vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αλλο ήθελα να μάθω Γιώργο, δεν κατάλαβες την ερώτησή μου. Οντως 3.000 κομμάτια τοξικών αποβλήτων καταστράφηκαν σε μία χωματερή, έτσι απλά, χωρίς να υπάρξει καμία ειδική διαχείριση καταστροφής κατά τα προβλεπόμενα; Νομικού & οικολογικού ενδιαφέροντος η ερώτηση, όχι τελωνειακού ή εμπορικού.  :)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Α, το πως καταστράφηκαν δεν το γνωρίζω.
Εμείς απλά υπογράψαμε το πρωτόκολλο ότι συναινούμε στην καταστροφή. Είχαμε το δικαίωμα να είμαστε παρόντες αλλά δεν πήγαμε ποτέ καθώς το εμπόρευμα δεν κατασχέθηκε Ελλάδα αλλά σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Ok, όλα καλά, τότε. Προφανώς θα ακολουθήθηκε το πρωτόκολλο καταστροφής που προβλέπεται.   :bye:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε για να καταλάβω ο Nkon ο Ολλανδός από που αγοράζει, απευθείας η από αντιπρόσωπο?

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
[member=6669]camber[/member] 

Αυτό με το αυτοκόλλητο δεν το ήξερα.
Μια και σε βρήκα  :D 
είναι λογικό μπαταρία 21700 40Τ να βγαίνει από το φορτιστή 4.18v 
και δυό μέρες μετά στη θήκη της να τη μετράω με το ίδιο πολύμετρο 4.41v? 
Μου το κάνει μία συγκεκριμένη από τις 6 που έχω στο ροτέισιον

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Όχι, δεν είναι λογικό. Δηλαδή σε  1 μήνα θα φτάσει 220V?  :))

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Πλερώνω όσο όσο γι αυτήν την τακαπληκτική μπαταρία. :love_hearts:
Πάω να κάμω διακοπή σύνδεσης από τον αγαπημένο μου πάροχο. :ban5:

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Ορίστε Γιώργη, όλη δικιά σου... (ανέβηκε...) 


Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,

το πολύμετρο που έχεις θεωρώ ότι έχει μεγάλη απόκλιση στη μέτρηση.
Για να τσεκάρεις και το πολύμετρο καλό θα ήταν να μετρήσεις με το που βγει η μπαταρία από τον φορτιστή και μετά από μέρες όπως έκανες. 

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό έκανα,όλες τις μετράει 4.17-4.18 (και αυτήν) 
και μετά από τρείς μέρες πλέον ότι βλέπεις (χτες ήταν στα 4.41  ???)

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Κοίτα για αστείο θα σου πω ότι έχει να κάνει με το αυτοκόλλητο star wars που έχει πάνω της και της δίνει ρεύμα λόγω προέλευσης.

Στα σοβαρά τώρα επειδή μετράμε με πολύμετρο ανοιχτό κύκλωμα θεωρώ ότι μόλις τη δοκιμάσεις για λίγο σε ενα mod θα δεις τα πραγματικά volt κοντά στην φόρτιση σου.

Είναι καθαρά χημική αντίδραση και έχει να κάνει με τον λόγο ότι λήγει ο χρόνος ζωής της μπαταρίας. Επειδή με τα mod μας καταπονούμε τις μπαταρίες όταν μένει εν κενό προσπαθεί η μπαταρία να <<ανακτήσει>> την χαμένη της ζωή και μετρώντας με το πολύμετρό, που έχει χαμηλότερη αντίσταση από τα mod μας, διαβάζουμε μία αύξηση της τιμής των volt 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2022, 17:37 από kmitkas »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8756 στις: Ιουνίου 22, 2022, 11:14 »
Αυτό έκανα,όλες τις μετράει 4.17-4.18 (και αυτήν)
και μετά από τρείς μέρες πλέον ότι βλέπεις (χτες ήταν στα 4.41  ???)

Φιλε μου απλα αλλαξε πολυμετρο .
Το ειχα αυτο το πολυμετρο .
Δεν ειναι μεγαλη υποθεση για ενα οποιοδηποτε πολυμετρο να μετρησει τα Volts , αλλα στο δικο σου μαλλον κατι ειναι ... ¨στραβο¨...
 
kmitkas
Ειτε σε μηχανικο ,ειτε σε ηλεκτρονικο ,η καταπονιση ειναι ιδια.
Εκτος αν χρησιμοποιουμε αντιστασεις κοντα στην εσωτερικη αντισταση της μπαταριας (βλεπε 0.08Ω) και κατεβαζουμε τη μπαταρια ΥΠΟ ΦΟΡΤΙΟ κατω απο τα 2.5V .
Δευτερον , αμεσως μετα τη χρηση ή αμεσως μετα τη φορτιση , οι τιμες ειναι λιγο κατω (μετα τη χρηση) ή λιγο περισσοτερο (μετα τη φορτιση) απο τις πραγματικες .
Για να δουμε την πραγματικη ταση της μπαταριας μετα τη χρηση ή μετα τη φορτιση ,θα πρεπει η μπαταρια να ...¨ξεκουραστει¨... για τουλαχιστον 15-20 λεπτα (το σωστο ειναι 30 λεπτα) .
 
--- * Προσπαθοντας να το περιγραψω οσο πιο απλα λογια μπορω .... * ---

Τα ηλεκτρονια ειναι αρνητικα φορτισμενα και αποθουνται .
Αυτη η ... μαχη ... που κανουν μεταξυ τους , διαρκει περιπου 30 λεπτα μεχρι να βρεθουν το καθενα στη θεση του με μηδενισμενες τις δυναμεις αποθησης μεταξυ τους (θεση αδρανειας) .
Τοτε λοιπον θα πρεπει να μετρησουμε την ταση .
Οταν πλεον η μπαταρια (τα ηλεκτρονια) θα ειναι σε κατασταση ... ηρεμιας ... (ας πουμε) .

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8757 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2022, 22:20 »
Γεια σας παιδιά, έχοντας υπόψιν τι παίζει τα τελευταία χρόνια με τις 18650, αλλά όντας και ανάγκη να πάρω κάποιες μπαταρίες για να δουλέψει ένα συγκεκριμένο mod, καθώς δεν είχε άλλη επιλογή, πήρα κάποιες Vtc6 από πολύ γνωστό μεγάλο ατμσιτικό ελληνικό κατάστημα - αλυσίδα, από τα λίγα, που γενικά θα εμπιστευόμουν. Έχω την εντύπωση ότι είναι μαϊμού, αλλά δεν έχω και ακριβή τρόπο να το εξακριβώσω.


Από την πρώτη μισή αποφόρτιση μου φάνηκε ότι γενικά τελείωναν γρήγορα, οπότε στη δεύτερη αποφάσισα να κάνω ακριβές monitor. Από πλήρη φόρτιση στον X4 στα 4,2V, τις κράτησα σε διμπάταρο με mtl στησιμο κανθαλ 28άρι στα 1,2 ωμ, και 13 w σταθερά. Μου έβγαλαν μέχρι το απόγευμα, το οποίο από μόνο του είναι η καλύτερη επαλήθευση ότι αυτές δεν είναι vtc6.


Το mod τις έκοψε στα 3,3v περίπου. Φορτίζοντας στον X4, η καθεμία πήρε 1900 mah  μέχρι τα 4,2v.


A) Έχω λάθος να πιστεύω ότι είναι μαϊμού; Β) αν είναι μαϊμού, έχει κάποιος ιδέα τι μπαταρία μπορεί να είναι; Τι μπορώ να βάλω πάνω; Υποθέτω τέτοια στησίματα θα τα πάρει, αλλά να πάω στα 30w; Στα 60; Τράβηξα και ένα δύο φωτογραφίες, μήπως βοηθηθείτε.


https://imgur.com/a/LFeJO6c





Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 308
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8758 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2022, 00:48 »
Πάντως όπως είπε και κάποιος φίλος(αν θυμάμαι καλά ο Camber)  το ποσοστό των μαϊμού μπαταριών στα καταστήματα αγγίζει πλέον το  90% , γι΄αυτό και η χαμηλή τους τιμή .Πρόσφατα την πάτησα και εγώ με LG HG2 οι οποίες φορτίζουν περίπου μέχρι 1600-1700 mah
 

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8759 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2022, 09:56 »
Β) αν είναι μαϊμού, έχει κάποιος ιδέα τι μπαταρία μπορεί να είναι; Τι μπορώ να βάλω πάνω; Υποθέτω τέτοια στησίματα θα τα πάρει, αλλά να πάω στα 30w; Στα 60;



 Μια μάλλον μέτρια μαϊμού καθώς έχω πέσει σε μπαταρίες που έδιναν από 1700 έως 2400 mah. (υπολόγισε ότι η μπαταρία έχει 100-150 μη εκμεταλλεύσιμα mah ακόμα μέχρι την πλήρη αποφόρτιση της. )
Η χωρητικότητα της δεν μας δίνει κανένα στοιχείο για το ρεύμα που είναι ικανή να δώσει.
Εάν τυχών έχεις κανένα mod* που να μπορεί να δείξει live την τάση της μπαταρίας κατά την χρήση της, μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου από την πτώση της τάσης για το τι ρεύματα είναι ικανή να δώσει.


*χρήσιμη λειτουργεία που έχω βρει σε mod που παίρνουν arctic fox

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110603 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530755 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet