vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« στις: Μαΐου 25, 2009, 12:09 »
Ανοιγω νεο θέμα για να συζητησουμε τα αποτελεσματα της ερευνας που μας γνωστοποιησε ο αντιπροσωπος της Nobacco, που εγινε σε φιλτρα και υγρα της Ruyan.
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=88.0


Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 25, 2009, 12:14 »
Οι αναφορες ειναι εδω
http://www.healthnz.co.nz/DublinEcigPoster1.ppt

http://www.healthnz.co.nz/DublinEcigPoster2.ppt



Κατα τη γνωμη μου, το "ζουμι" υπάρχει στα εξης:

THE CARTRIDGE LIQUID
....the carcinogen, benzo-alphapyrene was not detected.4. Of the remainder, four carcinogens were detected, in cartridge liquid but these were not human carcinogens, and have no human cancer potency ratings.5 The carcinogenic heavy metals, including As, Cd, Chr, Ni, Pb were not detected – at the limit of 0.2 micrograms per gram.

THE MIST 
Toxicology and safety of mist. Of 50+ priority-listed toxicants tested and found present in cigarette smoke, none was found in Ruyan V8 e-cigarette mist.

Toxicants tested for in Ruyan e-cigarette mist
Not detectable  (52)
Detected: (1)
Mercury was detected in trace quantity of 0.17 ng per e-cigarette, which was just above the reporting limit of 0.13 ng, and within the reported 38% coefficient of variation.1

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 25, 2009, 14:34 »
Σωστός!  :thumpup:

Κατά καιρούς έχουν εμφανιστεί κάμποσες έρευνες από διάφορες εταιρίες, κέντρα ερευνών ή πανεπιστήμια ως τώρα. Κάποια στιγμή ελπίζω να τις συγκεντρώσουμε.

Όσες είδα μέχρι τώρα πάντως, δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερα επιλήψιμο ή ανησυχητικό.
Βέβαια σχετικά ανησυχητική μπορεί να θεωρηθεί και η απάντηση "Δεν ξέρουμε" για κάποια παράμετρο της έρευνας. Εννοώ δεν είπε κάποιος ως τώρα: "Προσοχή, μακρυά, γι' αυτόν και γι' αυτόν τον λόγο.."

Συμφέροντα που θίγονται (εταιρίες παραδοσιακών τσιγάρων π.χ.) θα έχουν κινήσει διαδικασίες για να βρουν κάτι το επιλήψιμο. Το ότι δεν βρήκαν κάτι ως τώρα, είναι αρκετά παρήγορο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 25, 2009, 16:31 »
Κώστα, μιας κι έφτιαξες το αρχικό μήνυμα, βάλε και τα link προς τα 2 αρχεία pdf που μας παραχώρησε ο κ. της Nobacco. ;)

--------

Πάντως, τώρα που κοιτάζω το επίπεδο εξέτασης (0,2 microgramms / gr) σκέφτομαι ότι έτσι και γινόταν τέτοιοι εξονυχιστικοί έλεγχοι για μερικά από τα τρόφιμα που τρώμε καθημερινά, μάλλον θα μας έκαναν να μείνουμε νηστικοί.  :P

Από όσο ξέρω όμως για να βρεις κάτι, θα πρέπει να ψάξεις γι' αυτό. Θέλω να πω δηλαδή ότι για να ανιχνεύσεις κάποια ουσία, θα πρέπει να υποψιάζεσαι ότι υπάρχει πρώτα και έπειτα να ρίξεις το ειδικό αντιδραστήριο που θα αποκαλύψει την ύπαρξή της.

Στην καφετέρια που συχνάζω υπάρχουν μερικά άτομα που έχουν παραγγείλει ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το e-cig έγινε θέμα συζήτησης και σε μια παρέα καθηγητών από τους οποιους ο ένας είναι χημικός στο πανεπιστήμιο και αποφάσισε να εξετάσει ένα φιλτράκι. Λοιπόν προχθές μου είπε ότι έκανε ανάλυση και είδε ότι το υγρό αποτελείται στο μεγαλύτερο ποσοστό του από προπυλενογλυκόλη και ότι - προς έκπληξή μου - δεν περιείχε νικοτίνη.

Η έκπληξή μου προερχόταν από το γεγονός πως το φιλτράκι που εξέτασε ήταν δυναμικότητας high. Όταν του επεσήμανα ότι το φιλτράκι είναι δηλωμένο ότι περιέχει νικοτίνη, δε μου είπε "Μα εγώ δεν βρήκα τίποτα" αλλά ότι: "Αποκλείεται, δεν είναι δυνατόν να περιέχει νικοτίνη γιατί αλλιώς θα ενοχλούσε τους γύρω μας όπως το κλασσικό τσιγάρο". Με δυο τρεις πλάγιες ερωτήσεις ακόμα προσπάθησα να καταλάβω κατά πόσο είχε πραγματικά ερευνήσει για νικοτίνη αλλά δεν έγβγαλα συμπέρασμα γιατί οι απαντήσεις του ήταν σαν την παραπάνω και ότι ο συνδυασμός των συστατικών είναι που μας κάνουν να αισθανόμαστε ότι υπάρχει νικοτίνη κτλ.
Δεν μπορούσα να επιμείνω κι άλλο γιατί οι γύρω μου άρχισαν να με κοιτάνε λοξά που - κατά κάποιον τρόπο - αμφησβητούσα τα λεγόμενα ολόκληρου καθηγητή, έτσι σταμάτησε το θέμα εκεί.

Ίσως όμως τον έκανα να αναρωτηθεί και να το ψάξει καλύτερα. Ίσως αύριο να μου πει "Είχες δίκιο τελικά". Υπάρχει μήπως η πιθανότητα να του πω εγώ "Είχες δίκιο τελικά;"

Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 25, 2009, 22:45 »
Λοιπόν προχθές μου είπε ότι έκανε ανάλυση και είδε ότι το υγρό αποτελείται στο μεγαλύτερο ποσοστό του από προπυλενογλυκόλη και ότι - προς έκπληξή μου - δεν περιείχε νικοτίνη.
Προπυλενογλυκόλη; Αναφερεσε σε φιλτρακι pg τοτε. Γιατι αλλιως εχουμε και εκει θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 25, 2009, 23:24 »
Αν η απαντησυη του ηταν οτι "αν ειχε νικοτινη θα ενοχλουσε τους γυρω μας οπως το κλασσικο τσιγαρο" ειναι τελειως χαζη, συγγνωμη για τον τονο, αλλα αυτο που ενοχλει τους γυρω ειναι τα παραγωγα του καπνου απο το υλικο του τσιγαρου που καιγεται οπως μονοξειδιο του ανθρακα κτλ. Δεν εψαξε για νικοτινη σιγουρα, τον διαψευδουν και τα ιδια τα φιλτρακια που ηταν high.

Η νικοτινη παρακρατειται απο τα πνευμονια σχεδον ολη και δεν παρουσιαζεται σαν παραγωγο της καυσης φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 26, 2009, 00:51 »
@cyan
Ναι τα φιλτράκια ήταν με PG (προπυλενογλυκόλη). Το θέμα μας εδώ είναι για αναλύσεις σε όλα τα είδη υγρών, έτσι δεν είναι;

@imeothanasis
Κι εγώ αυτό κατάλαβα, δεν το 'ψαξε. Κι έχεις δίκιο σ' αυτό που λες: τα υπόλοιπα είναι που ενοχλούν στον καπνό του κλασικού τσιγάρου, όχι η νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 26, 2009, 01:33 »
@cyan
Ναι τα φιλτράκια ήταν με PG (προπυλενογλυκόλη). Το θέμα μας εδώ είναι για αναλύσεις σε όλα τα είδη υγρών, έτσι δεν είναι;
Σωστα, ρωτησα απλα και μονο γιατι ξερω οτι χρησιμοποιεις και υγρα vg και τρομαξα. Λεω, αυτος καπνιζει φιλτρα με vg και νικοτινη και του βρισκουν προπυλενογλυκολη και οχι νικοτινη;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τεστ μέτρησης υγρού και ατμού σε e-cig.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 26, 2009, 01:42 »
Ναι, τώρα τελευταία είχα πάρει το ECOPure της Inellicig με VG.
Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι ακριβώς χρησιμοποιώ, ατμίζω από όλα για την ώρα.

Το φιλτράκι δεν του το έδωσα εγώ, του το έδωσε άλλος. Τον ρώτησα μήπως του 'δωσε κανένα από τη συσκευασία της συσκευής που έχει και με μηδενική νικοτίνη για δείγμα αλλά μου είπε πως του έδωσε από συσκευασία με φιλτράκια που ήταν High!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy