vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος hiroshi

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 18, 2016, 03:44 »
Δοκίμασα το pti dej σε βαση pink mule 50/50 με αραιωση 10%.Υποτονικο στην αρχη,μολις συμπληρωσα λιγο αρωμα,εγινε σαφως καλυτερο.Δεν ενθουσιαστηκα,αλλα ατμιζεται ανετα.Τελος να πω,οτι θυμιζει εντονα τα μπισκοτα digestive


Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 18, 2016, 10:33 »
Εντυπωςεις για τα makarond ειδικα το citron και το framboise? σκέφτομαι να τα παρω αλλα θα ηθελα να ακούσω 2-3 γνώμες


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Πηρα στα τυφλα το Citron Macarond, ειναι απο τα αρωματα που δεν αντεχω με τιποτα, οκ το λεμονι, αλλα εχει μια επιγευση με πολυ εντονη βουτυριλα που με απωθει παρα πολυ.
Ολα αυτα σε 10% αραιωση, ισως καποια στιγμη δοκιμασω και στο 5% αλλα η αρχικη εντυπωση ειναι τοσο κακη που λυπαμαι την βαση που θα χαλασω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 19, 2016, 13:09 »
Το κυρίως πιάτο του τελευταίου Vapemail που έλαβα από τη Vapeland, αποτελούνταν από τις βάσεις και 4 αρώματα της Revolute για ιδιοκατασκευή. Έφτιαξα τα αρώματα σε ποσότητες των 10ml, χρησιμοποιώντας τη βάση 50/50 της εταιρείας, με αραίωση 10% και 14 ημέρες ωρίμανσης σε θερμοκρασία δωματίου. Όσο περίμενα την ωρίμανση, δοκίμαζα τις βάσεις, για τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ


Τα αρώματα. 4 στον αριθμό, με προτεινόμενα ποσοστά αραίωσης μεταξύ 10-15%, σε τιμή €5,90 ανά 10ml. Που σημαίνει ότι μπορούμε να βγάλουμε μέχρι και 100ml από το μπουκαλάκι. Μία φυσιολογική σχέση τιμής/απόδοσης, η οποία αν επαληθευτεί ο ισχυρισμός του High End αρώματος, έχει τάση αναβάθμισης. Η αραίωση που χρησιμοποίησα εγώ, ήταν στο 10% χρησιμοποιώντας και την 50/50 βάση της εταιρείας. Ας τα δούμε ένα ένα.

 
Battle of Pops, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.64Ω, Nakamitchi
 
Το άρωμα ανάμειξης Revolute Battle of Pop’s έχει μια τέλεια ισορροπημένη γεύση μπισκότων με τραγανά δημητριακά.
Μια μάχη μεταξύ των cookies βανίλιας και των δημητριακών, ποιος θα κερδίσει;
 
Αυτά βλέπουμε ως περιγραφή στην σελίδα της Vapeland. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι, δεν είναι και η πιο ευχάριστη, καθώς θυμίζει σε πολλά σημεία το πίτουρο βρώμης το οποίο χρησιμοποιώ συχνά στη διατροφή μου. Καλού κακού λοιπόν, κλείσιμο τα υγρά στον ατμοποιητή και δοκιμή σε λειτουργία dripping, με καμιά δεκαριά σταγόνες να βρίσκουν το δρόμο μέσα από το επιστόμιο προς την αντίσταση.
 
Πολύ ελαφριά γεύση δημητριακών, αρκετά ευχάριστη με αρώματα βανίλιας. Αυτό είναι το ατμιστικό αποτέλεσμα αυτού του υγρού, χωρίς πολλές λεπτομέρειες, κρυμμένες γεύσεις ή κάτι άλλο. Το μπισκότο δεν εμφανίζεται ποτέ, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβανόμαστε συνήθως στο άτμισμα. Στη ρινική εισπνοή νιώθω σαν να έχω ανοίξει ένα σακούλι κουάκερ με τα δημητριακά να γίνονται ακόμα πιο έντονα, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη γίνεται περισσότερο αντιληπτή η παρουσία της βανίλιας. Επίγευση μηδέν, πέραν μιας ελάχιστης παρουσίας της βανίλιας. Για χτύπημα και ντουμάνι δεν έχω κάτι άλλο να πω, πέραν αυτών που έγραψα στην εισαγωγή για τη σκέτη βάση.
 
Έχει θεματάκια το υγρό. Κατ’ αρχάς, είναι ένα κατ’ εξοχήν υγρό πρωινού. Και μάλιστα θα μπορούσε να συνοδεύσει μια χαρά το γάλα. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά πρωινό που αποτελείται από σκέτο γάλα έχω σταματήσει να καταναλώνω από το δημοτικό. Κατά δεύτερον, και ξέρω ότι θα πέσει φωτιά να με κάψει, του λείπει η προσθήκη κρέμας ή γάλακτος. Μπορεί σε μια τέτοια περίπτωση εμένα να μην μου άρεσε, αλλά νομίζω ότι θα ανέβαινε πολλά επίπεδα. Κατά τρίτον, όταν διαβάζω «τραγανά δημητριακά», περιμένω να βρω ίχνη ψησίματος στη γεύση. Εδώ, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Όσο για το μπισκότο, να πω την αλήθεια, αμφέβαλλα από την αρχή ότι θα φαίνεται στη γεύση μαζί με τα δημητριακά, καθώς πρόκειται για ανταγωνιστικές γεύσεις οι οποίες απευθύνονται στους ίδιους γευστικούς αισθητήρες. Ή το ένα ή το άλλο λοιπόν, εκτός αν στην ουσία πρόκειται για μπισκότο βανίλιας, την οποία καταλαβαίνουμε αρκετά. Αυτό το άρωμα, δύσκολα θα βρει οπαδούς να το ατμίσουν σκέτο. Πολύ πιθανόν όμως, να το ενσωματώσουν αρκετοί σε πιο σύνθετες συνταγές. 71/100
 
The Amazing Maka Rond Citron, 6mg, 50/50, Phenomenon Zest, UDSS316L 0.28mm, TCR00092, 2.0mm SC, 0.57Ω, Drago Cotton.
 
Μια εθιστική γεύση του γνωστού αμυγδαλωτού μπισκότου μακαρόν με δροσερή γέμιση μαρέγκα λεμόνι! Μια έκρηξη δροσιάς, σε ένα άρωμα ανάμειξης με πλούσια γεύση από τη Revolute που θα σας ενθουσιάσει!
 
Αυτά βλέπουμε στη σελίδα της Vapeland γι αυτό το υγρό. Η μυρωδιά που αφήνει το μπουκαλάκι στο χώρο, είναι σίγουρα ικανή να μας ανοίξει την όρεξη, καθώς ο συνδυασμός φέρνει σε μπισκότο και λεμόνι. Υγρό λοιπόν στον ατμοποιητή και πάμε να δούμε τι έχει να μας πει.
 
Και όντως, οι βασικές γραμμές του υγρού είναι αυτές. Μπισκότο και λεμόνι. Το μεν μπισκότο αποτελεί τη βάση του υγρού, ενώ το λεμόνι φέρνει περισσότερο σε κρέμα λεμονιού, με αρκετή γλύκα, συγκρατημένη οξύτητα και μια βελούδινη υφή. Στη ρινική εισπνοή μπορεί κάποιος να καταλάβει την αίσθηση μαρέγκας, αλλά ειλικρινά, αλλά αν δεν γνώριζα ότι έχει μαρέγκα, δεν υπήρχε περίπτωση να το καταλάβω. Στην εκπνοή από τη μύτη, έχουμε μια πιο ελαφριά απόδοση του λεμονιού χωρίς άλλα στοιχεία να κάνουν εμφάνιση. Το χτύπημα και το ντουμάνι δεν θα το σχολιάσω καθώς τα έχω ήδη πει στην εισαγωγή για τις βάσεις της εταιρείας. Όσον αφορά την επίγευση του υγρού, αυτή είναι μονοδιάστατη και αναλώνεται αποκλειστικά σε αρώματα λεμονιού.
 
Δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε αυτό το άρωμα. Σίγουρα όχι μετά από την προώθησή του από τον κατασκευαστή ως High End. Ένα απλό άρωμα είναι χωρίς κάτι το σπουδαίο και με όχι πολύ καλή σχέση τιμής με απόδοση. Σε σχέση με άλλους κατασκευαστές αρωμάτων πάντα. Πολύς ντόρος χωρίς αντίκρισμα. 68/100
 
The Amazing Maka Rond Framboise, 6mg, 50/50, Le Zephyr, 0.32mm Kanthal D, 3mm MC, 1.25Ω, Drago Cotton.
 
Η Revolute πήρε όλα τα συστατικά που έκαναν την επιτυχία στο διάσημο γλυκό μακαρόν και δημιούργησε ένα εκπληκτικό άρωμα ανάμειξης, το Revolute Maka Rond Framboise!
Ένα ζουμερό και νόστιμο μακαρόν με γέμιση φρέσκου βατόμουρου σας προκαλεί να το δοκιμάσετε και να το λατρέψετε!
 
Αυτά βλέπουμε στη σελίδα της Vapeland για το άρωμα. Το άρωμα από το μπουκαλάκι, είναι σχετικά αδιάφορο. Ελάχιστα φαίνονται τα σμέουρα μαζί με λίγη οξύτητα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο που να ξεχωρίζει. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε για τη δοκιμή.
 
Η γεύση βρίσκεται σε απόλυτη συνάφεια με το άρωμα. Τα σμέουρα δεν εμφανίζονται παρά μόνο σπάνια ενώ η γεύση περιορίζεται στη μαρέγκα. Ειλικρινά θεωρώ ότι αν δεν μου έλεγαν ότι έχει φραμπουάζ μέσα, θα έψαχνα αρκετή ώρα να βρω τι είναι αυτό το οποίο προσδίδει οξύτητα σε αυτή τη μαρέγκα. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα μένουν ίδια, με τη μαρέγκα να κυριαρχεί, αλλά και με την οξύτητα σαφώς αυξημένη. Στην εκπνοή από τη μύτη, αισθάνεσαι ότι έχεις ατμίσει σκέτη βάση. Για επίγευση, ούτε λόγος, ενώ περί παραγωγής ατμού και χτυπήματος τα έχουμε πει στην εισαγωγή.
 
Εντελώς αδιάφορο το υγρό, που επί τη ευκαιρία ήταν ένα από αυτά της σειράς από τα οποία είχα υψηλές προσδοκίες. Ο δημιουργός πρέπει να προσθέσει αρκετή ποσότητα ακόμη όσον αφορά τα σμέουρα και να μειώσει αντίστοιχα τη μαρέγκα. Στη παρούσα φάση του, μάλλον προς αρωματική μαρέγκα μου κάνει, παρά σε μακαρόν γεμιστό με φραμπουάζ. 45/100
 
The PTI Dej, 6mg, 50/50, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.0Ω, Drago Cotton
 
Το Revolute Pti Dej είναι ένα μοναδικό άρωμα με μια γεύση που πρέπει να δοκιμάσετε. Συνδυάζει δημητριακά με πλιγούρι βρώμης και θα σας θυμίσει το αγαπημένο σας πρωινό! Ένα DIY άρωμα για gourmet καταστάσεις για τους λάτρεις του είδους!
 
Αυτά διαβάζουμε στη σελίδα της Vapeland για το άρωμα. Πριν καν το φέρω στη μύτη μου, έχω μια απορία: σοβαρά τώρα, πλιγούρι? ΠΛΙΓΟΥΡΙ??? Και το άρωμα από το μπουκαλάκι δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Βασικά βρωμάει, αλλά τέλος πάντων. Με κρύα καρδιά στάζω 5 σταγόνες στον ατμοποιητή ο οποίος με τη dripping λειτουργία του με έχει σώσει και στο παρελθόν.
 
Δεν το πολυπίστεψα στην αρχή οπότε για να το σιγουρέψω, έσταξα λίγο ακόμα. Καμιά 20ρια σταγόνες, όχι σπουδαία πράγματα. Εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα δηλαδή, το υγρό είναι ωραίο. Πάνε χρόνια που έχω να φάω πλιγούρι, οπότε θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ. Μοιάζει πάρα πολύ με μπισκότα digestive, μόνο που δεν είναι τόσο γλυκό και έχει πιο έντονα στοιχεία από ψήσιμο. Ευχάριστο στο άτμισμα. Στη ρινική εισπνοή όμως δεν είναι καθόλου ευχάριστο, έχει ένα άσχημο και απροσδιόριστο χαρακτήρα. Το ίδιο και στη μυρωδιά που αφήνει στο χώρο, το άτμισμά του σε κλειστούς δημόσιους χώρους μπορεί να είναι επικίνδυνο. Στη ρινική εκπνοή υπάρχει άρωμα δημητριακών παρέα με αρκετή γλυκάδα. Υπάρχει και μία πολύ σύντομη επίγευση η οποία θυμίζει μέλι, δεν παίρνω και όρκο όμως. Περί ντουμανιού και χτυπήματος, τα είπαμε στην εισαγωγή.
 
Τι παράξενο υγρό! Όταν διάβασα την περιγραφή του, δεν μπορώ να πω ότι είχα και τις υψηλότερες προσδοκίες. Αποδείχτηκα λάθος. Παρ’ όλα αυτά, το άρωμα νομίζω ότι έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει σε μίξεις παρά ως σκέτο άτμισμα. Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να ανεβάσει αρκετά υγρά που έχουν ζύμη ή μπισκότο σαν βάση. 76/100
 
Συμπέρασμα
 
Για τις βάσεις τα είπαμε στην εισαγωγή. Για τα αρώματα, το μόνο που έχω να πω είναι ότι δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Τουλάχιστον ως σκέτα. Σαν προσθήκες σε άλλες συνταγές, ίσως να έχουν κάτι παραπάνω να μας πουν αλλά αυτό είναι κάτι που θα το αφήσω στους ειδήμονες των ιδιοκατασκευών να το ανακαλύψουν καθώς εγώ έχω εδώ και καιρό αφήσει αυτό το κομμάτι. Δεν μπορώ να τα συστήσω για δοκιμή στα τυφλά παρά μόνο σε όσους δεν τους νοιάζει να πειραματίζονται γενικά. Θα τα συστήσω όμως σε όσους θέλουν να εμπλουτίσουν τη συλλογή τους και να έχουν και άλλα εργαλεία διαθέσιμα για τον Τσελεμεντέ τους.

Αυτό, όπως και τα υπόλοιπα που έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα δείτε και στο blog μου



 

Αποσυνδεδεμένος x_dimion

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 13:33 »
Δοκίμασα και εγώ το citron.
Είχα φτιάξει ένα 10μελο με 10%, έλεγα να το αφήσω 20 ημέρες αλλά τελικά το δοκίμασα στις 12.
Επικρατεί το αμυγδαλωτο μπισκότο και το λεμόνι(κρέμα) έρχεται δέυτερο.
Το άρωμα του είναι σίγουρα πιο ωραίο από τη γευσή που δίνει. Θα ήθελα λίγο πιο έντονο το λεμόνι. Παρόλο αυτά μου αρέσει αρκετά, εάν και πιστεύω ότι θα το βαρεθώ γρήγορα.
Για αυτό 7/10

Παράλληλα, είχα φτιάξει και άλλα ένα 10μέλο με 6% και 5 σταγόνες Blackberry(ecig). Πολύ πιο ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 16:49 »
Βρε παιδάκια... 
Έχει κάνει κανένας το Snap Pear με μαγνητική ανάδευση;
Βγαίνει "γαλακτερό" το υγρό;
Δυο προσπάθειες έκανα σε μικρές στροφές ίσα ίσα να το ανακατεύει και μου βγαίνει όπως στην φώτο.  :confused1:

70VG/30PG, VG & PG Συνδέσμου χωρίς WFI. Νικοτίνη Pink Mule πράσινη.


Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 18:02 »
δεν ξερω αν φταει η μαγνητικη αναδευση αλλα στην τελευταια παρτιδα που πηρα με απλο ανακατεμα στο μπουκαλι ηταν και εμενα ετσι θολο

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 18:16 »
Τζάμπα έφυγε νεροχυτη το μισό δηλ γιατί νόμιζα ότι μπερδεψα την pg με ένα λάδι για ανεμιστήρες που έχω

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 22:05 »
χαχαχαχα!!!!οχι μια χαρα ειναι γιατι το δοκιμασα κιολας αλλα γιατι ειναι πιο θολο δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 22:07 »
Μάλλον έχουν βάλει κανονικό αχλάδι μέσα. Τι να πω... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: High-end Revolute ΑΡΩΜΑΤΑ
« Απάντηση #84 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2019, 14:31 »
 Εχω το 4X. Τι αραιωση θελει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110613 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159821 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530757 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801616 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet