vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Mulus

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 02, 2020, 01:05 »
*Παίζω εδώ και καιρό με το συγκεκριμένο και αφού μου το έστειλε η εταιρεία θα κάνω ένα review με διάφορες φωτογραφίες, ελπίζω να μην ενοχλεί τον δημιουργό του νήματος.


(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Μπήκε και η Aspire στο παιχνίδι των ΑΙΟ που μοιάζουν με το Billet Box και στο πνευμονικό άτμισμα
με εργοστασιακές κεφαλές είναι ξεκάθαρα ο νικητής μέχρι αυτή την στιγμή.


Το Mulus είναι ένα All In One(AIO) ή συσκευή όλα σε ένα φτιαγμένή από αλουμίνιο
με διαστάσεις 50x24x97.4mm και δέχεται εξωτερική μπαταρία 18650.
Η χωρητικότητα υγρού του ποντ είναι 4.2ml, παίρνει επιστόμιο 510 και η συσκευή φτάνει μέχρι τα 80W.
Έχει μία OLED οθόνη 0.6 ίντσες για τις διάφορες ενδείξεις της συσκευής, μπορεί να φορτίσει μέσω
της Type-C θύρας που διαθέτει και μπορούμε να παίξουμε με Watt, ρυθμίζοντας τα V ή σε Bypass mode.


Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα Type-C καλώδιο για την φόρτιση, το μάνουαλ, ένα ανταπτοράκι
για να μπορούμε να βάλουμε τις αντιστάσεις του Ναυτίλου και τέσσερις αντιστάσεις.


Έρχεται με εγκατεστημένη την Nautilus 2S Mesh Coil 0.7Ω, μία Tigon 0.4Ω, μία Tigon 1.2Ω και μία Nautilus BVC 1.8Ω.


Οπωσδήποτε θέλω να ξεκινήσω λέγοντας ένα μεγάλο μπράβο στην εταιρεία που με το αρχικό πακέτο δίνει αμέσως όλες τις αντιστάσεις που μπορεί να αγοράσει κάποιος για την συγκεκριμένη συσκευή και να μάθει ποια αντίσταση του αρέσει περισσότερο χωρίς να ξοδέψει έξτρα χρήματα. Μεγάλο συν για νέους ατμιστές ή πχ άτομα που ζουν στην επαρχία και δεν μπορούν να δοκιμάσουν την συσκευή σε κάποιο κατάστημα.


Το επιστόμιο της συσκευασίας προσωπικά θεωρώ ότι έχει πολύ μεγάλη διάμετρο ακόμα και για τις πνευμονικές τζούρες που μπορεί να κάνει κάποιος με την 0.7Ω και σίγουρα είναι τελείως ακατάλληλο για όποιον προτιμήσει τις αντιστάσεις πάνω από 1Ω για MTL. Ευτυχώς έχει κανονικό αντάπτορα 510 αντί ενός φιξ επιστομίου όπως άλλες συσκευές οπότε μπορείτε πανεύκολα να βάλετε ένα άλλο επιστόμιο από την συλλογή σας.


Το κουμπί του fire έχει καλή ανάδραση και ακούγεται αρκετά όταν το πατάς. Στις συσκευές που έχω και παίζω το κουμπί παίζει λίγο πάνω κάτω και δεν είναι τελείως σταθερό στην θέση του και δεν ξέρω αν θα χειροτερέψει με τον καιρό αλλά μέχρι στιγμής κρατάει μια χαρά. Σε αντίθεση με τα κουμπιά του (+) και (-) που είναι πάρα πολύ στιβαρά και σταθερά. Είναι λίγο δύσκολα στο πάτημα και θέλουν λίγο παραπάνω δύναμη αλλά νιώθεις σιγουριά με τα συγκεκριμένα.


Μου αρέσει πάρα πολύ ότι το πλαϊνό πάνελ έχει ένα κενό για να φαίνεται η οθόνη και δεν χρειάζεται να το ανοιγοκλείνω και για αυτό. Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή και βλέπεις τα πάντα ακόμα και κάτω από τον ήλιο και έχει όλες τις απαραίτητες ενδείξεις που χρειάζεσαι.

Με πέντε κλικ η συσκευή κλειδώνει και ξεκλειδώνει, όταν είναι κλειδωμένη αν πατήσουμε παρατεταμένα το fire για 2 δευτερόλεπτα την απενεργοποιούμε. Ενώ αν πατήσουμε τρεις φορές το fire σβήνει η οθόνη, τα κουμπιά +/- δεν λειτουργούν αλλά μπορούμε να ατμίσουμε κανονικά.

Πατώντας τα (+) και (-) μαζί έχουμε την δυνατότητα να διαλέξουμε σε τι mode θέλουμε να παίξουμε με τη συσκευή μας.


Η μπαταρία μπαίνει και βγαίνει εύκολα στη συσκευή χωρίς προβλήματα να πιεστεί ο θετικός της μπαταρίας. Τρεις πολύ δυνατοί μαγνήτες κρατάνε το πάνελ το οποίο δεν κουνιέται και δεν παίζει καθόλου. Με το που κουμπώσει είναι λες και γίνεται ένα με το υπόλοιπο σώμα. Η μικρή εγκοπή που έχει η συσκευή για να βγάζεις το πορτάκι θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή και αν δεν έχεις λίγο νυχάκι ίσως δυσκολευτείς όταν πας να βγάλεις το πάνελ.

Το οποίο πάνελ αν και έχει δύο κενά για να βλέπεις την στάθμη του υγρού είναι πολύ δύσκολο να το διακρίνεις. Θέλει να το βάλεις κάτω από το φως σε συγκεκριμένη γωνία για να δεις το υγρό οπότε πιο εύκολα απλά βγάζεις το πάνελ και το κοιτάς.


Για να βγάλουμε το ποντ από την συσκευή απλά πιέζουμε το επιστόμιο προς τα κάτω και τραβάμε.
Η συσκευή κρατάει το ποντ στην θέση του με ελατήριο πολύ σταθερά και δεν κουνιέται καθόλου.


Για την αναπλήρωση του υγρού απλά ανοίγουμε την πορτοκαλί τάπα και γεμίζουμε.
Η τάπα είναι φτιαγμένη από ωραίο και σκληρό υλικό και πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να κοπεί.
Βγαίνει και μπαίνει πίσω στη θέση της πανεύκολα και η τρύπα είναι αρκετά μεγάλη
και δεν θα έχετε πρόβλημα με καμία μύτη μπουκαλιού.


Όταν ατμίζεις η συσκευή κάνει αρκετό θόρυβο, πολύ λιγότερο όταν παίζεις με τις MTL αντιστάσεις αλλά αρκετά με τις υπόλοιπες. Δεν είναι η συσκευή που θα πιάσω το βραδάκι όταν έχει ησυχία στο σπίτι για να ατμίσω. Αλλά πέρα του θορύβου που κάνει, η τζούρα είναι απίθανη, τέρμα απαλή και ευχάριστη.

Ξεκαθαρίζω ότι για μένα η mesh 0.7Ω είναι καλύτερη αντίσταση με διαφορά της Aspire και ίσως η καλύτερη εργοστασιακή αντίσταση σε θέμα γεύσης που έχω δοκιμάσει οπότε τις άλλες αντιστάσεις απλά τις δοκίμασα για κάνα δυο μέρες και δεν έχω παίξει για πολύ καιρό σε σχέση με την 0.7 που παίζω μόνιμα εδώ. Όλες οι αντιστάσεις είναι γευσάτες αλλά η 0.7 κάνει την διαφορά.

Δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος που κάνει μόνο MTL θα το ευχαριστηθεί γιατί η Tigon δεν έχει ρύθμιση αέρα ενώ η 1.8 του Ναυτίλου ναι μεν σφύγγει αλλά όχι όπως θα έπρεπε αλλά ούτε όπως θα μου άρεσε. Από την άλλη για πνευμονικές τζούρες θα το ευχαριστηθείτε στο 100%!

Δεν υπάρχει περίπτωση να δείτε διαρροές και βάζω και την υπογραφή μου. Το έχω μόνιμα πεταμένο μέσα σε τσάντα πλάτης όταν πηγαινοέρχομαι και δεν έχω δει σταγόνα πουθενά.

Και τέλος, η αυτονομία της συσκευής είναι και αυτή πάρα πολύ καλή. Την βγάζω πολύ άνετα μόνο με αυτό στη δουλειά χωρίς να χρειαστεί να έχω και άλλη μπαταρία μαζί μου. Ακόμα και για καφέ/ποτό που μπορεί κάποιος να το έχει πιπίλα δεν νομίζω να έχει κάποιος ιδιαίτερο πρόβλημα.

Περιμένω πως και πως την επισκευάσιμη κεφαλή όπως και εσείς και κρίμα που όλοι ασχολούνται με το dotAIO ενώ θα έπρεπε να ασχολούνται με το Mulus. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 02, 2020, 11:52 »
Μπραβο ζαμπλουτε!!!Αυτη ειναι παρουσιαση.

Συμφωνω για το επιστομιο οτι παραειναι μεγαλο.Οι κατοχοι μπορειτε να δοκιμασετε το Drip tip του Zenith pro (τα περισσοτερα ατμομαγαζα το 'χουν γυρω στα 3 ευρω).Κουμπωνει πολυ ωραια και δινει αυτο που πρεπει να δωσει.Ταιριαζει και με το χρυσο πλαισιο γυρω απο το κουμπι.



Επισης,θεωρω μεγαλο φαουλ απο την Aspire,για λογους αισθητικης (ειμαι λιγο περιεργος σ'αυτα) οτι το πανω μερος του pod,αυτο που ειναι ορατο αφου κλεισει το καπακι,δεν ειναι βαμενο στο χρωμα του αλουμινενιου πλαισιου αλλα το 'χει αφησει διαφανο.Εγω το εβαψα μαυρο με ανεξιτιλο μαρκαδορο και πιστολακι μαλλιων,χωρις τεραστια επιτυχια (για τα δικα μου δεδομενα) αλλα τουλαχιστον ξεγελαει το ματι.Αν εχει καποιος καμια καλυτερη ιδεα ας την πει.


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 02, 2020, 14:02 »
Για ποιο σφιχτό ατμισμα έχουν κυκλοφορήσει απο την atmizoo τα nautipins η κάπως έτσι τέλος πάντων !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 03, 2020, 13:58 »
Μπραβο ζαμπλουτε!!!Αυτη ειναι παρουσιαση.
Ε μην κοιτάς...αυτός είναι ζάμπλουτος και θέλει να βάλει εμάς τα φτωχαδάκια σε έξοδα... :))

Παράθεση
{...}

Η γευση που δινει είναι καταπληκτικη με επαρκες χτυπημα,ειδικα με τις 0.7  mesh του Nautilus (χαιρομαι που μου δοθηκε η ευκαιρια να τις δοκιμασω μεσω του Mulus αφου την εχει προεγκατεστημενη).

{...}
Υπάρχει περίπτωση να κάνεις μια σύγκριση για αυτό το "επαρκές χτύπημα";
Σε σχέση με ποιον άλλον ατμοποιητή ή ποια αντίσταση, ας πούμε, και στα πόσα mg νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 03, 2020, 17:55 »
Εννοω οτι δινει καλο χτυπημα αλλα δε φτανει και το βασιλια του χτυπηματος που για μενα ειναι ο Taifun GTR SXK, με 4.5mg που ατμιζω εγω,στημενος ειτε με Kanthal A1 ειτε με Ni80 0,3mm σε 2αρι πυρηνα και τον αερα στο τερμα ανοιχτο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 03, 2020, 18:10 »
Όμορφο και βολικό φαίνεται, τιμούλα γύρω στα 55 η πιο χαμηλή που βρήκα. Αν δεν ήμουν στα πρόθυρα να το κόψω τελείως, θα το έβλεπα πολύ σοβαρά.

Μεγάλο σουξέ θα κάνει η Aspire.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 03, 2020, 21:13 »
Φτανω σχεδον τις 3 εβδομαδες αποκλειστικης χρησης. Ειναι προς το παρον αξιοπιστο με την 1.2 στα 11 watt και 12 αρα νικοτινη.
Δεν εχει παθει το παραμικρο εξωτερικα. Εχω και 2ο τανκ και περναω ολη μερα.
Θελει οπωςδηποτε update στην επομενη version στα  εξης:
1.  Μικροτερο μεγεθος , ελαφρως.
2. Αλλο drip tip
3. Πιο ευδιακριτο το υγρο ,μεγαλυτερες χαραμαδες ισως.
4. Ανταλλακτικα πορτακια .
5. Λιγο χαμηλοτερη τιμη....για κινεζικο προιον μιλαμε.
6.Το σημαντικοτερο για εμενα απ ολα τα παραπανω, να γινει πιο σφιχτοτζουρικο. Ειναι αερατο με ολες που δοκιμασα...το σωζει οριακα η 1.2.

Αυτα...


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 04, 2020, 19:25 »
Για ποιο σφιχτό ατμισμα έχουν κυκλοφορήσει απο την atmizoo τα nautipins η κάπως έτσι τέλος πάντων !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταπληκτικά τα Nautipins :-D
Μήπως ξέρει κανείς αν πωλείται σκέτος ο αντάπτορας του mulus για τις αντιστάσεις του ναυτιλου;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 05, 2020, 17:55 »
Με τα nauitipins ακούγεται λιγότερο η τζούρα ειδικα με 1.8 αντίσταση??

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 05, 2020, 19:31 »
Με το πιο μικρό δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Με το μεσαίο ακούγεται λίγο αλλά και πάλι λιγότερο σε σχέση με πριν. Αναφέρομαι μόνο στην 1,8.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 01, 2020, 12:23 »
Ερχεται μεσα στο Μαρτιο.



Η φωτογραφια και η ανακοινωση απο το facebook της Aspire.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 02, 2020, 16:49 »
Καλό μου φαίνεται (Kayfun deck), μεγάλη τρύπα αέρα, αλλά πάλι γράφει ότι θα είναι ρυθμιζόμενος ο αέρας.
Η ερώτηση και η ανησυχία μου είναι μόνο μία.
Αφού δεν θα είναι με 510 πόλο πώς θα στήνουμε και θα τσεκάρουμε το στήσιμο για hot spots???
Εντάξει γενικά οι ανοιχτές σπείρες με απλό Α1 δεν βγάζουν εύκολα Hot Spots, αλλά το SS σύρμα????
Τέλος πάντων συμφωνώ ότι με ένα ΑΙΟ δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας και έτσι τα προσπερνάω αυτά τα προβλήματα.
Καταλήγω λοιπόν ότι το MULUS με αυτό το εξτραδάκι θα γίνει πλήρες και για όλες τις καταστάσεις.

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 08, 2020, 22:05 »
Χρησιμοποιω την 0.7 σε billetbox, ειδα το mulus και με ενδιαφερει πολυ. Να ρωτησω αν πωλειται καπου ξεχωριστο pod αλλα με τον ανταπτορα για τα coils μαζι; Γιατι μονα τους τα pod δεν μου ειναι χρησιμα...


Τελικα βρηκα.
Υπαρχει σε μαγαζια που πουλανε το mulus.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2020, 16:59 από laskos54 »

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 09, 2020, 16:56 »
Μολις χαλασε το κουμπι στο δευτερο μου sxk billet box 70w. Με λιγη χρηση. Στο sxk dna 60w μου λειτουργει ακομα κανονικα. Ευπαθες συμπερανα... οποτε λεω ας αγορασω το mulus μια που ατμιζω μονο με nautilus 0.7 . Για να δουμε ποια θα ειναι τα υπερ και ποια τα κατα του...

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 10, 2020, 19:16 »
Το χρησιμοποιω εδω και μερικες ωρες και μου φαινεται ενα εξαιρετικο εργαλειο πραγματικα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303203 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530731 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11043 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet