vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 4 χρήστες
giorgos1999, Tem, camber, Jorge

Twitter

ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:33 »
@bono


αν και ειμαι αχρηστος σα φωτογραφος, στο επομενο θα προσπαθησω να τραβηξω κανα δυο οσο καλυτερες γινεται να ανεβασω και το οπτικο κομματι της μεθοδου.


ειναι πραγματικα απιστευτα καλο, καμια σχεση με τα ετοιμα υγρα και τα αρωματα καφε που μας πουλανε

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 13:35 »
ποιον καφέ έβαλες και από που τον πήρες , λέγε  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 17:03 »
Vista Hermosa El Salvador απο microfarm projects τον εχει στα coffee island.
Για ποσοτητα αρχικα ομως μαλλον θα παω σε καποιον οικονομικοτερο απο τους χυμα που εχει (μ αρεσουν οι Colombia, Costa Rica και ΕEthiopia)


Παντως ο συγκεκριμενος βοηθησε αρκετα να καταλαβω αν η δοκιμη πετυχε επειδη βγαζει απιστευτες υπογευσεις και βγηκαν εντονοτατες, οποτε θεωρω 2 βδομαδες ειναι μια χαρα χρονος για εκχυλισμα. Τωρα δεν ξερω τι θα επαιζε αν μετα την αραιωση το αφηνα να ωριμασει, αλλα δυστυχως το ατμισα ολο  ;D  οποτε θα το δουμε οταν φτιαχτει μια ικανοποιητικη ποσοτητα

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 06:38 »

Κατ' αρχήν μπράβο για την προσπάθεια

 μερικές σκέψεις/απορίες γιατί σκέφτομαι να το δοκιμάσω

Η pg, που είναι ποιο λεπτόρρευστη, δεν θα βοηθούσε στην καλύτερη εκχύλιση ?
 Εκχύλιση από ολόκληρους κόκκους καφέ δεν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα κατάλοιπα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2016, 11:25 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 03:57 »
Η vg ξερω οτι χρησιμοποιειται κατα κορον για εκχυλισματα σε διαφορες εφαρμογες, οποτε θεωρησα καλο να χρησιμοποιησω αυτη.
Απο κει και περα, δεν αποκλειεται η pg να κανει την δια δουλεια η και καλυτερα, αν και σε οτιδηποτε μπορεις να εκχυλισεις κατι υδατοδυαλυτο οπως ο καφες, η διαφορα ειναι μονο ο χρονος.
Τωρα οσον αφορα τους κοκκους (σπορους μαλλον εννωεις) δεν ξερω αλλα νομιζω θα κανει κανα χρονο να βγαλει ολες τις ουσιες και αν...
Σε κοπη 0.3-0.4 δεν εχουμε προβλημα φιλτραρισματος. Τα καταλοιπα δεν εχουν να κανουν με το αλεσμα αλλα με την οργανικη υλη που ετσι κι αλλιως υπαρχει στα φυσικα εκχυλισματα. Αυτο ισως ειναι λιγακι προβλημα (οικονομικο) σε οσους χρησιμοποιουν εργοστασιακους, αλλα δεν πιστευω καποιος με εργοστασιακο να καθεται να κανει τετοια πειραματα η να χρησιμοποιει υγρα φυσικων εκχυλισματων (οκ χρησιμοποιουσα εγω τα el toro σε gsair αλλα δε το λες και οικονομικη η εξυπνη τακτικη)
Απο κει και περα, αν θες να κανεις καποιο παραλληλο πειραμα θα χαρω να πας ενα βημα μπροστα τη μεθοδο  :)

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 12:22 »
Χρόνια πολλά. Για το θέμα που λένε ότι τα υγρά που περιέχουν ουσίες από φυσική εκχύλιση είναι πιο βλαπτικά πχ τα eltoro ποιά είναι η γνώμη σου?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:45 »
χρονια πολλα κι απο μενα,
κοιτα, για το πιο βλαπτικα, δεν εχει αναφερθει πουθενα τετοιο πραγμα για φυσικα εκχυλισματα. Το θεμα των καπνων ειναι τελειως διαφορετικο.  Απ οτι διαβασα σε καποια υγρα της eltoro βρεθηκαν καποιες ουσιες σε μεγαλυτερη συγκεντρωση απ οτι θα πρεπε ( σε απειρως μικροτερη ποσοτητα απ το κτ, αυτο ας αναφερεται για να μη δημιουργειται συγχιση).
ο καπνος οσο να ναι ειναι εντελως αλλο θεμα, τρωει ενα σωρω χημικα και ραντισματα, αν και ο ebaron απ οσο λεει προσεχει παρα πολυ την επιλογη των προμηθευτων του, αλλα οσονα ναι δεν εχει δικη του παραγωγη στο χωραφι του για να ειναι 100% σιγουρος για το πως μεγαλβωσε το καθε φυλλο καπνου.
Αν ειχα καπνο στη γλαστρα μου εννωειται πως θα δοκιμαζα, αλλα απ τη στιγμη που προκειται για ενα φυτο το οποιο δεν μπορω να εχω γνωμη για τον παραγωγο του θεωρω οτι ειναι ασφαλεστερο το να μην πολυασχοληθω με το συγκεκριμενο.
Ο καφες ειναι τελειως αλλο πραγμα, οπως και τα τσαγια, το κακαο, τα αμυγδαλα, τα εσπεριδοειδη, τα αρωματικα ξυλα, τα μπαχαρικα κτλ κτλ κτλ, και πιστευω πως ειναι ασφαλη και προφανως καλυτερα απο τα χημικα τους υποκαταστατα.
Απο κει και περα καλο ειναι αν βγει κατι ενδιαφερον απο αυτη τη μεθοδο να γινουν και μερικες αναλυσεις για την απολυτη σιγουρια.

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 01:43 »
εννοείς αναλύσεις σε δικό σου υγρό απο εκχύλιση? Πόσο κοστίζει αυτό ?


για το άλλο που λες ότι είναι προφανές ότι η εκχύλιση έχει ουσίες ασφαλέστερες απο τα χημικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος , εξαρτάται τα χημικά και εξαρτάται τι εκχυλίζεις φαντάζομαι. Η φύση παράγει ένα σωρό ουσίες που δεν ειναι προορισμένες για τα πνευμόνια μας. Το πιο πιθανό είναι να έχεις δίκιο αλλά δεν είναι σίγουρο , γιαυτό όπως λες καλό θα ήταν μια ανάλυση αν είναι κάποιος να ατμίσει μεγάλες ποσότητες τέτοιου υγρού.


Δεν θέλω να μειώσω την τόσο ωραία διαδιακασία που κάνεις , συζήτηση κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 16:31 »
κοιτα, αν το δουμε αυστηρα το θεμα λιγο πολυ ολοι πειραματιζομαστε με κατι το οποιο ακομα δεν εχουμε μακροχρονια επιγνωση, (ουτε οι "επαγγελματιες" κατασκευαστες ουτε κανεις) αλλα καπου μπορουμε να βασιστουμε στη λογικη, δηλαδη οκ, ενα εκχυλισμα καφε τι το επικινδυνο μπορει να εχει?
Απο κει και περα οταν καταληξω σε τελικο προιον θα δω αν μπορεσω να στειλω για μερικες βασικες αναλυσεις, ετσι για την απολυτη σιγουρια

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 09:56 »
να επανελθω στο θεμα καθως οι καφεδες ωριμαζουν, παραλληλα ειχα βαλει σε ενα βαζο σε 100 ml μηδενικη vg 8 κοκκους τσαι green gun powder (μια πολυ καλη ποικιλια πρασσινου τσαγιου. Ο κοκκος γινεται ολοκληρο φυλλο αν τον αφησεις σε νερο η αν το βρασεις).
Τα μεχρι τωρα αποτελεσματα ειναι τα εξης:


Οσον αφορα τα καφεδακια μαλλον το παρακανα στη δοσολογεια και οι κοκκοι φουσκωσαν αρκετα οποτε θελει επιπλεον αραιωση. Δοκιμαζω λοιπον με 100 επιπλεον ml γλυκερινης σε καθε βαζο (εχω βαλει 2 διαφορετικες ποικιλιες)
Τωρα οσον αφορα το τσαγακι, αυτο ηταν η απιστευτα μεγαλη εκπληξη. Ανοιγω το βαζακι και παιρνω μυρωδια, φαινεται ενταξει. Τραβαω λιγο με τη συριγγα και το ριχνω στο φρεσκοπλυμενο μου ατμοποιητη, τραβαω τζουρα και ...Ω ΘΕΟΙ ΤΙ ΕΙΝ ΑΥΤΟ? Απιστευτα καλο για ενα υγρο που περιεχει ενα και μοναδικο στοιχειο! και ακομα χειροτερα με ΜΗΔΕΝΙΚΗ VG!!!  Ειναι τωρα καμια ωρα που το ατμιζω -ναι το ατμιζω μηδενικο αφου δεν εχω βαση να το αναμειξω... οκ, λειπει το χτυπημα, αλλα απο γευση γινεται τετοιο κολλημα που προτιμω αυτο- και ειλικρινα δε μπορω να κανω τη δουλεια μου γιατι καθε φορα που κανω τζουρα το μυαλο μου κολλαει στην απιστευτη γευση του!
Ειλικρινα φιλοι μου, οταν εβαλα το τσαι στο βαζακι περιμενα να βγαλει κατι σε πολυ διακριτικο αρωμα κι αυτο εχει γινει γκουρμε υγρο απο μονο του!
Ας ελπισουμε πως με το χρονο δε θα χασει την απιστευτη αυτη γευση του και χαλαρα το βλεπω να το προσθετω σε οτι φτιαχνω. ειναι ΤΕΛΕΙΟ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 10:25 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 10:56 »
Λοιπόν.. γιατί δεν εχω καταλάβει ακόμα τη διαδικασία..
Εχεις ενα βαζάκι με 100ml VG και μέσα έβαλες κόκκους/σπόρους (ψημενους φανταζομαι) κομμένους/αλεσμενους χοντρα σε μύλο, και το αφησες 2 βδομάδες.
Ποση ποσότητα καφέ ανα 100ml;
Σουρωμα μετα με τι;
Επίσης πιστευω να κάνουν και οι κόκκοι από κάποια ποικιλία εσπρέσο.
Την ίδια διαδικασία και με το τσάι, και περιμενουμε να ανοίξει ο κόκκος;
Δωσε λεπτομέρεις να το δοκιμάσω..

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 11:46 »
Σκεφτομαι να το κανω με αλεσμενο καφε εσπρεσσο lavazza μαυρο. Ποσο καφε προτεινεις να βαλω στα 100ml VG για να ξεκινησω δοκιμες?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 12:12 »
@Nick74

Αν βρεις και μια καλή μαύρη σοκολάτα να προσθέσεις στο τσάι, θα βρεθείς μπροστά σε μία απίστευτη έκπληξη!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 14:41 »
Λοιπόν.. γιατί δεν εχω καταλάβει ακόμα τη διαδικασία..
Εχεις ενα βαζάκι με 100ml VG και μέσα έβαλες κόκκους/σπόρους (ψημενους φανταζομαι) κομμένους/αλεσμενους χοντρα σε μύλο, και το αφησες 2 βδομάδες.
Ποση ποσότητα καφέ ανα 100ml;
Σουρωμα μετα με τι;
Επίσης πιστευω να κάνουν και οι κόκκοι από κάποια ποικιλία εσπρέσο.
Την ίδια διαδικασία και με το τσάι, και περιμενουμε να ανοίξει ο κόκκος;
Δωσε λεπτομέρεις να το δοκιμάσω..


Οσον αφορα τις ποσοτητες ακομα δεν εχω ολοκληρωσει οπως ειπα, κι εμενα ακομη θελει αραιωμα.
Οι πρωτες δοκιμες ηταν για δεκαμελα, αυτη ειναι η πρωτη "σοβαρη" που γινεται σε μια σχετικη ποσοτητα, οποτε σε λιγο καιρο θα εχουμε αποτελεσματα (ειπα πως θα τ αφησω ενα μηνα να τραβηξει ολη τη γευση).
Τωρα οσον αφορα τη διαδικασια, θα τα ξαναπω αναλυτικοτερα γιατι ισως τα εγραψα νομιζοντας πως ολοι καταλαβαινουν την ορολογια του καφε...


Λοιπον, παμε σε ενα καλο καφεκοπτειο (προσωπικα εχω coffee island 100 μετρα απ το σπιτι μου) και διαλεγουμε καποιον καφε που μας αρεσει.
Του ζηταμε να τον τριψει στο 3  (απο 2.7 μεχρι 3.3 ειναι ενταξει)
βαζουμε σε ενα βαζακι με vg τον καφε (οι τελικες αναλογιες θα γραφτουν σε 2 βδομαδες αφου ο καφες φουσκωνει κατα τη διαδικασια κι απο κει που ειχες ζουμι εχεις λασπη και ξανα-αραιωνεις)
το αφηνουμε να εκχυλιστει (ενας μηνας πιστευω ειναι πολυ καλα)
μετα ακολουθει η διαδικασια φιλτρανσης.
Ο πιο απλος τροπος ειναι με χαρτινο η πλαστικο φιλτρο για καφε. Ισως 2-3 φορες. Επι πλεον οπως ειπα, προκειμενου να μην ατμισω την καφεινη (δεν πρεπει να ναι κακο, αλλα για ποιο λογο να το κανω αφου μπορει να φιλτραριστει χωρις να χασει γευση? ) θα το περασω και μια απο φιλτρο ενεργου ανθρακα (πουλιεται σε pet shops για ενυδρεια, σε μαγαζια για φιλτρα νερου, σε χημικα κτλ). Ο ενεργος ανθρακας κατακρατα τεραστια γκαμα τοξικων ουσιων, ισως ειναι υπερβολη, αλλα αφ ενος δε μου στοιχιζει τιποτα αφου ετσι κι αλλιως εχω αρκετα κιλα και ουτε ειναι κατι πολυπλοκο να γινει (απλως σε μια φαση φιλτραρισματος θα γεμισω το χαρτινο φιλτρο με ανθρακα και θα περασει το ζουμι απο μεσα).
Αν δω οτι τα καταλοιπα ειναι υπερβολικα θα δοκιμασω να το περασω τελος κι απο ενα φιλτρο 1-2 micron (οκ αυτο ειναι λιγο πιο εξειδικευμενο θεμα γιατι προφανως θα θελει κι ενα αντλιακι. Προσωπικα εχω ολο αυτο τον εξοπλισμο οποτε δεν υπαρχει θεμα η δυσκολια). Αυτο το τελευταιο βεβαια δε νομιζω να ειναι και τοσο απαραιτητο, αλλα οσο να ναι θα βοηθησει να μη χαλανε οι αντιστασεις τοσο συχνα (στην πρωτη δοκιμη που ειχα κανει η συμπεριφορα του υγρου ηταν περιπου σαν των el toro, αλλα η αληθεια ειναι πως φιλτραρα μονο μια φορα. Παντως κι ετσι δεν ειναι κατι τραγικο).
Μετα ακολουθει η αραιωση με νικοτινουχα pg στο βαθμο που ο καθε ενας θελει και κανα δυο μερες ωριμανση

@Nick74

Αν βρεις και μια καλή μαύρη σοκολάτα να προσθέσεις στο τσάι, θα βρεθείς μπροστά σε μία απίστευτη έκπληξη!


Ναι αυτο με τη σοκολατα το εχω στα υπ οψιν  ;)  αλλα αρχικα σκεφτομαι να φτιαξω ενα υγρο με πρασσινο τσαι και καφε (αυτο που ατμιζω τωρα δηλαδη ;D  [size=78%])[/size]

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 22:04 »
καληήήή η σοκολάτα.... φλούδες εσπεριδοειδών?  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084084 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos