vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

355 επισκέπτες, 9 χρήστες
NikosAnt, mfk, Jorge, kostas..., Tazz, Βασίλης1966, tibolaso, Buliwyf, chara22

Twitter

ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:38 »
συνηθως παιζω με αρκετες γευσεις ετοιμες και diy αλλα σχεδον παντα εχω και καποιο που να βγαζει αρωμα καφε.
Εχω δοκιμασει αρκετα και πολλα απ αυτα μου αρεσουν ιδιεταιρα, αλλα απ οσα εχω βρει δεν υπαρχει καποιο που να λειτουργει με τη λογικη των NET (ειναι προφανως απομιμιση), τουλαχιστο αυτο μου λεει το πεντακαθαρο χρωμα τους και το γεγονος οτι τα περισσοτερα δεν ειναι κανθαλοφονιαδες, ετσι ψαχτηκα λιγο (ειδα πως σε ξενα forum υπαρχουν αρκετοι "συνατμιστες" βαρεμενοι του καφε και ο καθε ενας εχει κανει και το δικο του extract καθως και αρκετοι που κανουν εκχυλισμα το οτιδηποτε απο καφε μεχρι φλουδες πορτοκαλιου) οποτε ειπα κι εγω να το τολμησω. (να παρουμε και καμια γευση κανενος μονοποικιλιακου της προκοπης βρε αδερφε... οσοι ειναι μυημενοι καταλαβαινουν) ετσι προχωρησα σε μια δοκιμη σε μικρες ποσοτητες με 2 ανεξαρτητες λογικες:


Στο πρωτο εκχυλισα απ ευθειας σε νικοτινουχα βαση 50-50 χωρις χρηση θερμοκρασιας
Σε 4 μερες φιλτραρισα με φιλτρο του καφε και δοκιμασα.
Πραγματικη απολαυση, κανονικος αληθινος καφες. Βεβαια ηθελε περισσοτερο χρονο για να βγαλει ολες τις ιδιεταιροτητες της ποικιλιας που διαλεξα αλλα ηξερα πως ειμαι σε καλο δρομο.


Στο δευτερο εκχυλισα πολυ πιο πυκνο καφε σε vg, επειτα φιλτραρα την καφεινη με ενεργο ανθρακα (ναι ο ενεργος ανθρακας ποιανει μεγαλο ποσοστο της καφεινης. Ο λογος που το κανα ειναι απλως πως δε βλεπω την αναγγη τα υγρα μου να περιεχουν καφεινη αφου την παιρνω ετσι κι αλλιως με αλλους τροπους... ισως υπερβολη, αλλα δε βλαπτει) μετα αραιωσα με βαση pg νικοτινουχα και τελος φιλτραρα με φιλτρο καφε. (για λιγα ml χρειαστηκε πολυυυς χρονος)
Ο χρονος που εδωσα αυτη τη φορα ηταν μια βδομαδα, και μετα τη διαδικασια αφησα να ωριμασει 2 μερες.
Αποτελεσμα? ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!
Αληθινος καφες!
Το φιλτραρισμα με τον ανθρακα δεν αφαιρεσε καθολου τη γευση (οκ αυτο το γνωριζα απ την αρχη) και ισως ηθελε κι αλλη αραιωση (ΙΣΩΣ σηκωνει και λιγο απεσταμενο αλλα δε δοκιμασα)
Η αντισταση βεβαια...χμμμμ... οπως τα περιμενα (λιγο καλυτερα απ τα toro) αλλα αυτο ηταν αναμενομενο.
Τωρα στο επομενο πειραμα θα τ αφησω να εκχυλιστει πολυ περισσοτερο χρονο και θα φτιαξω μεγαλυτερη ποσοτητα ωστε να εχω και μια ποσοτητα να την αφησω να ωριμασει σωστα και να δω αποτελεσμα.


φωτος κτλ... αλλη φορα (δεν ειμαι ιδιεταιρα οργανοτικος οσον αφορα την καταγραφη της πορειας σε οτιδηποτε κανω  ;D )

Φυσικα ο καφες δεν ειναι σαν το εκχυλισμα tobaco αλλα κι αυτου του ειδους τα υγρα δεν παυουν να ειναι μια ιδιοκατασκευη χωρις εργαστηριακο ελεγχο, οποτε οποιος θελει να το δοκιμασει το κανει αποκλειστικα με δικη του ευθυνη και δεν ενθαρρυνεται η χρηση τους  πριν γινουν και οι αναλογες αναλυσεις

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:40 »
Νομίζω θα βοηθούσε να έγραφες πιο αναλυτικά την διαδικασία που ακολούθησες.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:44 »
Συμφωνώ με τον thenetpoet. Και καμιά φωτό θα βοηθούσε. Να κάνω και μια χαζή ερώτηση. Ο καφές σε τι μορφή είναι, κόκκοι να φανταστώ?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:50 »
Νομίζω θα βοηθούσε να έγραφες πιο αναλυτικά την διαδικασία που ακολούθησες.


αναλυτικα εννωεις με ποσοτητες κτλ?


δυστυχως δεν εχω ακριβη μετρησεις σε γραμμαρια κτλ, απλα αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι το εκχυλισμα στο δευτερο πειραμα εγινε με 2 γεματα κουταλακια μονοποικιλιακου vista hermosa απο El Salvador μεσα σε 12 ml περιπου (μπορει και 13 δε μετρησα ) γλυκερινης  και πηρα τελικο extract περιπου (παλι) 4ml εκχυλισματος που το βαλα σε ενα αδειο 10μελο και συμπληρωσα με νικοτινουχα 18ρα pg


Συμφωνώ με τον thenetpoet. Και καμιά φωτό θα βοηθούσε. Να κάνω και μια χαζή ερώτηση. Ο καφές σε τι μορφή είναι, κόκκοι να φανταστώ?
τριμενος σε μηχανη στο 3 nm
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:10 από Nick74 »

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:55 »
μια και είπες μονοποικιλιακούς , έχεις δοκιμάσει το Ethiopia απο CoffeeIsland? στοιχηματίζω θα κάνει πολύ ωραία εκχύλιση γιατί έχει πάρα πολύ πλούσια γεύση  ::)


ETHIOPIA MOKHA
ΤΥΠΟΣ / μονοποικιλία
ΠΟΙΚΙΛΙΑ / Indigεnous Typica
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ / Αιθιοπία
ΥΨΟΜΕΤΡΟ / 1700-2000 masl/μ
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ / πλυμένος
ΨΗΣΙΜΟ / ελαφρύ
ΓΕΥΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ / νότες κρασιού και μπαχαρικών, φρουτώδης γλύκα, μέτρια οξύτητα και σοκολατώδης επίγευση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:01 από flavorslut »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 14:55 »
Καλή ιδέα μου ακούγεται... :D

Εκτός απο ΝΕΤ - πραγματικά το σιχάινομαι :shock_sick_02: , αυτό μου κάνει σαν ιδέα...

Όχι ότι θα το φτιάξω βέβαια αλλά μερικές τζούρες ευχαριστώς θα σου έκλεβα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:01 »
μια και είπες μονοποικιλιακούς , έχεις δοκιμάσει το Ethiopia απο CoffeeIsland? στοιχηματίζω θα κάνει πολύ ωραία εκχύλιση γιατί έχει πάρα πολύ πλούσια γεύση  ::)


Ethiopia εννωεις τον Ethiopia yukro απο σειρα microfarm projects πιστευω, οχι τον απλο που εχουν χυμα ...ειναι στο προγραμμα εννωειται  :thumpup:

Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:04 »
δεν είναι απο τα microprojects είναι από μία σειρά που έχει με μονοποικιαλιακούς , συμπλήρωσα τις πληροφορίες στο προηγούμενο ποστ. Εγώ έχω δοκιμάσει όλους τους καφέδες των coffeisland και καλύτερο όλων σε φίλτρου που πίνω εγώ , βρίσκω τον Ethiopia , με τρελένει.  :idiot1:


http://coffeeisland.gr/product/monopikilies/


Α!!! ξέχασα , τρέξε να προλάβεις γιατι μου είπανε ότι το συγκεκριμένο Ethiopia από το νέο έτος αλλάζει και θα το αντικαταστήσουν με άλλο Ethiopia που δεν ξέρω αν θα είναι το ίδο καλό. Εγώ θα πάρω δύο κιλά να έχω να τον θυμάμαι  :-\

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 16:51 »
Κοιτα ολοι οι καλοι καφεδες θα παιξουν και ισως και τσαγια αλλα ας βρουμε πρωτα σωστες αναλογιες και χρονο ωστε να παρουμε αν γινεται το 100% του αρωματος ωστε να γινεται αισθητη η διαφορα της καθε ποικιλιας.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 17:29 »
Τωρα οι Specialty και σε e-liquid. Sweet Blue & El Conquistador σε ντρίπερ...
Δλδ, έκανες κανονική εκχύλιση από τη μηχανή και το έριξες σε vg ή έκανες την εκχύλιση με vg;
Εχετε ξεφύγει..

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 17:57 »


εκχυλιση σε vg καλε ποια μηχανη?

οι "εντελως βλαμμενοι" με τον καφε δεν χρησιμοποιουμε μηχανες, και τους καφεδες μας συνηθως σε κρυο νερο τους εκχυλιζουμε για 24 ωρες (coffee brew... μια φορα αν τον δοκιμασεις δε θα ξαναβαλεις στο στομα σου μηχανης... αντε το πολυ εσπρεσσακι η φιλτρου σε παραδοσιακη ιταλικη μπρικα η φιλτρο χειρος αλλα οχι και μηχανες (μηχανες? παπαπαπαα αυτα ειναι για μαζικη καταναλωση οχι για γευση)

Βασικα δεν εχουμε ξεφυγει, κανουμε αυτο που κανουν ολοι (και οι γνωστοι σου "επωνυμοι" κατασκευαστες... ανθρωποι ειναι κι αυτοι που πειραμματιζονται, δεν εχουν κερατα να τους κανουν κατι ξεχωριστο ουτε φτιαχνουν καμια οικογενειακη παραδοσιακη συνταγη στα κελαρια τους που οι ριζες της χανονται στα βαθη της ιστοριας) : πειραματιζομαστε με μια τεχνολογια που ειναι ακομα σχετικα νεα!
Το ΗΤ δεν ειναι καποιο παραδοσιακο προιον που να εχει στανταροποιηθει εδω και αιωνες ωστε να υπαρχει καποια "παραδοσιακη συνταγη" οπως  η μαγιονεζα  η το ροκφορ. Ολοι απλα πειραματιζονται... (btw κι η μουσταρδα οταν πρωτοφτιαχτηκε για μαγιονεζα πηγαινε )
Προσωπικα εξ αλλου εχω κι εργαστηριο που ασχολουμαι και με λιγη χημεια εκτος των αλλων, οποτε εχω και ενα συν οσον αφορα καποιο σχετικο εξοπλισμο καθως και σχετικη προσβαση σε χημειο αν χρειαστει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:20 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:31 »
Παρεξήγησα, νόμισα ότι εννοούσες άλλο ειδος καφέ, εσυ τον φτιάχνεις όπως ο Walter White από όσο κατάλαβα.
Μια χαρα ειμαι και με τον εσπρέσο από τη Wega μου.
Καλή επιτυχία ευχομαι με τον καφε, με το τσαι θα σε ακολουθήσω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:45 »
εχμμμ αυτος ειναι χαρακτηρας απο breaking bad νομιζω? Αν και βλεπω σειρες, και αν και εχω ακουσει καλα λογια δεν ετυχε ακομα να το δω... (ποσες πια σειρες να παρακολουθησει καποιος? ) ισως στο μελλον το κατεβασω...


τσαγια... ειπαμε, εχω την εντυπωση πως η nobaco χρησιμοποιει σε ολα της τα υγρα  Αφρικανικο roboois (τουλαχιστο παλια σε οσα ειχα παρει μου εβγαζαν πως εχει μεσα). Το τσαι εκχυλιζεται ακομα πιο ευκολα απ τον καφε αφου μολις σε λιγες ωρες σε κρυο νερακι εχεις τσαι (παλι δε μ αρεσει βρασμενο) οποτε υποθετω και μεσα σε vg το ιδιο ευκολα θα βγαλει ολα του τα αρωματα, αλλα εκει θα θελει κι αλλα πραγματα αφου οσον αφορα τα περισσοτερα τσαγια εχει μονοδιαστατο αρωμα (ενα oolong πχ εχει γευση oolong, ενα green gunpowder εχει γευση green gun powder κτλ και τελος, ενω ο καφες βγαζει πολυ περισσοτερες επιγευσεις)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε (συνεχεια)
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:25 »
Λοιπον, μετα απο 12 μερουλες δοκιμασα το εκχυλισμα το οποιο φτιαχτηκε σε μηδενικη vg και αραιωθηκε με 18ρα pg και το αποτελεσμα ειναι Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο!


Ισως δε θελει παραπανω (θα τ αφησω να δω αν βγαλει κι αλλη γευση) γιατι απ τη πρωτη τζουρα πηρα κυριολεκτικα ολο το αρωμα του καφε που χρησιμοποιησα και μαλιστα μαζι με την ευχαριστη πικριλα του.
Αν και το μονο που χρησιμοποιησα ηταν απλως καφες, η γευση δεν ειναι καθολου μονοδιαστατη και πιστευω πως με τετοιου ειδους εκχυλισματα απο φυσικα τροφιμα μπορουμε να παρουμε πολυ καλυτερες γευσης απο οτι με την χημικη τους εξωμοιωση.
Εχοντας δοκιμασει αρκετα αρωματα καφε, χωρις να με ποιανει η μουρλα του δημιουργου μπορω να πω με βεβαιοτητα πως αυτο βγηκε κλασεις ανωτερο.
οσον αφορα το βρωμισμα της αντιστασης, ως γνωστον υγρα που προερχονται απο φυσικα εκχυλισματα ειναι μονο για επισκευασιμους. Εδω και μερικες ωρες απλα ντριπαρω λιγο και ηδη την εχει βρωμισει λιγακι, αλλα αυτο δεν ειναι κατι που δεν το περιμενα. Παντως βρωμιζει το μισο σε σχεση με τα toro οποτε ειναι αποδεκτο φανταζομαι.
Στην επομενη δοκιμη αφου θα εχω ποσοτητα θα δοκιμασω καλυτερο φιλτραρισμα.


Η επομενη δοκιμη θα γινει σε κανονικο λιτρο (προφανως Δευτερα θα παω να παρω τα υλικα)
1 λιτρο vg, 200 γραμμαρια καφε αλεσμενο στα 3nm
και αφου φιλτραριστει θα αραιωθει με 1:1 pg (η και παραπανω, θα δειξει) 18ρα.




 

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:30 »
Μπράβο ρε Nick συνέχισε την καλή δουλειά και κράτα μας ενήμερους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110746 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159964 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530843 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801674 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet