vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ελληνική συγκριτική έρευνα για το ενεργητικό και παθητικό άτμισμα και κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σήμερα έλαβα το παρακάτω e-mail το οποίο προσκαλεί τους χρήστες να λάβουν μέρος σε μία έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο από το Κέντρο Έρευνας, Τεχνολογίας και Ανάπτυξης Θεσσαλίας.


Το e-mail:

-----------------------------------------
-----------------------------------------

Καλημέρα σας,

Είμαι Ερευνητής στο Ινστιτούτο Σωματικής Απόδοσης και Αποκατάστασης του Κέντρου Έρευνας, Τεχνολογίας και Ανάπτυξης Θεσσαλίας. Στο εργαστήριό μου έχουμε διεξάγει στο παρελθόν σειρά μελετών σχετικά με τις επιδράσεις του παθητικού καπνίσματος παραδοσιακών τσιγάρων στην υγεία. Αυτό τον καιρό θέλουμε να κάνουμε μια μελέτη για να εξετάσουμε τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου από τους πρώην καπνιστές και θα θέλαμε να ζητήσουμε την υποστήριξη του http://e-kapnisma.gr στην προσπάθειά μας για να πάρουμε όσες περισσότερες απαντήσεις γίνεται.

Η έρευνα θα γίνει online, αφορά μόνο πρώην καπνιστές που χρησιμοποιούν τώρα ηλεκτρονικό τσιγάρο, και η ολοκληρωμένη συμπλήρωση της φόρμας απαιτεί μόνο απαντήσεις σε έξι απλές ερωτήσεις οι οποίες βρίσκονται στο https://www.surveymonkey.com/s/e-Cigarette_Survey

Είναι δυνατό να ανακοινώσετε τη διεξαγωγή της μελέτης μας στο http://e-kapnisma.gr έτσι ώστε οι χρήστες σας να ενημερωθούν?

Εάν χρειάζεστε οποιαδήποτε διευκρίνιση ή αν έχετε κάποια ερώτηση, παρακαλώ μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Σας ευχαριστώ,
Ανδρέας Φλουρής

--
Andreas D. Flouris, PhD
FAME Laboratory
Institute of Human Performance and Rehabilitation
Centre for Research and Technology Thessaly
Karies, Trikala, 42100, Greece

Associate Editor, BMC Research Notes

Email: [email protected]
Phone: +30 2431 500 601, +30 2431 063 190
Fax: +30 2431 063 191

Twitter: http://twitter.com/#!/aflouris

http://www.famelab.gr/

--------------------------------------------------
--------------------------------------------------

ETID: Τέθηκαν μερικές ερωτήσεις στον κ. Φλουρή για παραπέρα λεπτομέρειες και πήραμε την παρακάτω απάντηση.

Καλησπέρα σας. Χαίρομαι ιδιαιτέρως που το θέμα της μελέτης μας έχει τύχει αρκετής προσοχής στο forum αυτό. Όπως έχει επισημανθεί επανειλημμένως, είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθούν άμεσα μελέτες σχετικά με τις επιδράσεις (αν υπάρχουν) του ηλεκτρονικού τσιγάρου στην υγεία. Διαβάζοντας τα σχόλια των διαφόρων χρηστών, αντιλαμβάνομαι ότι ήταν απαραίτητο να παραθέσω περισσότερες πληροφορίες. Όμως, δυστυχώς, όσες περισσότερες πληροφορίες έχει ένας εθελοντής για το σκοπό μιας μελέτης, τόσο πιο πιθανό είναι να επηρεαστούν οι απαντήσεις του/της. Σε κάθε περίπτωση, δεδομένου ότι υπάρχουν πολλά συμφέροντα γύρω από τα τσιγάρα (άρα, λοιπόν, και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα), κατάλαβα ότι είναι απαραίτητο να παραθέσω περισσότερες λεπτομέρειες γύρω από το σκοπό της μελέτης μας. Έτσι, λίγες ώρες μετά την αρχική επικοινωνία με τον διαχειριστή του forum και αφού εκείνος μου έστειλε κάποιες ερωτήσεις, του έστειλα το παρακάτω μήνυμα. Δυστυχώς δεν έχει δημοσιευτεί ακόμη (είναι λογικό, αφού το έστειλα στις 18:38) οπότε αποφάσισα να το δημοσιεύσω ο ίδιος:

 
------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανακοίνωση της έρευνάς μας στο forum σας. Επίσης, χαίρομαι ιδιαιτέρως που αρκετοί χρήστες έδειξαν άμεσο ενδιαφέρον και που θέλουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες.

Η μικρή αυτή έρευνα είναι μέρος μιας μεγαλύτερης μελέτης που θα διεξάγουμε τους επόμενους μήνες στο FAME Lab (www.famelab.gr) στην οποία θα εξετάσουμε τις επιπτώσεις (αν υπάρχουν) στην υγεία από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Συγκεκριμένα, θα εξεταστούν οι επιδράσεις του ενεργητικού καπνίσματος ηλεκτρονικού τσιγάρου σε καπνιστές και εκείνες του παθητικού καπνίσματος ηλεκτρονικού τσιγάρου σε μη-καπνιστές. Τα αποτελέσματα θα συγκριθούν με τις επιδράσεις του ενεργητικού και του παθητικού καπνίσματος συμβατικού (παραδοσιακού) τσιγάρου.

Οι 6 σύντομες και απλές ερωτήσεις στις οποίες ζητούμε τους χρήστες του e-kapnisma.gr να απαντήσουν θα μας επιβεβαιώσουν (ή όχι) ένα πρωτόκολλο αντιστοιχίας της χρήσης του ηλεκτρονικού και του συμβατικού τσιγάρου το οποίο έχουμε δημιουργήσει και σκοπεύουμε να υλοποιήσουμε στην παραπάνω μελέτη. Έτσι, θα είμαστε σίγουροι ότι η μελέτη μας θα συγκρίνει όμοια επίπεδα χρήσης ηλεκτρονικού και συμβατικού τσιγάρου.

Όταν συλλέξουμε και αναλύσουμε τα δεδομένα, θα ανακοινώσουμε τα αποτελέσματα σε ελληνικά και τον διεθνή ΜΜΕ. Πιστεύουμε πως θα είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε τα πρώτα αποτελέσματα μέσα στον Δεκέμβριο του 2011. Φυσικά, θα ήταν χαρά μας να ενημερώσουμε και το e-kapnisma.gr σχετικά με τα ευρήματά μας.

Με εκτίμηση,
Ανδρέας Φλουρής

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 00:15 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Πολυ γενικευμενο ερωτηματολογιο - εμμονη με την επωνημια της μαρκας τσιγαρων που προτιμουσαμε.
Μοιαζει περισσοτερο με στατιστικη ερευνα και δεν στοχευει καμια ερωτηση στην αποκατασταση που νοιωθει ο ατμιστης.
Κατα τη γνωμη μου ενα ακομα γκαλοπ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Εγώ το έκανα κιόλας. :thumpup: :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 15:00
Πολυ γενικευμενο ερωτηματολογιο - εμμονη με την επωνημια της μαρκας τσιγαρων που προτιμουσαμε.
Μοιαζει περισσοτερο με στατιστικη ερευνα και δεν στοχευει καμια ερωτηση στην αποκατασταση που νοιωθει ο ατμιστης.
Κατα τη γνωμη μου ενα ακομα γκαλοπ.

Eν μέρη συμφωνώ με τον Γιάννη. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Done!
την 6η ερώτηση πως την απάντησες;;
Πως μπορείς να ξέρεις πόσα puffs κάνεις με 1 ml;;;
Ρωτάω για να υπολογίσω και να δώσω και εγώ απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
done και από μένα αλλά αμφιβάλλω στο ότι η έρευνα γίνεται για το ητ καθαρά.
πιο πολύ μου φέρνει σε δημοσκόπηση για το τσιγάρο και την τελευταία μάρκα που καπνίζαμε.
'έρευνα με 6 ερωτήσεις και μάλιστα στοχευμένες μου κάνει κάπως....

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Πολυ γενικευμενο ερωτηματολογιο - εμμονη με την επωνημια της μαρκας τσιγαρων που προτιμουσαμε.
Μοιαζει περισσοτερο με στατιστικη ερευνα και δεν στοχευει καμια ερωτηση στην αποκατασταση που νοιωθει ο ατμιστης.
Κατα τη γνωμη μου ενα ακομα γκαλοπ.

Συμφωνω με τον Γιαννη. Πολυ γενικευμενο ερωτηματολογιο που μαλλον σκοπευει στο να συγκεντρωσει στοιχεια για το ποια μαρκα ηταν η πιο δημοφιλης στην ελλαδα και ποσο "κοπο" χρειαστηκε για να την αντικαταστησουμε (αυτο κατα τη γνωμη μου φαινεται στις ερωτησεις ποσα μγ και ποσα μλ κανετε).

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ελπίζω να μην είναι κάτι που με απλοϊκό τρόπο να προσπαθεί να δείξει με το ζόρι ότι το ητ είναι κατι πολύ βλαβερό ακόμη και αν δεν είναι.
Π.χ. συμφωνα με το survey αν κάπνιζες 20 τσιγάρα με 1 mg νικοτίνη και τώρα ατμίζεις 5 ml με 12mg Νικοτίνη
ο (απλοϊκος) πολλαπλασιασμός δείχνει ότι καταναλώνεις τριπλάσια νικοτίνη (ενώ δεν προσλαμβάνεις τριπλάσια νικοτίνη με τίποτε)
Ελπίζω να είναι και κανένας ατμιστής ανάμεσά τους και όχι τίποτε τρελαμένοι αντικαπνιστές με φιλοσοφία
"Τρέμετε βδελυροί και αμαρτωλοί ατμιστές! Θα σας το κόψουμε και αυτό με το ζόρι!!!!" (αφού πρώτα σας τσακίσουμε στη φορολόγηση βέβαια!)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ζήτησα από τον κ. Φλουρή παραπέρα πληροφορίες.
Μόλις λάβω απάντηση θα σας την ανακοινώσω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ελπίζω να μην είναι κάτι που με απλοϊκό τρόπο να προσπαθεί να δείξει με το ζόρι ότι το ητ είναι κατι πολύ βλαβερό ακόμη και αν δεν είναι.
Π.χ. συμφωνα με το survey αν κάπνιζες 20 τσιγάρα με 1 mg νικοτίνη και τώρα ατμίζεις 5 ml με 12mg Νικοτίνη
ο (απλοϊκος) πολλαπλασιασμός δείχνει ότι καταναλώνεις τριπλάσια νικοτίνη (ενώ δεν προσλαμβάνεις τριπλάσια νικοτίνη με τίποτε)
Ελπίζω να είναι και κανένας ατμιστής ανάμεσά τους και όχι τίποτε τρελαμένοι αντικαπνιστές με φιλοσοφία
"Τρέμετε βδελυροί και αμαρτωλοί ατμιστές! Θα σας το κόψουμε και αυτό με το ζόρι!!!!" (αφού πρώτα σας τσακίσουμε στη φορολόγηση βέβαια!)

Στην επικοινωνία μας ανέφερα τις παρακάτω σελίδες που πιθανόν να τον ενδιαφέρουν:



http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html
και ιδιαίτερα τα τελευταία θέματα από αυτή τη σελίδα με τίτλους:
Γερμανική έρευνα για τον τρόπο που επιδρά ο ατμός στον χώρο
Νέα έρευνα για ύπαρξη ή όχι καρκινογόνων στοιχείων στον ατμό
Διαφορές στην επίδραση της νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου   
Έρευνα για τις επιδράσεις της νικοτίνης των ηλεκτρονικών τσιγάρων                   
[/size][/font]

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Όσοι είμαστε με mods και επισκευαζόμενους ατμοποιητές άντε να καταλάβουν απ το ερωτηματολόγιο γιατί καταναλώνουμε 4-10ml/ημ. :hmmm:
Επίσης,στη κατανάλωση του υγρού παίζουν ρόλο και τα volt και η αντίσταση(που διαφέρει από συσκευή σε συσκευή) σε ένα η/τ.Εγώ πάντως απάντησα με το σκεπτικό χρήσης ενός απλού eGoειδούς(510,φιλτράκι,κλπ). ;)
Αυτό με τη μάρκα με προβλημάτησε και μένα πάντως...Τι σημασία έχει η μάρκα?Ας ρωτούσαν πόση πίσσα/νικοτίνη είχαν τα κ/τ που κάναμε,όπως ρώτησαν για τη ποσότητα.  :hmmm: :(

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το σίγουρο είναι ότι το άτμισμα εξαπλώθηκε αρκετά ώστε να αρχίζει να "ενοχλεί"  :hmmm:


Ειδικά σε μικρές χώρες όπως η δική μας αμφιβάλλω αν τέτοιες έρευνες ξεκινουν "αυθόρμητα"...
Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια....


είδα και αυτό στη σελίδα τους
http://www.famelab.gr/#!vstc2=ecigarettes
"At present, there is a dearth of scientific research on electronic cigarettes. Our aim is to assess the acute and long term health effects of their usage. This research will ensure that the decisions of regulators, health care providers and consumers are based on science."
(η υπογράμμιση δική μου)


Εντάξει, είμαι πολύ καχύποπτος μπορεί οι άνθρωποι να είναι εντελώς αντικειμενικοί, αλλά προτιμώ να είμαι καχύποπτος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 15:29 από panos »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
την 6η ερώτηση πως την απάντησες;;
Πως μπορείς να ξέρεις πόσα puffs κάνεις με 1 ml;;;
Ρωτάω για να υπολογίσω και να δώσω και εγώ απάντηση!
Αυτό έβαλε σε σκέψεις και εμένα αλλά το υπολόγισα ως εξής:
- Μπουκαλακι 12ml = 300 σταγόνες
- 300 / 12 = 25 σταγόνες ανα ml
- Οι 3 σταγόνες μου βγαζουν κατά μ.ο. 12 τζούρες (με LR)
- Αναλογικά, η κάθε σταγόνα μου βγάζει 4 τζουρες
Οπότε, 25 σταγόνες x 4 τζούρες  = 100 τζούρες ανα ml.

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Συμμετείχα και εγώ αλλά πολύ αμφιβάλω αν με τις ερωτήσεις αυτές μπορεί να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα για εμάς τους ατμιστές. :-\

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515334 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530792 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet