vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 10 χρήστες
face7off, vag21, pngtszs1976, lagoudakis, tibolaso, bujinkan, Doubt, kkoumas, manoslykos, ZoeM

Twitter

Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
υτό που αναφέρει η Njoy είναι κυρίως ότι οι ποσότητες νιτοζαμινων που βρέθηκαν στα φιλτράκια της είναι κάτω από το κανονικό όριο ,που μάλλον είναι ένα όριο επιτρεπόμενο,μέχρι εκεί δλδ δεν έχει σοβαρές επιπτώσεις στον οργανισμό.
Παραθέτει έντονα ότι η ποσότητα που βρέθηκε είναι σχεδόν αμελητέα και σε καμιά περιπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με την ποσότητα νιτροζαμινών που βρέθηκαν σε εγκεκριμένα από τον FDA προιόντα αντικατάστασης του τσιγάρου όπως οι τσίχλες NICORETTE ,τα αυτοκόλλητα και μία άλλη συσκεύη αναπνοής νικοτίνης την NICOHALER .Προιόντα στα οποία βρέθηκαν διάφορες ουσίες επικίνδυνες όπως και η διεθυλική γλυκόλη .
Ακόμη και η ποσότητα νικοτίνης στα φίλτρα είναι πολύ μικρότερη και αναφέρει ότι επειδη το υγρό ατμοποιείται ακόμη μικρότερη ποσότητα νικοτίνης τελικά καταλήγει στον οργανισμό μας.Σε αντίθεση με τα εγκεκριμένα προιόντα στα οποία η ποσότητα νικοτίνης είναι πολύ μεγαλύτερη και αποροφάται όλη από τον οργανισμό μας είτε σαν τσίχλα είτα σαν αυτοκόλλητο που περνά κατευθείαν  από το δερμα στην κυκλοφορία του αίματος,όσο για το inhaler δεν έχει ακόμη διευκρινιστεί πόση ποσότητα περνάει.
Ετσι η Njoy διαμαρτύρεται για τις ελλειπεις πληροφορίες και λέει ότι πρέπει να γίνει κανονική σύγκριση μεταξύ όλων των προιόντων  ακόμη και του τσιγάρου το οποίο και αυτό το αναφέρει λόγω μεγάλης ποσότητας νιτροζαμινών που όμως ο FDA δεν αναφέρει καν.
Αυτά όσο περιληπτικά και κατανοητά μπορούσα.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 07, 2009, 00:16 »
Μπραβο fairy Παντοτε  παρουσα !!!
Αψογη αποδοση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 07, 2009, 04:56 »
Η καλύτερη απάντηση και το μεγαλύτερο κράξιμο στον FDA τελικά ήρθε από τους ίδιους τους Αμερικάνους. Διαβάστε το άρθρο της Washington Post εδώ:

http://www.washingtontimes.com/news/2009/aug/06/fda-smoke-screen-on-e-cigarettes/

και δώστε και βάση ποιος υπογράφει το άρθρο:
Dr. Elizabeth Whelan is president of the American Council on Science and Health.

 ;D ;D ;D Η πρόεδρος του Συμβουλίου Επιστήμης και Υγείας αυτοπροσώπως!

Εν' ολίγοις τους λέει ντροπή σας που προσπαθείτε να τρομάξετε τον κόσμο και να τον απομακρύνετε από ένα προϊόν που μπορεί να βοηθήσει τους καπνιστές να μειώσουν τις επιπτώσεις του καπνίσματος και τους εξωθείτε να καπνίσουν τα κανονικά τσιγάρα τα οποία αποδεδειγμένα είναι υπεύθυνα για 450.000 θανάτους ετησίως στις ΗΠΑ.
Στη συνέχεια παραθέτει όλα αυτά τα λογικότατα επιχειρήματα που συζητάμε κι εμείς στο φόρουμ μας κάθε μέρα.
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο και μια γερή κατραπακιά για τους επόμενους επίδοξους πολέμιους του ηλεκτρονικού τσιγάρου που μιλούν με πλαστά επιχειρήματα.

 :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 07, 2009, 09:53 »
φοβερό :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Να δούμε όμως οι δικές μας εφημερίδες θα το δουν αυτό????????
Θα το δημασιεύσουν σαν είδηση όπως πολύ εύκολα δημοσίευσαν το προηγούμενο?????
Περιμένουμε.........

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 07, 2009, 10:59 »


Δεν θα το δεις. Η αν το δεις θα είναι θαμμένο σε τίποτα σελίδες δίπλα στα κοινωνικά και τις αναγγελίες αρραβώνων....
Οπως δεν είδαμε και το δελτίο τύπου που είχε αποστείλει η Nobacco....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2012, 02:03 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 07, 2009, 12:51 »
Ακόμα μία απάντηση καταπέλτης στον FDA από τον Michael Siegel,  Professor,  Department of Community Health Sciences -  Boston University School of Public Health:

http://www.e-cig.org/2009/07/27/prominent-public-health-physicians-and-tobacco-researchers-expose-double-standard-in-the-fda%E2%80%99s-recent-study-of-electronic-cigarettes-and-challenge-the-fda%E2%80%99s-alarmist-attitude-toward-th/

Επιτέλους άρχισαν να φαίνονται και οι υποστηρικτές του ηλεκτρονικού καπνίσματος.


Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 07, 2009, 12:56 »


Ωραίοι είναι οι.... καταπέλτες, αλλά αν δεν προωθηθούν στο κοινό μέσω των ΜΜΕ, βράσε ρύζι!
Σιγα μην κάτσει η κυρα-Κουλα από τα πετράλωνα και ο Μπάμπης από τα πατήσια, που δεν εχει ιδέα από ιντερνετ να την ψάξει παραπάνω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2012, 02:03 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 07, 2009, 14:41 »
Δεν έχεις άδικο σ' αυτό.
Σχετικά με την τηλεόραση, το έχω πει: Αν γίνει μια διαδήλωση στο Σύνταγμα και καταλήξουν 10 άτομα στην εντατική, αν δεν το πει η τηλεόραση, είναι σαν να μην έγινε ποτέ. Αν όμως γρατσουνιστεί απλά ένα άτομο και θελήσουν να προβάλουν το γεγονός, μπορούν να το κάνουν παγκόσμιο ζήτημα.

Ευτυχώς όμως σήμερα υπάρχει και το internet και ο γιος της κυρα - Κούλας έχει ADSL.
Και πάλι όμως, κακά τα ψέματα. Οι εντυπώσεις δημιουργούνται στο πι και φι και παίζουν πολλές φορές καθοριστικό ρόλο στις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 07, 2009, 19:07 »
τωρα μεταξυ μας πιστευετε οτι αν μαθαινε η κυρα κουλα για το η,τ θα εκοβε το κ.τ?? η κυρα κουλα θα το μαθει οταν τα φιλτρακια θα κοστιζουν 1 ευρω το κουτακι κ θα τα αγοραζεις απ το περιπτερο. προς το παρον σκοπος ειναι να το μαθουν τα μεγαλα κεφαλια που δημιουργουν τις εξελιξεις κι οι καταπελτες ειναι σημαντικοι.

υ.γ.:εχω μια κουλα κι εναν μπαμπη στα σκαρια ετοιμους να αγορασουν το BL  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 07, 2009, 19:47 »
Αρχικά καλώς σας βρήκα. Είμαι 25 χρόνια καπνιστής. Πλησιάζοντας πια τα 40 μου άρχισα να έχω μια πιο καθαρή εικόνα για το μέλλον μου. Δύο σενάρια έβλεπα σίγουρα. 'Η θα πέθαινα νέος και ξαφνικά, ή θα περνούσα τα γεράματά μου αγκαλιά με μια φιάλη οξυγόνου. Να το κόξω το κέρατο δεν υπήρχε περίπτωση. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα μέχρι να ανακαλύψω το η. τ. Από χθες που το αγόρασα ειμαι πραγματικά ευτυχισμένος. Η θήκη του καπνού μου δεν ξέρω που διάολο βόσκει και ούτε με νοιάζει. Κόβω το τσιγάρο και ούτε έχω καταλάβει ότι το κάνω. Δεν αισθάνομαι ότι στερούμε κάτι. ΟΙ καπνιστές δεν είμαστε μια μικρή περιθωριακή ομάδα. Είμαστε δισεκατομύρια. Όταν το αρχίσαμε, οι περισσότεροι ήμασταν ανήλικοι. Βλέπαμε τον καουμπόυ του Marlboro να δένει πεντε-πέντε τα γελάδια, να κουτουπώνει τρεις γκόμενες και να καπνίζει κοιτάζοντας τα βουνά. Δεν μας τον έδειξαν με μάσκα οξυγόνου και την νοσοκόμα να του αλλάζει πάπια. Δεν φταίμε κύριοι που βρεθήκαμε σε αυτή την θέση. Κάναμε αγώνα, πνιγώμασταν και ξερνούσαμε για να μάθουμε αυτόν τον διάολο που θα μας έκανε κουλ! Που θα μας "μίκρενε" τα προβλήματά μας. Τι μας λένε τώρα αυτοί οι πέντε, έξη της FDA; Καλύτερα να πεθάνετε από το τσιγάρο που το ξέρετε, παρά να πάθετε κανένα δερματικό από κάτι άγνωστο; Και τα ζώα που ταίζει τα παιδιά τους μια μεγάλη αλυσίδα φαστ φουντ, άγνωστα είναι. Δεν έχουν κεφάλι, πόδια, φτερά... Αυτά δεν τους νοιάζουν; Ή μήπως και αυτοί δεν έχουν κεφάλι; Σας τα έπριξα. Σόρυ. Θα φταίνε τα τοξικά του η.τ. μου

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 07, 2009, 20:05 »
Όταν το αρχίσαμε, οι περισσότεροι ήμασταν ανήλικοι. Βλέπαμε τον καουμπόυ του Marlboro να δένει πεντε-πέντε τα γελάδια, να κουτουπώνει τρεις γκόμενες και να καπνίζει κοιτάζοντας τα βουνά. Δεν μας τον έδειξαν με μάσκα οξυγόνου και την νοσοκόμα να του αλλάζει πάπια. Δεν φταίμε κύριοι που βρεθήκαμε σε αυτή την θέση. Κάναμε αγώνα, πνιγώμασταν και ξερνούσαμε για να μάθουμε αυτόν τον διάολο που θα μας έκανε κουλ!

 :respect: :respect:

Μέσα σε δυο τρεις προτάσεις τα είπες όλα!

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 09, 2009, 08:08 »
Καλως ηρθες φιλε συνατμιστη.
και οπως ελεγε και ο βεγγος.....ολα ειναι ατμος... :)

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 09, 2009, 15:08 »
Ευχαριστώ φίλε μου. Με το σχόλιό σου μου έδωσες και ιδέα. Αν τελικά απαγορεύσουν το η. τ. μπορούμε να πέρνουμε τζούρες από τσαγιέρες, χύτρες, βραστήρες... Θα έχουμε και ένα σωρό καινύργιες γεύσεις. Btw ωραίο όχημα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος elenkw

  • *
  • 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το παχουλό μου Blog
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 09, 2009, 17:17 »
Κάναμε αγώνα, πνιγώμασταν και ξερνούσαμε για να μάθουμε αυτόν τον διάολο που θα μας έκανε κουλ!
Αχχ τι μου θυμισες!!!!
Καλως ηρθες συνατμιστη atloupa!

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Απάντηση στην έρευνα του FDA για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 11, 2009, 12:55 »
Δημοσίευσα ένα σχετικό αρθράκι, και επειδή έχω μεταφράσει κάποια αποσπασματα από τη δήλωση της κυρίας Dr. Elizabeth Whelan, είπα να το μοιραστώ μαζί σας:
http://giromiro.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160042 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110824 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530890 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201491 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet