vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

392 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #240 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:11 »
Τις μερες αυτες εχει κλεισει ασχημα η μυτη μου με τον παγωμενο αερα της Ξανθης και πηγα χθες στον γιατρο μου γιατι δεν μπορουσα πλεον να κοιμηθω με το βουλωμα.
Την τελευταια φορα που ειχα παει καπνιζα ακομα τσιγαρο.
Με ακουσε και με τα ακουστικα για αρκετη ωρα, με εβαλε να βηξω και επαθε πλακα και μου ειπε "Καθαρισες τελειως. Καθε φορα που σε ακουγα ακουγοσουν χάλια. Εκανες παρα πολυ καλα που ξεκινησες το η.τ."

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #241 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:15 »
ΝικοQT πολυ ωραια τα λες και ευχομαι να ειναι ετσι.

Χθες ειχα μια δυσαρεστη εκπληξη το πρωι. Ζαλαδες, τρεμουλο, ανακατωσουρες και αναγουλα. Δυστηχως επρεπε και να κανω μια δουλειά.

Στην αρχή το εριξα στο ΗΤ λογω Overdose. Στο παρελθον του εχω χρεωσει ταχυπαλμια και "αγωνια" στον υπνο. Μηπως η καταναλωση καφέ οφειλεται για μερικες τετοιες περιπτωσεις? Πινω 1 litro γαλλικο την ημέρα και 1 freddo.

Εκοψα τον καφέ και σημερα νιωθω λιγο καλυτερα. Χθες μαλιστα εκανα και το απιστευτο να ατμισω συνολικά 0,5 ml. Κοιμηθηκα μετα απο μερες πανω απο 2 ωρες ημερησιως.

Συγνωμη δεν ηξερα οτι ο καφές μπορει να γινει τοσο επικυνδυνος ιδιαιτερα ο γαλλικος.

Απο σημερα ενα εσπρεσακι ή εναν ελληνικό το πρωι και μετα σαν αφεψημα πρασινο τσαι και χαμομηλι.

Πολυ χρησιμο τοπικ. Ο λογος που δεν δινω ΗΤ στον 80χρονο πατερα μου ειναι η καρδιακη λειτουργία. Ευχομαι σε διαψευση του φοβου.

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #242 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:28 »
Καλημέρα φίλε μου, το ότι ο γαλλικός καφές είναι ελαφρύς είναι μεγάλος μύθος. Ο περισσότερος κόσμος φτιάχνει μια κανάτα γαλλικό στο σπίτι και πίνει κατά τη διάρκεια της ημέρας  πολύ μεγάλη ποσότητα με αποτέλεσμα να έχει πρόβλημα στον ύπνο το βράδυ. Το ίδιο ισχύει και για τον ελληνικό, ξέρω ανθρώπους που ο ελληνικός τους πειράζει ακόμα κασ στο στομάχι.
Θα σου πρότεινα να πίνεις 1 έναν μόνο καφέ ακόμα και στιγμιαίο που είναι αρκετά δυνατός ή ακόμα καλύτερα αν έχεις τη δυνατότητα έναν Freddο, espresso  ή cappuccino. Το μυστικό είναι αυτόν τον καφέ να τον πιείς το αργότερο μέχρι τις 12 το μεσημέρι, αυτό είναι πολύ σημαντικό. Τώρα αν θες να πιεις και το απόγευμα ένα καφεδάκι για συνοδεία στο άτμισμα μπορείς να πιείς χωρίς καφεϊνη καθαρά για τη γεύση και τη συνήθεια. Στα λέω εγώ που έχω ασχοληθεί με το θέμα του ύπνου λόγω προβλημάτων που αντιμετώπιζα και έχω κάνει ακόμα και μελέτη ύπνου...
Μέχρι τις 12 το μεσημέρι λοιπόν...αυτό βέβαια δεν ισχύει για όλους υπάρχουν άτομα που πίνουν το βράδυ καφέ και μετά κοιμούνται σαν τα μουλαράκια!! :))

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #243 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:29 »
αμα καπνιζει φιλε μου κτ αλλαξε του το με ητ με vg υγρο.
Συγνωμη που θα στο πω ομα αλλα μετα τα 80 απο κατι παει καποιος αν δεν παει απο το ητ θα παει απο κατι αλλο... ειναι νομος της φυσης

Ο υπνος ειναι μεγαλο θεμα παιζουνε πολλα ρολο απο ουσιες απο φαρμακα απο το ποσες ωρες σε βλεπει ηλιος απο το αγχος απο ορμονες απο την υπερνταση την κουραση κτλ

ο καφες ειναι ομως σιγουρο οτι πειραζει τον υπνο καθως ειναι διεγερτικο καθως και η νικοτινη το θεμα ομως ειναι οτι η νικοτινη αμα την ατμιζεις εχει μικρο ημιζωης πολυ μικροτερο του καφε και αν πριν να κοιμηθεις εχεις 2 ωρες να ατμισεις δεν τον επηρεαζει σχεδον καθολου

Πρωι και overdose δεν πανε μαζι... γιατι ολη την νυχτα δεν εχεις παρει καθολου νικοτινη οποτε ψαξε το αλλου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:36 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #244 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:35 »
@ Επιτέλους το έκοψα



Καλημέρα !!!!!!!!!!! Συμφωνώ με όλα όσα είπες  κ να πώ ότι σε πολλούς φίλους μου κ συγγενείς μου  ο Ελληνικός καφές κ ο Νες  προκαλούν τρέμουλο στα χέρια κ στα πόδια, ζαλάδες κ ταχυπαλμίες  όταν πιούν πάνω από τρείς κούπες την ημέρα (πολλές πιστεύω!) Έχουν αυτά τα συμπτώματα εξακριβωμένα με γιατρό ότι ο καφές τους τα προκαλούσε!!!!!  :yes: :yes: :yes: Για αυτό όχι πολλούς καφέδες κ προσοχή κ στην ποσότητα υγρών που ατμίζουμε!!!!! Ότι δεν φαίνεται να  κάνει κακό δεν σημαίνει ότι είναι κ ΑΚΙΝΔΥΝΟ......... ναι?  ;)

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #245 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:37 »
Ναι :)

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #246 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 10:52 »
Πρωι και overdose δεν πανε μαζι... γιατι ολη την νυχτα δεν εχεις παρει καθολου νικοτινη οποτε ψαξε το αλλου

Ναι σε περιπτωση που κοιμασαι την νυχτα. Αμα εβλεπες την ωρα των ποστ μου θα καταλαβεις οτι ειμαι βρυκολακας.

Η νυχτα για μενα ειναι η μέρα για τους κανονικους.

Μετα τις 12 τρωω, πινω καφε, διαβαζω και φυσικά ατμιζω.

Δυστηχως η νυχτα για μερα ειναι η μερα για σενα.  :'(

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #247 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 12:17 »
H συμβολή του μονοξειδίου του άνθρακα στις διαταραχές που προκαλεί το κ.τ. είναι αμφιλεγόμενη. Πράγματι μπορεί να προκαλέσει αύξηση της κυκλοφορίας λόγω της δέσμευσής του στην αιμοσφαιρίνη, παρόλα αυτά δεν σημαίνει απαραίτητα πως δυσλειτουργεί η καρδιά. Αύξηση της κυκλοφορίας προκαλεί και η άσκηση, και το μεγάλο υψόμετρο, όμως η διαστολική και συστολική καρδιακή λειτουργία επιταχύνει για να καλύψει τις ανάγκες.

Οι διαταραχές που προκαλεί το κ.τ. είναι αρκετά σύμπλοκες. Παράγοντες όπως η δυλειτουργία του ενδοθηλίου, η παραγωγή οξειδωτικών ουσιών, η διαταραχή του αγγειακού τόνου, η ενεργοποίηση των αιμοπεταλίων (που εκκρίνουν διάφορες αγγειοδραστικές ουσίες), όλα αυτά παίζουν σημαντικό και συμπληρωματικό ρόλο στις βλάβες που προκαλεί το κ.τ. Αυτά δεν τα κάνει το μονοξείδιο ούτε η νικοτίνη από μόνα τους.

Για το η.τ., η θεωρία λέει πως τα αποτελέσματα δεν πρέπει να είναι τόσο αρνητικά όσο του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Έχοντας ήδη πραγματοποιήσει και αναλύσει μελέτες σε 13 άτομα-χρήστες η.τ. μέχρι στιγμής, έχω μια πρώτη εικόνα για τα αποτελέσματα. Είναι πολύ νωρίς ακόμη πάντως για να ανακοινωθεί κάτι.

Και με την ευκαιρία υπενθυμίζω πως η συμμετοχή όλων σας είναι καλοδεχούμενη, και μπορούν να κανονιστούν και ραντεβού εκτός των ημερομηνιών που έχουν καθοριστεί (11 και 12 Φεβρουαρίου μέχρι στιγμής), ακόμη και καθημερινές αρκεί να μπορεί κάποιος να προσέλθει μετά τις 19:30.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #248 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:36 »
περιμενουμε...
εγω παντως ειδα διαφορα και στο μυικο τονο (δηλαδη νιωθω καλύτερα και ποιο σφιχτό το μυικο συστημα) και στην ωρα που μπορω να κραταω την αναπνοη μου αν και κανω τρακα κτ που και που.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:44 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #249 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 14:02 »
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος . Είδα στα παραπάνο ποσταρίσματα πρόβλημα με τον ύπνο που μπορεί να αποδίδεται στον καφέ και θα ήθελα να ενημερώσω σε σχέση με αυτά που γνωρίζω . Είχα και έχω χόμπι τον καφέ επειδή και μου άρεσε αλλά και έπινα αρκετούς την ημέρα . Αν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον καφέ και θέλει τον πιο ελαφρύ τότε να πίνει εσπρέσο ριστρετο 100% Αράμπικα ποικιλία . Είναι έντονος στην γεύση γιατί είναι 20ml σε ποσότητα αλλά περιέχει την λιγότερη καφεΐνη. Και το εξηγώ:  Όσο λιγότερο νερό περνάει μέσα απο τον καφέ κατα το φιλτράρισμα του καφέ τόσο λιγότερη καφεΐνη παρασύρει στο φλιτζάνι .Αν θέλεις πιο ελαφρύ στην γεύση κάνεις  ριστρέτο και προσθέτοντας νερό στο τέλος των αραιώνεις  κάνοντας τον Αμερικάνικο.

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #250 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 14:22 »
παντως εγω εχω κοψει τους πολλους καφεδες(4-5)και πινω ζεστη σοκολατα....
2 καφεδακια και 2 σοκολατιτσες...μπορω να πω οτι  η απολαυση ατμισμα- σοκολατα
δεν συγκρινετε με τον καφε..ισως οφειλετε στις γλυκες γευσεις των υγρων...
για το λαχανιασμα που λετε συμφωνω σε ολλα...

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #251 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 18:57 »
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος . Είδα στα παραπάνο ποσταρίσματα πρόβλημα με τον ύπνο που μπορεί να αποδίδεται στον καφέ και θα ήθελα να ενημερώσω σε σχέση με αυτά που γνωρίζω . Είχα και έχω χόμπι τον καφέ επειδή και μου άρεσε αλλά και έπινα αρκετούς την ημέρα . Αν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον καφέ και θέλει τον πιο ελαφρύ τότε να πίνει εσπρέσο ριστρετο 100% Αράμπικα ποικιλία . Είναι έντονος στην γεύση γιατί είναι 20ml σε ποσότητα αλλά περιέχει την λιγότερη καφεΐνη. Και το εξηγώ:  Όσο λιγότερο νερό περνάει μέσα απο τον καφέ κατα το φιλτράρισμα του καφέ τόσο λιγότερη καφεΐνη παρασύρει στο φλιτζάνι .

Εισαι σωστοτατος,,,,,και πραγματι εκπλησομαι γιατι παρα πολλοι λιγοι ανθρωποι το ξερουν αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #252 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 19:08 »
Το ριστρετο το γραφει η συσκευασία?

Τι ακριβως ειναι?

Επισης επειδη αυριο θα παω σουπερ μαρκετ μπορειτε να μου προτεινεται τι να αγοράσω, δεν πειραζει αν μου κανετε διαφημιση εγω σας το ζητω για να με βοηθησετε. Δεν εχω αγοράσει εσπρεσσο ποτε. Εχω μια Μπιαλετι εσπρεσιερα που μπαινει στο ματι και φτιαχνει ενα espresso manually.

Ευχαριστώ ιδιαιτερως.

ΥΓ: Και ναι θελω εντονη γευση καφε. Σαν να μου τον εχει φερει κανας κολομβιανος με κουριερ.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #253 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 21:41 »
Παρακαλώ,
τα μηνύματα που αφορούν τον καφέ και τα κριτήρια επιλογής του, ας συνεχιστούν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6203.0.html , όπου υπάρχει και η σχετική συζήτηση.

Παραμείνετε στο θέμα, το οποίο μας παρέχει πολύτιμες πληροφορίες και ιατρική ενημέρωση.

Απ'τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #254 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 23:59 »
Εκτός από 11 και 12 Φεβρουαρίου (Σάββατο και Κυριακή) που προείπα, υπάρχει η δυνατότητα να έρθει όποιος τον βολεύει και την Πέμπτη (μεθαύριο) μετά τις 20:00.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios