vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, mode plagal

Twitter

Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος marioslykaki

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:15 »
Εγω προτεινω tribeca η longhorn της halo και αν ειναι βαρια αρχιζει την αραίωση

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:59 »
Μέχρι πρότινος και εγω ,λόγο επαρχίας και πολύ περιορισμένων υγρών ,δεν μπορούσα να βρώ κάτι να πώ ρε παιδί μου οκ για ολή τήν μέρα .

Το ενα μου άρεσε ,αλλά μετα απο λίγα ml το "μπούχτιζα" ,
το αλλο ετσι ,το παράλο ΔΕΝ.

Και μιλάμε για χρόνια.
Τελικά οταν βρήκα ενα δύο που μου αρεσαν ( π.χ κλωνος του castle long ) ,αλλά με μπούκωναν ,τα αραίωσα με νικοτινούχα βάση ,ίδιας περιεκτικότητας σε νικοτίνη πού ατμιζα ευχάριστα ,αλλά με περισσότερη PG η οποία δέν " έπνιγε " τήν γεύση και το άρωμα αυτό , και ω του θαύματος πλέων το "γούσταρα " πλέων για ώρες.

Επιπροσθέτως  και εμπειρικά ότι στό περίπου ανέφερε και ο φίλος Drum.

Τουλάχιστον 2 και ισως και παραπάνω υγρά ,ένα καπνικό ,ένα σε lite φρουτένιο ( πχ εγώ σε 60 pg 40 vg διπλό μήλο σε ποσοστό αρώματος  τέτοιο  πού να μην με " κουράζει " ) ,το πάω τρένο για όλη μέρα ,πρός το παρόν.

Μην περιμένεις επ'ουδενί ,να πείς μιά μέρα : ΩΩΩΩ τέλειο ,και ησύχασες.
Αυτό που σήμερα σου αρέσει ,αυριο μπορεί να μην θές να το ατμίσεις ,η' να το μπουχτίσεις.

Δές και στίς αξιολογήσεις , στα νήματα με τα DIY υγρά , κλπ ,τί επί τίς % αρέσει , οπωσδήποτε δύο τουλάχιστον ατμό με διαφορετικά "είδη " υγρών ,και ΑΥΤΑ.

Τέλος η αναζήτηση δεν έχει.
Αλλά και το ταξίδι έχει τήν δικιά του ομορφιά.

Εύχομαι να βρείς τήν "Ιθάκι" σου,σε ότι τουλάχιστον αφορά τα υγρά .

Καλημέρα !

Αποσυνδεδεμένος Τζιμακος

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 14:16 »
εγω αν καταλαβαινω καλα ,το προβλημα του φιλου ειναι οτι τα ετοιμα υγρα του ερχονται ολα πολυ μπουχτιστικα.κατι που σε μεγαλο βαθμο το εχω και εγω.γενικα τα ετοιμα υγρα ειναι πολυ δεμενα γεματα με υπερβολικη γευση.δε συνοδευουν ουτε φαγητο ουτε ποτο.εχουν πιο εντονη γευση.κατι που κουραζει.
εγω θα προτεινα να παει σε ενα καταστημα που εχει αρκετες γευσεις να δοκιμασει και αφου βρει κατι που του αρεσει ακομα και μπουχτιστικο , να το παρει και να το αραιωσει με βαση 1:1. Δηλαδη 10 μλ ετοιμο υγρο+10 μλ σκετη βαση.
να δει μηπως ετσι του φανει ευχάριστο.
υγ.θα μπω στον πειρασμο να κανω και την προταση μου.επειδη κ εγω καθημερινο μου εχω το nocciola.εφοσον το παρει λοιπον ας το αραιωσει με σκετη βαση και ας βαλει λιγες σταγονε καπνικο ry4.και τη γλυκα σπαει και διακριτικο ειναι,
και εγω δεν μπορω να καταληξω πουθενα ειμαι λιγο περιεργος με τα υγρα,και το μονο που μου εκατσε μεχρι στιγμης ειναι της Ecovape το orion's tribute. ειναι ιδιαιτερο καπνικο με νοτες καραμελομενου ποπκορν..

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 14:48 »
Μια από τα ίδια κι εγώ. Αγοράζω και... χαρίζω...
Ιδιότροποι γευστικοί κάλυκες? Μάλλον.
Τα μόνα που ατμίζω σταθερά για τρεις μήνες είναι το γνωστό relax και ένα κλωνοgrandmaster. Προσφάτως απολαμβάνω και το famous. Αν ντε και καλά θα έπρεπε να προτείνω κάτι, το famous (eliquid france) θα πρότεινα. Αρκετά "ήρεμη" γεύση που ταιριάζει σε δύσκολους, πιστεύω

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 17:35 »
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις :D Για να μην κάνω παραθέσεις θα απαντήσω συνοπτικά στα βασικά

1. Πράγματι κατοικώ σε μικρή επαρχιακή πόλη που έχει μόνο ένα κατάστημα με ατμιστικά είδη. Πρέπει να έχω δοκιμάσει πάνω απ το 90% των υγρών που διαθέτει για δοκιμή και πλέον κάθε φορά που το επισκέπτομαι δοκιμάζω ξανά απ την αρχή μήπως και βρω κάποιο που μου χει ξεφύγει :P 
Γι αυτό και ζήτησα απο εδώ βοήθεια ωστέ να παραγγείλω 4-5 υγρά απ το ίντερνετ. Δεν έχω την απαίτηση να μου βρείτε εσείς υγρά που να μ αρέσουν αλλά απ το να παραγγείλω στην τύχη σίγουρα είναι καλύτερο να παραγγείλω μερικά διαδεδομένα ή κάποια που θα μου προτείνει κάποιος ατμιστής με παρόμοια γούστα-προβλήματα

2. Το τσιγάρο ευτυχώς δεν μου λείπει :D Τα καπνικά που έχω δοκιμάσει δεν με έχουν ενθουσιάσει. Ούτε η γεύση τους ούτε το άρωμα που αφήνουν στον χώρο. Ούτε καν το bebeca που μου προτείνετε αρκετοί το άντεξα όταν το δοκίμασα στο δοκιμαστήριο

3. να τα αραιώσω νρτέπομαι που θα το πώ αλλά δεν μου πέρασε απ το μυαλό... Ίσως αυτό διορθώσει το πρόβλημα που έχω με τα καπνικά, Θα το δοκιμάσω :D

Αποσυνδεδεμένος xDante

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 18:06 »
Εγώ ως καινούριος ατμιστής 3 μήνες τώρα ήμουν στην φάση την δικιά σου και έχω μερικώς κατασταλάξει 

τα καπνικά της liqua μου αρέσουν σχεδόν όλα
το tribecca της halo επίσης το καπνίζω πάρα πολύ ευχάριστα ακόμα και όλη την ημέρα
δοκίμασα το Prime 15 της halo επίσης και έμεινε στο ράφι 30 μελο και λυπάμαι το coil head που θα το δεχθεί γιατί πραγματικά με το ζόρι το έκανα το 2μελο και μετά πέταξα το coil head
απο φρουτένια άστα τα έχω και τα βλέπω...
απο εκεί και πέρα εσύ μπορείς να πάρεις ένα 10 μελό για δοκιμή σύμφωνα και μ αυτά που θα διαβάσεις εδώ μέσα υπάρχουν χιλιάδες επιλογές !

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 18:17 »
Καλησπέρα aggelos887 .
Να μήν ντρέπεσαι φίλε μου ,κανείς μας δέν ήξερε .και κανείς μας "ΔΕΝ " ξέρει.
Μαθαίνουμε συνεχώς ,χέρι χέρι ,από κάτι το οποίο αν το πάρεις χρονολογικά ,πιστεύω οτι ακόμα και τα "προχωρημένα" ,είναι στα γενοφάσκια τους.

Η αραίωση ,ετσι ξανά σαν επισήμανση ,να θυμάσαι οτι έχει 2 βασικές παραμέτρους.
 Να αραιώσουμε ,ούτως ώστε να κατεβάσουμε ποσοστό νικοτίνης ( π.χ απο 18αρα σε 9αρα ) ,οπότε εκεί χρησιμοποιούμε ας πούμε  μηδενική , και η αραίωση ,για να "ρίξουμε" τήν αίσθηση τού " το μπουχτίζω " ,με κουράζει .
Στήν δεύτερη περίπτωση ,προσέχουμε να είναι  νικοτινούχα η βάση ,κοντά στα ποσοστά που ατμίζουμε ,και κατά δευτερον ( ανάλογα και τούς άτιμους αυτούς Δυνάστες  ,που λέγονται γευστικοί κάλυκες :) ),τά ποσοστά αυτής σε Pg Vg ,ουτως ώστε ,να παραμείνουμε κοντά στήν γεύση που μάς αρεσει.
Η γενικότητα είναι οτι η Vg "πνίγει " αυτές τίς γεύσεις ( αρώματα ) ,η Pg τα  αφήνει ποιό κοντά στο αρχικό..

Αυτααα ξανά, ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ στά νήματα τών DIY Θα έχουμε διαγώνισμα  σε λίγο καιρό ,και οι ανεξεταστέοι ,θα κλειδώνονται σε συγκεκριμένο νήμα μέχρι να αποστηθίσουν τα θέματα...

Και χωρίς νερό ,ατμό ,και φαΐ ..Πρόσεχε... ..

Αντε και μετά το κρύο μου "αστείο " ,καλή συνέχεια στήν προσπάθεια ,και τήν αναζήτηση ,και σε εσένα ,και σε όλους μας..

Εδώ ήμαστε να τα λέμε.

 

Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 19:28 »
Εγώ θα ρίξω ψήφο στην ecig και συγκεκριμένα στο Platinum Virginia που είναι απαλό καπνικό και καλό. Έχει πιο ουδέτερη γεύση. Για κάτι διαφορετικό αλλά δυστυχώς ακριβό το Odin 101 που είναι και καπνικό και φρουτένιο, επειδή έχει πολύ vg είναι και αυτό έτσι κάπως απαλό, αν και η καπνική του γέυση είναι μεστή. Και το υγρό που αναμφισβήτητα αρέσει στους περισσότερους το lemon tart από dinner lady. Αλλά θα πρότεινα να έχεις αν το δυνατόν 2 ατμοποιητές με 2 διαφορετικά υγρά ώστε να εναλλάσεις, έναν για καπνικό και έναν για τα υπόλοιπα. Γενικότερα καλό θα ήταν να έχεις 2 διαφορετικές γεύσεις διαθέσιμες.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 19:46 »
αν καταλαβες, αυτό που ακουστηκε περισσοτερο, περα από την υποκειμενικότητας της γευσης, ηταν η επιλογή 2 ή περισσοτερων υγρων, εκ των οποιων, ένα καπνικο τυπου ry4 (σκετη βαση θα σου προτεινα με ποσοστο ry4) και το lemon tart της dinner lady, αραιωμενο όμως να μην σε κουραζει στην γευση και στην τσεπη.
εναλλαγη μεσα στην ημερα και σε κανα μηνα ξαναψάχνεσαι.
δυστυχως το τελευταιο είναι η καταρα του ατμιστη


προσωπικα αυτην την στιγμη είμαι με δυο υγρα
τον κλωνο του relax (μαυρος καφες κυριως) και την λεμονοταρτα αραιωμενη 50-50
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2017, 19:55 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:05 »
Ναι κατάλαβα οτι τα ry4 και lemon tart τα στηρίζει και τα αγαπά το φόρουμ οπότε θα τους δώσω μια ευκαιρία σίγουρα και μπορεί να παραγγείλω άλλα 1-2 υγρά ακόμα που προτάθηκαν απο άλλους ατμιστές για αρχή και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα

Αλήθεια άλλο υγρό που να δίνει αίσθηση παρόμοια με του nacciola υπάρχει; Ίσως κάτι αξιόλογο σε μείξη ξηροκάρπιων;

@Atoner Τα βασικά τα έχω μάθει πλέον νομίζω αλλά θέλει πολύ μελέτη το πράγμα και χρόνος ελάχιστος δυστυχώς (Δεν βάζετε και γλώσσα μέσα σας, πάνω απο 30-40 σελίδες το κάθε ενδιαφέρον θέμα :P)

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:13 »
Και εγώ θα σου έλεγα να ψαχτεις σε RY4 καπνικες γεύσεις, το οτι δεν σου αρέσει η bebeca δεν σημαίνει κάτι κι εμένα δεν μου άρεσε κι όμως τα 3 στα 5 υγρά που κάνω μόνιμα είναι diy παραλλαγές του RY4...

Επίσης το 7foglie ειναι ενα ήπιο και διαφορετικού τύπου καπνικό υγρό που μπορείς να δοκιμάσεις...

Τέλος μην πετάς υγρά γιατί μπορείς να κάνεις επιτόπου στον ατμοποιητή συνδυασμούς που μπορεί να σου αρέσουν, ξεκίνα την μελέτη στα αντίστοιχα νήματα...

Καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:21 »


@Atoner Τα βασικά τα έχω μάθει πλέον νομίζω αλλά θέλει πολύ μελέτη το πράγμα και χρόνος ελάχιστος δυστυχώς (Δεν βάζετε και γλώσσα μέσα σας, πάνω απο 30-40 σελίδες το κάθε ενδιαφέρον θέμα :P)
Και πού να μπεις και  σε κανα chat eteroxronismeno..
Εκεί να δείς και αν πάει η γλώσσα "Ροδάνι " .
Στο καλ..εχουν περάσει ανάλογα τήν ώρα και τα κεφια 2-3 σελίδες ,και μέχρι να γράψεις και το μέρα ..αστοοοο αστοοοο ....Εγκυκλοπαίδεια ...

Ο χρόνος ο άτιμος Όντως ..
Το μόνο που δέν αγοράζετε.
Μπορούμε όμως να " κερδίσουμε λίγο "

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:45 »
Ημουν στην ιδια φαση με σενα ( 3 μηνες ατμισματος) μεχρι πριν λιγο καιρο που ανακαλυψα το soho απο flavourart. κολλημα. το κακο ειναι οτι παει 6 ευρω το 10μλ...Σκετο αρωμα δεν το βρηκα ακομη γιατι οπου ρωτησα ειναι out of stock. γι αυτο εφτιαξα ενα RY4 και περιμενω να ωριμασει...

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 22:43 »
Δες και την σειρά της lamda ή δοκίμασε την αν μπορείς

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δεν μπορώ να βρω υγρό που να μ αρέσει!
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 23:34 »
Σκετο αρωμα δεν το βρηκα ακομη γιατι οπου ρωτησα ειναι out of stock
soho και άλλα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos