vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, Alexander20, Buliwyf, vag21, gstamatos, Lazy Dog, lounik, Harris, panikad, maprix

Twitter

Lost Vape Centaurus Q80

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Centaurus Q80
« στις: Σεπτεμβρίου 01, 2022, 12:52 »
(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες



To Centaurus Q80 είναι μία ακόμα όλα-σε-ένα συσκευή από την Lost Vape.

Τροφοδοτείται από μία 18650 μπαταρία, έχει διαστάσεις 40x28.4x90.5mm και ζυγίζει 115g.
Είναι κατασκευασμένο από zinc alloy και stainless steel, οθόνη 0.96" και μπορεί να παίξει μέχρι τα 80W.


Η συσκευή είναι διαθέσιμη στα παρακάτω οχτώ χρώματα:


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα καλώδιο Type-C και δύο αντιστάσεις./center]

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι μία UB Ultra Μ3 coil στα 0.15Ω και μία UB Ultra Μ1 coil στα 0.30Ω.



Ακόμα ένα ποντάκι από την εταιρεία που μπορώ εύκολα να φανταστώ να γίνεται και μονομπάταρο μοντ με έναν αντάπτορα ή να κρτατήσουν τον ίδιο σχεδιασμό να γίνει πιο κοντό και να γίνει πάλι ένα ολοκαίνουργιο μονομπάταρο μοντ, αλλά αυτά ας τα αφήσουμε για μετά. Καινούργιο τανκάκι από την εταιρεία, το UB Ultra με πλήρως ανανεωμένη εμφάνιση και νέες αντιστάσεις. Πάρα πολύ θετικό ότι ο σχεδιασμός των αντιστάσεων παραμένει παρόμοιος με τις παλιές UB οπότε αν σας έχουν μείνει αντιστάσεις από παλιότερες συσκευές μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε και εδώ. Μειονέκτημα εδώ ότι οι καινούργιες αντιστάσεις είναι πολύ καλύτερες οπότε θα είναι σαν πισωγύρισμα στην γεύση και απόδοση να χρησιμοποιήσετε και τις παλιές αλλά δεν υπάρχει θέμα. Το επιστόμιο είναι ικανοποιητικό αλλά το άλλαξα με ένα δικό μου που με βολεύει καλύτερα. Μου αρέσει που κράτησαν το φιμε τανκ αλλά ταυτόχρονα το έκαναν πιο ανοιχτόχρωμο οπότε μπορώ πολύ εύκολα να δω πόσο υγρό έχει μέσα. Ειδικά σε σχέση με τα τανκ που είχαν για παράδειγμα τα URSA που ήταν μαύρο κατράμι και δυσκόλευε πολύ ειδικά αν ήσουν έξω να καταλάβεις πόσο υγρό έχει μέσα.


Σχεδιαστικά πολύ πιο όμορφο από το παλιό τανκ της εταιρείας, λειτουργικά το ίδιο καλό αλλά με κουράζει ο τρόπος που διαλέξανε για να γεμίζω με υγρό το τανκ. Αυτή η τάπα σιλικόνης στο κάτω μέρος μπορεί λειτουργικά να είναι άψογη και να ανοίγει εύκολα, σφραγίζει τέλεια και η τρύπα αναπλήρωσης υγρού είναι αρκετά μεγάλη για να χωράει η μύτη του μπουκαλιού άνετα μέσα αλλά το ότι είναι στο κάτω μέρος εμένα προσωπικά με κουράζει και βαριέμαι λίγο το βάλε βγάλε του ποντ για να γεμίσω. Εννοείται πως συνηθίζεται και δεν είναι αυτό λόγος για να πεις δεν το παίρνω αλλά εγώ θα το σκεφτόμουν λίγο παραπάνω, αν και καταλαβαίνω ότι βάζοντας την τάπα κάτω, το τανκάκι είναι πολύ πιο όμορφο τώρα σχειδαστικά σε σχέση με το να έβαζαν την τάπα στο τοπ καπ.


Κάτω από το τανκ τώρα, στο εσωτερικό της συσκευής δλδ έχουμε τον παρόμοιο σχεδιασμό με προηγούμενες ποντ συσκευές της εταιρείας. Έχουμε δύο "ορόφους", στο κάτω μέρος είναι ο πόλος της συσκευής που τροφοδοτει με ρεύμα το τανκ και στο πάνω μέρος γύρω γύρω έχουμε την επιφάνεια στην οποία ασφαλίζουν οι μαγνήτες που βρίσκονται πάνω στο τανκ. Οι οποίοι μαγνήτες είναι εξαιρετικά δυνατοί και θέλει αρκετή προσπάθεια με το ζόρι για να τινάξεις την συσκευή από το τανκ αν προσπαθήσεις και επειδή το τανκ μπαίνει αρκετά μέσα στη συσκευή, ασφαλίζει πολύ καλά και δεν είχα θέμα σε τσαντάκια κλπ να βγει από τη θέση του. Επανέρχομαι όμως, οι δύο αυτοί "οροφοι" δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα γενικά αλλά αν τυχόν δακρύσει το τανκ από κάτω ή έχουμε κάποια διαρροή από την χρήση ή και όχι, δυσκολεύουν πάρα πολύ το καθάρισμα με χαρτοπετσέτα στο εσωτερικό. Το URSA πχ ήταν πολύ μεγάλο οπότε μπορούσες σχετικά εύκολα να το καθαρίσεις, εδώ θα δυσκολευτώ νομίζω όταν χρειαστεί.


Το δαχτυλίδι του αέρα που βρίσκεται ακριβώς από κάτω είναι χωμένο στη συσκευή, δεν προεξέχει καθόλου αλλά αντιθέτως είναι πιο μέσα και η σαγρέ επιφάνεια που του έδωσαν είναι αρκετά λεία οπότε αν έχετε χοντρά δάχτυλα θα σας ζαλίσει λίγο αν θέλετε να αλλάζετε τον αέρα κάθε τόσο όπως κάνω εγώ αυτό το διάστημα που το δοκιμάζω. Θα μπορούσε σχεδιαστικά να μείνει ίδιο αλλά να ήταν πιο έντονα σκληρή η επιφάνεια για να πιάνετε πιο εύκολα. Επίσης το δαχτυλίδι γυρνάει ανεξέλεγκτα γύρω γύρω αλλά ευτυχώς αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα γιατί είναι αρκετά σφιχτό οπότε δεν κουνιέται από μόνο του με τίποτα.


Τα κουμπιά όπως και η οθόνη της συσκευής είναι για ακόμα μια φορά εξαιρετικά, νομίζω δεν είχα ποτέ παράπονο από την εταιρεία στο συγκεκριμένο κομμάτι, οπότε δεν έχω κανένα πάραπονο. Το κουμπί του fire βρίσκεται σε πολύ σωστή θέση για το δικό μου χέρι και με βολεύει να το πατάω με όλους τους τρόπους που θέλω να πιάσω την συσκευή. Λίγο σκληρό στο πάτημα, όπως ακριβώς μου αρέσει, μικρή ανάδραση και κάνει έναν όχι δυνατό κλικ ήχο στο πάτημα που είναι ίσως λίγο πιο πλαστικουρέ από ότι θα το ήθελα αλλά δεν ακούγεται και πολύ οπότε δεν με ενοχλεί. Τα συν και πλην κουμπιά είναι ακριβώς το ίδιο με το κουμπί του fire και η οθόνη είναι εξαιρετικά φωτεινή, θυμίζει τις προηγούμενες της εταιρείας μιας και η συσκευή έχει το Quest 2.0 chip μέσα της αλλά σε μια πιο απλουστευμένη έκδοση.


Το καπάκι της μπαταρίας είναι ένα από τα ατού της συσκευής για μένα. Ευτυχώς δεν έβαλαν το κλασικό που έβαζαν σε άλλες συσκευές, το στρογγυλό με το αυτάκι που σηκώνεις και ξεβιδώνεις, μιας και πρόκειται για κάτι πολύ παλιακό σε θέμα σχεδιασμού και είναι κάτι αρκετά κουραστικό. Εδώ έχουμε πορτάκι που το ανοίγεις πανέυκολα με το ένα χέρι και το κλείνεις επίσης. Αρκετά σκληρό ώστε να μην ανοίγει εύκολα αλλά με καλό ελατήριο μέσα και γενικά μου βγάζει μια σιγουριά το συγκεκριμένο ότι θα μου αντέξει καιρό.


Σαν εμφάνιση το ποντάκι για μένα τα σπάει αλλά γενικά μου αρέσουν τα περισσότερα της εταιρείας και ταιριάζουν τα γούστα μας. Είναι πανάλαφρο αλλά ταυτόχρονα έχει ένα βάρος ώστε να μη νιώθω ότι κρατάω πούπουλο, που δεν μου αρέσει αυτό, αλλά καταλαβαίνω ότι κρατάω μια συσκευή και μου αρέσει αυτό. Την συσκευή την χρησιμοποιώ αισίως τρεις βδομάδες τώρα σε καθημερινή βάση αλλά δεν της έχω πιει το αίμα, χρησιμοποιώ και τα κανονικά μου σετ επίσης, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για διαρροές. Δεν μου έχει τρέξει κάτι, μόνο ελαφρύ σκούπισμα από υδρατμούς αλλά είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος την χρησιμοποιεί σαν βασική συσκευή του όλη μέρα θα δει σίγουρα κάτι στο εσωτερικό. Πλέον ξέρουμε ότι αυτό είναι κάτι που έρχεται μαζί με τέτοιες συσκευές, απλά ελπίζεις να μην πλημμυρίζει και εγώ δεν έχω δει τίποτα τέτοιο ακόμα. Οι καινούργιες αντιστάσεις είναι πολύ καλύτερες από τις παλιές, καλύτερη γεύση και νομίζω πως αντέχουν παραπάνω. Η συσκευή δυστυχώς πέφτει σε έντσαση όταν η μπαταρία πέσει πλέον στα τελευταία της αλλά αυτό βέβαια δεν με απασχολεί καθόλου γιατί παίρνει εξωτερική 18650 οπότε απλά αλλάζω μπαταρία, ποτέ δεν αφήνω τις μπαταρίες μου να πέσουν στο 5% για να τις αλλάξω. Κλασικά, για αυτονομία δεν έχω να πω κάτι γιατί χρησιμοποιώ αρκετές συσκευές μέσα στη μέρα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά και φυσικά εδώ και καιρό έχω σταματήσει να φορτίζω τις μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστή και απλά φορτίζω την συσκευή από την θύρα Type-C και δεν έχω παρατηρήσει να ζεσταίνεται παραπάνω από το φυσιολογικό όσο φορτίζει. Αυτά.

 

Συνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Lost Vape Centaurus Q80
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2022, 13:58 »
Τέλεια παρουσίαση,
ευχαριστούμε !!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515270 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530727 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201462 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801574 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet