vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 5 χρήστες
Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, lounik, maprix

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 12, 2015, 00:32 »
ναι φυσικα και τα εχω δοκιμασει να τα ωριμάσω μονα τους αλλα δεν ειναι το θέμα μου εκει να ωριμάσουν αλλα να δημιουργήσω καινούριες γεύσεις απο τις ομάδες .. δεν τα βαζω τυχαια σε ομάδες ... τα βαζω σαν ομαδες οπως εχω εγω φανταστει να  τα μεταμορφώσω ...

σαν παραδειγμα που έφερες ..
οταν βαζω την βαβαρικη κρεμα με  κερασια θελω να παρω στο τελος ενα συνδιασμο αυτων των δυο σαν μια καινουρια γευση απο κρεμωδη αγρια κερασια σαν να ειναι ψητα με κρεμα .. οπως και το καπνικο με τα βατομουρα .. ηθελα να εχω ενα καπνικο με επιγευση βατομουρου ..

Απο τα πειραματα εχω διαπιστωσει οτι αν τα βαλω αλλιώς παίρνω κατι αλλιώς στο τελικο αποτέλεσμα .. γιαυτο για εμενα οι ομαδες ειναι πολυ σημαντικές στο διαλεγμα των αρωματων σε αυτες και ποια θα ειναι ...

στην ωρίμανση σε ξεχωριστα τα αρωματα επαιρνα απλα μια γευση απο το καθενα που ωρημαζε σε βαση μονο του και μετα σε ολο το χαρμανι .. αλλα σε ομαδες γινοταν μια ζημωση των ομαδων στα συστατικα τους και μου εδινε (με πολλα πειραματα ) το αποτελεσμα που ειχα φανταστει ...

Παραδειγμα .. βαλε σε μια σαλατα κομματια κοτοπουλο  και μαρουλια και οτι αλλο θελεις και στο τελος ριξε μουσταρδα και λεμονι πανω σε αυτη .. και φτοιαξε και μια που το κοτοπουλο το εχεις αφησει μια μερα σε μαριναρα απο μουσταρδα  και λεμονι (ομαδα συστατικων)  και μετα κοψτο και βαλτο στην σαλατα με ολα τα αλλα τα υπολοιπα που ειχες βαλει  πριν ...  μαρουλια και κτλ ... το κοτοπουλο στην σαλατα νομιζεις θα εχει την ιδια γευση μετα και στις δυο σαλατες?  παρολο που ειχε τα ιδια συστατικά ?  Οχι το εχω κανει και αυτο  :tongue_smilie:

οποτε η μεθοδος που ακολουθω ειναι βαση σκεψης και πολλων λαθων και πολλων συμπερασματων... :yes: :yes:


@FML σου διορθωσα την φωτο στο μηνημα σου  για να μπορουν να την βλεπουν και οι υπολοιποι στο παραδειγμα που εκανες .. ελπιζω να μην σε πειραζει  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2015, 00:38 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 19, 2015, 23:23 »
Νεα Συνταγη νεα ατμιστικη απολαυση

Η σημερινή συνταγη ειναι  γλυκό απολαυστικό καπνικό που φέρνει έντονες θύμησες απο τα παλιά ..   καπνός με γήινες νότες καπνικών ξηρών καρπών που θα σας θυμίσει παλιές αναμνήσεις ..  γλυκιά και επικίνδυνα  εθιστική μελένια γεύση απο μπανάνα και μέλι ...
Νοτες απο νόστιμες μπανάνες ολοκληρώνουν αυτήν την πανδαισία γεύσεων χωρις να εμποδιζει να βγαινει στο στομα η ολοκληρωτικα καπνικη λουλουδατη γεματη γευση του καπνου που σιγουρα δεν θα θελεις να σταματησεις να ατμιζεις ... καθολου κουραστικο αλλα επουδενι μονότονο... μπορει να συνδυαστεί με ωραίο άσπρο κρασί στις βόλτες σας .. ή μετά απο ένα πολύ καλό γεύμα ...  αν το δοκιμάσετε με εσπρέσο θα εκπλαγείτε ..... αφήστε το να ωριμάσει το χαρμάνι του τουλάχιστον 20 μέρες μετά απο το ένωμα των ομάδων του ...

:yes:

καλα μαγειρεμετα και ατμισματα :yes:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 26, 2015, 21:14 »
Καλοκαίρι και εσεις θελετε ενα παγωμενο κοκτειλ ή ενα χυμο .... εδω ειμαστε να σας το σερβιρουμε οπως ακριβως το θελετε ... παγωμενο και σουπερ γευστικο !!!
Μάλλον θα λέτε αυτός τρελάθηκε .. τι δουλειά εχει το κοκτέιλ με το ατμισμα ... έχει και παρέχει .. Εικόνα παράλιας εκεί που ο ήλιος είναι ψηλά και εσείς εκεί να κάθεστε να ξεροψήνεστε τι πιο ωραίο θα ήταν αν αυτό που ατμιζατε θα ήταν αυτό που θα θέλετε και να το πιείτε  :laugh1: :laugh1: ... (οχι μην το κανετε απλα χαλαρωστε και μονο ατμιστε το :yes: )

Γεύσεις εσπεριδοειδών σαν ένα παγωμένο κύμα σας πλημμυρίζει .... μην αντισταθειτε αφηστε το να σας παγώσει τον ουρανίσκο και να σας γλυκάνει ξινίσει τον στόμα και την γλώσσα ...
Στην εκπνοή θα νιώσετε πραγματικά σαν να παγώνετε και πριν ακόμα συνέλθετε θα έρθει να σκάσει και η γεύση των λεμονιών και των άλλων γεύσεων που σας έχουν κατακλύσει ..
Η γεύση του θα μείνει για ώρα στο στόμα και οι γύρω σας στην παράλια ή όπου βρίσκεστε θα ψάχνουν να βρουν που είναι αυτό το λεμονοδασος ...




αντε και καλα παγωμενα κοκτειλς
  :bye:

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 26, 2015, 22:30 »
συγχαρητηρια ...οφειλω να πω οτι η περιγραφη ειναι μοναδικη κωστα...βαλε και καμια φωτο απο beach bar ...
για γευση ακομα περιμενω να μου φτιαχτουν οι πρωτες δυο συνταγες σου...και παλι συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινεις...

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 27, 2015, 07:01 »
Παρόλο που δεν κάνω DIY υγρά (..με εξαίρεση μιά μικροπαρέμβαση στο gin's addiction ...που ούτε κάν την θεωρώ "συνταγή"), αλλά επειδή παρακολουθώ όλα τα θέματα που ανοίγονται μέσα στο forum ...οφείλω να πω κάτι για τον Κώστα..

Φίλε μου μπράβο για το μεράκι (..και τις "γνώσεις" ) σου ...και ακόμη μεγαλύτερο μπράβο που τα μοιράζεσαι...!!!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 27, 2015, 09:14 »
Kudos στους προλαλήσαντες για τον Κωστα αλλά ρε φιλε με τη προδιάθεση της περιγραφής που προηγείται (αυτό αφορά και τον Cruiser79  :) ) και σαπουνόνερο να ατμίσεις ουαου θα αναφωνήσεις. Marketing σπουδάσατε? :)) Όντως η περιγραφή είναι το κατι else.
Όσο προκλητικά και ενδιαφέροντα να ακούγονται όμως μου φαίνεται βουνό και χρονοβόρο να κάτσω να τα κάνω όλα με τόση ευλάβια, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι πιθανά δεν το αξίζει. Συγχαρητήρια πάντως σου αξίζουν Κώστα που τα μοιράζεσαι όλα αυτά μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 27, 2015, 11:14 »
Marketing σπουδάσατε? :))

Όχι αλλά ήταν μάθημα στο πρώτο εξάμηνο!!!

Σίγουρα αν αυτό το νήμα υπήρχε την περίοδο 03/12-09/13 οπότε και έκανα φανατικά ιδιοκατασκευές, θα είχα δοκιμάσει πολλές από τις δημιουργίες του Κώστα. Τώρα, δεν παίζει! Ζω τον έρωτά μου με τη "Βασούλα Πιτζιβιτζίδου"!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 29, 2015, 13:04 »
Kudos στους προλαλήσαντες για τον Κωστα αλλά ρε φιλε με τη προδιάθεση της περιγραφής που προηγείται (αυτό αφορά και τον Cruiser79  :) ) και σαπουνόνερο να ατμίσεις ουαου θα αναφωνήσεις. Marketing σπουδάσατε? :)) Όντως η περιγραφή είναι το κατι else.
Όσο προκλητικά και ενδιαφέροντα να ακούγονται όμως μου φαίνεται βουνό και χρονοβόρο να κάτσω να τα κάνω όλα με τόση ευλάβια, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι πιθανά δεν το αξίζει. Συγχαρητήρια πάντως σου αξίζουν Κώστα που τα μοιράζεσαι όλα αυτά μαζί μας.

Πιστεψε με δεν ειναι καθολου πλεον χρονοβορο ...  εχω το κεντρικο μπουκαλι που θα ειναι για το τελικο υγρο και το χρησιμοποιω για την μια ομαδα
παραδειγματος χαρην αν εχω τρεις ομαδες την μια την βαζω κατευτειαν στο τελικο μπουκαλι και εχω και 2 10μελα για τις αλλες δυο .. συνηθως οι μερες για τις ομαδες ειναι κοντινες ωριμανσης ... αν καποια θελει περισσοτερες μερες ωριμανση αρχιζω με αυτην .. ειναι σαν να φτοιαχνω 3 DIY υγρα ... και τωρα τελευταια  μοιραζω την βαση του τελικου υγρου ισοποσα και στις 3 ομαδες ( αν δεν ειναι μια ομαδα που εχω στην συνταγη μου που χρειαζεται περισσοτερη βαση απο το τελικο υγρο) και μετα τα ενωνω ολα μαζι ... .. συνηθεια ειναι .. αν κανεις DIY...   εχω φιλους και εδω ατμιστες  τωρα που εχουν δοκιμασει την διαδικασια και την βρισκουν πια ρουτινα ... αφου ειδαν οτι εχουν αποτελεσμα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 30, 2015, 12:50 »
Λοιπόν να πω και εγώ ξανά και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον μάγειρα Κώστα για τις φοβερές συνταγές του τις οποίες πρέπει να δοκιμάσετε, το frozen forest που δοκίμασα αν και δεν είχε ωριμάσει ακόμα είναι καταπληκτικό υγρό δροσερό που δεν κουράζει καθόλου μπορείς να το έχεις πιπίλα όλη μέρα αλλά δεν κουράζει και την αντίσταση επίσης δεν πιάνει μάκα δήλ. Το προτείνω είναι εκπληκτικό!!!!!
Κώστα  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :respect: :respect: :respect:
τώρα πάμε και για τρίτη συνταή.


Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 30, 2015, 13:57 »
Και εγω τηρησα ευλαβικα τις οδηγιες και εφτιαξα το Frozen Forest καθοτι φανατικος των frozen υγρων και ενα μονο μπορω να πω...ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ και καλη συνεχεια!!! :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 30, 2015, 14:06 »
θελω και εγω να φτιαξω το frozen .Να κανω μια ερωτηση΅ ??? απο που θα βρω ολα μαζι τα αρωματα?

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 30, 2015, 14:10 »
υπαρχουν νομιζω αρκετα μαγαζια εαν εισαι στην αθηνα...εγω προσωπικα τις πρωτες δυο συνταγες του κωστα που εφτιαξα  τα βρηκα ολα απο zerobacco..

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 30, 2015, 14:16 »
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια ... ειδικα το frozenForest  τωρα το καλοκαιρι ειναι σουπερ παρεα.. αλλα και καποια αλλα που εχω ποσταρει πιο παλια...

Καποια στιγμη συντομα θα απαντησω και στιος ερωτησεις που μου κανετε απο ΠΜ .. μαζευω για να τις απαντησω ολες μαζι


εγω τα προμηθευομαι απο Fabvape  αλλα υπαρχουν και αλλα μαγαζια που τα εχουν οπως zerobacco , vapesin .... και αλλα

Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 30, 2015, 19:36 »
Κώστα αν καταφέρεις και φτιάξεις υγρό σοκολάτα "γάλακτος"  θα είσαι και ο πρώτος που θα το έχει πετύχει. Η σοκολάτα γάλακτος ή milk chocolate είναι πολύ δύσκολη υπόθεση . Φαντάζομαι θα έχεις δοκιμάσει και θα ξέρεις.
Ίδεες σου βάζω τώρα και αν έχεις στο πρόγραμμα να φτιάξεις και άλλα υγρά.  :D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 30, 2015, 21:46 »
εχω κατι στο νου μου γιατι μια πολυ καλη φιλη μου εχει ζητησει με κακαο TPA  να δοκιμασω να κανω καμια συνταγη :yes: :yes:   

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet