vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Alexander20, grag, zamploutos, Tazz, manoslykos, Milarepa, tibolaso

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος gnag

Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:38 »
εγω παντως τραβηξα τζουρα μετα απο δυο χρονια και σιχαθηκα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:47 »
@Mike Parton, στο παράδειγμα που ανέφερα οι βάσεις (€3) και τα booster (€4) είναι της Pinkmule. Όσο για τη διαφορά των τιμών με το εξωτερικό, μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος κι έχει αναλυθεί σε άλλα νήματα σε βαθμό απελπισίας...  (χωρίς καμία διάθεση να κάνω υποδείξεις σε κανέναν)

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:47 »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τους παρακάτω υπολογισμούς. Δεν είμαι δα, Λογιστής ή Μαθηματικός.

D.I.Y  PG & VG συνδέσμου                                    70 ml  =   0,70             0,70  ευρώ   ??
     Νικοτίνη Booster   30ml-20mg                         30 ml  =   7,50   ή        12,00 ευρώ   ??                    
                                                                         -------       ------          -------------
      = Νικοτινούχα βάση PG-VG  6mg NIK             100 ml     8,20 ευρώ  ή  12,70 ευρώ    
      + Αρωμα 10 ml                                                            6,00 ευρώ       6,00 ευρώ
                                                                                       -------            -------
       = Υγρό ατμίσματος                                                    14,20 ε.  ή    18,70 ε.    
     
 ****   Για 210 ml το Μήνα  που ατμίζω                               30,00 ευρώ ή  40,00 ευρώ    
 ****   Παλιά τιμή έτοιμου υγρού 30 ml = 10-12 ευρώ.           70-84 ευρώ

 ****   Με 1 (ένα) πακέτο Κ.Τ * 4,5 ευρώ-30 ημέρες  =        135 ευρώ  το μήνα            
           Με 2 (δύο) πακέτα Κ.Τ *         >>                            270 ευρώ  το μήνα  
           Με 3+                                   >>                            405 + ευρώ το μήνα

Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα 30-40 ευρώ το μήνα για D.I.Y είναι πολύ λιγώτερα από τα 135, 270, 405 ευρώ ?
Κάνω κάτι λάθος ??
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2017, 15:15 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:48 »
Δυστυχώς και εγώ δεν πρόλαβα  να στοκαρω βάσεις μιας και ξεκίνησα να ατμιζω πάνω στην αλλαγή και τώρα που έχω πάρει την απόφαση για diy οι τιμές είναι πολύ πάνω για τα οικονομικά μου.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο σύλλογος είναι κάτι πολύ χρήσιμο την σημερινή ημέρα.
Παρόλα αυτά, προσωπικά (και ξανά λέω, προσωπικά, για έμφαση), είμαι πολύ επιφυλακτικος.

Θα προτιμούσα να μην γινόταν προσπάθεια  "στρατολογησης" μέσα από τα διάφορα νήματα και οι εγγραφές να γίνονται μόνο από αυτούς που ενδιαφέρονται από μόνοι τους (πχ βλέποντας τα banners).

Ο λόγος είναι, πως η σοβαρότητα και η μελλοντική ακεραιότητα του συλλόγου, θα κριθεί όχι τόσο από την ποσότητα των μελών, αλλά από την "ποιοτητα" αυτών.
Όταν λέω ποιότητα, εννοώ τα μέλη να είναι ενεργά και με σοβαρές, πραγματοποιησιμες, απόψεις.

Συνήθως, οι σύλλογοι με πολλά "αδιάφορα" (όχι ως προσωπικότητες, αλλά ως προς  το ενδιαφέρον του να ασχοληθουν) μέλη, καταλήγουν να γίνονται υποκεινουμενες οργανώσεις, που περισσότερο ζημιά πάρα καλό κάνουν στον τομέα τους.

Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι ο σύλλογος δεν είναι απλά ένα forum της πραγματικής ζωής, αλλά ένας σύλλογος που θα φέρει πολιτικό αντιλογο, όταν θα χρειαστεί. Άρα χρειάζεται να έχει μέλη ικανά στην πολιτική "τεχνη" και όχι απλά φίλους του ατμού.

Φαντάζομαι πως η άποψη μου δεν θα ταιριάξει με όλους σας, αλλά θεώρησα πως πρέπει να την πω, δοθείσης της ευκαιρίας.


Προσωπικά, θεωρώ πως οι αναφορές του συλλογου μέσα στα διάφορα νηματα, μόνο κακό κάνει. Γιατί επειδη πάντα θα υπάρχουν άτομα που ή είναι ουδέτερα και βαρέθηκα να ακούνε για αυτόν, ή είναι αντίθετα, τις περισσότερες φορές θα δημιουργούνται τσακωμοί.

Sent from my Samsung 30Q using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:56 »


Οποτε τελειωσουν οι καβαντζες στις βασεις,βασουλα φαρμακειου μηδενικη αν δεν μπορω να βρω νικοτινουλα, αρωματακια γκουρμε,και θα ειμαστε μια χαρα.Μετα απο σχεδον 4 χρονια στον ατμο εχω δει βελτιωση στην υγεια μου,και λεφτα στην τσεπη μου.Στο τσιγαρο δεν γυριζω ποτε πια.

Κάπως έτσι κι εγώ, υπάρχουν και οι πνευμονικοί ατμοποιητές που όσο να'ναι τα κάνουν κάπως καλύτερα τα πράγματα με τη μηδενική. Ναι μεν καταναλώνουν, τα του φαρμακείου όμως κοστίζουν ελάχιστα. Αν δεν είναι κάποιος τόσο απαιτητικός με τις γεύσεις..
Κυρίως όμως ευελπιστώ ότι στο άμεσο μέλλον θα βρεθούν λύσεις σίγουρα πιο οικονομικές απ' το κανονικό τσιγάρο (έτσι όπως θα το "χτυπήσουν" κι αυτό.. ;) ) αλλά το ίδιο εύκολα "προσβάσιμες" και τσάμπα αγχωνόμαστε τόσο πολύ σε αυτό το μεταβατικό στάδιο. Υπομονή σε όλους και μακρυά το μυαλό από "αηδιαστικές" σκέψεις. :)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:01 »
Με ποια λογικη πουλανε τα 10ml νικοτινης στα 4,5 ευρω;; Στην γαλλια που ισχύει ο ίδιος νομος,τα δινουν απο 1,20 εως 1,90.

4,50 ευρω για 10 ml atmos βαση?
Μονο σαμποταζ αξιζει σαυτη την εκμεταλλευση.
 
Δεν λεω να γυρισει καποιος στο τσιγαρο επουδενί,αλλα το να προσαρμοστουμε στα "νεα δεδομενα",για μενα απλα δεν αποτελει επιλογη..

Μόνο ο ΕΦΚ ανά μπουκαλάκι των 10ml είναι 1€.
Το περιεχόμενο, σύμφωνα με τα παλιά δεδομένα (μπουκάλια των 100ml) στοίχιζε περίπου 1€ ανά 10ml.
Φτάσαμε δηλαδή χοντρικά στα 2€.
Άρα μία τιμή της τάξης των 2,50€ με 3,00€, που ήδη πουλιούνται σε κάποια καταστήματα, είναι αρκετά καλή. Τα 4,50€ όντως είναι πολλά και δεν το αγοράζεις.

Όποιος όμως δε θέλει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, είτε το κόβει τελείως είτε πηγαίνει στα "παλιά" τσιγαρίσια δεδομένα. Δικαίωμα του καθενός.

Εγώ για να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα, μείωσα τη νικοτίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 22:13 από Βασίλης Γ »

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:11 »
Αν η μηδενική μπορούσε να δώσει χτύπημα θα είχε σωθεί πολύς κόσμος σε αυτό το κομμάτι, ιδίως στο οικονομικό. Ο εγκέφαλος περισσότερο το χτύπημα χρειάζεται να νιώσει προκειμένου να ξεγελαστεί ότι "καπνίζει", παρά τη νικοτίνη. Είναι ένα θέμα βέβαια η ανάδειξη των αρωμάτων που έστω 2mg νικοτίνης βοηθούν ως προς αυτό, αν όμως είχα χτύπημα με τη μηδενική θα το ξεπερνούσα και το πολύ να αύξανα την αναλογία του αρώματος.

Προσωπικά χαίρομαι που όντας 5 μήνες ατμιστής έχω ήδη καταφέρει να πέσω στα 5mg από τα 12 που ξεκίνησα. Και δεν έπεσα επί τούτου, αλλά επειδή όλο και με χτύπαγε το ποσοστό νικοτίνης που άτμιζα και αναγκαζόμουν να τη μειώσω. Σε αυτό βοήθησαν τα μάλα οι doggyδες και φυσικά ο fodi. Πιστεύω μέχρι τέλος του χρόνου θα έχω καταφέρει να πέσω στα 2-3mg και να μείνω εκεί. Σε αυτό το ποσοστό δεν επηρεάζεσαι πλέον τόσο στο οικονομικό κομμάτι αφού ακόμα και με 4.5 ευρώ το booster ( :laugh1:) φτιάχνεις πάνω από 100ml, πόσο μάλλον στα 2-2,5 ευρώ αν τελικά κατασταλάξουν σε αυτήν την τιμή στο ελλαδιστάν όπου πάμε στα 200+ml με 2 booster των 5-6 ευρώ (και τα 2 μαζί).

Ίσως πρέπει να το δουν κι ως ευκαιρία μερικοί να ρίξουν τη νικοτίνη. Ακόμη κι αυτοί που ατμίζουν 6mg (η πλειοψηφία δλδ από 'μάς), πιστεύω ότι είναι κάτι εφικτό ακόμη και σε mtl τζούρες. Αν τελικά τα καταφέρω θα μείνω εκεί και δε θα έχω πρόβλημα να αγοράζω τα tpd χαζοbooster, θα το προτιμώ από το να φέρω από εξωτερικό ρισκάροντας.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:16 »
Δεν βλέπω κάποιον ουσιαστικό λόγο να ατμίζει κανείς με υψηλές περιεκτικότητες νικοτίνης. Οι συσκευές και οι ατμοποιητές αποδίδουν πολύ καλύτερα από τις αντίστοιχες συσκευές και ατμοποιητές που υπήρχαν στην αγορά πριν από μερικά χρόνια. Με αυτή την έννοια και εφόσον η συζήτηση τους τελευταίους μήνες περιστρέφεται κυρίως γύρω από την τιμή των βάσεων, θα έλεγα ότι για τους ατμιστές που έχουν περιορίσει τα ποσοστά νικοτίνης, η συνολική επιβάρυνση από την αύξηση της φορολογίας μπορεί να παραμείνει σε χαμηλά ή σε κάθε περίπτωση ανεκτά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:18 »
Φίλε  volpad, από τη σκοπιά του απλού μέλους που ως τώρα δεν έχει προσφέρει στο σύλλογο τίποτα πέρα από μια συνδρομή και μια ψήφο:
- Μετράει σίγουρα και η ποιότητα, αλλά μετράει και η ποσότητα. Άλλο πράγμα να πας κάπου σαν πρόεδρος συλλόγου 200 ατόμων, άλλο 2.000 κι άλλο 20.000, όσο σωστός και δομημένος κι αν είναι ο λόγος σου. Στα 200.000 δεν τίθεται καν θέμα ποιότητας, λες ότι μπούρδα θες και περνάει με την "απειλή" των χαμένων ψήφων.
- Το να είναι κάποιος αδιάφορος, το καταλαβαίνω. Το να είναι ουδέτερος ή και αντίθετος που λες; Υπάρχει δηλαδή ατμιστής που δε θεωρεί άδικη την όλη αντιμετώπισή μας ή έστω βλέπει και κάποιο δίκιο στην πλευρά του κράτους;
- Παρομοίως, και η δράση της διοίκησης του συλλόγου είναι συνάρτηση ΚΑΙ του αριθμού των μελών του. Αν υποθέσουμε ότι την παραπάνω όρεξη και γνώση την έχει ένα σχετικά σταθερό ποσοστό του συνόλου, λογικό δεν είναι σε ένα μεγαλύτερο σύνολο να υπάρχουν περισσότερες και καλύτερες επιλογές;

Για να μην μακρηγορώ σε άσχετο θέμα, ούτε εγώ έχω συνεισφέρει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον ούτε υποχρεώνω κανέναν να ασπαστεί τις ιδέες μου. Όταν όμως θα φτάσει το κόστος στα 100 ευρώ από 15 που ήταν χτες και 30 σήμερα, ας κάνουμε την αυτοκριτική μας όλοι κι αυτός που προσπάθησε και δεν τα κατάφερε, να πάει να κοιμηθεί ήσυχος. Όποιος (δυνητικά) σκέφτηκε να το χρησιμοποιήσει όλο αυτό για δικούς του σκοπούς ή περίμενε να τα κάνουν οι άλλοι για την πάρτη του, ας κάθεται να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:22 »
στο τσιγαρο δεν ξαναπαω με την καμια.+- :yes:

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 907
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:35 »
Επειδη προσφατα εχασα δυο αγαπημενα ατομα πηρα τα πακετα μου για δυο τρεις μερες γιατι ηταν αδεσποτοι οι χαμοί και των δυο και με πειραξε παρα πολυ........το τι μαυριλα εχω βγαλει , τι βηχα εχω ριξει δεν μπορειτε να φανταστειτε......
1.000.000 οχι για επιστροφη στο ΚΤ......περασα δυσκολα, ηταν ο ευκολος συντροφος που ειπε καποιος πριν αλλα ουτε με σφαιρες δεν γυρναω πισω!!!!! Ουτε και οι τιμες, εχοντας κανει την καβαντζα μου βεβαια που αλλα παιδια δεν προλαβαν δυστυχως, ημουν και τυχερος να πω την αληθεια, δεν θα με εμποδιζαν να ΜΗΝ ξαναγυρισω πισω......

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 23, 2017, 23:14 »
Φίλε Αποστόλη,

-Αυτό που λες για τα 200.000 άτομα είναι που κατά την άποψή μου είναι αποφευκταιο. Αυτό που λέω είναι ότι συνήθως, αυτή η "μπουρδα" σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι υποκεινουμενη για διαφορετικούς από τον πραγματικό στόχο, σκοπούς.

Πχ, φαντάσου να λαδωνεται το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου και να πηγαίνει στα καταστήματα και να λέει "αν δεν προωθεις το "ταδε" προϊόν, θα κάνω όλα τα μέλη του συλλόγου, να μην ξαναπατησουν σε εσένα.
Η να λαδωνεται για να μην υποστηρίξει έναν συγκεκριμένο νόμο που είναι κακός για τους ατμιστες, αλλά να πείθει τα μέλη, πως αυτό είναι το σωστό.
Αυτός που δεν ασχολείται πολύ, είναι εύκολα υποκεινουμενος.

-Η ζωή μέχρι τώρα, μου έχει δείξει ότι πάντα μα πάντα υπάρχει και η αντίθετη άποψη.  Ακόμα και από εκεί που δεν το περιμένεις. Ο σωστός τρόπος για να πείσεις κάποιον, δεν είναι να προσπαθήσεις να επιβάλεις την άποψή σου, ούτε να επιτεθείς , αλλά να φέρεις επιχειρήματα τα οποία θα βρει σωστά στη δικιά του λογική.

-Δεν διαφωνώ ως προς τα νούμερα των μελων, απλά πιστεύω πως θα γίνει "πιο σωστη δουλεια" αν τα άτομα μαζευτούν αργά και πλήρως συνηδητοποιημενα, παρά γρήγορα και χωρίς φίλτρο.

Με συγχωρείτε αν χαλάω το θέμα. Όντως όλη η συζήτηση είναι off topic. Αν κριθεί αντίθετο με τους κανόνες, ας διαγραφουν τα post μου.
Δεν θα θεωρήσω πως είναι κίνηση λογω αντιθεσης στην άποψή  μου.

Προφανώς και τα παραδείγματα που έδωσα παραπάνω, δεν είναι πραγματικά και δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση στο συγκεκριμένο σύλλογο.

Αυτό που προσπαθώ να εκφράσω εν τέλει  (και μεταξύ αλλων), είναι τους φόβους μου, ότι ένα τόσο καλό φόρουμ, μπορεί να χαλάσει απότομα, από συνδικαλιστικες συζητήσεις.

Sent from my Samsung 30Q using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 23, 2017, 23:16 »
Μπορεί το πρώτο ποστ να ήταν η αφορμή, αλλά διακρίνω μια πικρία, γενικά. Τώρα που καταλάβαμε ότι θα πληρώνουμε αρκετά παραπάνω, βγήκαν στη φόρα και άλλα που κουβαλούσαμε μέσα μας.
 
Το άτμισμα το γνωρίσαμε σαν ένα μέσο με το οποίο θα σταματήσουμε το τσιγάρο χωρίς την αβάσταχτη – για μας – εμπειρία του να αντέξουμε το στερητικό σύνδρομο.
 Κι όχι μόνο αυτό… ήταν και αρκετά φθηνότερο από το κάπνισμα.
 Αυτό ήταν και ένα όπλο που δεν περίμεναν όσοι κάνουν εμπορικά σχέδια παγκόσμιου επιπέδου.
 Άρχισε η αντίδραση: ανιχνεύθηκε η α-τσουρεκανόλη και η β-παπαρουνόλη σε ατμούς συσκευών που άτμισαν ρομπότ με αντιστάσεις ραδιενεργού αντινετρίνου του χαζοχορτίου, υγρά στον πνεύμονα, ζάχαρη στον εγκέφαλο, ουρά που φυτρώνει πού αλλού, υγρά άτμισης που αν τα βάλεις σε ακτίνες του ήλιου πάχους 3mm με γωνία 47,63 μοίρες εμφανίζεται το 398 που ο Ατμάδαμος είπε ότι αυτό είναι το σωστό αντί του 666 κλπ κλπ.
 Και ναι μεν όσοι έχουν ενημέρωση δεν ψάρωσαν, αλλά τα δυο ασπιδοφέροντα λιοντάρια στοχεύουν στον απλό άνθρωπο που δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει με το μυαλό του.
 
 Αλλά εμείς…
 - ξέραμε ότι το άτμισμα αναπτύσσεται ραγδαία, άρα θα το φορολογήσουν (όταν ο Faraday, o άνθρωπος που έβαλε τα θεμέλια του φτηνού εναλλασσόμενου ρεύματος ρωτήθηκε από τον πρωθυπουργό πού χρησιμεύει η εφεύρεσή του, αμήχανος απάντησε ότι κάποτε θα φορολογηθεί)
 - ξέραμε ότι αυτό είναι φυσικό επακόλουθο, άρα είναι και απόδειξη της αναγνώρισης της αποτελεσματικότητάς του
 - μιας και τα προβλήματα της ζωής μας είναι τόσα πολλά ας μην ακριβύνει κι αυτό με το οποίο κόψαμε το ρημάδι, ρε φούρναρή μου


Έγινε κι αυτό, ακρίβυνε το άτμισμα, το περιμέναμε, ας το δεχτούμε.
 Προσωρινά.
 Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς;
 Να το διαδώσουμε και να περιμένουμε.
 Μπήκαμε εδώ δεχόμενοι να το παίξουμε πειραματόζωα.
 Μπορεί, για την ώρα, ο απέξω δυνάστης να ρυθμίζει την πίστα, αλλά θα γυρίσει κι ο τροχός.
 Το αναπάντεχον, όπως το άτμισμα, πάντα αλλάζει την ιστορία.
 Ε, γυρνάμε σελίδα κι είμαστε παρόντες.
 
Δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε τα τσουρέκια, ειδικά αυτά με μια απαλή εσάνς μαστίχας.
  Όσο για τον Σύλλογο, είναι φανερό ότι αυτός φταίει για όλα και μετανοείτε.
 Το να τον κατηγορούμε, είναι σαν να παίζει τελικός Μπαρτσελώνα – Άρτεμις Λαχανόκαμπου, με πληρωμένους διαιτητές, κι εμείς που έχουμε βάλει όλο το βιος μας στοίχημα υπέρ της Μπάρτσα να μας φταίει ο φωτισμός της κάμερας 14.
 

Δεν θα μπω σε υπολογισμούς (16ώρες τη μέρα υπολογίζω, προφιτερόλ πια) για το αν το άτμισμα είναι πιο ακριβό από το κάπνισμα. Είναι σαν να λέω ότι για τους υπέρογκους λογαριασμούς της ΔΕΗ φταίει το μαγνητικό πεδίο δίπλα σε στρεφόμενους μαγνήτες και ο Faraday._


Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 23, 2017, 23:25 »
Η μόνη λύση τώρα είναι:
Παραγγέλνεις βάση με υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης από εξωτερικό με Ρίσκο(δεν ξέρω βέβαια πόσο ελέγχουν)
Παραγγέλνει γνωστός σου που κατοικεί στο εξωτερικό και σου στέλνει αυτός το πακέτο με κάνα δύο καλούδια μέσα(δεν νομίζω να ελεγχθεί)

Μπαίνεις σε ένα ελληνικό σαιτ και παραγγέλνεις φαρμακευτική pg και vg

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 23, 2017, 23:38 »
Στο οτι με τα νεα δεδομενα το ατμισμα εχει ακριβηνει κατα πολυ, νομιζω δεν υπαρχει αντιλογος.
Και ναι, υπαρχουν ανθρωποι που εκτος απο το (σημαντικοτατο φυσικα) θεμα υγειας, συνυπολογισαν και την σημαντικη οικονομια εναντι του κτ για να αρχισουν το ατμισμα.
Και δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι οι καινουργιοι (η ολοι οι παλαιοτεροι) ατμιστες εχουν την διαθεση-χρονο-ικανοτητα να ασχοληθουν με επισκευασιμους η DIY υγρα για να απολαμβανουν την εξαρτηση τους, γιατι σαν χομπυ λιγοι το βλεπουν, οι περισσοτεροι το κανουν εξ αναγκης και ελπιζουν καααποτε να το κοψουν και αυτο.

Οσο για τον συλλογο, ε καλα, το να πιεσει αποτελεσματικα στο να μειωθει η φορολογια στον ατμο δεν παιζει ουτε στα πιο ουτοπικα ονειρα, ουτε 20.000 μελη να ειχε...
Εδω το πεινασμενο ελληνικο κρατος καταπηδα στην φορολογια και στις περικοπες οτι περπαταει, πεταει και κολυμπαει, θα αφησει το ατμισμα, που αποτελει εξαρτηση (αρα θα πληρωσουν οι εξαρτημενοι οτι φορο γουσταρει, θελουν δεν θελουν) χωρις να το ξεσκισει??

Φιλε μου, κατανοω το προβλημα σου, αλλα την απαντηση σε αυτο που λες δεν θα την βρεις σε ενα φορουμ, θα την δωσεις ο ιδιος.
Εαν σκεφτεσαι στα σοβαρα να ξαναρχισεις το κ.τ., το θεμα σου δεν ειναι κατα βαθος οικονομικο, αλλα αυτο υποθετω οτι το ξερεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110520 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530736 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801585 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet