vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ΨΗΛΟΣ, manoslykos, geotron, tibolaso, JohnDag, Jorge, maprix, lagoudakis

Twitter

Άμεση επίδραση του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην στεφανιαία κυκ/ρία και τα επίπεδα μονοξειδίου στο αίμα

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
To Σάββατο που μας έρχεται (31 Αυγούστου) παρουσιάζω στο ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαικής Καρδιολογικής Εταιρίας (θα συμμετάσχουν 30.000 επιστήμονες από όλο τον κόσμο) την μελέτη με τίτλο: Άμεση επίδραση της χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου στην στεφανιαία κυκλοφορία και τα επίπεδα μονοξειδίου του άνθρακα στο αίμα.


Είναι η μελέτη που κάναμε τον Φεβρουάριο και Μάρτιο στο Ωνάσειο και συμμετείχατε πολλοί από εδώ.
Θα υπάρχει και συνέχεια πολύ σύντομα. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται η δημοσίευση μιας άλλης εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2013, 21:00 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Για όσους από εσάς έφεραν φίλους καπνιστές και συμμετείχαν στη μελέτη, ξέρουμε αν κάποιοι από αυτούς χρησιμοποίησαν ή χρησιμοποιούν το η.τ. κι αν ελάττωσαν ή διέκοψαν το κάπνισμα?

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα  Κωνσταντίνε,στην μελέτη ειχαμε λάβει μέρος 3 φίλοι μου καπνιστές ( οι οποιοι συνεχίζουν κανονικά)και μία φίλη μου καπνίστρια η οποια πρόσφατα στις 8 Αυγουστου εκοψε το τσίγαρο,τώρα δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάστηκε απο την μελέτη που ειχαμε κάνει περίπου  πριν απο 6 μήνες?

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα

Άριστα!

χαιρόμαστε ιδιαιτέρως, αν μη τι άλλο. ο τίτλος όμως του νήματος είναι λίγο αποτρεπτικός και πριν διαβάσω αυτό με τρόμαξε.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Συμφωνώ και εγώ με την lemy . :yes:

Θα ήταν καλύτερα...
( Έρευνα άμεσης επίδρασης του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην στεφανιαία κυκ/ρία και τα επίπεδα μονοξειδίου στο αίμα )

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Η έρευνα έχει επίσημο τίτλο (στα αγγλικά): Immediate effects of electronic cigarette use on coronary circulation and blood carboxyhemoglobin levels: comparison with cigarette smoking




Σχετικά με αυτό που ρώτησα για τους καπνιστές που συμμετείχαν στη μελέτη:
Η μελέτη μας δεν είχε σκοπό να εξετάσει την διακοπή η ελάττωση του καπνίσματος ούτε συστήσαμε το η.τ. στους καπνιστές ως μέσο διακοπής. Αλλά, έστω κι αν κάποιοι ελάχιστοι έκοψαν ή μείωσαν σημαντικά το κάπνισμα με αφορμή την μελέτη αυτή, θα είναι εξαιρετικά σημαντικό και θα μπορέσουμε να το δημοσιεύσουμε κιόλας!! Ακόμη κι αν 3 ή 4 το έκοψαν κι αν άλλοι τόσοι το ελάττωσαν...

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Κωνσταντίνε καλή παρουσίαση στο αυριανό συνέδριο  :)

Όσο αφορά για τον καπνιστή που είχαμε έρθει μαζί τότε για την έρευνα:
Ναι έχει ελαττώσει αρκετά το κ.τσιγάρο σε σημείο που ανάβει το πολύ 2-3 την ημέρα κι αυτό γιατί του λείπει αυτή η τασακίλα που λένε. Σίγουρα επηρεάστηκε από την έρευνα κι από δική μου παρότρυνση.

Προσωπικά έχω να καπνίσω από 11/2012, έχω ελαττώσει πλέον τα ml σε 2 το πολύ ημερησίως και νιώθω μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θερμή παράκληση, σε όσους έχουν φίλους καπνιστές που ήρθαν στη μελέτη, να μου στείλουν με PM τσ εξής στοιχεία τους:


Ονοματεπώνυμο
Ηλικία
Τηλ ή mail επικοινωνίας (τα είχα από τους περισσότερους, αλλά δεν τα βρίσκω πλέον)
Πόσα τσιγάρα κάπνιζαν πριν προσέλθουν για την μελέτη και για πόσα χρόνια
Πόσα τσιγαρα καπνίζουν τώρα
Αν χρησιμοποίησαν ή χρησιμοποιούν ακόμη ηλ. τσιγάρο.


Εφόσον θέλουν να επικοινωνήσουν οι ίδιοι μαζί μου (που είναι και το προτιμότερο) μπορούν να το κάνουν είτε στο [email protected] ή στο κινητό μου (που μπορώ να σας το δώσω με pm).


Ευχαριστώ γι'αυτό. Μέχρι στιγμής ξέρω πως από τους συμμετέχοντες στην φετινή και την περσινή μελέτη, 4 άτομα έχουν διακόψει το κάπνισμα.


Η παρουσίαση της μελέτης στεφανιαίας κυκλοφορίας πραγματοποιήθηκε σήμερα. Ήδη η μελέτη αναδημοσιεύτηκε στο TheHeart.Org που είναι από τα μεγαλύτερα καρδιολογικά sites παγκοσμίως.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ (στα αγγλικά): http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/research/127-no-adverse-effects


Και το βίντεο της παρουσίασης εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=__ztrGafEg4&feature=youtu.be

[/size][size=78%] [/size]

Συνδεδεμένος geotron

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας

'... it is important that health authorities will regulate these products in a way that will promote rather than restrict their availability and use by smokers who are unable to quit with currently approved medical methods"

Καλημέρα γιατρέ,
Πολλά συγχαρητήρια για την μελέτη σας.



Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Συγχαρητήρια, γιατρέ.  :thumpup:
Υπάρχει κάποια περίληψη στα ελληνικά ώστε να τη δημοσιεύσουμε και στο μόνιμο θέμα με τις έρευνες;

Για την παράκληση έγραψα και στις ανακοινώσεις κάτω.

Αποσυνδεδεμένος camelot

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari-Lava-Α2/A2TM
Συγχαρητήρια Κώστα !
Εύχομαι ότι καλύτερο και πάντα επιτυχίες στο επιστημονικό σου έργο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
ΕΤ vs ΚΤ  1-0 επισημα  ...  :D

Μπραβο ντοκτορ ... ειδικα στο κομματι των ερωτοαπαντησεων στο τελος τους βουλωσες κανονικα   :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534487 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59671 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy