vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 11:40 »
Στις 06/08 η Vapeland μου έστειλε για δοκιμή τα τέσσερα υγρά της σειράς Wanted, λίγο πριν κυκλοφορήσουν ώστε να έχουν μια έξτρα γνώμη και φυσικά για ένα review όταν με το καλό κυκλοφορούσαν.

Σήμερα, μετά από ενημέρωση από την εταιρεία, έμαθα ότι κυκλοφόρησαν και επίσημα οπότε παραθέτω αυτούσιο το review που έκανα τότε, ευχαριστώντας την vapeland για την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν σε αυτό το project.

"Μία σειρά από 4 premium καπνικά αρώματα από την εταιρεία «The State of Velvet Vape» έφτασε στα χέρια μου για δοκιμή. 
Ας ξεκινήσουμε με τη συσκευασία.
 
 Το πακέτο με τα τέσσερα μπουκαλάκια των 10ml




αποτελείται από ένα μακρόστενο κουτί όπως φαίνεται στη φωτογραφία




Πολύ ωραίο concept, που θυμίζει πακέτο του 18ου αιώνα, και παραπέμπει στην Άγρια Δύση. Αντί για γραμματόσημο, τα λογότυπα των 4 υγρών της σειράς. Από την κάτω πλευρά, υπάρχουν τέσσερις «στόχοι» με τα λογότυπα, τους οποίους μπορούμε να αφαιρέσουμε και να τοποθετήσουμε τα μπουκαλάκια, πράγμα που το μετατρέπει σε βάση.
 

Ανοίγοντας το κουτί, βλέπουμε τις οδηγίες για την τοποθέτηση και το φυλλάδιο με οδηγίες προφύλαξης σε 12 γλώσσες, και ανασηκώνοντας το εσωτερικό καπάκι, τα 4 μπουκαλάκια και ένα σταγονόμετρο κατάλληλου μεγέθους, βρίσκονται ξαπλωμένα μπροστά μας.

Η συσκευασία των 30 ml, εξίσου εντυπωσιακή. Παραπέμπει σε ανακοίνωση καταζητούμενου, με αμοιβή 20 000 τζούρες.




Εσωτερικά στο κουτί βρίσκουμε ένα φυλλάδιο με οδηγίες προφύλαξης σε 12 γλώσσες, και το μπουκαλάκι ξαπλωμένο δίπλα σε ένα σταγονόμετρο.




 Από τις πιο εντυπωσιακές συσκευασίες που έχω συναντήσει, με το πακέτο των 4*10ml να είναι ίσως το πιο πρωτότυπο είδος συσκευασίας πακέτου που έχω δει.
 
Πάμε τώρα στα υγρά.

Όπως ενημερώθηκα από τον κατασκευαστή, πρόκειται για μία σειρά premium καπνικών υγρών, κάτι που σίγουρα έλειπε από την αγορά. Πριν σπεύσετε να διαφωνήσετε, θα γίνω πιο συγκεκριμένος. Καθαρές, premium καπνικές γεύσεις, δεν υπάρχουν στην αγορά, πλην των El Toro. Υπάρχουν πολλές γεύσεις με προσμίξεις στην βάση του καπνού, αλλά καθαρές όχι. Και όταν λέω premium, εννοώ υγρά που έχουν τη δυνατότητα να αποδίδουν πιστά μια γεύση, με ισορροπία, χωρίς απότομα χτυπήματα και τραχύτητα, και να αφήνουν στον ατμιστή μια ευχάριστη αίσθηση. Και αυτά θα είναι τα έξτρα κριτήρια μου για την παρουσίασή τους. Όλα τα υγρά που μου εστάλησαν, περιέχουν 6mg/ml νικοτίνης, ενώ σύμφωνα με τον κατασκευαστή η αναλογία PG-VG είναι στο 50-50. Για τη δοκιμή, θα χρησιμοποιηθεί ένας κλώνος Kayfun 3.1ES με microcoil 1.6Ω, διαμέτρου 2mm φτιαγμένο από Kanthal D 0.28mm, πάνω σε SVD το οποίο τροφοδοτεί με 4.2-4.5 βολτ. Ο ατμοποιητής φοράει το nano kit και αυτό το αναφέρω για να έχουμε μια ιδέα ως προς τις ποσότητες και την απόσταση επιστομίου – αντίστασης με ότι συνεπάγεται αυτό. Για κάθε υγρό, μπαίνει νέο βαμβάκι και στρώνεται με άτμισμα 1ml βάση 75-25 vg-pg των 5mg, ενώ μόλις αδειάσει το τανκ, γεμίζεται πάλι με σκέτη βάση για να δούμε πόσο επίμονο είναι το υγρό. Τα υγρά τα δοκίμασα με τη σειρά που βρίσκονται πάνω στο πακέτο, αρχίζοντας από τα δεξιά.

West Virginia.

Σίγουρα μια σειρά καπνικών δεν μπορεί να θεωρείται πλήρης αν δεν περιέχει ένα υγρό Virginia. Έχω δηλώσει και στο παρελθόν ότι η χαρακτηριστική γεύση της συγκεκριμένης ποικιλίας δεν με ενθουσιάζει, αλλά αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη μέχρι στιγμής. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, παρατήρησα την χαρακτηριστική και έντονη μυρωδιά οποιουδήποτε Virginia. Με λίγο περισσότερη προσοχή βέβαια, παρατήρησα την απουσία οποιασδήποτε υποψίας γλυκάδας, πράγμα το οποίο αναζητούν οι περισσότεροι ατμιστές. Γέμισα τον ατμοποιητή και άρχισα τη δοκιμή. Βαριά γεύση καπνού, με τη χαρακτηριστική γεύση να απουσιάζει για ξεκίνημα, ενώ το άρωμα του Virginia ήταν αρκετά αισθητό. Προχωρώντας τη δοκιμή, το Virginia ήρθε για να μείνει. Θα περίμενα από τον εαυτό μου να αφήσει τον ατμοποιητή κάτω και να αλλάξει υγρό, αλλά δεν το έκανα, καθώς άρχισε να εμφανίζεται και μία έντονη γεύση καπνού η οποία καταλάγιασε κάπως τη χαρακτηριστική γεύση. Και η αρχική εκτίμησή μου, επιβεβαιώθηκε. Καμία υποψία γλυκάδας. Προς το τέλος του τανκ, η γεύση σταθεροποιήθηκε στα προφανώς επιθυμητά επίπεδα, δηλαδή τη χαρακτηριστική γεύση του Virginia πάνω σε ένα βαρύ τσιγαρίσιο υπόβαθρο. Η παραγωγή ατμού ικανοποιητική ενώ το χτύπημα ιδανικό. Συνήθως όταν ατμίζω καπνικά, προτιμώ να κινούμαι στα 9-12 mg αλλά αυτό το 6ρι το βρήκα άκρως ευχάριστο. Στη ρινική εισπνοή το υγρό δεν έδωσε κάτι παραπάνω αλλά επίσης υπήρχε παντελής απουσία οποιασδήποτε χημικής μυρωδιάς. Η επίγευση βελούδινη και έντονη, με το Virginia να ξεδιπλώνει ότι έχει να δώσει. Αφού άδειασε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση και συνέχισα να ατμίζω. Η γεύση παρέμεινε για περίπου 2 ml, ενώ μετά άρχισε να χάνεται σταδιακά και να αφήνει τη θέση της στη βαριά καπνική γεύση που αποτελεί και το υπόβαθρο του υγρού. Μέχρι και το τέλος του τανκ, αυτή η γεύση παρέμεινε, πράγμα που προσωπικά βρήκα πολύ ευχάριστο καθώς κάλυψε ακόμα και τη γλύκα της VG από τη βάση μου. Σαν συμπέρασμα πρέπει να πω ότι παρόλο που δεν είμαι τύπος του Virginia είναι το πιο ευχάριστο υγρό του τύπου που έχω ατμίσει και είμαι σίγουρος ότι οι λάτρεις του τύπου θα το προσκυνήσουν. Αν μου άρεσε το Virginia, θα το βαθμολογούσα με 92/100.

Desert Spirit

Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, αναγνώρισα μια βαριά, ξυλώδη και καπνική μυρωδιά. Με λίγο περισσότερη προσοχή, αναγνώρισα και αρώματα μαύρης σοκολάτας, χωρίς γλυκάδα όπως επίσης και νότες από κάποιο όξινο φρούτο σε πολύ μικρό βαθμό, μάλλον βύσσινο. Αυτός ο συνδυασμός παραπέμπει ακριβώς σε αυτό που οι περισσότεροι ατμιστές περιμένουμε από ένα καπνικό ανατολίτικου τύπου. Τουλάχιστον τώρα, γιατί πιο παλιά οι εταιρείες έπαιρναν ένα βαρύ καπνικό, του έριχναν μέσα και κάτι σε τριαντάφυλλο ή λουκούμι και το πουλούσαν για Oriental. Με όλα αυτά στο μυαλό, γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα τη δοκιμή. Το πρώτο κύμα που έσκασε στο στόμα μου, αποτελούταν από μία βαριά, σχεδόν πουρένια γεύση που μου θύμισε extra vecchio πούρο Τοσκάνης. Το δεύτερο κύμα στην ίδια εισπνοή, περιείχε νότες ξύλου από βαρέλι, οι οποίες ήταν ακριβώς όσο δυνατές έπρεπε ώστε να ανοίξουν το δρόμο για την αίσθηση της επίγευσης, η οποία θύμισε λικέρ Tia Maria αλλά χωρίς τη γλυκάδα. Τέλος, με την εκπνοή, εξαφανίστηκαν όλα αυτά τα στοιχεία και η αίσθηση στο στόμα ήταν σαν να έχεις καπνίσει πίπα απλά όχι πολύ αρωματικό καπνό. Σε αυτό το σημείο έβαλα κάτω τον ατμοποιητή και διάβασα τις προηγούμενες γραμμές. Κοιτούσα μια το κείμενο και μια τον ατμοποιητή με απορία, οπότε τον έπιασα και πάλι για να το σιγουρέψω. Ακριβώς η ίδια αίσθηση, πιο ομαλοποιημένη αυτή τη φορά και με τις γεύσεις να έχουν στρογγυλέψει. Αυτό όμως το εφφέ των κυμάτων, παρέμεινε αναλλοίωτο, σε χαμηλότερη κλίμακα μεν, το ίδιο ευχάριστο δε. Στη ρινική εισπνοή, βρήκα έντονη οξύτητα, πράγμα που δεν με ενθουσίασε και πολύ, αλλά και πάλι έλλειπε εντελώς οποιαδήποτε υποψία χημικής μυρωδιάς. Η ίδια ευχάριστη απουσία γλυκάδας κάνει το υγρό ακόμα πιο συμπαθητικό και πραγματικά είναι να απορείς πως ένας τέτοιος συνδυασμός γεύσεων είναι δυνατόν να μην γλυκίζει. Και πάλι ικανοποιητική παραγωγή ατμού, ενώ το χτύπημα ξανά ιδανικά ταιριαστό. Με το που άδειασε το τανκ, γέμισα ξανά με σκέτη βάση και το άτμισα μέχρι τέλους, παρατηρώντας τη γεύση να μένει αισθητή μέχρι να αδειάσει. Όλο το σινάφι των γεύσεων παρέμεινε, και ακολούθησε μια σταθερά φθίνουσα πορεία, μέχρι που εξαφανίστηκε εντελώς στο τελευταίο μισό ml. Με εντυπωσίασε ο τρόπος με τον οποίο το υγρό απέδωσε αυτά που είχε να δώσει, αλλά από ένα σημείο και μετά με κούρασε, πράγμα φυσιολογικό για τόσο έντονες γεύσεις. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το ατμίσω όλη μέρα, αλλά το θεωρώ ιδανικό υγρό για μετά το φαγητό, στη φάση που έχεις φάει και τι δεν έχεις φάει, και αντί να ανάψεις την πουράκλα, πιάνεις το μοντ, ρουφάς και αναφωνείς «άαααααρχοντααααααας» με περηφάνια. 93/100.

Shooting Star

Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, τα αρώματα με παρέπεμψαν αμέσως στο γνωστότερο των υγρών, αυτό που έχει ως βάση το RY4 double, κυκλοφορεί σε μπλε μπουκαλάκι και αποτελεί την αμαρτία πολλών. Σε αυτή την εκδοχή όμως, παρατήρησα ότι το άρωμα δεν είναι τόσο επιθετικό και ίσως να είχα μπροστά μου μία πολύ πιο εκλεπτυσμένη εκδοχή. Η καμένη ζάχαρη δεν ήταν τόσο έντονη και η άλλη αναγνωρίσιμη νότα, αυτή του καβουρντισμένου καλαμποκιού, φαινόταν να λείπει. Γέμισα τον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Η ευχάριστη έκπληξη που συνάντησα, ήταν ότι ευτυχώς δεν επρόκειτο για άλλο ένα κλώνο τριμπέκα ή τουλάχιστον απόπειρα. Μία λεπτή, καθόλου έντονη καπνική γεύση της συνομοταξίας RY, χωρίς καθόλου γλυκάδα, με έντονη την παρουσία καβουρντισμένου ξηρού καρπού και για την ακρίβεια φιστικιών. Βέβαια τα φιστίκια, όπως και τα καπνά, βγαίνουν σε πολλές ποικιλίες, και εδώ δυσκολεύτηκα αρκετά να αναγνωρίσω με ακρίβεια το είδος. Μάλλον με εμπόδιζε το «καβουρντισμένο» της υπόθεσης, αλλά η απαλότητά του με έβαλε σε σκέψεις. Όσο και αν προσπάθησα, δεν το βρήκα όμως, και μετά θυμήθηκα την κουβέντα μου με τον κατασκευαστή όπου είχε αναφέρει macadamia. Η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος ξηρός καρπός έχει ιδιαίτερη γεύση και υφή και για να λύσω το μυστήριο αναγκάστηκα να πάω μέχρι το σούπερ μάρκετ και να ψωνίσω ένα πακέτο. Μετά από δοκιμή, και πάλι δεν κατάφερα να αναγνωρίσω αυτή τη γεύση, αλλά δεν με ενόχλησε και πολύ καθώς είναι πολύ πιθανόν να μην μπορεί να αποδοθεί ακριβώς αυτή η γεύση. Αυτό το κομμάτι όμως του υγρού είναι που του δίνει μια ιδιαιτερότητα και μια αίσθηση στο στόμα που μου είναι εξαιρετικά καινούρια και ευχάριστη. Η παραγωγή ατμού αισθητά μικρότερη από τις προηγούμενες δύο ετικέτες, και το χτύπημα σαφώς λιγότερο. Παρατήρησα ότι το υγρό είναι αρκετά πιο λεπτόρρευστο από τα άλλα δύο, πράγμα που ίσως το αδικεί, καθώς ίσως στο συγκεκριμένο θα ταίριαζε λίγο παραπάνω χτύπημα και σαφώς μεγαλύτερη ένταση στη γεύση. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα ανέβηκαν ένα επίπεδο καθώς τα αρώματα έγιναν πιο έντονα, και η επίγευση ήταν σταθερά ελαιώδης με το καβουρντισμένο ξηρό καρπό να μένει αισθητά πιο έντονα στο στόμα. Και πάλι η απουσία γλυκάδας ήταν ευχάριστη και το τελείωμα της γεύσης αρκετά ξηρό. Ίσως το συγκεκριμένο υγρό να μην είναι ακόμα έτοιμο, ίσως να χρειάζεται steeping, αλλά τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι αυτό το υγρό έχει προοπτικές να γίνει κορυφή με λίγο περισσότερη συγκέντρωση αρωμάτων και λίγο περισσότερη ένταση στους ξηρούς καρπούς. Παρόλα αυτά, στη μορφή που βρίσκεται, μπορεί εύκολα να γίνει ένα καλό καπνικό για όλη μέρα καθώς δεν μπουχτίζει και δεν κουράζει με τίποτα. Προς το τέλος του τανκ, οι γεύσεις άρχισαν να είναι πιο οικείες στον ουρανίσκο και εμφανίστηκε μια υπόνοια γλυκάδας. Και όμως, ήταν τόσο ανεπαίσθητη που σίγουρα συμπλήρωσε τη γεύση και τη στρογγύλεψε αρκετά, ταιριάζοντας πολύ ευχάριστα με την καβουρντισμένη επίγευση. Όταν άδειασε το τανκ και συμπλήρωσα με σκέτη βάση, το καπνικό της ιστορίας εξαφανίστηκε σχετικά γρήγορα, με τους ξηρούς καρπούς να παραμένουν στη θέση τους μέχρι και μισό ml πριν αδειάσει το τανκ. Στο τέλος, η γλυκάδα της βάσης κυριάρχησε, με πλέον ανεπαίσθητη αλλά παρούσα την αίσθηση των καβουρντισμένων ξηρών καρπών. Το συμπέρασμά μου είναι ότι πρόκειται για ένα ελαφρύ και χαλαρό υγρό που έρχεται να καλύψει την ανάγκη ενός προσεγμένου υγρού που να μπορείς να το ατμίσεις όλη μέρα και να παραμένει απολαυστικό. Η έλλειψη έντασης όμως μπορεί να αποτελέσει δίκοπο μαχαίρι: από τη μία δεν κουράζει και από την άλλη μπορεί να μην είναι αρκετό για μία έξοδο ή για καταστάσεις στις οποίες θέλεις να τον νιώθεις μπόλικο τον ατμό. Αν το συνόψιζα σε μία φράση, θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικό μέχρι και τη δύση του ηλίου. Θα ήθελα να δοκιμάσω και μία εκδοχή του με περισσότερη συγκέντρωση αρωμάτων, λίγο περισσότερη γιατί η ισορροπία του είναι τόσο λεπτή που ίσως μία τέτοια παρέμβαση να το χαλούσε. 91/100.
 
Silver Bullet
 
Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, τα αρώματα τα οποία συνάντησα ήταν πολύ ίδια με το προηγούμενο, αλλά σε ακόμα μικρότερη ένταση. Μία γλυκιά καπνική μυρωδιά κυριαρχούσε με αισθητή την παρουσία καμένης ζάχαρης και κάτι άλλο το οποίο σε βότανο μου έκανε αλλά δεν ήταν αρκετό για να το αναγνωρίσω από τη μυρωδιά και μόνο. Γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα να ατμίζω. Και βρέθηκα αντιμέτωπος με μία παράξενη αίσθηση. Έχουμε συνηθίσει τα καπνικά να είναι είτε ξηρά είτε γλυκά. Ε, αυτό με κάποιο τρόπο είχε και τις δύο αυτές ιδιότητες. Αισθητή αλλά όχι κουραστική γλυκάδα στην εισπνοή, καπνική γεύση που θυμίζει τη φιλοσοφία RY υγρών και αίσθηση ξηρότητας στην εκπνοή. Όταν λέμε ξηρότητα, δεν εννοούμε ξηρό στόμα αλλά την αίσθηση του ξερού καπνικού που οι περισσότεροι αναγνωρίζουμε σε αρκετά υγρά της αγοράς. Όσο συνέχιζα να το ατμίζω, η γεύση εξελίχθηκε αρκετά και η γλυκάδα σταμάτησε να είναι τόσο έντονη. Κατέβασα αρκετά τα βολτ σε αυτή τη φάση γιατί ακόμα πάλευα να αναγνωρίσω αυτό το κάτι που δεν βρήκα από τη μυρωδιά. Δεν τα κατάφερα, αν και άρχισα να τείνω σε κάτι σαν καβουρντισμένο κουκουνάρι, ή γενικά κάτι το οποίο αφήνει καβουρντισμένη αίσθηση στο χώρο. Αλλά η παρουσία του είναι τόσο διακριτική που δύσκολα θα το παρατηρήσει κάποιος. Η παραγωγή ατμού σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο και το χτύπημα εξαιρετικό και απόλυτα ταιριαστό. Μόλις άδειασε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση και τα αρώματα του υγρού εξαφανίστηκαν σχεδόν αμέσως. Σαν τελικό συμπέρασμα, θεωρώ ότι είναι ένα ωραίο, χαλαρό και εύγευστο υγρό το οποίο προσφέρεται για ολοήμερο άτμισμα. Το θεωρώ λίγο καλύτερο από το προηγούμενο στον τομέα του χτυπήματος, καθώς με αυτό τον τρόπο μπορεί να σταθεί και σε καταστάσεις που θέλουν το κάτι παραπάνω όπως ένα ποτό ας πούμε. 90/100.
 
Τελικό συμπέρασμα
 
 Πρόκειται για μια σειρά η οποία περιέχει 4 καπνικά υγρά κλιμακούμενης έντασης. Το να πετύχει κάποιος μια ιδιαίτερη γεύση δεν είναι και κάτι δύσκολο. Το να μπορέσει όμως να την αποδώσει με ισορροπία και πιστότητα, είναι αυτό που ξεχωρίζει το ποιοτικό καπνικό από το απλό. Κακά τα ψέματα, όταν μιλάμε για καπνικό υγρό, οι δυνατότητες εξέλιξης χωρίς την προσθήκη έξτρα γεύσεων είναι περιορισμένες. Οπότε εδώ βλέπουμε μια επιτυχημένη προσπάθεια να αποδοθούν με ευχάριστο τρόπο γνωστές σε όλους μας καπνικές γεύσεις. Τα υγρά σίγουρα δεν έχουν το woweffectπου ίσως περιμένει κάποιος αλλά αυτό είναι φυσιολογικό σε μια αγορά που ήδη έχει κορεστεί από τα καπνικά. Θεωρώ ότι αν αυτά τα υγρά είχαν κυκλοφορήσει δύο χρόνια πριν, θα έκαναν αυτόν που τα δοκιμάζει να εκπλαγεί και να μείνει με το στόμα ανοιχτό. Για να μην παρεξηγηθώ, έπ’ ουδενί δεν θεωρώ τις γεύσεις ξεπερασμένες ή επαναλαμβανόμενες. Τα καπνικά υγρά από τη φύση τους περιορίζονται σε θέματα εξέλιξης στην βασική τους μορφή, καθώς οι περισσότεροι κατασκευαστές το μόνο που κάνουν πλέον είναι να προσθέτουν απλά κάποιες έξτρα γεύσεις σε ένα κλασσικό καπνικό. Στην δική μας περίπτωση, η εταιρεία πήρε γνωστές γεύσεις καπνικών και τις εξέλιξε στη βασική τους μορφή, φρόντισε δηλαδή να αποδώσουν τη γεύση τους με όσο το δυνατόν λιγότερες παρεμβάσεις. Το WestVirginia, θα σας θυμίσει Virginia. Το DesertSpiritθα σας θυμίσει υγρά ανατολίτικης φιλοσοφίας. Τα άλλα δύο, θα σας φέρουν στο μυαλό υγρά με φιλοσοφία RY. Και τα τέσσερα όμως είναι τελείως διαφορετικά από ότι ξέρουμε. Ιδιαίτερα δε τα δύο πρώτα, νομίζω ότι είναι η καλύτερη εκδοχή που μπορεί να δοκιμάσει κάποιος όσον αφορά τη χαρακτηριστική τους γεύση. Χωρίς να «ρίχνω» το ShootingStarκαι το SilverBulletτα οποία με καινούριες ιδέες έχουν πάει τα υγρά τύπου RYένα βήμα παραπάνω. Οι λάτρεις των καπνικών γεύσεων θα μπορέσουν σίγουρα να εκτιμήσουν την απουσία γλυκάδας, πλαϊνών γεύσεων και πιστής απόδοσης. Ιδιαίτερα δε το WestVirginiaπιστεύω ότι είναι εξαιρετικό για νεοεισερχόμενο στον ατμό, καθώς μπορεί να αποτελέσει ομαλότατο μεταβατικό υποκατάστατο μεταξύ καπνού και ατμού. Θα τα ατμίσω ξανά έπειτα από μια εβδομάδα ώστε να διαπιστώσω την συμπεριφορά τους μετά από steeping."
Όντως, επανήλθα για τη δοκιμή μετά από Steeping και δεν είδα ουσιαστική διαφορά, εκτός από ένα πιο πλούσιο σώμα στον ατμό. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι τα υγρά είναι ήδη ωριμασμένα με ιδανικό τρόπο και ότι αποδίδουν σταθερά από το άνοιγμα του μπουκαλιού μέχρι και το τέλος, τα μέγιστα.
Τη σειρά μπορείτε να τη βρείτε στη Vapeland.gr προς €17,90 για το μπουκάλι των 30ml, τιμή την οποία θεωρώ πολύ καλή για την ποιότητά τους. Διευκρινίζω επίσης ότι οι φωτογραφίες του παρόντος εστάλησαν από τη Vapeland.


Πλήρης πίνακας με όλες τις βαθμολογίες μου μέχρι σήμερα, βρίσκεται εδώ





 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2022, 00:39 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 21:59 »
πολυ καλεί παρουσίαση σαν να ατμιζα την ώρα που διάβαζα

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 10:58 »
Πολυ ωραια παρουσιαση!

Απο εμενα shooting star και τα μυαλα στα κανγκελα!

Αποσυνδεδεμένος savvastdm

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 09:57 »
Τα δοκίμασα καιεγώ χθες. Έπαθα πλάκα με το west Virginia. Παιδιά είναι ακριβώς ίδιο με τα στριφτά τσιγάρα Virginia. Απίστευτο!  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 10:28 »
Ενταξει για την παρουσιαση δεν εχω να πω κατι..φοβερη απλα!
Παρατηρησες καποιο προβλημα με καταλοιπα στην αντισταση;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 11:49 »
Σε φυσιολογικά επίπεδα. Προσωπικά χρησιμοποιώ βαμβάκι και αρκετά ml τη μέρα, το σημείο που εφάπτεται η αντίσταση στο βαμβάκι, πιάνει την προβλεπόμενη μάκα. Ούτε λίγο ούτε πολύ, μάλλον κανονική προς τα πάνω. Τα υπόλοιπα σημεία του βαμβακιού, ίσα που χρωματίζονται με West Virginia & Desert Spirit, ενώ με τα άλλα δύο που είναι εντελώς διαυγή, δεν χρωματίζεται καν. Διατηρώ φυσικά τις επιφυλάξεις μου καθώς δεν τα δοκίμασα σε εργοστασιακούς ούτε σε κάρτο αλλά πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα η συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος exarhos

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • mOjo
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 23:59 »
Εκπληκτικο δοκιμαστηριο με Ναυτιλος ατμοποιητες πηρα το Silver bullet για δοκιμη και μου αρεσε πολυ μου θυμισε τριμπεκοεποχες! νομιζω η σeιρα wanted ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για καπνικα υγρα που παιζουν στην αγορα!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 13:59 »
Πέρασα και εγώ σήμερα από το κατάστημα Καλλιθέας και έκανα μερικές δοκιμές (πολύ καλό το δοκιμαστήριο, πολύ ευγενικά & εξυπηρετικά τα παιδιά, μπράβο σας).
Από έτοιμα υγρά, ατμίζω το εξής ένα : bebeca,  οπότε μετά από 2-3 δοκιμές κατέληξα στο shooting star. Θα συμφωνήσω με τον cruiser79 οτι είναι χαλαρό σε γεύση και σε καμία περίπτωση δεν θα κουράσει σε πιπίλα. Μεγάλο του θετικό για εμένα, οτι δεν αφήνει αυτή τη γλυκάδα που μερικές φορές σε μπουχτίζει / αηδιάζει.
Να πω την αλήθεια, μου έφερε λίγο προς το soho της fa χωρίς όμως αυτή τη δροσιά στο τέλος που εμένα δεν μου άρεσε τελικά και δεν ξαναπήρα soho.
Να συμπληρωσω οτι τo ατμίζω στον leo dripper μου, με microcoil 1.5-1.6Ω και φυτιλι από στριμμένο nakamichi cotton pad.
Όπως πάντα όταν δοκιμάζω νέο υγρό, πήρα 2 μπουκάλια 30αρια, θα τα ατμίσω και θα επανέλθω με τις τελικές μου εντυπώσεις. Προς το παρόν φαίνεται να βρήκα το δεύτερο έτοιμο υγρό που μου αρέσει, για να δούμε τι θα δούμε...

Το υγρό το δοκίμασε και η σύζυγος από τον dripper μου (εκείνη ατμίζει σε gemini) και της φάνηκε αρκετά έντονο, αλλά ευχάριστο σαν γεύση.


Τέλος να πω ότι ο λαιμός μου κατακάηκε  :heat:  με την 6άρα νικοτίνη στις δοκιμές, αφού εδώ και ~3 μήνες κάνω μηδενική :)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 14:06 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 14:39 »
Περασα  προχθες απο το καταστημα της Καλλιθεας και πηρα το Silver Bullet

πολυ καλο υγρο το δοκιμαστηριο πολυ καλο με Αspire ατμοποιητες

τα παιδια εξυπηρετηση αψογη με ευγενεια και υπομονη μου απαντησαν σε ολες μου τις ερωτησεις

εμεινα πολυ ευχαριστημενος :) :) :) :) :) :)  θα τους ξαναεπισκευθω..... :yes: :yes: :yes: :yes:




Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 22:06 »
Πάντως και το Silver Bullet είναι αρκετά κοντά στο Shooting Star σε πιό ήπιο όμως.

Επίσης δοκίμασα επίσης χθες το Desert spirit σε ένα φίλο με ένα επισκευάσιμο ατμοποιητή "δέν θυμάμαι ποιός έιναι ακριβώς"

και το υγρό είχε απογειωθεί πραγματικά!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 18:43 »
Έχω σχεδόν τελειώσει τα πρώτα 30ml του shooting star στον dripper και είπα να το δοκιμάσω και στον kfl+
Το έκανα πολύ διστακτικά, γιατί συνήθως ότι ατμίζω στον dripper δεν μπορώ να το ατμίσω στον kfl+ και το αντίθετο.
Το υγρό όμως ατμίζεται και στον kfl+ πολύ ευχάριστα(1,4Ω μικροκόλι, 12W, nakamichi cotton pads). Είναι βέβαια αρκετά πιο ήπιο σε γεύση σε σχέση με τον dripper, αλλά είναι πραγματικά και γευστικό και ξεκούραστο στο άτμισμα.


Του πήγε και η αραίωση με 20% βάση umami media, το έκανα για τη σύζυγο που της φάνηκε έντονη η γεύση του όταν το δοκίμασε σκέτο. Με την αραίωση το ατμίζει μια χαρά.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 18:48 από thenetpoet »

Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 19:29 »
Λεω να παω να τα δοκιμασω αν και η τιμη τους δεν μου ειναι δελεαστική  καθολου.

Δεν υπάρχει μονο αρωμα ε?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 19:34 »
Οχι σε άρωμα απ΄ όσο γνωρίζω και εγώ δεν υπάρχουν.
Σίγουρα δεν είναι από τα φθηνότερα, η τιμή τους όμως γενικά συμβαδίζει με την ποιότητά τους, πάντα κατά τη γνώμη μου. Φυσικά δεν θα με χάλαγε καθόλου να ήταν φθηνότερα.

Αποσυνδεδεμένος Thorison

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • The Hammer will fall on YOU
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:16 »
Σε 306 atomizer δοκίμασα τα 3 απο τα 4 δείγματα που παρέλαβα πριν μερικές ημέρες. Η περιγραφές του Cruiser79 είναι απλά απίστευτες. Σε κάθε αλλαγή για δοκιμή διάβαζα και την αντιστοιχη παράγραφο και μιλάμε για την απόλυτη 3D εμπειρία !!!


Για εμένα απο όλα, το silver bullet ειναι για καθημερινό άτμισμα, ενώ το shooting star είναι τόσο ήπιο που χάνεται μετά απο 1-2 ml και ενω δεν με ενοχλεί με έντονα αρώματα μένει μάλλον αδιάφορο.Το virginia (όπως και όλα τα virginia) δεν μου άρεσε, αλλα η γυναίκα μου ξετρελάθηκε. Το Desert spirit ακόμα περιμένει, θα επανέλθω.   

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης "Wanted" by Velvet Vape
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 20:45 »
Πέρασα από το κατάστημα του Αλίμου το Σάββατο για να πάρω ένα shooting  star, αφού σχεδόν καταναλωσα τα δύο που είχα πάρει στην προηγούμενη επίσκεψή μου.
Με την ευκαιρεια δοκίμασα και το Virginia, αλλά δεν μπόρεσα να το αξιολογήσω γιατί η δοκιμή ήταν με 12αρι υγρό ενώ εγώ κάνω μηδενικη και με κατακαψε  :'(
Το shooting star πάντως ήρθε για να μείνει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159956 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146496 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530839 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801673 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet