vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 9 χρήστες
Kostik1982, dkostas, Buliwyf, tibolaso, Jorge, tapantari, maprix, SuperSayian, Mimhsdr

Twitter

(Νέα μελέτη) Σχετικά με την πρόσληψη νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικών και κ.τ

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Μία νέα μελέτη που είδε πριν λίγες ημέρες το φως της δημοσιότητας δείχνει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα παρέχουν την ίδια ποσότητα νικοτίνης με αυτή των κανονικών τσιγάρων, και σίγουρα πολύ μεγαλύτερη από αυτή των βοηθημάτων διακοπής του καπνίσματος όπως είναι τα patch νικοτίνης.  Η νέα αυτή έρευνα έρχεται να αναιρέσει μια παλαιότερη έρευνα που υποστήριζε πως η εισπνεόμενη νικοτίνη που παρέχεται από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ήταν κατά πολύ μικρότερη από αυτή των κανονικών τσιγάρων και στα ίδια αν όχι μικρότερα επίπεδα από αυτή των βοηθημάτων νικοτίνης. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, απλά καταρρίπτει ότι μέχρι σήμερα γνωρίζαμε για την ποσότητα νικοτίνης που τελικά προσλαμβάνουμε ατμίζοντας.

Παρακάτω παραθέτω το πλήρες κείμενο όπως δημοσιεύθηκε σε πάμπολλα sites του εξωτερικού καθώς επίσης και τον σύνδεσμο που αφορά τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης έρευνας.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

http://www.thelocal.ch/national/20111102_1641.html#
http://www.stop-tabac.ch/fra/images/stories/documents_stop_tabac/e-cig%20cotinine%20final%20erj%2020110111.pdf


   

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστούμε για την παράθεση της μελέτης φίλε μου !!! Είναι ενδιαφέρουσα για όλους !!! Εγώ πάντως πάλι κερδισμένος είμαι γιατί στα τρία πακέτα που κάπνιζα και να παίρνω την ίδια νικοτίνη γλύτωσα από τα άλλα συστατικά του τσιγάρου. Και αυτό πρέπει ανάλογα να το σκεφτούν και οι άλλοι φίλοι συνατμιστές.
Εκτός αυτού πριν αρχίσω το Η.Τ. δοκίμασα τα πάντα και δεν έκαναν τίποτα. Το τελευταίο που δοκίμασα είναι το πιπάκι γνωστής εταιρίας που το μόνο που έκανε είναι να σου δίνει μια απανωτή δόση νικοτίνης να σου καίει το λαιμό και να νιώθεις αηδία για την βλακεία που έκανες να το αγοράσεις . Και φυσικά μετά άναβες και ένα τσιγάρο να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Γι αυτό είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Η.Τ. ως αντικαταστάτη του κ.τ. και δεν το αλλάζω με τίποτα !!! :)

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
αν καπιος μπορούσε να μεταφράσει θα ήταν πολύ χρήσιμο  ..... μιλάει για πόση ποσότητα τελικά αποροφατε  απο τον οργανισμό η πόση εισπεουμε γιατι ειναι εντελώς διαφορετικό .... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
μην μπερδευεστε παιδια.
και ιδια ποσοτητα νικοτινης να παιρνεις αυτη χρησιμοποιει διαφορετικη οδο στο σωμα.
δεν μπαινει στο αιμα οπως στο κ.τ.
την καταπινεις και παει στο συκωτι οπου διαλυεται με συνοπτικες διαδικασιες..
κοινως, κανενα κακο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Νομίζω ότι η νέα έρευνα είναι η σωστή.

Γι αυτό και τις πρώτες μου μέρες ατμίσματος, με τα 18mg, 8ml / μέρα, είχα ταχυπαλμίες.

Γι αυτό και όλοι μας δεν έχουμε ανάγκη από ΚΤ

Ακόμα καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Νομίζω ότι η νέα έρευνα είναι η σωστή.

Γι αυτό και τις πρώτες μου μέρες ατμίσματος, με τα 18mg, 8ml / μέρα, είχα ταχυπαλμίες.

Γι αυτό και όλοι μας δεν έχουμε ανάγκη από ΚΤ

Ακόμα καλύτερα...
Ετσι..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
μην μπερδευεστε παιδια.
και ιδια ποσοτητα νικοτινης να παιρνεις αυτη χρησιμοποιει διαφορετικη οδο στο σωμα.
δεν μπαινει στο αιμα οπως στο κ.τ.
την καταπινεις και παει στο συκωτι οπου διαλυεται με συνοπτικες διαδικασιες..
κοινως, κανενα κακο.
μα παλι με την εισπνοη δεν την αποροφουν οι πνευμονες;; :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Δεν μετρήσαν τις φυσικοσωματικες αντιδράσεις του οργανισμού με την πρόσληψη νικοτίνης από ΗΤ και ΚΤ
( χρόνος παραμονής, επιρροή σε ζωτικά όργανα όπως καρδιά και νεφρούς κ.ο.κ.)
Η νικοτίνη έχει την τάση να δημιουργεί ταχυκαρδίες οπότε εγώ με 3 ml 36άρας θα έπρεπε να είμαι τώρα στην εντατική...αντιθέτως οι σφυγμοί μου έχουν πέσει από τον καιρό που κάπνιζα και δη ελαφρότατα τσιγάρα pall mall γκρι...
Έχω λοιπόν βάσιμες υπόνοιες οτι η απορρόφηση καθώς και η δράση της νικοτίνης στον οργανισμό ανάμεσα σε ΗΤ και ΚΤ διαφέρει κατά πολύ...

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
μα παλι με την εισπνοη δεν την αποροφουν οι πνευμονες;; :confused1: :confused1:
απο οτι ειχα διαβασει ο ατμος ειναι μη σηνγρατισημος απο τους πνευμονες λογο πολι μικρων σοματιδιων δεν ξερω αν εχει αλαξει κατι σε αυτο  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
μακαρι να ειναι ετσι!! παντως εγω με πανω απο 12 mg την ακουω την καρδια μου κανονικα!! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Σκεπτομαι οτι επειδη ισως ατμιζω λιγο παραπανω νικοτινη,
να κοψω το η/τ και να ξαναρχισω το κ/τ.
Ετσι θα γλυτωσω απο την παραπανω νικοτινη
και θα ειμαι χαρουμενος με τις 14000 βλαβερες ουσιες που περιεχει το κ/τ.

 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Νικο αυτο το εγραφαν ξεκαθαρα τουλαχιστον!! οτι λειπουν 14000 ουσιες!! απλα λιγο φειδω θελει στη νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Λέει πως τα επίπεδα της κοτινίνης, ενός προϊόντος μεταβολισμού της νικοτίνης, (συχνά μετριέται αυτό γιατί η ίδια η νικοτίνη διασπάται πολύ γρήγορα), στο σάλιο είναι αντίστοιχο με αυτό καπνιστών και σίγουρα μεγαλύτερο από αυτό χρηστών προϊόντων αντικατάστασης νικοτίνης, σε αντίθεση με προηγούμενες έρευνες που βρίσκανε σημαντικά λιγότερη.
Για το δείγμα, ήρθαν σε επαφή με κόσμο σε διάφορα φόρουμ για το η.τ ανά τον κόσμο. Σε καμιά διακοσαριά άτομα στείλανε το σακουλάκι περισυλλογής του σάλιου και ερωτηματολόγιο (χοντρικά). Οι 31 απαντήσανε.
Ελέγξανε τον σίελό τους και μελετήσανε τα αποτελέσματα.
Πώς εξηγούνε το γεγονός πως, σε αντίθεση με προηγούμενες έρευνες, σε αυτήν βρήκανε μεγάλη ποσότητα νικοτίνης;
- Έμπειροι χρήστες η.τ: Ξέρουν πώς να τραβάνε τζούρες ώστε να παίρνουν την νικοτίνη τους, σε αντίθεση με τους αρχάριους χρήστες η.τ στις προηγούμενες έρευνες, που τους δώσανε ένα η.τ και τους είπαν, τράβα τζούρες.
- Έχουν τα 'δικά' τους, εξελιγμένα η.τ, σε αντίθεση με τις προηγούμενες έρευνες όπου παίρνανε ένα (μάλλον ό'τι νάναι) η.τ και κάνανε την έρευνα.
*Προσθέτω εγώ: και χρησιμοποιούν τα 'δικά' τους υγρά που προτιμούν. (μέσος όρος στην έρευνα 18mg).
Δηλαδή: σε αντίθεση με καπνιστές, που τους βάζεις σε ένα δωμάτιο με ένα η.τ που δεν έχουν ξαναδεί και τους λένε τράβα τζούρες, ένας έμπειρος χρήστης η.τ χρησιμοποιώντας την συσκευή που προτιμάει με το υγρό που του αρέσει, βάζει στον οργανισμό του περισσότερη νικοτίνη. Χελλόου! Αρχίσανε οι άσπρες μπλούζες να ανακαλύπτουν την πραγματικότητα!


Υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις σε αυτή την έρευνα: δεν έγινε σε κλινικές συνθήκες. Το δείγμα δεν ήταν αντιπροσωπευτικό, μια και είναι μόνο ένα μικρό μέρος από αυτούς που δέχτηκαν στην αρχή να συμμετάσχουν (15%, νομίζω μπαίνει ζήτημα εδώ) και βέβαια, από μέλη σε φόρουμ για το η.τ - ανθρώπους που αντί να προσπαθούμε να ρίξουμε την νικοτίνη, γενικά είμαστε περήφανοι που ατμίζουμε περισσότερο... :)) :)) :))


Γι' αυτό και τα αποτελέσματά του είναι μόνο ενδείξεις, όχι στατιστικά στοιχεία. Δεν αποδεικνύει δηλαδή ότι ο μέσος χρήστης η.τ παίρνει στον οργανισμό του όση νικοτίνη παίρνει ένας καπνιστής. Αποδεικνύει όμως ότι είναι δυνατόν, δηλαδή ότι ένας ατμιστής μπορεί με το η.τ (άνετα) να πάρει στον οργανισμό του όση νικοτίνη παίρνει ένας καπνιστής.


Η έρευνα αναφέρεται μόνο στην νικοτίνη, μία ουσία κατά κοινή ομολογία χωρίς χρόνιες παρενέργειες, συνδεδεμένη μόνο με καρδιακά επεισόδεια σε υπερβολική δοσολογία και - σύμφωνα με νέες έρευνες - ενδείξεις για υποβοήθηση ανάπτυξης καρκινικών όγκων (όχι δημιουργίας τους).


Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Μάλλον 4.000 ουσίες...

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Νικο αυτο το εγραφαν ξεκαθαρα τουλαχιστον!! οτι λειπουν 14000 ουσιες!! απλα λιγο φειδω θελει στη νικοτινη.

Αστιευομαι,
βρηκα την υγεια μου, μετα απο 45 χρονια κ/τ, σε 35 μερες η/τ
και θα σταματησω;;

ΥΓ. Σε ευχαριστω,
για το ενδιαφερον σου.
 :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136065 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy