vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

100 επισκέπτες, 6 χρήστες
Koggiot, Tsimio, tasos1976, filikos4, giorgos1999, Jorge

Twitter

Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 14, 2019, 15:07 »

Νίκο, έχουμε συνηθίσει τα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο να έχουν πολλά χρώματα στις ρυτίνες που έχουν χρησιμοποιηθεί, αλλά μερικά από τα πιο όμορφα μοντάκια της αγοράς έχουν μία και μοναδική απόχρωση στο ξύλο τους, που σε κάνουν να νομίζεις ότι φτιάχτηκαν από φυσικό ξύλο, παρόλο που είναι φυσικά σταθεροποιημένο ξύλο, όπως τα πανέμορφα BlakcRose του Sugumar Kesavan.  :_love_heart:


(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)" />


Φίλε redortho, υπέροχα τα μοντάκια σου, ευχαριστούμε για τη μικρή παρουσίαση...  :thumpup:
Παναγιώτη αυτό που δείχνεις στη φωτογραφία κάνει μπαμ ότι πρόκειται για επεξεργασμένο σταθεροποιημένο ξύλο. Δεν με ξεγελάει κανένα χρώμα. Δηλαδή εσύ στις φωτογραφίες του φίλου από πάνω δεν διακρίνεις τα νερά του ξύλου?Δεν διακρίνεις ότι έχει πόρους κανονικά χωρίς να έχει καμία ρητίνη να τις καλύπτει?Εσένα σου μοιάζει για στεθεροποιημένο ξύλο δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 14, 2019, 16:05 »
Νίκο, δεν είμαι ειδήμων περί του ξύλου γενικότερα, και μπορεί να έχεις δίκιο. Γι' αυτόν τον λόγο άνοιξα το νήμα, για να ενημερωθούμε όλοι μας όσο το δυνατόν καλύτερα.  ;)

Οπότε πιστεύω ότι όλες οι πληροφορίες που αφορούν το σταθεροποιημένο ξύλο και τις τεχνικές κατασκευής του είναι ευπρόσδεκτες...

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 14, 2019, 16:46 »
είπε κανείς το αντίθετο? :hmmm:


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2019, 17:02 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 14, 2019, 17:53 »
Zarko27, ακόμη ένα υπέροχο δείγμα γραφής σου, μαζί με εξαιρετικές φωτό. 
Χαίρομαι που σε διασκεδάζω από 500χλμ μακριά και απούσα....  :)) :))
Πραγματικά, είναι κρίμα που τόσο όμορφες δημιουργίες βγαίνουν σε μέγεθος T-REX, αντί για μέγεθος ράπτορα. 
Θα έλεγα ότι είσαι μέσα στο μυαλό μου, μια και αυτή τη στιγμή παλεύω με 2 review καταπληκτικών συσκευών, που όμως είναι απαράδεκτα μεγάλες και με κακό κράτημα, που τις αδικεί για MTLάδες και φυσιολογικά χέρια. 

ΥΓ. Το χέρι μου δεν είναι μικρό, κάποια μοντ είναι μεγάλα. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 14, 2019, 18:40 »
Ούτε το δικό μου είναι μεγάλο, απλά κάποια μοντ είναι πολύ μικρά!

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 14, 2019, 19:31 »
Βούλα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και πιστεύω ότι τόσο το Thor του tegonik όσο και το δικό μου Sierra θα σου άρεσαν σαν κράτημα και θα ταίριαζαν στις παλάμες σου μια χαρά. Το Primo dual και του Danny είναι όπως ακριβώς τα είπες: σε μέγεθος T-Rex!  :))

Τρύφωνα, το μοναδικό τριμπάτερο μοντάκι από σταθεροποιημένο ξύλο που θα μπορούσε να κατασκευαστεί, είναι το Magi από την ομάδα της DPM. Στη κανονική του έκδοση είναι διμπάτερο squonking, αλλά ο Dodge μου είπε ότι θα μπορούσε να μου το φτιάξει σε έκδοση τριπλής μπαταρίας 18650, εννοείται χωρίς squonking φυσικά.



free dice app
" />


Όταν όμως του είπα ότι θα ήθελα να μου το φτιάξει σε έκδοση με τριπλές 21700 μπαταρίες, σχεδόν μου απάντησε... να πάω να με κοιτάξει ψυχίατρος!  :))

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 14, 2019, 23:06 »
καλά σου είπε βρε! :)) :))
Πάντως πολύ όμορφο το λεγάμενο ξύλινο....τρεις 18650, φόρτιση 1φορά τη βδομάδα στα 13 βατάκια.. ::) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 17, 2019, 14:15 »
Η δημιουργικότητα και φαντασία των τεχνιτών που φτιάχνουν τα κομμάτια (blocks) από σταθεροποιημένο ξύλο, απλά δεν έχει όρια. Πάμε να κάνουμε λίγο "οφθαλμόλουτρο" λοιπόν.  ;D

Εδώ έχουμε τέσσερα παραδείγματα από τον ίδιο Άγγλο κατασκευαστή, που το καθένα όμως έχει εντελώς διαφορετική κατασκευαστική οπτική γωνία. Οι φωτογραφίες τα αδικούν όλα τα blocks κατά την ταπεινή μου άποψη, αν πιάνατε στο χέρι σας κάποιο από αυτά και το βλέπατε από κοντά, είναι πολύ πιθανό να μαζεύατε τα σαγόνια σας από το πάτωμα!  :))

Στο πρώτο έχει πάρει κυλινδρικά κομμάτια ξύλου διαφόρων μεγεθών, τα έχει κόψει τα περισσότερα στη μέση και τα έχει βάλει να κολυμπήσουν μέσα σε διαφορετικά χρώματα ρυτίνης.

" />



Στο δεύτερο έχει πάρει ένα ολόκληρο κουκουνάρι από πεύκο, και το έχει βάλει να κολυμπάει μέσα στη κόκκινη ρυτίνη, κατασκευαστική τεχνική που έχει χρησιμοποιήσει και ο Danny στο δικό μου μηχανικό squonk μοντάκι. Αν έχω καταλάβει σωστά, οι Άγγλοι πρέπει να λατρεύουν τα συγκεκριμένα blocks, δηλαδή ολόκληρα κουκουνάρια ή κομμάτια από αυτά που κολυμπάνε στη ρυτίνη.

" />



Στο τρίτο έχει πάρει κομμάτια από τον σκελετό κάποιου κάκτου "cholla", όπως τον ονομάζει, και τα έχει βάλει να κολυμπάνε σε ρυτίνες μωβ απόχρωσης.  ;)

" />



Στο τέταρτο όμως, έχουμε ένα μονοκόμματο κομμάτι ξύλου από σκωτσέζικο elm burl, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς ξύλο είναι αυτό, αλλά από όσο το γκουγκλάρισα είναι πανάκριβο.  :o

" />



Όλα αυτά το blocks είναι στο αγγλικό ebay και σε διαστάσεις περίπου 11 x 7 x 4 εκατοστά, που θεωρητικά επαρκούν με άνεση για να φτιαχτεί ένα μοντάκι μονής μπαταρίας απλό, μονής μπαταρίας squonking, και διπλής μπαταρίας απλό. Από εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 17, 2019, 14:33 »
Εργα τέχνης, όλα!

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 17, 2019, 14:43 »
Elm η λεύκα δεν είναι; Όταν λένε burl εννοούν εκείνα τα εξογκώματα που βγαίνουν καμιά φορά στους κορμούς των δέντρων. Κάποτε τα πετούσαν αλλά πλέον τα δουλεύουν αρκετοί τεχνίτες.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 17, 2019, 15:37 »
Αχά, μάλιστα. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες φίλε rosenred.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 17, 2019, 16:33 »
Για μια στιγμή...
Και αυτά εδώ και αυτά στο λινκ που κοίταξα, μου μοιάζουν για συμπαγή παραλληλεπίπεδα.
Δεν μου φαίνονται κούφια, ούτε και βλέπω κάποιο πορτάκι.
Είναι έτσι;

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 17, 2019, 16:52 »
Αυτά είναι blanks. Τα κομμάτια ξύλου που θα γίνουν mod.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 17, 2019, 17:04 »
Α, εντάξει. Νόμιζα πως ήταν ήδη έτοιμα... ::)

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 17, 2019, 18:26 »
Ωραιο νήμα!
Παρακάτω μερικά απο τα δικά μου ξυλα. Στην 1η ο βασιλιάς stabilized amboyna burl, στην 2η φυσικό Bocote, στην τρίτη 2 kitchen απο stab Coa και african blackwood!

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12301 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli