vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 8 χρήστες
Alexander20, dkostas, Tazz, tony1976, Jorge, manoslykos, Milarepa, tibolaso

Twitter

Σύσταση υγρών αναπληρωσης

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« στις: Δεκεμβρίου 15, 2021, 23:13 »
Καλησπέρα... Θα ήθελα να θέσω τον εξής προβληματισμό. Πως γίνεται σε ένα snv υγρό, μιας οποιαδήποτε εταιρίας του εμπορίου, το οποίο μπορεί να καταναλωθεί μετά από μήνες.. Η γεύση του να παραμένει αναλλοίωτη και να μένουν διακριτές οι γεύσεις και τα αρώματα μεταξύ τους. Ενώ σε ένα diy υγρό.... Μετά από καιρό να υπάρχει αλλοίωση και μπέρδεμα των αρώματων..."καπελώνοντας" δηλ ένα άρωμα κάποιο άλλο. Υπάρχει η περίπτωση να χρησιμοποιούνται συντηρητικά γεύσεων στα υγρά; Υπάρχει δυνατότητα σε diy υγρό να διατηρηθεί όπως στην αρχή;; Μήπως αφαιρείται ο αέρας στα υγρά των εταιρειών;;; Επίσης μήπως θα έπρεπε στα υγρά να γράφεται αναλυτικά η σύσταση του και η σύνθεση του... Όπως ακριβώς και σε ένα οποιοδήποτε προϊόν που αγοράζεις; Δε λέω ακριβώς τις ποσότητες ίσως... Αλλά τα συστατικά αναλυτικά.
Συγνώμη για το σεντόνι.....ετσι ένα θέμα προς συζήτηση. 

Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 09:16 »
Είχα παλιότερα ακριβώς τις ίδιες απορίες , ειδικά όταν είχα αρχίσει το DIY.
1.Τα αρώματα που παίρνεις απο το εμπόριο βρίσκονται στο μπουκάλι αρκετό καιρό, ίσως και μηνες,  πράμα που σημαίνει οτι το υγρό που παίρνεις, ότι αλλαγή είναι να κάνει την έχει κάνει ήδη.
2. Οταν φτιάχνουμε εμείς ένα υγρό το βλέπουμε πως αλλάζει απο ώρα σε ώρα, δεν γίνεται να το συγκρίνεις με κάτι του εμπορίου.
3.Συντηριτικά γευσεων δεν βάζουν-υπάρχουν και δεν αφαιρείται κάποιος αέρας δεν είναι καν αεροστεγή.
4.Τα συστατικά αναγράφονται ήδη - PG και αρωματικές ύλες.

Οι κατασκευαστές των υγρών έχουν προχωρήσει αρκετά σε τεχνικές και έχουν πολλά tips & tricks  για να ''κρύβουν'' ή να ''σηκώνουν'' νότες και άλλα άπειρα προβλήματα, όπως οι χρόνοι ωρίμανσης, που αντιμετωπίζει ένας απλός μίξερ όπως εσύ και εγώ.

Την καλημέρα μου :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 12:00 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Καλημέρα... Συμφωνώ σχεδόν σε όλα..... Η μόνη μου διαφωνία είναι αυτό με τη σύσταση... Μια γενική αναγραφή που κάνουν Pg και αρωματικές ύλες.... Δε λέει σχεδόν τίποτα. Οποιοδήποτε προϊόν αγοράζεις γράφει επάνω.... Περιέχει αυτά κι αυτά. Πιστεύω θα έπρεπε βάση νόμου να είναι πολύ πιο συγκεκριμένη η σύσταση.... Περιέχει 1,2,3,4.....Στο κάτω κάτω είναι θέμα που αφορά και την υγεία. Όσο αφορά τα diy υγρά που κάνουμε πολλοί.
... Κάνα δυο φορές τελείως επιδερμικά προσπάθησα να τα αφήσω μόνο με PG για μέρες.... Και αργότερα να ολοκληρωθεί. Δεν έβγαλα ασφαλές συμπέρασμα... Δεν ασχολήθηκα πολύ. Ίσως έτσι να γίνεται κάτι καλύτερο.... Θεωρητικά το λέω επειδή και τα snv σε Pg μόνο είναι. Τέλος πάντων.... Έτσι συζήτηση να γίνεται για καλύτερες μίξεις..... Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2021, 13:17 από Buliwyf »

Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 13:17 »
μα αυτή είναι η σύσταση..... PG και αρωματικές ύλες, τι άλλο θες να σου γράψουν? :dontknow:

Παρακαλώ, μου ήταν εύκολο να σου δώσω απαντήσεις καθώς είχα τις ίδιες απορίες παλαιότερα.

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 13:46 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Να γράψουν αναλυτικά όλα τα αρώματα.... Όχι αναλογίες οκ.... Απλά ένα ένα όλα....τέλος πάντων μπορεί και λάθος να έχω δε ξέρω... Απλά φέρνω στο μυαλό προϊόντα που αγοράζεις από το σούπερ για παράδειγμα και γράφουν... Έχει αυτό αυτό και αυτό... Αναλυτικά.... Σου είπα οκ μπορεί και λάθος να κάνω οκ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2021, 15:25 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 15:02 »
 Δεν είμαι πολύ σίγουρος εάν θα είχε πολλά να προσφέρει μια λίστα με τις χημικές ενώσεις που περιέχονται. Μάλλον θα μπέρδευε και θα τρόμαζε κάποιον που δεν έχει επαφή με χημεία.
Για τέτοια χρήση υπάρχουν (ή πρέπει να υπάρχουν) τα msds.
Ωστόσο έχω δει σε 2-3 περιπτώσεις να αναγράφεται μια ουσία σε περίπτωση που θεωρείται ερεθιστική η αλλεργιογόνα.  

Έτσι στην τύχη πήρα μερικές από τo site της tpa
Acetaldehyde ethyl linalyl acetal
Aldehyde C-10 (decanal)
Alpha Bisabolol
Benzyl Acetate
Caryophyllene Oxide
Civette Synthetic
Dimethyl Benzyl Carbinyl Butyrate
Florocyclene
Geranyl Acetate
Hexadecanolide
Iso Amyl Acetate
Isobornyl acetate
Isocyclocitral
Isobutyric Acid
Phenethyl Benzoate (Phenyl Ethyl Benzoate)

Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 15:21 »
θα έπρεπε να δίνουν μαζί και δύο Α4 :D

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 16:29 »
Δεν είμαι πολύ σίγουρος εάν θα είχε πολλά να προσφέρει μια λίστα με τις χημικές ενώσεις που περιέχονται. Μάλλον θα μπέρδευε και θα τρόμαζε κάποιον που δεν έχει επαφή με χημεία.
Για τέτοια χρήση υπάρχουν (ή πρέπει να υπάρχουν) τα msds.
Ωστόσο έχω δει σε 2-3 περιπτώσεις να αναγράφεται μια ουσία σε περίπτωση που θεωρείται ερεθιστική η αλλεργιογόνα.  

Έτσι στην τύχη πήρα μερικές από τo site της tpa
Acetaldehyde ethyl linalyl acetal
Aldehyde C-10 (decanal)
Alpha Bisabolol
Benzyl Acetate
Caryophyllene Oxide
Civette Synthetic
Dimethyl Benzyl Carbinyl Butyrate
Florocyclene
Geranyl Acetate
Hexadecanolide
Iso Amyl Acetate
Isobornyl acetate
Isocyclocitral
Isobutyric Acid
Phenethyl Benzoate (Phenyl Ethyl Benzoate)
Εντάξει σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα κάτι τέτοιο..... Εννοούσα απλά... Έχει βανίλια, βανίλια Μαδαγασκάρη, pie crust, δε ξέρω εγώ τι άλλο..... Απλά κάτι τέτοιο εννόουσα..... Οκ 

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 18:37 »
Μου φαίνεται ότι πλέον η πλειοψηφια των υγρών, το αναφέρει αυτό. Σπάνια πάνω στο μπουκαλάκι αλλά τις περισσότερες φορές στην περιγραφή των υγρών στα διάφορα e-shops...

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 16, 2021, 18:53 »
Δεν νομίζω να υπάρχει υγρό που να κρατά κρυφό το γευστικό του προφίλ.
Έχω ένα μπισκότο που μερικές φορές αισθάνομαι να έχει και κάτι από ποτό που δεν αναφέρεται πουθενά. Άλλες φορές ψάχνουμε και δεν βρίσκουμε όσα υπάρχουν στην περιγραφή.
Κάποιοι είναι λακωνικοί  «απολαυστική κρέμα με φράουλες» και άλλοι με περιγραφές που εξυπηρετεί μόνο το marketing.
Φρεσκοστυμμένος ο χυμός, καβουρδισμένο το αμύγδαλο, αφράτη η ζύμη, παχιά η κρέμα, πολτοποιημένο, καλοψημένο ..
Η βανίλια Μαγαδασκάσης, η κανέλλα Κεϋλάνης, η σοκολάτα Βελγίου
Όσοι θέλουν να παραμυθιάζονται εδώ είναι γη της Επαγγελίας.
 
Προσωπικά μεγάλωσα με άνθος αραβοσίτου & νισεστέ και ακόμα ψάχνω να μάθω τι είναι custard. :wall:

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 17, 2021, 00:54 »
Και το ριζόγαλο ξέχασες :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 17, 2021, 07:56 »
Καλημέρα, είναι αυτονόητο οτι για θέμα υγείας θα έπρεπε να αναγράφονται οι επικύνδυνες ουσίες, τουλάχιστον αυτές που διαπιστευμένα προκαλούν αλλεργίες, η είναι καρκινογόνες. Δυστυχώς ολόκληρη Ευρωπαική Ένωση, δεν έχει κάποια τέτοια αυστηρή νομοθεσία. Αφήνει τους κατασκευαστές να κρύβονται πίσω απο ενδείξεις που θα έπρεπε να τοποθετούν στα μπουκαλάκια.
Προσωπικά, όταν παίρνω ένα άρωμα - κυρίως DIY - ελέγχω σε αυτό το site : https://e-liquid-recipes.com/ το υγρό μου για επικίνδυνες ουσίες. Αν το παρατηρήσει κανείς, για κάθε υγρό που έχει κάτι "επικύνδυνο" αναγράφει το site αυτό ποιά είναι η εν λόγω ουσία και έχει και icon με θαυμαστικό άν δεν κάνω λάθος που σε προειδοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 17, 2021, 09:37 »
Εγώ στα μόνα Flavor shot που έχω δεί να γράφει συστατικά είναι της Liqua

Προπυνελογλυκόλη,Νερό, Βανιλλίνη, Οξικό οξύ, Τριακετίνη, 4-υδροξύ-2,5-Διμεθυλοφουραν-2(3Η)-ονη, άλλες αρωματικές ουσίες.

Προσωπικά πάντα είχα τις αμφιβολίες μου για το πόσο υγιεινά είναι τα συστατικά σε ένα flavor shot.

edit: Εδώ βρήκα ένα δελτίο ασφάλειας δεδομένων (SDS) και χαρακτηρίζει το συστατικό 4-υδροξύ-2,5-Διμεθυλοφουραν-2(3Η)-ονη ως επικίνδυνο  αλλά το θέμα είναι ως προς τί είναι επικίνδυνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2021, 11:22 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 17, 2021, 11:15 »
Πάνω κάτω συμφωνώ με όλες τις απόψεις... Και πιστεύω είναι ένα θέμα που προβληματίζει πολλούς. Καθαρά θέμα marketing είναι η κάθε περιγραφή οκ.... Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό. Απλά η γνώμη μου είναι.... Για παράδειγμα περιγράφει μπισκότο ή κρέμα..... Για να βγάλει κάθε εταιρεία ένα μπισκότο ή μια κρέμα... Ή οτιδήποτε... Μπορεί να χρησιμοποιήσει την Άρτα και τα Γιάννενα για ένα μπισκότο που θα διαβάσουμε εμείς σαν περιγραφή. Πιστεύω ότι όλα τα αρώματα που χρησιμοποιούνται θα έπρεπε να αναγράφονται..... Και σε καμία περίπτωση όσο και να προσπαθήσει κάποιος να κάνει το ίδιο υγρό... Δεν πρόκειται να το πετύχει ίδιο.... Ένα προφίλ ίσως να βγάλει παρόμοιο... Μόνο και μόνο γιατί αλλάζουν οι συνθήκες και πέρα από αυτό θα υπάρχουν σίγουρα και μυστικά της κάθε εταιρείας... Και αυτό σεβαστό και κατανοητό. Απλά πιστεύω ότι έπρεπε να αναγράφονται όλα τα αρώματα και οι ουσίες. Μετά μπορείς να δεις θέματα επικυνδινοτητας ή όχι και αν θες να το αγοράσεις ή όχι. 

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύσταση υγρών αναπληρωσης
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 17, 2021, 13:37 »
Να καταθέσω μια αιρετική άποψη...

Σαφέστατα κι είναι υπέρ στο να το ψάχνουμε... Μέχρι κάποιο σημείο, μέχρι εκεί που σταματάει η λογική...

Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί, είναι το αν τα υγρά είναι νόμιμα/νομότυπα κλπ κλπ...

Οι περισσότερες εταιρείες, και σίγουρα οι σοβαρές εταιρείες έχουν υποβάλλει φάκελο με τα MSDS σε κάποια δημόσια αρχή ώστε να πάρουν κάποια άδεια.

Αυτή η όποια δημόσια αρχή έχει την τεχνογνωσία να ελέγξει εάν υπάρχει κάποιος δυνητικός κίνδυνος. Αρκετές φορές κάποια ουσία από μόνη της δεν δημιουργεί κάποιο θέμα, αλλά σε συνδυασμό με κάτι άλλο ίσως δημιουργήσει. Αυτό δεν είναι δυνατόν να το ξέρουμε εμείς και φυσικά είμαστε οι τελευταίοι που θα μπορούμε να το αξιολογήσουμε επιστημονικά, με την απλή γνώση που έχουμε... Εκτός κι αν είμαστε επιστήμονες (χημικοί, φυσικοί, τεχνολόγοι με την σχετική πειρα)...

Ακόμη κι έτσι, τα περισσότερα MSDS είναι διαθέσιμα σε όποιον τα ζητήσει... Άντε τα πήρες, τα διάβασες... Οι περισσότεροι δεν θα είναι σε θέση να καταλάβουν κι ακόμη πιο απίθανο για κάποιον να βγάλει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα...

Από κει και πέρα, φαντάζομαι ότι όλοι μας, π.χ.  παίρνουμε ψωμί από κάποιον φούρνο, όπως και φαντάζομαι ότι όλοι όσοι ψειρίζουν τόσο πολύ τα θέματα με τα υγρά, "ανακρίνουν" τον φούρναρη για τις πρώτες ύλες του και την μέθοδο παρασκευής των ψωμιων του και τις συνθήκες παραγωγής. Ομοίως και σε κάθε άλλο είδος καθημερινής κατανάλωσης...

Φαντάζομαι ότι αυτή η επιμονή του να μάθουμε ακριβώς τι μπορεί να περιέχει κάτι, είναι πολύ πιο έντονη για είδη που αφορούν μικρά παιδιά, γέρους και εγκύους...

Προσωπικά θεωρώ ότι πιθανώς έχουμε φτάσει σε λίγο περίεργο σημείο...

Η υπερβολή ποτέ δεν ήταν καλός σύμβουλος στο παραμικρό...



Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2021, 13:47 από QS-Plan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159769 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515288 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146451 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet