vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Milarepa, tibolaso, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, lounik

Twitter

(ισχύς εν τη ένωση) πολυκαναλος φορτιστής

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
(ισχύς εν τη ένωση) πολυκαναλος φορτιστής
« στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 00:54 »
ισχύς εν τη ένωση 6καναλος φορτιστής με 1Α ανά κανάλι :thumpup:

φορτιστές υπάρχουν πολλή για όλα τα γούστα και για όλες της τσέπες , κουτσά στραβά όλοι θα σου κάνουνε την δουλειά .

εγώ ξεκίνησα με έναν 2πλό ούτε ξέρω τι μάρκα ήτανε , μετά πήγα σε έναν nitecore i4 που έκανε μισή μέρα να φορτίσει 4 μπαταρίες , κάηκε το ενσωματωμένο τροφοδοτικό του το σύνδεσα με ένα εξωτερικό τροφοδοτικό στη είσοδο AC .
 
ξανά χάλασε άρχισε να σταματάει της φορτίσεις στο 3.8v το πέταξα με μεγάλη χαρά .

 μετά πήρα έναν golisi i4 με μεγάλη οθόνη . κολλούσε σε αόριστο χρόνο δεν ολοκλήρωνε της φορτίσεις και ζεματούσε της μπαταρίες . αυτόν αν του έβαζες 4 μπαταρίες φόρτιζε με 500mah ήθελε το χρόνο του. τον χάρισα σε έναν που θέλω να ξεφορτωθώ εδώ καιρό . ;D ;D


και φτάνουμε στο σήμερα αρχίζω ψάξιμο να βρω φορτιστή και η αλήθεια είναι οτι βρήκα , αλλά μερική άνθρωποι έχουν και βίτσια δηλαδή δεν το θέλουν έτοιμο στο πιάτο .

 κάπως έτσι το μυαλό μου πήγε στους 2 Liitokala Lii100 που είχα για ταξιδάκια   και σκέφτηκα  δεν παίρνω άλλου 4ρις να τους κάνω 6 , αυτό ήταν .

απο 10 μοντακια   ατμοιζo καθημερινά που τροφοδοτούνται από 27 μπαταρίες 18650 + μια 21700 + δυο 18350

τι θέλω
-να φορτίζει 6 μπαταριές συγχρόνως τουλάχιστον
- 6 κανάλια Χ 1Α φόρτιση όχι παραπάνω για 18650 , 500mah της 18350 , και να χωράει 21700.
-να βρω τροφοδοτικό που στην έξοδο να βγάζει τουλάχιστον 8Α για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ότι δεν δουλεύει πάντα στα όρια .
-να βρω τρόπο να ενώσω τους 6 μονούς φορτιστές να μην είναι σαν λαμπάκια από χριστουγεννιάτικο δέντρο . 1 σώμα δηλ .
-σε περίπτωση που κάποιος χαλάσει κούφια η ώρα , να μπορεί να πεταχτή μόνο αυτός που χάλασε και να μπει κάποιος καινούργιος
- να δουλεύουν όλα με 1 μπρίζα .

ξεκινάω αναζήτηση .

βρίσκω εύκολα φορτιστές  4 κομμάτια


 Liitokala 8 ευρώ το κομμάτι 4χ8 =32 ευρώ


 BASEN 7 ευρώ το κομμάτι 4χ7 = 28 ευρώ


 XTAR PLUS AMT 3,5 ευρω το κομμάτι . σύνολο 14 ευρω



αγοράζω 4 xtar amt + 2 Liitokala που έχω 6 σύνολο .

τροφοδοτικό και αυτό εύκολα



 
XTAR 45W 6-Port USB Charger κόστος 13 ευρώ
το τροφοδοτικό είναι τούμπανο 2.4Α σε κάθε μια από της 6 εξόδους
και μάλιστα usb με όλες της προστασίες τι άλλο θέλω .
να του συνδέσω 12 μονούς 1Α φορτιστές
και πάλι άνετος θα είναι .

πρόβα 
πάνω στο τροφοδοτικό κουμπώνω τους 6 φορτιστές . τρομάζει η εικόνα 6 καλώδια  πως θα τα κάνω να μην φαίνονται .  αρχίζω την φόρτιση το τροφοδοτικό χλιαρό ως λίγο ζεστό μια χαρά . τα 6A που τραβάνε η φορτιστές τα έχει για πλάκα .

όλοι η φορτιστές στο 1Α η 2 Liitokala λίγο ζεστή η XTAR PLUS AMT όμως πολλή ζεστή . o xtar είναι ένας πολλή μικρός φορτιστής και δεν έχει τρύπες αερισμού  η θερμοκρασία εγκλωβίζετε μέσα του και σταδιακά περνάει στην μπαταρία .
μόλις κατάλαβα ότι θα έχω θέμα με της θερμοκρασίες .

η φόρτιση ολοκληρώθηκε 6 χ 18650 φορτίστηκαν  σε περίπου 2 ώρες , πραγματικά γρήγορα . πρώτη φορά ένιωσα ότι αναβαθμίστηκα στον φορτιστή .
πολύμετρο και έλεγχος όλες της μπαταρίες  μπας και κάποιος δεν φορτίζει σωστά , η ΧΤΑR κόβουνε την φόρτιση γύρο στα 4.17-4,18 volt η Liitokala 4,24V .


 τώρα πρέπει να γίνουνε όλοι η φορτιστές ένα σώμα αλλά να μπορώ όποτε θέλω να τους διαλύσω . έτσι επέλεξα να τους κολλήσω με κόλα σιλικονης , κολλάει  πολλή γερά  αλλά σύγχρονος με χρήση μιας λεπίδας μπορεί να κοπεί και να αφαιρεθεί χωρίς να αφήνει υπολήμματα η να αλλοιώνει της επιφάνειες που κολλάμε .

το κόλλημα με κόλα σιλικονης παιχνιδάκι απλά πρέπει να περιμένεις αρκετά να στεγνώσει έως 1 μέρα .


και αφού κόλλησα όλους τους φορτιστές μεταξύ τους άρχισα να κάνω πρόβα τα καλώδια , χρησιμοποίησα πολλή μικρά ταιραψ και κόλα σιλικονης . δυστυχώς δεν έχω κοντά καλώδια και έτσι χρησιμοποίησα αυτά που είχαν η φορτιστές και είναι μεγάλα σε μήκος και δύσκολα στο συμμάζεμα . κάποια στιγμή θα ψάξω και θα βρω κοντά καλώδια και θα τα αντικαταστήσω .

δεύτερη 6αδα προς φόρτιση .
πλέον ο φορτιστής είναι ένα σώμα , κουμπώνω και ένα θερμόμετρο στης μεσαίες μπαταρίες . αρχίζω φόρτιση με 10/c η θερμοκρασία τον 2 μεσαίων μπαταριών ανεβαίνει τρελά και τερματίζει στους 67/c .

    :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:  
ισχύς εν την ένωση , πολλές μικρές φωτιές μας κάνουν μια μεγάλη η μεσαίες μπαταρίες ψήνονται κυριολεκτικά . αρπάζω το δράπανο και πλακώνω τους xtar στης τρύπες σουρωτήρι τους έκανα , :laugh1: :laugh1:
επίσης βγάζω και ένα αυτοκόλλητο που μας δείχνει την πρόοδο φόρτισης στο επάνω μέρος  μόνο κακό κάνει .

τρίτη 6αδα προς φόρτιση το σουρωτήρι απέδωσε από 67c πέσαμε στους 44c είναι μια νίκη αλλά τι θα γίνει το καλοκαίρι . ήδη ετοίμασα έναν 12αρι ανεμιστήρα χαμηλών στροφών με ξέχωρο τροφοδοτικό που θα φυσάει της μπαταριές δυστυχώς φορτώθηκα άλλη μια μπρίζα . θα βρω ένα τρόπο να ενσωματώσω και την ενεργητική ψύξη στην 1 μπρίζα του φορτιστή .

συμπέρασμα άξιζε ο κόπος
φυσικά ναι έχω έναν 6καναλο τέρας με δυνατότητα να τον επεκτείνω και άλλο .
μου της φορτίζει γρήγορα και δεν περιμένω ώρες .
ότι χαλάσει το αντικαθιστώ με μικρό κόστος
είναι δικιά μου σύνθεση αν και τα υλικά του τα προμηθεύτηκα έτοιμα από την αγορά .

σίγουρα δεν θα τον πρότεινα σε κάποιον με 2-3 μπαταρίες
η θερμοκρασίες είναι θέμα σοβαρό αλλά όχι άλυτο

μου στοίχησε 27 ευρώ  τα αξίζει μέχρι δεκάρας .







Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (ισχύς εν τη ένωση) πολυκαναλος φορτιστής
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 08:56 »
Χαρά στο κουράγιο σου!!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (ισχύς εν τη ένωση) πολυκαναλος φορτιστής
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 21:36 »
δεν είναι τίποτα ο κόπος το αποτέλεσμα μετράει σήμερα μπήκε και ανεμηστηρακι ψυγείο έγινε ο φορτιστής .
και όλα με μια μπρίζα

λέτε να του βάλω και ένα μοτεράκι για να χτυπάω φραπεδιά :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (ισχύς εν τη ένωση) πολυκαναλος φορτιστής
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 15, 2022, 14:46 »
μετά από κοντά 3 χρόνια και έχοντας φορτίσει χιλιάδες φορές μπαταρίες συνεχίζει σαν καινούργιο . είναι ο μακράν καλύτερος φορτιστής που πέρασε από τα χέρια μου αλλά και ο ποιο γρήγορος ,  μπορεί με μια αναβάθμιση να γίνει ακόμα ποιο γρήγορος . έχει 4 θέσης τον 1Α και 2 τον 2Α και το τροφοδοτικό του σηκώνει άφοβα 7 θέσεις χ 2Α η έκαστος .

και το θέμα που είχα με της θερμοκρασίες λύθηκε . λίγο τα χέρια σας να πιάνουν φτιάχνετε ένα τέτοιο φορτιστή και ησυχάζετε από τα σαπακια   

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet