vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 10 χρήστες
enyalios21, laniel, bujinkan, Alexander20, maprix, Jorge, manoslykos, tibolaso, camber, Buliwyf

Twitter

Ελληνική συγκριτική έρευνα για το ενεργητικό και παθητικό άτμισμα και κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Και μόνο το γεγονός ότι βλέπουμε ατμιστή ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΗΜΕΡΩΝ να γράφει με τέτοιο πάθος, κάτι σημαίνει...

Andreass... Καλώς ήρθες...  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 02:15 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Παρακαλώ ας αποφύγουμε ειρωνικά σχόλια και άλλα παρόμοια.
Κανέναν δεν ωφελούν.

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Και μόνο το γεγονός ότι βλέπουμε ατμιστή ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΗΜΕΡΩΝ να γράφει με τέτοιο πάθος, κάτι σημαίνει...

Σαν Χριστιανός την εποχή των διωγμών νοιώθω...

(ΘΟΥ, Κύριε... :lipssealed:)
Γεια σου Spectrum . Ξεκίνησα εδώ και 2 εβδομάδες τυχαία με το Η.Τ. Αποτυχημένες προσπάθειες στην αρχή λόγω συσκευής και υγρών αλλά εδώ και 4 ημέρες έχω κατασταλάξει πλέον στο Η.Τ.
Όπως απεχθάνομαι να υποτιμώ τη νοημοσύνη κανενός ανθρώπου έτσι σιχαίνομαι να μου υποτιμούν και τη δική μου . Μελέτες απο δω μελέτες απο'κει μελέτες παρά πέρα ...
Ας βγάλουν έγκυρες και αξιόπιστες μελέτες για τρόφιμα ,περιβαλλοντικές μολύνσεις κ.τ.λ. επιτέλους και ας αφήσουν το Η.Τ. τελευταίο .

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Εύχομαι να γίνουν πολλές αντικειμενικές μελέτες πάνω στο η.τ για να μάθουμε επιτέλους το πόσο επηρεάζει την υγεία μας.
Το ότι όλοι μας νιώθουμε καλύτερα δε σημαίνει ότι μακροπρόθεσμα δε θα μας προκαλέσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Ανεξάρτητα όμως από το τι θέλουμε
μπορώ να κάνω μια εκτίμηση του τι θα λέει η συγκεκριμένη έρευνα:

...ο ΕΟΦ δεν έχει εγκρίνει τα ητ...
...νικοτίνη ισχυρό δηλητήριο...
...ίσως να περιέχονται τοξικές/καρκινογόνες ουσίες...
...να μη χρησιμοποιείται ητ μέχρι να γίνουν περισσότερες έρευνες...
...οι χρήστες ητ ισχυρίζονται ότι είναι πολύ καλύτερα η υγεία τους...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Κοιτάξτε, στο σύντομο διάστημα που θα κάνει τις πρώτες ανακοινώσεις και με το μικρό δείγμα που θα έχει (ΑΝ έχει, δεν έχει αναφερθεί συγκεκριμένο δείγμα) , το μόνο συμπέρασμα που θα μπορέσει να βγάλει είναι η βελτίωση του αναπνευστικού.

Από το ερωτηματολόγιο όμως, θα αντλήσει συμπεράσματα για την ποσότητα νικοτίνης που χρησιμοποιείται και πιθανότατα με πράξεις, θα βγάλει ένα αποτέλεσμα, είτε θετικό είτε αρνητικό - ανάλογα με τα κέφια του, την νοοτροπία του, τον χρηματοδότη του - θέλω να πω, πως το αποτέλεσμα αυτού του συγκεκριμένου ερωτηματολογίου επιδέχεται μαγειρέματος άνετα.

Ο κύριος Φλουρής δεν φαίνεται να είναι πολέμιος του η.τ . Προφανώς όμως δεν ξέρει όμως τι θα πει κάπνισμα, και δεν μπορεί να το εκτιμήσει σαν αυτό που είναι - μέθοδος εναλλακτικού καπνίσματος με λιγότερες επιπτώσεις στην υγεία.

Κύριε Φουρλή, κανένας δεν λέει πως το η.τ είναι ασφαλές. Απλώς ασφαλέστερο. Επίσης, κανένας δεν το προτείνει σε άκαπνους. Αυτό που θέλουμε να μάθουμε, είναι: Ποιες από τις ουσίες που περιέχει είναι επικίνδυνες, ώστε να πιέσουμε - σαν καταναλωτές - να μην χρησιμοποιούνται; Μήπως τα παραπάνω/λιγότερα βολτ κάνουν περισσότερο κακό; Μήπως συγκεκριμένοι σχεδιασμοί ατμοποιητών δημιουργούν κάποια καρκινογόνα κατάλοιπα;
Μήπως το άτμισμα διαχέει στον χώρο τοξικές/καρκινογόνες/αλλεργιογόνες ουσίες σε ποσότητα που να θεωρείται επικίνδυνη; Αν ναι, ποια συστατικά/ατμοποιητές/τάση το προκαλούν αυτό; Πώς μπορεί να μειωθεί;

Αν, τελειώνοντας την έρευνα δεν έχετε προχωρήσει σε αυτήν την κατεύθυνση, τότε λυπάμαι, αλλά απλώς θα έχετε επαναλάβει αυτές που ήδη υπάρχουν.

Τέλος: Διαβάστε εδώ στο site. Θα βρείτε αρκετό υλικό που δεν έχετε αναφέρει στην βιβλιογραφία σας, οπότε πιθανόν να μην το έχετε λάβει υπόψη σας.

Καλή την πίστη, πάλι, καλή επιτυχία στην έρευνά σας.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Παρακαλώ ας αποφύγουμε ειρωνικά σχόλια και άλλα παρόμοια.
Κανέναν δεν ωφελούν.


Συμφωνώ και επαυξάνω.


Καλό είναι να εκφράζουμε τις αμφιβολίες μας ή/και τις καχυποψίες μας χωρίς να είμαστε προκατειλημμένοι. Η προκατάληψη είναι κακό πράγμα.
Η αμφιβολία και η (υγιής) καχυποψία και επιφυλακτικότητα όχι.
Μολονότι είμαι και καχύποπτος και επιφυλακτικός και με αμφιβολίες συμμετείχα στην έρευνα απαντώντας ειλικρινά.

Σαν κατακλείδα στο θέμα, οι επιφυλάξεις μου εστιάζονται στην πικρή αλήθεια των ερευνών στα θέματα υγείας σε παγκόσμιο επίπεδο (για Ελλάδα δεν γνωρίζω)
Οι έρευνες για τα θέματα υγείας με τα υψηλότατα στάνταρ που έχουν τεθεί απαιτούν τεράστια χρηματικά ποσά.


Μόνο οι πολύ μεγάλοι "παίκτες" μπορούν να χρηματοδοτήσουν μια τέτοια έρευνα.
Στον οικονομικό κύκλο της νικοτίνης οι μεγάλοι παίκτες είναι σχεδόν πάντα 3
Μεγάλα κράτη, μεγάλες καπνοβιομηχανίες και μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες.


Δυστυχώς για το η.τ. και οι 3 παίκτες είναι ανταγωνιστικοί.
Τα κράτη γιατί χάνουν φόρους απο την πτώση της κατανάλωσης τσιγάρων, οι καπνοβιομηχανίες για τον ίδιο λόγο -χάνουν κέρδη- και οι φαρμακοβιομηχανίες
γιατί πάρα πολλοί καπνιστές  που φοβουνται για τις επιπτώσεις στην υγεία τους λογω του τσιγάρου θα ήθελαν να συνεχίσουν την απόλαυση με ασφαλέστερο τρόπο και όχι να διακόψουν εντελώς την κατανάλωση νικοτίνης, και μάλιστα με "ιατρικό" τρόπο: Κανείς δεν θέλει με το ζόρι να νιώθει ασθενής...


Αν ήμουν επιχειρηματίας και είχα τη δυνατότητα να χρηματοδοτήσω έρευνα για να αξιολογήσω προϊόν του ανταγωνιστή μου και να έχω τη δυνατότητα να τον εκβάλλω απο την αγορά με μια κακή αξιολόγηση απλά θα...πέταγα απο τη χαρά μου και ο νοών νοείτω.
Και βέβαια τίθεται θέμα αντικειμενικότητας ερευνών που χρηματοδοτουνται απο ανταγωνιστές (επαναλαμβάνω ότι μιλώ για έρευνες εξωτερικού). Δεν υπάρχει "αγνή" επιστήμη δυστυχώς.
Και ο επιστήμονας θέλει να ζήσει (και να πλουτίσει ενίοτε)


Βέβαια υπάρχουν και πιο λογικοί άνθρωποι
Παράδειγμα στις ΗΠΑ όπου το ηλ τσιγάρο σώθηκε την τελευταία στιγμή απο το κυνηγητό του FDA επειδή κάποιοι δικαστες το ένταξαν στα προϊόντα καπνού
τα οποία ο FDA δεν μπορεί να απαγορεύσει την πώληση τους. 
Ο FDA δεν είχε βρεί κάποιο πραγματικό θέμα υγείας (και είχε μεγάλη χρηματοδότηση για την έρευνά του), οπότε σκαρφίστηκε τη δικαιολογία ότι το η.τ. είναι
φαρμακευτική συσκευή οπότε θέλει άδεια απο τον FDA για να κυκλοφορήσει ως φάρμακο το οποίο μεταφράζεται σε 10 χρόνια έρευνας απο τον προμηθευτή και δεκάδες εκατομμύρια δολλάρια. Σε αυτά τα 10 χρόνια βέβαια δεν θα μπορούσε να κυκλοφορεί, οπότε και θα εξαφανιζόταν το η.τ.)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 11:12 από panos »

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Καλησπέρα σας και πάλι. Με βάση τις δημοσιεύσεις που γίνονται, βλέπω είναι απαραίτητο να γίνει άλλη μια επεξήγηση. Δυστυχώς, με όλα αυτά που βλέπουμε καθημερινά να συμβαίνουν γύρω μας μου φαίνεται σχεδόν φυσιολογικό να πηγαίνει το μυαλό μας συνεχώς στο "κακό". Η ερώτηση, λοιπόν, που αφορά στη μάρκα τσιγάρων την οποία καπνίζατε στοχεύει αποκλειστικά στο να μας δώσει τη δυνατότητα να υπολογίσουμε την ποσότητα της νικοτίνης που παίρνατε. Η πληροφορία αυτή είναι απαραίτητη για να επιβεβαιώσουμε το ερευνητικό μοντέλο το οποίο ήδη έχουμε σχεδιάσει και δεν αφορά σε δημοσκόπηση κάποιας καπνοβιομηχανίας. Γενικότερα, από τις απλές αυτές ερωτήσεις δεν έχουμε σκοπό να βγάλουμε κάποια σημαντικά συμπεράσματα, αλλά να ενισχύσουμε την εγκυρότητα του ερευνητικού μας πρωτοκόλλου. Η επιτυχής εφαρμογή του τελευταίου θα μας επιτρέψει να εξάγουμε συμπεράσματα.

Σχετικά με τις προτάσεις για περαιτέρω έρευνα, είναι όντως πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν και δεν μπορούν όλα να απαντηθούν από μια και μόνο μελέτη. Σκοπός μας στη συγκεκριμένη φάση είναι να εξετάσουμε τις ΑΜΕΣΕΣ συνέπειες του ενεργητικού και παθητικού ατμίσματος. Αυτό θα είναι το πρώτο βήμα και ευελπιστούμε στη συνέχεια θα μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε τη χρηματοδότηση που απαιτείται για να διεξάγουμε μια μεγαλύτερη έρευνα στην οποία θα μελετήσουμε τις χρόνιες συνέπειες της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Σε κάθε περίπτωση, είναι απαραίτητο να ελεγχθούν και οι άμεσες και οι χρόνιες συνέπειες (αν υπάρχουν).

Τέλος, πληροφορίες σχετικά με την ιδιότητά μου υπάρχουν στην ιστοσελίδα του εργαστηρίου μας (www.famelab.gr).
εμενα παντος το μιαλο μου δεν πιγε στο πονιρο απο αυτα που σημβενουν γιρο μας κιριε φλουρη αλλα απο την δικη σας ανακινοση σχετικα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο τουλαχιστον οπος την διαβασα εγω . και να επισημανω οτι δεν ιδα πουθενα να αναφερετε το εροτιματολογιο σας στο ποσο νικοτινη τελικα αποροφιτε απο τον οργανισμο με το κανονικο τσιγαρο και ποσο με το ατμισμα που αυτο ειναι και το βασικοτερο για να δουμε τις επιπτοσης στον οργανισμο μας τουλαχιστον οσο αφορα την νικοτινη γιατι απο οσο γνοριζω απο το ατμισμα λιπουν 150 καρκινογονες και 4000 τοξικες ουσιες ακομα σε σχεση με το καπνισμα .και μιλαω για αυτο !    Έλληνες επιστήμονες σε δημοσίευμά τους στην επιστημονική επιθεώρηση British Medical Journal, προτρέπουν τους καταναλωτές να σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, διότι ακόμη δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να αποδεικνύουν ότι είναι ασφαλή για την υγεία.

 Οι Αντρέας Φλουρής και Δημήτρης Οικονόμου από το Ινστιτούτο Σωματικής Απόδοσης και Αποκατάστασης διευκρινίζουν ότι δεν υπάρχουν ακόμη αποδείξεις ότι είναι λιγότερο επιβλαβή για την υγεία από τα κανονικά τσιγάρα, μιας και οι χρήστες εισπνέουν νικοτίνη δίχως πίσσα, καπνό ή μονοξείδιο του άνθρακα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 16:52 από atmomixani »

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Στην Ελλάδα προσπαθούν να φορολογήσουν τα πάντα .
Αν θέλανε να φορολογήσουν το ΗΤ , πιες ερώτησης θα βάζανε στο ερωτηματολόγιο τους ????



Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 22:52
Το πρώτο που θα έκανα θα προσπαθούσα να μάθω  πόσα ευρό χάνονται από τους πρώην καπνιστές ( μάρκα τσιγάρου και ποσότητα )
Το δεύτερο τι καταναλώνουν τώρα ( ml , mg )
Το τρίτο πως θα χρέωνα τα υγρά για να πάρω πίσω τον φόρο που έχασα

( απλά μία σκέψη του δικηγόρου του διαβόλου )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 22:53 από Zioa »

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Εχτες μολις το διαβασα  ( DONE)
σημερα με αυτα που ξαναδιαβασα λεω οτι βιαστηκα!!!
Πως το διαγραφω?   :hmmm:   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Πανε στο μηνυμα σου,πατα τροποποιηση και γραψε οτι θελεις.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Αυτό δεν είναι έρευνα. Για να κάνεις έρευνα θέλει πολυυυυυυυ δουλειά. Είναι δημοσκόπηση. Κ τι δημοσκόπηση... 6 ερωτήσεις...Να τροποποιήσουν τις μάρκες και να ζητήσουν mg νικοτίνης αντί να καταναλώνουν το 33% των ερωτήσεων (2 από τις 6) σε ποια μάρκα τσιγάρων χρησιμοποιούσαμε.
Εγώ ξέρω πως μια σύγκριση να κάνω σχετικά με βλαβερές ουσίες η.τ και κ.τ τα αποτελέσματα θα ήταν σαφώς υπέρ η.τ (υπάρχει σχετικό θέμα).
Κανείς δεν είπε ότι το η.τ είναι υγεία. Σαφώς όμως είναι καλύτερο από το κ.τ. Οπότε τι θα επέλεγε κανείς;
Πέρα από αυτό ας διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται τις εμπειρίες χρηστών η.τ όσο αφορά την αίσθηση βελτίωσης που παρουσιάζει η υγεία τους (πως νιώθουν δηλαδή που σταμάτησαν το κ.τ)

Αν κάνω μια σύγκριση από τις ερωτήσεις το αποτέλεσμα που θα βγάλω πανηγυρικά είναι ότι σαν χρήστες η.τ "καταναλώνουμε" πολύ περισσότερη νικοτίνη από ότι παίρναμε σε σχέση με το κ.τ. Άρα; Τον ήπιαμε παίδες. Είμαστε χαμένοι από χέρι (ή από την πολύ κατανάλωση νικοτίνης). Κ ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ όταν λέω "κατανάλωση νικοτίνης".
Η τελευταία ερώτηση είναι εντελώς άκυρη.

Τι επιβεβαίωση μοντέλου έρευνας κ να μην πω τι....εάν έχει την ευγενή καλοσύνη ο κύριος να μας αναλύσει το μοντέλο που χρησιμοποιούν και πως οι ερωτήσεις αυτές το επιβεβαιώνουν (ή όχι). Όχι ότι είναι υποχρεωμένος βέβαια...
Μεταξύ μας πιο πολύ μου κάνει για δημοσκόπηση για το πόσα φράγκα χάνουν και θα συνεχίσουν να χάνουν οι καπνοβιομηχανίες από το η.τ όπως επίσης και πόσα λεφτά χάνει το κράτος από τους φόρους στο κ.τ.
Δεν είναι ανάγκη να τους έχουν πληρώσει για να το κάνουν αυτό. Το κάνουν, βγάζουν αποτελέσματα και μετά πάνε και το πουλάνε από εδώ και από κει, κάνουν προτάσεις στους regulator κλπ κλπ.

Κύριοι συγνώμη αλλά εγώ είμαι καχύποπτος. Ερωτηματολόγιο δεν συμπληρώνω (μην τους χαλάσω και τα αποτελέσματα). Παρακαλώ όμως μην υποτιμάτε την νοημοσύνη μου, γιατί αμέσως πριν το κάνετε αυτό έχετε ήδη υποτιμήσει την δική σας.
Όσο και να θέλουν κάποιοι εμείς θα αγοράζουμε pg και vg και νεράκι και θα φτιάχνουμε τα ωραία μας υγρά και θα ατμίζουμε σαν φουγάρα. Άμα μπορείτε βάλτε φόρο σε αυτά να δω τι μάγκες είσαστε.
Όσο για τον κύριο, αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της έρευνας του.

Αρχίζω και τρελαίνομαι κ αλλάζω χαρακτήρα  :laugh_cool_jump:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Πανε στο μηνυμα σου,πατα τροποποιηση και γραψε οτι θελεις.
Μιχαλη ρωτα ο φιλος αν μπορει να αλλαξει τις απαντησεις που εδωσε στο ερωτηματολογιο....η' εγω λαθος καταλαβα ?

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
οχι φιλε Yiannis Rasta καλα καταλαβες εξηγησα σε προσωπικο στο Μιχαλη και πιστευω καταλαβε,Ηταν για εμενα το σχολιο οτι βιαστικα μαλλον να απαντησω...

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Εχτες μολις το διαβασα  ( DONE)
σημερα με αυτα που ξαναδιαβασα λεω οτι βιαστηκα!!!
Πως το διαγραφω?   :hmmm:   :tongue_smilie:

Νταξει βρε χαλαρωσε δεν υπεγραψες για δανειο με 50% τοκο!  :))
Αλλωστε οτι και να γραψουν για το η.τ. εμας μας αρεσει και θα το κανουμε.Εδω καναμε το κ.τ. που ξεραμε οτι σκοτωνει...

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας

Συμφωνώ και επαυξάνω.


Καλό είναι να εκφράζουμε τις αμφιβολίες μας ή/και τις καχυποψίες μας χωρίς να είμαστε προκατειλημμένοι. Η προκατάληψη είναι κακό πράγμα.
Η αμφιβολία και η (υγιής) καχυποψία και επιφυλακτικότητα όχι.
Μολονότι είμαι και καχύποπτος και επιφυλακτικός και με αμφιβολίες συμμετείχα στην έρευνα απαντώντας ειλικρινά.

Σαν κατακλείδα στο θέμα, οι επιφυλάξεις μου εστιάζονται στην πικρή αλήθεια των ερευνών στα θέματα υγείας σε παγκόσμιο επίπεδο (για Ελλάδα δεν γνωρίζω)
Οι έρευνες για τα θέματα υγείας με τα υψηλότατα στάνταρ που έχουν τεθεί απαιτούν τεράστια χρηματικά ποσά.


Μόνο οι πολύ μεγάλοι "παίκτες" μπορούν να χρηματοδοτήσουν μια τέτοια έρευνα.
Στον οικονομικό κύκλο της νικοτίνης οι μεγάλοι παίκτες είναι σχεδόν πάντα 3
Μεγάλα κράτη, μεγάλες καπνοβιομηχανίες και μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες.


Συμφωνω 100%!
Καμια προκαληψη δεν χρειαζεται.
Και να υποθεσουμε πως η ερευνα αυτη ειναι απο "απλη" εως "τιποτα", αυριο μεθαυριο θα ερθει μια αλλη που θα ειναι τεκμηριωμενη και ισως συνυπογραφει απο ολη την επιστημονικη κοινοτητα.

Εμεις ειμαστε ετοιμοι να ακουσουμε τα παντα?
Εγω δηλωνω πως ναι. Δεν ειμαι σημαιοφορος του η.τ.
Ενα μεσον ειναι για μενα που θα με βοηθησει στην αποτοξινωση απο το παλιοτσιγαρο.
Δεν θελω να το παντρευτω.
Θελω να γινει το μεταβατικο μου σταδιο.

Και καρκινογονο να βγει οτι ειναι ακομα και οσο το κανονικο τσιγαρο, παλι θα το "ευχαριστω" γιατι θα μου δωσει μια διεξοδο προς την απελευθερωση μου απο το κ.τ.

Και να μου δινει τιε ιδιες ουσιες (που δεν μου τις δινει) με το κ.τ. παλι ειναι καλυτερα γιατι ισως, λεω ισως καταφερω με την βοηθεια του να απαλλαγω απο το καπνισμα γενικοτερα.
Γιατι να μην κοροιδευομαστε δεν ειναι και υγεια να ατμιζουμε ολη την ημερα!

Η.Τ. η βοηθεια μου για το μεγαλο βημα, οχι μια νεα συνηθεια!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159723 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515269 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530724 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11038 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40969 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet