vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Innokin Sceptre 2

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Innokin Sceptre 2
« στις: Οκτωβρίου 24, 2022, 23:17 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από την Innokin)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)





Λείψαμε λίγο καιρό από τις παρουσιάσεις αλλά πραγματικά το φόρουμ ήταν σε απελπιστική κατάσταση και το να γράψεις όλοκληρο θέμα με φωτογραφίες κλπ ήταν πάρα πολύ δύσκολο και κουραστικό. Τα πράγματα έφτιαξαν λίγο τώρα, συνεχίζει να είναι μη λειτουργικό αλλά ελπίζω να επανέλθει στα κανονικά του κάποια στιγμή.

Οπότε επανέρχομαι με μια σειρά μικρών ως επί το πλείστον παρουσιάσεων για να δώσουμε λίγο κίνηση στο φόρουμ και συγκεκριμένα με παρουσίασεις pod και AIO συσκευών μιας και υπάρχει μια μικρή άνοδος σε νέους ατμιστές στα καταστήματα μετά από μια πολύ κακή περίοδο και ο κόσμος ψάχνεται με το τι να αγοράσει και νομίζω το φόρουμ είναι το καταλληλότερο και μοναδικό μέρος που μπορεί να βρει κάτι που να θυμίζει παρουσίαση προϊόντος και όχι τα καραγκιοζιλίκια του φβ. Τώρα, γιατί παρουσιάσεις μόνο τέτοιων συσκευών; Γιατί αυτά είναι που στη τελική δείχνει ο κόσμος ότι προτιμάει και του είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιεί καθημερινά για να τον κρατήσει μακρυά από το τσιγάρο. Προσωπικά και εγώ το τελευταίο διάστημα πιάνω τον εαυτό μου να έχει αφήσει επισκευάσιμους ατμοποιητές και μοντάκια τελείως στην άκρη και έχω βρει την ησυχία μου στα ποντάκια, είτε μίας χρήσης είτε συσκευές σαν το Sceptre 2.

Σχωρνάτε με οι παλιοί και γω αισίως πάνω από 6 χρόνια είναι που ατμίζω, βαρέθηκα όμως και αν θες απλά να πάρεις την νικοτίνη σου και να ατμίσεις παράλληλα και ένα κομπλέ υγράκι, αυτές οι συσκευές πλέον φτάνουν και περισσεύουν. Αυτά και ξεκινώ τα της συσκευής...


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα ποντ, δύο αντιστάσεις και ένα καλώδιο Type-C για την φόρτιση. Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι μία σα 0.6Ω και μία S Coil στα 0.5Ω.


Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω χρώματα:



Πρώτο πρώτο πράγμα που πρέπει να σχολιάσω είναι αυτός ο άθλιος ήχος που κάνει η συσκευή κάθε φορά που πατάς το fire, το λεγόμενο «μπππζζζζζζζζζζ». Τον ίδιο ήχο έκανε και το πρώτο Sceptre και δεν άλλαξε τίποτα και εδώ. Όταν έπιασα την συσκευή πρώτη φορά στα χέρια μου και πάτησα για πρώτη φορά το fire, αμέσως ξύπνησαν θύμησες από άλλες συσκευές και συγκεκριμένα το πρώτο Sceptre. Αντικειμενικά, μέτα από 1-2 μέρες χρήσης σταμάτησα να ακούω το μπζζζζ ή απλά σταμάτησε να με ενοχλεί αλλά είναι κάτι που υπάρχει και αρκετοί ατμιστές όταν το αναφέρω, σταματάνε οποιαδήποτε σκέψη έχουν για την απόκτηση του. Αυτό είναι βέβαια και το μοναδικό μειονέκτημα της συσκευής, αν μπορείτε να το αντέξετε ή είστε απλά περίφανοι στα αυτιά, η συσκευή αξίζει της προσοχής σας αν ψάχνετε κάτι τέτοιο.


Βγάζοντας από τη μέση τον σπαστικό ήχο, ας ασχοληθούμε με την υπόλοιπη συσκευή. Το επιστόμιο με βολεύει πολύ, πάντα μου άρεσαν αυτά τα πλακουτσωτά επιστόμια και εδώ έχουν πετύχει πολύ καλά την αναλογία ώστε να με βολέψει τόσο όταν θέλω να παίξω με τον αέρα αρκετά κλειστό για MTL ή όταν ανοίγω τελείως για μερικές DL τζούρες. Δεν ανεβάζει υγρό προς τα πάνω και μαζεύει υγρασία σε ανεκτό σημείο και μετά από πολύ χρήση μόνο. Στην δεξιά πλευρά τώρα του ποντ έχουμε τον ρυθμιστή του αέρα. Ένα συρταρωτό τετράγωνο με ραβδώσεις πραγματάκι που με βολεύει πάρα πολύ και μπορώ άνετα να ανεβοκατεβάζω χωρίς καν να κοιτάω. Επειδή με τέτοιες συσκευές τις περισσότερες φορές κουβαλάω ένα για MTL και ένα για DL, εδώ μπορώ πολύ εύκολα να παίζω όλη μέρα με μία συσκευή και να αλλάζω όπως θέλω τον αέρα ανάλογα τις ανάγκες μου μέσα στη μέρα. Βγάζοντας τώρα το ποντ από τη συσκευή μπορούμε να διακρίνουμε στην αριστερή πλευρά του την τάπα σιλικόνης την οποία ανοίγουμε για να γεμίσουμε με υγρό το ποντάκι.


Έχω πει αρκετές φορές ότι σε τέτοιες συσκευές με βολεύει όταν η τάπα για την αναπλήρωση του υγρού βρίσκεται σε εμφανές σημείο ώστε να μη χρειάζεται να ξεκουμπώνω τίποτα αλλά να γεμίζω αμέσως, εδώ όμως δεν με ενοχλεί. Δεν με ενοχλεί όμως μόνο για αισθητικούς λόγους μιας και η συσκευή είναι πανέμορφη σε όλα τα χρώματα και θα ήταν κρίμα να φαινόταν η όποια τάπα σιλικόνης. Μπορούμε επίσης να δούμε στο κάτω μέρος την χρυσή βάση στην οποία βιδώνεται πάνω η αντίσταση πριν μπει στο ποντ και τους τέσσερις μαγνήτες. Ενώ στο εσωτερικό του ποντ έχουμε άλλους τέσσερις μαγνήτες, τους δύο επιχρυσωμένους πόλους που δίνουν ρεύμα στη συσκευή και τον μηχανισμό της αυτόματης τζούρας.

Το θετικότατο στοιχείο εδώ είναι ότι ο μηχανισμός της αυτόματης τζούρας βρίσκεται αρκετά ψηλότερα από την εσωτερική βάση και τους πόλους, οπότε οποιαδήποτε διαρροή(δεν έχει) ή κάποιο δάκρισμα(δεν έχει) ή υγρασία(έχει), δεν μπαίνει μέσα εκεί και δεν χαλάει την αυτόματη τζούρα που γινόταν στην προηγούμεη Sceptre συσκευή.


Η υπόλοιπη συσκευή δεν έχει και πολλά να σχολιάσουμε, πέρα από το κουμπί του fire. Το οποίο βρίσκεται σε εξαιρετικό σημείο που βολεύει να το πατάς με όλους τους πιθανούς τρόπους, έχει πολύ ωραία και πλούσια αίσθηση στο πάτημα, κάνει έναν όμορφο κλικ ήχο και έχει αυτόν τον αναθεματισμένο θόρυβο κάθε φορά που το πατάς που χαλάει την εμπειρία σε πολλούς. Κατά τα άλλα, έχουμε δύο διακριτικά και πολύ μικρά λεντάκια που ανάβουν όταν πατάμε το κουμπί του fire. Το ένα δηλώνει την στάθμη της μπαταρίας μας και το άλλο ποια από τις δύο επιλογές έχουμε διαλέξει για το πόσο δυνατά θέλουμε να δουλεύει η συσκευή.

Με δύο λόγια είναι μια απροβλημάτιστη συσκευή, δεν έχω δει διαρροή ή δάκρυ, μαζεύει υγρασία μετά από αρκετή χρήση, οι αντιστάσεις αντέχουν πολύ, η 0.5Ω ειδικά είναι αγαπημένη τόσο σε γεύση όσο και διάρκεια ζωής με "καθαρά" υγρά






Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Innokin Sceptre 2
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 08:32 »
Πολύ ωραία παρουσίαση,
πανέμορφο το pod.
Στα υπ όψιν για την δουλειά που έχω πάντα κάτι διακριτικό.

Απ: Innokin Sceptre 2
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 10:54 »
Δουλεύω ακόμη το πρώτο. Απίστευτο ποντάκι! Στο νέο βλέπω πιο εύκολη αλλαγή αντίστασης; Και επιτέλους type c!
Σίγουρη αγορά.

Αποσυνδεδεμένος supad

Απ: Innokin Sceptre 2
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 13:52 »
Συγχαρητήρια και από εμένα για μία ακόμα φανταστική παρουσίαση.  :thumpup:

Από τέτοια post αντλώ όρεξη να δουλέψω πάνω στο forum. Σύντομα θα έχουν και την προβολή που τους αρμόζει.  8)

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin Sceptre 2
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 25, 2022, 15:32 »
Συγχαρητήρια και από εμένα για μία ακόμα φανταστική παρουσίαση.  :thumpup:

Από τέτοια post αντλώ όρεξη να δουλέψω πάνω στο forum. Σύντομα θα έχουν και την προβολή που τους αρμόζει.  8)


Τους αρμόζει γιατί βοηθάνε κόσμο να κόψει το κάπνισμα, κατά τα άλλα κατα τη γνωμη μου είναι ο θάνατος του χομπίστικου ατμίσματος, τα pods και τα disposables.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Innokin Sceptre 2
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 26, 2022, 01:29 »
Δουλεύω ακόμη το πρώτο. Απίστευτο ποντάκι! Στο νέο βλέπω πιο εύκολη αλλαγή αντίστασης; Και επιτέλους type c!
Σίγουρη αγορά.
Ναι έγινε λίγο πιο εύκολο!
Συγχαρητήρια και από εμένα για μία ακόμα φανταστική παρουσίαση.  :thumpup:

Από τέτοια post αντλώ όρεξη να δουλέψω πάνω στο forum. Σύντομα θα έχουν και την προβολή που τους αρμόζει.  8)
Τέλεια νέα, ευχαριστούμε supad! ;D ;D

Τους αρμόζει γιατί βοηθάνε κόσμο να κόψει το κάπνισμα, κατά τα άλλα κατα τη γνωμη μου είναι ο θάνατος του χομπίστικου ατμίσματος, τα pods και τα disposables.
Μια χαρά θα συνεχίσει και το χομπίστικο άτμισμα, απλά δεν πιστεύω ότι θα ξαναβγούν ποτέ ξανά τόσα πολλα μοντ και τόσοι πολλοί ατμοποιητές όσο παλιά. Λιγότερα μοντ/ατμοποιητές μεν, θα συνεχίζουν να βγαίνουν δε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160058 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet