 είναι καλύτερα

κώστα τι ατμοποιητές έχεις?το τσούξιμο ίσως να οφείλεται σε αυτούς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2012, 13:46 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:17 »
Αλέξανδρε με τα boge το πρόβλημα είναι μεγάλο
Ενώ με τον Α2 είναι θα έλεγα αρκετά πολύ πιο μικρό

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:31 »
Δεν νομιζω πως εχει να κανει με pg ή vg  αλλα με την ποσοτητα νικοτινης και τα αρωματα .
Αλλα αρωματα ειναι "σκληρα " και αλλα "μαλακά" στον λαιμο .

Επισης και το γεγονος πως εισαι 10 ημερων ατμιστης συμβαλει κι αυτο .
Με τον καιρο ο λαιμος συνηθιζει τον ατμο και δεν αντιδρα .
Δινω σε φιλους καπνιστες ,τζουρες απο την συσκευη μου και αμεσως βηχουν εντονα !! Τα υγρα μου ειναι 10-12 mg .

Για αρχη , κατεβασε σταδιακα την νικοτινη , οχι ομως αποτομα .
Επισης  καλο θα ηταν , αν εχεις σκοπο να συνεχισεις , να αρχισεις να φτιαχνεις τα δικα σου υγρα ωστε να μπορεις να αυξομειωνεις την νικοτινη και τη δυναμη των αρωματων .


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:33 »
κώστα τι ατμοποιητές έχεις?το τσούξιμο ίσως να οφείλεται σε αυτούς
  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: Το έχω πάθει πολλές φορές κ εγώ κ έφταιγε ο ατμοποιητής τελικά !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 25, 2012, 13:58 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Κανε αρχικα δοκιμη με ολα τα πιθανα ποσοστα μιξης PG/VG με χαμηλη 10ρα νικοτινη.


Αυτό που πρέπει να προσέξεις λοιπόν τώρα, είναι ότι όπως λες,

4 μηδενικές βάσεις με διάφορες αναλογίες VG (100, 80, 70, 55)

Οι βάσεις σου λοιπόν, είναι ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ... Άρα... Πρέπει κάτι να κάνεις για αυτό... Μελέτα με ποιον τρόπο θα ανεβάσεις την περιεκτικότητά τους σε νικοτίνη.


Πράγματι, αυτήν την απορία την έλυσες....
Δεν μας λές πόσο νικοτινη ειχαν τα υγρά σου. :dontknow:

Όμως, και η συνολική ημερήσια ΠΟΣΟΤΗΤΑ του υγρού που καταναλώνεις (άρα και της εισπνεόμενης - απορροφούμενης νικοτίνης) έχει πιθανόν μεγάλη σημασία...

Επίσης, πιθανή αιτία είναι και η ταυτόχρονη χρήση ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 25, 2012, 14:59 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Ναι το DYI είναι στο μυαλό μου για αργότερα (Σύνδεσμος & Inawera) γιατί με νοιάζει το οικονομικό θέμα, στο μεσοδιάστημα μέχρι να βρω που κινούμαι σε γεύσεις θα κάνω ψευδο-DYI με αραίωση έτοιμων υγρών με την υψηλότερη διαθέσιμη νικοτίνη (μιας κι έχουν την ίδια τιμή) με σκοπό τελική περιεκτικότητα γύρω στα 12mg ή και παρακάτω & ει δυνατόν να φτάνω και την αναλογία VG/PG κοντά στο σημείο που μου ταιριάζει.
Κι ας εξασθενεί το άρωμα/γεύση, δεν νομίζω να μου κακοφανεί γιατί ούτως ή άλλως μου φαίνονται ελαφρώς υπερβολικά στα έτοιμα που έχω δοκιμάσει έως τώρα, με λιγουριάζουν κάπως.
 
@Buliwyf εννοείται ναι, οι μηδενικές είναι απλά για το πείραμα να δω ποια μου "κάθεται" καλύτερα στο λαιμό. Από κει και μετά θα τις χρησιμοποιήσω όπως λέω παραπάνω & αργότερα βλέπουμε για μίξη με συμπηκνωμένη σε νικοτίνη βάση και αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 26, 2012, 02:54 »
Προσεχε μόνο να μειωσεις την νικοτινη σου σε τετοιο βαθμό ωστε να μην νοιωσεις την αναγκη να αναζητάς κανονικό τσιγάρο.
Με λίγα λόγια φτιαξε ετσι τα υγρά σου ώστε να σε γεμίζουν ατμιστικά.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 26, 2012, 03:48 »
Εγώ το έχω πάθει από ατμοποιητή που έβγαζε "μια υποψία" καμένου.
Ε, αυτό το λίγο έφτανε για να μου βραχνιάσει ο λαιμός. Ένας νέος ατμιστής μπορεί αυτό να το εκλάβει λανθασμένα ως "χτύπημα" (throat hit).
Υπάρχει λοιπόν και αυτό το ενδεχόμενο. Δοκίμασε με άλλον ατμοποιητή.
Βέβαια παίζουν και τα σενάρια που αναφέρθηκαν παραπάνω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9813 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy