vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, Σταύρος 63, dkostas, bloodlessz, eurogod, Doubt, xsad

Twitter

Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 15:17 »
Αυτό που λες δεν το κάνει το . :hmmm:
Με το να εκφράζει την κόντρα με ταυτόχρονη πρόθεση μείωσης πόντων? 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 15:37 »
Μιας και υπήρχαν αρκετές αναφορές στην αρνητική βαθμολογία με αντιρρήσεις σχετικά με τη χρήση της: 
το "Δεν μου αρέσει" και το "Διαφωνώ" δεν αφαιρούν πια πόντους αλλά ούτε και προσθέτουν. 
Έτσι δεν υπάρχει πια καμία αξιολόγηση που αφαιρεί πόντους. 

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 15:40 »
Το εκφράζει σκέψη, διάθεση για περαιτέρω έρευνα.
Για κάποιους είναι πρόσκληση για κουβεντούλα.
Όποιος το χρησιμοποιήσει, δεν είναι κατασταλαγμένος για την άποψή του επί του μηνύματος.
Είναι ο λόγος που μπορείς στο μέλλον να αφαιρέσεις ψήφο.
Όποιος χρησιμοποιεί , οφείλει σε εύλογο χρόνο στο μέλλον να επιστρέψει και να το αφαιρέσει και αν θέλει να πατήσει κάποιο απτά υπόλοιπα.
Είναι ένας απτούς λόγους που έχουμε τους σελιδοδείκτες.

Το εκφράζει διαφωνία.
Το χρησιμοποιείς όταν έχεις άποψη για το θέμα και είναι αντίθετη.
Η κόντρα εκφράζεται με άλλους τρόπους.

Ο μόνος λόγος να θέλεις αφαίρεση πόντων από μήνυμα, είναι να μην σου αρέσει το μήνυμα.
Δεν χρειάζονται περισσότερες από μία φάτσα.

Αλίμονο αν η διαφορετική άποψη είναι λόγος κόντρας και μείωσης πόντων.
Η διαφορετική άποψη είναι πρόοδος.
Της αξίζει δικό της εικονίδιο.


EDIT
Υπάρχει και ο τρόπος του Atmos.
Να μην υπάρχει αρνητική βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 15:49 »
Θα ξαναπιάσουμε την συζήτηση για τις αρνητικές; Ωραία, για να ξαναπώ πως οι αρνητικές είναι ο καλύτερος τρόπος να σταματήσει ο οποιοσδήποτε διάλογος σε περίπτωση διαφωνίας. Με το παλιό σύστημα, αν διαφωνούσες με κάποιο ποστ απλώς δεν έβαζες μπράβο και έγραφες ένα όμορφο κείμενο εξηγώντας αναλυτικά τις όποιες αντιρρήσεις σου. Κι αν ήθελες να τονίσεις την απαρέσκεια σου, έβαζες και όποια κακιά φατσούλα ήθελες! Τώρα ρίχνεις απλώς μια αρνητική και πας για ύπνο. Όπως ακριβώς έκαναν σε μένα οι δύο που ξανα-ξεκίνησαν την συζήτηση και παραμένουν οι μοναδικές αρνητικές που έχω στην καμπούρα μου. Μπορεί να μην μετράνε οι αρνητικές σε κάποιο σκορ που κανείς δεν παρακολουθεί αλλά γράφουν στην ψυχή των λίγο πιο ευαίσθητων από μας. Στην γωνία σας την έχω στημένη πάντως...


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 15:57 »
Το "Διαφωνώ" έχει την έννοια "Να μην ξαναγράφω τα ίδια με αυτούς που διαφώνησαν παρακάτω".
Αν δεν έχει διαφωνήσει κανείς μέχρι εκείνη τη στιγμή αιτιολογώντας την επιλογή του και μπαίνει έτσι, στον βρόντο, δεν είναι σωστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2016, 16:06 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 16:05 »
Αν δεν έχει διαφωνήσει κανείς μέχρι εκείνη τη στιγμή αιτιολογώντας την επιλογή του και πέφτουν έτσι, στον βρόντο, δεν είναι σωστό.


Δεν θα μπορούσα να το έχω θέσει καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 16:12 »
Διασκεύασα το μήνυμα παραπάνω. Αφαίρεσα το "Δεν μου αρέσει" και άφησα την αιτιολόγηση μόνο για το "Διαφωνώ".

Μιας και η βαθμολογία είναι μηδενική πια και για το "Δεν μου αρέσει", θα μπορούσε αυτή η αξιολόγηση να χρησιμοποιηθεί και διαφορετικά και να αναφέρεται στο περιεχόμενο του μηνύματος - στην είδηση ή στο σχολιαζόμενο και όχι στον χρήστη. Θα μπορούσε να συνυπάρξει π.χ. μαζί με το "Χρήσιμο / ευχαριστώ".

Τι εννοώ: Αν σε ένα μήνυμα ένα χρήστης βάζει μια κακή είδηση, π.χ. "Νέα αύξηση του φόρου στα υγρά άτμισης", τότε μπορεί ένα τέτοιο μήνυμα να πάρει πολλά "Δεν μου αρέσει" (εννοείται η είδηση) αλλά ταυτόχρονα να πάρει και πολλά "Ευχαριστώ" προς το μέλος που ανακοίνωσε την είδηση και μας πληροφορεί γι' αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 17:07 »
Το καταστροφικό είναι ότι είναι δύσκολο για την katina να δηλώσει διαφωνία, γνωρίζοντας ότι το μήνυμα του haralabos θα πάρει αρνητική βαθμολογία.
Ένα μήνυμα στο ίντερνετ μπορεί να πάρει αρνητικούς φανταστικούς πόντους που δεν αντανακλούν τίποτα και έχουμε φτάσει αυτό να το θεωρούμε λόγο να ντρεπόμαστε να δηλώσουμε διαφωνία.
Συνολικά το βρίσκω προβληματικό και δυσλειτουργικό αυτό.
Μπορείς να γράψεις από κάτω "διαφωνώ απόλυτα" και να είναι ΟΚ. Αλλά το να βάλεις φατσούλα "διαφωνώ" το αντιμετωπίζουμε σαν κήρυξη πολέμου. Επειδή αφαιρεί έναν ιδεατό πόντο -που δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από το ότι κάποιος διαφωνεί.
Η katina και ο haralabos (που μπορεί να είναι κοτζαμάν γαϊδούρια με ενήλικα παιδιά) ας χαλαρώσουν και ας μην σοκάρονται από κάτι φατσούλες σε φόρουμ. Καλό θα τους κάνει!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:22 »
Μπορεί να φταίει η μικρή μου εμπειρία σε fora, μπορεί να φταίει και η ιδιοσυγκρασία μου, αλλά δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης "συστήματος αξιολόγησης" με τη στενή έννοια του όρου. Ναι, ένα "συμφωνώ" καλό είναι, ώστε να μην χρειάζεται κάποιος να γράψει ότι συμφωνεί σε ένα επόμενο μήνυμα χωρίς να έχει να προσθέσει και κάτι ακόμα. Για τη διαφωνία, πιστεύω ότι απαιτείται τεκμηρίωση. Το δεν μου αρέσει, εγείρει αμφιβολίες: τι δε σου αρέσει, το μαντάτο? Το ύφος του μηνύματος? Ή η φάτσα του συντάκτη?

Τώρα για τους πόντους, όπως τη βλέπει ο καθένας... Για μένα, μπορώ να πω ότι τη μέρα που θα αρχίσει να με ενδιαφέρει πόσους πόντους έχω σε ένα φόρουμ, ΘΑ κουνήσω μαντίλι καθώς θα έχει βγει διάγνωση ότι δεν είμαι καλά!

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:56 »
Δεν ξέρω αν θα προσθέσει στην κουβέντα κάτι ή άποψη μου. Ή διαφωνία πιστεύω ότι πρέπει να εκφράζεται, αν είναι επί προσωπικού σε πμ, αν είναι επί της ουσίας σε κείμενακι. Και τον ανήλικο θα τσιμπησουμε- είμαστε αρκετά τα μεγάλα παιδιά εδώ μεσα- και γόνιμος διάλογος μπορεί να προκύψει. Εγώ είμαι αντίθετη έτσι κι αλλιώς με τις αξιολογήσεις. Μπορεί να είναι δικό μου το θέμα. Αισθάνομαι κάθε φορά που μπαίνω στο forum υποχρεωμένη να διαβάσω τα περισσότερα μηνύματα για να τα αξιολόγησω. Και όταν γράφω κατι_ ναι είμαι φαίνεται ανασφαλης_ περιμένω να δω μία θετική φατσούλα, όχι για να επιβεβαιωθω αλλά για να σιγουρευτω ότι επικοινωνώ και δεν γραφω μονολόγους.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 20:06 »
Ένα μήνυμα στο ίντερνετ μπορεί να πάρει αρνητικούς φανταστικούς πόντους που δεν αντανακλούν τίποτα και έχουμε φτάσει αυτό να το θεωρούμε λόγο να ντρεπόμαστε να δηλώσουμε διαφωνία.
Συνολικά το βρίσκω προβληματικό και δυσλειτουργικό αυτό.
Μπορείς να γράψεις από κάτω "διαφωνώ απόλυτα" και να είναι ΟΚ. Αλλά το να βάλεις φατσούλα "διαφωνώ" το αντιμετωπίζουμε σαν κήρυξη πολέμου. Επειδή αφαιρεί έναν ιδεατό πόντο -που δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από το ότι κάποιος διαφωνεί.
Η katina και ο haralabos (που μπορεί να είναι κοτζαμάν γαϊδούρια με ενήλικα παιδιά) ας χαλαρώσουν και ας μην σοκάρονται από κάτι φατσούλες σε φόρουμ. Καλό θα τους κάνει!

Οι πόντοι δεν αντανακλούν τίποτα, οι φατσούλες όμως πολλά. Διαφωνώ με το ποστ σου και αναγκάζομαι να σου γράψω και να σου εξηγήσω γιατί. Ίσως με κεράσεις και καφέ αύριο. Αν απλώς έβαζα την κακιά μουτσούνα από κάτω και εξαφανιζόμουνα, γιατί να μην το θεωρήσεις κήρυξη πολέμου; Αυτό ακριβώς θα ήταν!
 
Ο Haralabos

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 20:20 »
Τώρα θα μαλώσετε και για τις φατσούλες ωρέ παίδες? :dontknow:

Βγάλτε την μπρίζα ρε βγείτε έξω και ζήστε...  :eleos:


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 20:48 »
Μεγάλη κουβέντα ανοίγουμε για τις φατσούλες...
Χρειάζονται οι φατσούλες; Γιατί;
Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τι είναι το φόρουμ.
Τι είναι φόρουμ για εμένα: Ένα μέρος για ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων κλπ
Ένα μέρος για συζήτηση, άλλες φορές εποικοδομητική άλλες όχι.
Βασικά έτσι ήταν παλιότερα όταν τα πρωτογνώρισα. 
Με την έλευση των ΜΚΔ πάει να γίνει κάτι σαν Facebook.
Όμως, το κάθε νήμα εδώ δεν είναι μια απλή δημοσίευση σε ΜΚΔ. Που ο άλλος θα πει Μ' αρέσει, Ουάου, Καράμπα, Καταραμένο Μανιτού! Είναι κάτι που θα ακουτσούν 10απόψεις.
Γιατί χρειάζονται οι φατσούλες; Για να μην γράφουμε απλά "ευχαριστώ" "συμφωνώ απόλυτα" σε ένα νήμα και γεμίζει με μονολεκτικές απαντήσεις που θα κάνουν δύσκολη την αναζήτηση σε αυτό. Οι άλλες ποιος ξέρει... Για πλάκα μερικές φορές, γιατί νομίζει ότι κάποιος ενδιαφέρεται για τους πόντους, λες και κάτι έγινε αν πάρει 10συμφωνώ ή διαφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 20:49 »
[justify]Πρώτα απ' όλα, και πέρα από το “Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)”, ασφαλώς και η διαφορετική άποψη είναι πρόοδος, είναι πιστεύω απ' τ' αυτονόητα και δεν χρειάζεται ανάλυση.[/justify]

[justify]Τώρα -και προσωπικά πάντα-, δεν έχω βάλει, κι ούτε θα βάλω ποτέ, οτιδήποτε αρνητικό, ας μπουν και 1000 φατσούλες με τσεκούρια και πριόνια. Ασφαλώς κι έχω συμπάθειες και αντιπάθειες, άνθρωποι γράφουν, ασφαλώς και διαφωνώ πολλές φορές και σε διάφορες συζητήσεις. Όμως, μ ι λ ά ω. Ακόμα και στον ξινό θα βάλω χίλια θετικά, (προτιμώ να σφαχτώ, ακόμα και να εκτεθώ). Από την άλλη, αν θέλω να γίνω κακός: απολαμβάνω όταν μικραίνουν ακόμα περισσότερο, όλοι αυτοί που δεν έμαθαν ποτέ να επιλέγουν κάτι το οποίο απαιτεί σκέψη και ειλικρίνεια, (μη μιλήσω και για θάρρος...).[/justify]

Είναι υπέροχο, μέσα σε ένα φόρουμ και παντού, να επικροτείς, μία προσπάθεια, μία σκέψη, μία παραπάνω γνώση, μία εμπειρία, ένα λάθος, μία δημιουργικότητα, οτιδήποτε χτίζει ένα σπουδαίο διαδικτυακό περιβάλλον.  

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (V2)
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 22:10 »
Συμφωνώ με σχεδόν όλα από σχεδόν όλους.
Το θέμα μου είναι το εξής απλό:
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό ή αρνητικό να διαφωνώ με ένα μήνυμα.
Γιατί δεν μπορώ απλά να δηλώσω διαφωνία χωρίς εξηγήσεις, όπως ακριβώς με την συμφωνία.
Όπως οι περισσότεροι, έτσι και εγώ, έχω την ανάγκη να βλέπω φατσούλες επιβεβαίωσης, για να νιώθω ότι σκέφτομαι σύμφωνα με την "τρέχουσα αντίληψη".
Δεν θα πάρω όμως χαμπάρι ότι υπάρχουν και άλλοι κόσμοι εκεί έξω, αν δεν νιώθουν άνετα να δηλώσουν διαφωνία όσοι διαφωνούν.
Δόξα τον Μανιτού κάναμε ένα μεγάλο βήμα, παίρνοντας την όποια βαθμολογία από το πρόσωπο και βάζοντάς την στο μήνυμα.
Την απενοχοποίηση της διαφωνίας, την βλέπω σαν άλλο ένα βήμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135759 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084214 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 99 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos