vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

418 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #765 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:06 »
με αυτα που λεει ο νομος η ηλεκτρονικη πιπα επιτρεπεται δηλαδη ::)

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #766 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:08 »
[
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: εγω παντος εφτιαξα μια καλου κακου  :laugh1: :laugh1

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #767 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:10 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ΚΑΙυγρο french pipe και εκει να δεις ντουμανια

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #768 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:24 »
παιδιά παρακολούθησε κανείς το πρωινό του Mega|? Έγινε κάποια αναφορά άξια λόγου ?

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #769 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:28 »
Παρακουλουθω απο την αρχη την συζητηση,επειδη με ενδιαφερει και πιο βαθια,λογω εμποριου....
δειτε και αυτο...http://iatropedia.gr/articles/read/676,απλως θελανε να κανουν ζημια και εβαλαν την λεξη σκετη...''Η.Τ'' δεν εβαλαν τα τσιγαρα 1ης γενιας,που περιειχαν νικοτινη εμποτισμενο,δυστηχως παιδια και απο την ζητηση στο καταστημα που εχω εχει μειωθει,εμας τους χρηστες μας κυνηγανε,και αντε να πεισουμε στον κοσμο οτι δεν εισαι ελεφαντας.....

Εγω προσωπικα,αν δω οτι προχωραει το πραγμα πιο πολυ,ορισμενες κασετινες που εχω,και ορισμενα φυτικα υγρα,θα τα βαλω αγγελια εδω μεσα,βεβαια θα κρατησω και ορισμενα για την παρτη μου,αυτο που με στεναχωρει με αυτο το κωλοκρατος,ειναι οτι ενταξει εγω εχω και βιβλια στο μαγαζι,απλως το ειχα σαν εξτρα εισοδημα,ορισμενοι που ανοιξαν μαγαζι αποκλειστικα με αυτο το ειδος,τι θα γινει...???

Και με εμας τους ατμιστες θα μας κυνηγανε παλι....???Αθανατο Ελλαδισταν,αντι να αφησουν να κυλισει το χρημα στην αγορα,για καλυτερες ημερες....οπως με τα Τελη κυκλοφοριας,αυξηση εμεις να σας τα παρουμε,αλλα δεν ξερανε (κρατος) οτι ετσι θα πηγαινανε ολοι να καταθεταν πινακιδες.....αρα βγηκε για αλλη μαι φορα ζημιωμενο το κρατος....


Φιλαρακι αυτο το κωλοκρατος που λες καποια στιγμη (το 2008) ψηφισε ενα νομο που απαγορευει την πωληση ηλεκτρονικων τσιγαρων. Παρ'ολα αυτα πολλες εταιριες φερνουν στην Ελλαδα. Και το δινουν σε πολλα καταστηματα. Και τα καταστηματα σε εμας.
Εσυ αγοραζεις απο την εταιρια κατι που απαγορευεται και το πουλας σε εμενα.
Και αντι να ερθω εγω να σου κανω φασαρια, κανεις εσυ φασαρια στο κρατος? Γιατι?
Πώς στην ευχη πηρατε αδεια και πουλατε κατι που απαγορευεται?
Κι αν δεν ειναι ετσι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΥΓΕΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?
Εγω αν ειχα ανοιξει μαγαζι με νομιμο τροπο και ειχα ολες τις νομιμες αδειες και μου ελεγαν οτι αυτο που πουλαω ειναι παρανομο θα ειχα βγει σε ολα τα καναλια...
Με τις εταιριες που αγοραζεις τα τσιγαρα μιλησες? Τους εβαλες χερι που σου πουλανε κατι παρανομο?
Εκεινες τί εκαναν? Βγηκαν δημοσιως να στηριξουν τις θεσεις τους? Εδω και 2-3 μερες εχει γινει χαμος και οι εταιριες κρυβονται...
Το κρατος φταιει για ολα...

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #770 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:35 »

Φιλαρακι αυτο το κωλοκρατος που λες καποια στιγμη (το 2008) ψηφισε ενα νομο που απαγορευει την πωληση ηλεκτρονικων τσιγαρων. Παρ'ολα αυτα πολλες εταιριες φερνουν στην Ελλαδα. Και το δινουν σε πολλα καταστηματα. Και τα καταστηματα σε εμας.
Εσυ αγοραζεις απο την εταιρια κατι που απαγορευεται και το πουλας σε εμενα.
Και αντι να ερθω εγω να σου κανω φασαρια, κανεις εσυ φασαρια στο κρατος? Γιατι?
Πώς στην ευχη πηρατε αδεια και πουλατε κατι που απαγορευεται?
Κι αν δεν ειναι ετσι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΥΓΕΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?
Εγω αν ειχα ανοιξει μαγαζι με νομιμο τροπο και ειχα ολες τις νομιμες αδειες και μου ελεγαν οτι αυτο που πουλαω ειναι παρανομο θα ειχα βγει σε ολα τα καναλια...
Με τις εταιριες που αγοραζεις τα τσιγαρα μιλησες? Τους εβαλες χερι που σου πουλανε κατι παρανομο?
Εκεινες τί εκαναν? Βγηκαν δημοσιως να στηριξουν τις θεσεις τους? Εδω και 2-3 μερες εχει γινει χαμος και οι εταιριες κρυβονται...
Το κρατος φταιει για ολα...

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.
Αυτες τις μερες καμια απο τις μεγαλες εταιρειες δεν βγηκε να πει τιποτα και δεν μιλαω για τα μαγαζακια που ανηξαν πριν απο κανα μηνα.
Μηπως τελικα κατι βρωμαει απο ολες τις μεριες ???

Αποσυνδεδεμένος tarirs

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #771 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:38 »

Φιλαρακι αυτο το κωλοκρατος που λες καποια στιγμη (το 2008) ψηφισε ενα νομο που απαγορευει την πωληση ηλεκτρονικων τσιγαρων. Παρ'ολα αυτα πολλες εταιριες φερνουν στην Ελλαδα. Και το δινουν σε πολλα καταστηματα. Και τα καταστηματα σε εμας.
Εσυ αγοραζεις απο την εταιρια κατι που απαγορευεται και το πουλας σε εμενα.
Και αντι να ερθω εγω να σου κανω φασαρια, κανεις εσυ φασαρια στο κρατος? Γιατι?
Πώς στην ευχη πηρατε αδεια και πουλατε κατι που απαγορευεται?
Κι αν δεν ειναι ετσι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΥΓΕΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?
Εγω αν ειχα ανοιξει μαγαζι με νομιμο τροπο και ειχα ολες τις νομιμες αδειες και μου ελεγαν οτι αυτο που πουλαω ειναι παρανομο θα ειχα βγει σε ολα τα καναλια...
Με τις εταιριες που αγοραζεις τα τσιγαρα μιλησες? Τους εβαλες χερι που σου πουλανε κατι παρανομο?
Εκεινες τί εκαναν? Βγηκαν δημοσιως να στηριξουν τις θεσεις τους? Εδω και 2-3 μερες εχει γινει χαμος και οι εταιριες κρυβονται...
Το κρατος φταιει για ολα...

Εντελως φιλικα,χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση απεναντι σου,δεν ξερω τα πιστευω σου,ουτε με νοιαζει,αλλα γιατι αυτον τον ντορο δεν το εκανε το 2008...??? Μηπως επειδη τοτε δεν τα ηξερε ο κοσμος,η επειδη τα Κ.Τ δεν ειχαν παρει τοτε την ανιουσα σε τιμη,και τωρα που οι περισσοτεροι στραφηκαν στο Η.Τ θελει αυτο το κωλοκρατος να μαζεψει μαρουλι...σε ολα τα πραγματα εδω στην ελλαδα ακομα και στα βιβλια που πουλαω θελει αδεια,γιατι για να μουτα παρει...??? Αδεια για το βιβλιο,επειδη κανει κακο....???
Δειτε λιγο πιο μακρια,στις αναπτυσομενες χωρες το Η.Τ επιτρεπετε,ενω στο Ελλαδισταν απαγορευετε...αλλη μια πρωτια....

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #772 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:43 »
εδω ειναι η αποφαση του εοφ, εχει ξανααναρτηθει σε αυτο το θεμα

http://www.eof.gr/web/guest/wd;jsessionid=d7587851dfa50f773ce9682276f2?p_p_id=62_INSTANCE_Ji8g&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_Ji8g_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_Ji8g_groupId=12225&_62_INSTANCE_Ji8g_articleId=15199&_62_INSTANCE_Ji8g_version=1.0

λεει ΌΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ/ΠΟΥΡΟ, Ή ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ
 δεν λεει οτι απαγορευεται το η.τ. :)

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #773 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:56 »
Εντελως φιλικα,χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση απεναντι σου,δεν ξερω τα πιστευω σου,ουτε με νοιαζει,αλλα γιατι αυτον τον ντορο δεν το εκανε το 2008...??? Μηπως επειδη τοτε δεν τα ηξερε ο κοσμος,η επειδη τα Κ.Τ δεν ειχαν παρει τοτε την ανιουσα σε τιμη,και τωρα που οι περισσοτεροι στραφηκαν στο Η.Τ θελει αυτο το κωλοκρατος να μαζεψει μαρουλι...σε ολα τα πραγματα εδω στην ελλαδα ακομα και στα βιβλια που πουλαω θελει αδεια,γιατι για να μουτα παρει...??? Αδεια για το βιβλιο,επειδη κανει κακο....???
Δειτε λιγο πιο μακρια,στις αναπτυσομενες χωρες το Η.Τ επιτρεπετε,ενω στο Ελλαδισταν απαγορευετε...αλλη μια πρωτια....


Λυπαμαι πολυ φιλε μου. Τετοιου ειδους αποψεις ειναι που με κανουν να ειμαι εξαιρετικα καχυποπτος.
Δεν προσπαθεις να εξηγησεις για ποιο λογο πουλαγες κατι που απαγορευεται. Λες απλα γιατι φωναζουν τωρα και δεν φωναξαν τοτε.
Δεν προσπαθεις να πεις οτι στο δικο σου μαγαζι πουλας μονο υγρα που εχουν ελεγχθει. Δεν προσπαθεις να προστατεψεις το προϊον σου.
Δεν λες οτι φροντιζεις να πουλας μονο τα καλυτερα και τα πιο "υγιεινα".
Απλως φωναζεις γιατι θα χασεις το μεροκαματο...
Να τα αφησουμε ολα οπως ειναι τοτε φιλε μου. Να πουλαει ο καθενας οτι γουσταρει.
Κι αν τυχει και απο καμια λανθασμενη συνθεση και πεθανουν και 2-3 ατομα δεν τρεχει και τιποτα. Το μεροκαματο να βγαινει...

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #774 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:59 »
εδω ειναι η αποφαση του εοφ, εχει ξανααναρτηθει σε αυτο το θεμα

http://www.eof.gr/web/guest/wd;jsessionid=d7587851dfa50f773ce9682276f2?p_p_id=62_INSTANCE_Ji8g&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_Ji8g_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_Ji8g_groupId=12225&_62_INSTANCE_Ji8g_articleId=15199&_62_INSTANCE_Ji8g_version=1.0

λεει ΌΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ/ΠΟΥΡΟ, Ή ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ
 δεν λεει οτι απαγορευεται το η.τ. :)

Πρεπει να το εχουμε γραψει σε αυτο το τοπικ πανω απο 5 φορες. Ας το κανω και για 6η.
Αυτη η αποφαση που ποσταρεις βγηκε τον Ιουλιο του 2008.
Τον Δεκεμβρη του 2008 ομως βγηκε ο νομος 3730 που ποσταρα και παραπανω και λεει οτι απαγορευεται η πωληση του η.τ.
Ελπιζω να μη χρειαστει να το γραψουμε και 7η φορα.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #775 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 11:01 »
Μάλιστα....
Ο ΕΟΦ μπορεί να μην έχει ακόμα "ασχοληθεί" με το θέμα, το νομικό πλαίσιο μπορεί να μην υπάρχει ακόμα, η όποια "απαγόρευση" μπορεί να μην ισχύει επίσημα, αλλά αυτό δεν έχει να λέει!
Το κράτος έβαλε τα "σκυλάκια" του στα ΜΜΕ να γαβγίσουν και το θαύμα έγινε! Η κάθε κυρα-Μαρίκα και ο κάθε μπάρμπα-Μήτσος είναι πια 1000% πεπεισμένοι πως το ΗΤ είναι ο..... προάγγελος του Αντίχριστου!!!!  ::)

Χθες συνάδελφος στο γραφείο που είχε ακούσει τα μαντάτα, προσπαθούσε να με πείσει (με έγκυρες πηγές από την.... Wikipedia!) για το πόσο "επικίνδυνο" είναι το ΗΤ και πόσο.... βλαβερή η νικοτίνη έχοντας το συμβατικό τσιγάρο στο χέρι του!   :wall:
Και εγώ να μην λέω κουβέντα. Όχι φυσικά επειδή δεν έχω τι να του πω, αλλά επειδή δεν μπορούσα να πιστέψω πως ο ίδιος αυτός άνθρωπος που χορεύει στον ρυθμό που θα του βαρέσει ο κάθε δημοσιογράφος θα πάει μετα μαζί μου να ψηφίσει και να βγάλει κυβέρνηση για να "σώσει" την χώρα!  :angry_orange:

Το θέμα είναι απλούστατο. Στην ΕΕ το ΗΤ δεν απαγορεύεται επειδή δεν μπορεί να απαγορευτεί! Και οι φωστήρες των Ελληνικών υπηρεσιών το ξέρουν πολύ καλά αυτό, όπως ξέρουν πως σε μια συντονισμένη αντίδραση ατμιστών και εταιριών θα φάνε τα μούτρα τους και θα αναγκαστούν να υποχωρήσουν με την ουρά στα σκέλια.

Οπότε σου λέει, γιατι να προσπαθήσουμε; Αφού στην τριτοκοσμική μπανανία που ζούμε το τι θα βγει στο γυαλί της τηλεόρασης έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ισχύ από τον νόμο που θα ψηφιστεί στην βουλή, βγάλε 2-3 κορώνες, κάνε και κανένα λεονταρισμό και άσε την μαγεία των ΜΜΕ να κάνει την δουλειά της!

Πούλα φόβο, πούλα ανασφάλεια και μην ανησυχείς. Για κάθε ένα επίσημο ελεγκτικό μηχανισμό θα υπάρχουν και άλλοι 1000 αυτόκλητοι "καουμπόηδες" της δημόσιας υγείας που θα κάνουν την δουλειά για πάρτη μας, και μάλιστα τσάμπα!

Και επειδή το μυαλό μου δεν το έχω κάψει ακόμα και μπορώ να καταλάβω πως αυτό το "κυνήγι" αποτελει άλλο ένα εισπρακτικό μέτρο και τίποτε άλλο, δηλώνω πως το ΗΤ δεν το κόβω!

Θα αγοράζω τα υγρά μου παράνομα; Ναι! Θα κάνω στοκ για 5 χρόνια; ΝΑΙ! Στην τελική θα τα φτιάχνω μόνος μου σε εργαστήριο που θα στήσω στο υπόγειο!!!

Αλλά στα γιουσουφάκια των φαρμακοβιομηχάνων και των καπνοβιομηχανιών δεν θα ξαναδώσω ούτε σεντ!

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #776 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 11:02 »
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.
Αυτες τις μερες καμια απο τις μεγαλες εταιρειες δεν βγηκε να πει τιποτα και δεν μιλαω για τα μαγαζακια που ανηξαν πριν απο κανα μηνα.
Μηπως τελικα κατι βρωμαει απο ολες τις μεριες ???


Ασφαλως βρωμαει ρε φιλε. Αυτο ειναι το προβλημα μου. Ο καθενας φερνει οτι να'ναι. Απο οπου να'ναι. Χωρις κανεναν ελεγχο. Καποιοι φτιαχνουν υγρα σπιτι τους, βαζουν μεσα οτι να'ναι και τα πουλανε στα μαγαζια σε σενα και σε μενα.
Και ερχονται τωρα να φωναξουν γιατι το υπουργειο θελει να απαγορευσει το η.τ.
Εξαιτιας τους θελει να το απαγορευσει.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #777 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 11:08 »
Το θέμα είναι απλούστατο. Στην ΕΕ το ΗΤ δεν απαγορεύεται επειδή δεν μπορεί να απαγορευτεί! Και οι φωστήρες των Ελληνικών υπηρεσιών το ξέρουν πολύ καλά αυτό, όπως ξέρουν πως σε μια συντονισμένη αντίδραση ατμιστών και εταιριών θα φάνε τα μούτρα τους και θα αναγκαστούν να υποχωρήσουν με την ουρά στα σκέλια.

Οπότε σου λέει, γιατι να προσπαθήσουμε; Αφού στην τριτοκοσμική μπανανία που ζούμε το τι θα βγει στο γυαλί της τηλεόρασης έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ισχύ από τον νόμο που θα ψηφιστεί στην βουλή, βγάλε 2-3 κορώνες, κάνε και κανένα λεονταρισμό και άσε την μαγεία των ΜΜΕ να κάνει την δουλειά της!

Πούλα φόβο, πούλα ανασφάλεια και μην ανησυχείς. Για κάθε ένα επίσημο ελεγκτικό μηχανισμό θα υπάρχουν και άλλοι 1000 αυτόκλητοι "καουμπόηδες" της δημόσιας υγείας που θα κάνουν την δουλειά για πάρτη μας, και μάλιστα τσάμπα!

Και επειδή το μυαλό μου δεν το έχω κάψει ακόμα και μπορώ να καταλάβω πως αυτό το "κυνήγι" αποτελει άλλο ένα εισπρακτικό μέτρο και τίποτε άλλο, δηλώνω πως το ΗΤ δεν το κόβω!

Θα αγοράζω τα υγρά μου παράνομα; Ναι! Θα κάνω στοκ για 5 χρόνια; ΝΑΙ! Στην τελική θα τα φτιάχνω μόνος μου σε εργαστήριο που θα στήσω στο υπόγειο!!!

Αλλά στα γιουσουφάκια των φαρμακοβιομηχάνων και των καπνοβιομηχανιών δεν θα ξαναδώσω ούτε σεντ!

Έτσι είναι φίλε μου..δηστυχώς έτσι είναι..όπως ακριβώς τα περιγράφεις.. :thumpup:

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #778 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 11:10 »
Συγνωμη ρε παιδια αλλα νομιζω εχει γινει μια παρεξηγηση και μεταξυ μας.
Το 2008 που πραγματι ψηφιστηκε ο συγκεκριμενος νομος στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη και στον κοσμο ολοκληρο
κυκλοφορουσαν μονο τα ηλεκτρονικα τσιγαρα που ειχαν σχημα μεγεθοσ αλλα και οψη τσιγαρου και παραλληλα ειχαν ενσωματωμενη την καψουλα με υγρο αλλα και νικοτινη. Ο νομος 3730/2008 αναφερεται σαφεστατα σε αυτα τα τσιγαρα που κυκλοφορουσαν τοτε.
Απο τοτε ομωσ εως και σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει ριζικα και η τεχνολογια εχεο προχωρησει. Ποιος απο τα μελη του Forum σημερα χρησιμοποιει τετοιου ειδους ηλεκτρονικα τσιγαρα, νομιζω κανενας.
Τα ηλεκτρονικα τσιγαρα σημερα δεν περιεχουν κανενα υγρο με η χωρις νικοτινη, δεν μοιαζουν με τσιγαρα και τελος δεν θεωρουνται μεσον για διακοπη του παραδοσιακου καπνισματος, αρα δεν εμπιπτουν στον συγκεκριμενο νομο του 2008.
Επισης οι προσφατες ανακοινωσεις τοσο του ΕΟΦ οσο και του Υπουργειου Υγειας που δημιουργησαν το θεμα αναφερονται και αυτες σε αυτα τα παλαιας τεχνολογιας τσιγαρα που ειχαν ενσωματομενο το υγρο. Επισης οι δηλωσεις αφορουν και τα υγρα του εμποριου που χρησιμοποιουν νικοτινη.
Με βαση τα προαναφερθεντα νομιζω:
- Οι συγχρονες συσκευες των ηλεκτρονικων τσιγαρων που δεν εχουν ενσωματωμενο το υγρο δεν εχουν προβλημα εισαγωγης, εμποριας και διαθεσης.
- Τα υγρα του εμποριου που δεν περιεχουν νικοτινη δεν εχουν προβλημα.
- Τα υγρα με νικοτινη εχουν προβλημα.
- Τα παλαιας τεχνολογιας τσιγαρα με το ενσωματωμενο υγρο εχουν προβλημα.
Παρ' ολα αυτα συμφωνω οτι πρεπει να γινουν τα κατωθι:
- οι εμποροι και οι επαγγελματιες του χωρου θα πρεπει να παρουν αμεσα θεση επισημη στο ολο θεμα.
- Θα πρεπει στον χωρο των υγρων να παψει πλεον ο καθε ενας στην Ελλαδα να παρασκευαζει υγρα ατμισματος στην κουζινα του σπιτιου του και να μας τα διαθετει χωρις κανενα ελεγχο. Φυσικα και εμεις θα πρεπει να παψουμε να τα αγοραζουμε.
- Οι αρχες θα πρεπει σιγουρα να βαλουν προυποθεσεις στις συσκευασιες των υγρων που πρεπει να σιγουρα να περιεχουν ολα τα περιεχομενα, ολες τις προφυλαξεις αλλα και τους πιθανους κινδυνους.

Φυσικα ζουμε στην Ελλαδα και το παραλογο ειναι λογικο, ετσι ποτε δεν ξερεις.

Φιλικα

Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος tarirs

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #779 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 11:12 »
Φιλε μου τα σωστα μαγαζια και οχι οι πλανωδιοι,η τα παζαρια πουλανε σφραγισμενα....οπως και εγω,τωρα αν θελω να παιθανει καποιος κ οκ,να ειναι καλα η τσεπη μου,μαλλον κανεις λαθος κανω Η.Τ εδω κ 11 μηνες και ορισμενοι εδω μεσα παραπανω....μια χαρα ειμαστε....γιατι δεν γινοταν ο ντορος πριν ανοιξουν τα μαγαζια και το πουλαει ο καθενας δεν καταλαβαινω....μαλλον τωρα το κωλοκρατος οπως παντα τους ετσουξε...μια ζωη να μας αρμεγουν και να μας ριχνουν στο πιατο αναμασημενη τρωφη (Μ.Μ.Ε),και εμεις τα χαιβανια να τα τρωμε....

Στο εξωτερικο,ειναι καθυστερημενοι νοητικα και εμεις ειμαστε,οι εξυπνοι,μια ζωη αυτο γινοταν για αυτο φτασαμε εδω...να πουλησουμε την χωρα μας διοτι 30+ χρονια,οτι μας εδιναν μασαγαμε....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357379 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192754 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios