vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, Tem, Leon_GR

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 17, 2011, 02:01 »
Tα αρώματα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν απευθείας για μαγειρική-ζαχ/κη?

Αποσυνδεδεμένος jazznik

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 02, 2011, 11:02 »
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέος χρήστης. Προς το παρόν απολαμβάνω τα έτοιμα υγρά, όπως σύντομα θα προχωρήσω στην ιδιοκατασκευή.
Μια απορία: Δεν είμαι καπνιστής εδώ και χρόνια, και τα υγρά που με ενδιαφέρουν είναι με 0 νικοτίνη. Μήπως αλλάζει κάτι δραματικά στις μίξεις;

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 02, 2011, 11:14 »
Όχι δεν αλλάζει κάτι στην διαδικασία ...Αντι για νικοτινούχα βάση PG, βάζουμε σκέτη PG (0mg)

Αποσυνδεδεμένος jazznik

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 03, 2011, 01:11 »
Τέλεια! Και αν κατάλαβα καλά, μπορώ αν θέλω αντί της PG να χρησιμοποιήσω VG, ή να πειραματιστώ με συνδυασμούς των δύο; Και αυτό που μένει και στις δύο περιπτώσεις είναι ένα 5% περίπου άρωμα που πρέπει να προστεθεί;
Επίσης το άρωμα είναι το αιθέριο έλαιο ουσιαστικά; Γιατί αν είναι ακριβώς αυτό, μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε από τα άπειρα που κυκλοφορούν.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 03, 2011, 01:16 »
Ωπα φρένο.Αν εννοείς αιθέριο έλαιο όποιο να ναι,δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις.Αν εννοείς αιθέριο έλαιο πχ flavorart ατιμστικά υγρά-γεύσεις,τότε ναι μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 03, 2011, 10:58 »
Αγαπητέ Parpen ή Πάρη όπως διάβασα από πολλούς εδώ μέσα (εκτός αν κάνω λάθος) χάρι στο πανέξυπνο και κατατοπιστικότατο θέμα που άνοιξες, με έπεισες ότι τελικά μάλλον μπορώ να κάνω αναμίξεις. Έτσι αντί να παραγγείλω από Ιταλία έτοιμα υγρά, παρήγγειλα μόλις από funstore (που πάλι με flavorarts δουλεύει) και ελπίζω τις επόμενες 2- 3 μέρες να κάνω τις πρώτες μου αναμίξεις!
Τώρα, έτσι για να συμπληρώσεις το καλό, δεν βάζεις κι ένα λινκάκι σε κριτικές γεύσεων ή συνταγές που πέτυχαν για εσάς τους "πεφωτισμένους";
 :)) :))
Ευχαριστώ πάντως και θα σας γράψω φυσικά τα αποτελέσματα των πειραματισμών μου... Για καλό και για κακό πάντως, ας έχω κι ένα HALO freedom καβάντζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις...  :)) :))
Καλημέρααααα

Υ.Γ. Τι σου είναι η ανασφάλεια ε; Αφού τελείωσα το γράψιμο και πάτησα αποστολή, λέω, δεν τους γράφω και τι παρήγγειλα για να δούμε αν έκανα καμιά πατάτα;
 :-[
Παρήγγειλα λοιπόν:
- 60 ml velvet cloud xx40
- 250 ml VG
- 250 ml ΡG
- αποστειρωμένη σύριγγα 2 ml και μπουκαλάκι 12ml
- 5 γεύσεις από flavorarts (maxboro-vanilla-caramel-esspresso-κι ενα που ξέχασα :idiot1:)

Ξέχασα κάτι; :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2011, 11:07 από makk »

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 03, 2011, 11:03 »

 λινκάκι σε κριτικές γεύσεων ή συνταγές που πέτυχαν
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.0.html

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 03, 2011, 11:57 »
Αγαπητέ Parpen ή Πάρη όπως διάβασα από πολλούς εδώ μέσα (εκτός αν κάνω λάθος) χάρι στο πανέξυπνο και κατατοπιστικότατο θέμα που άνοιξες, με έπεισες ότι τελικά μάλλον μπορώ να κάνω αναμίξεις. Έτσι αντί να παραγγείλω από Ιταλία έτοιμα υγρά, παρήγγειλα μόλις από funstore (που πάλι με flavorarts δουλεύει) και ελπίζω τις επόμενες 2- 3 μέρες να κάνω τις πρώτες μου αναμίξεις!
Τώρα, έτσι για να συμπληρώσεις το καλό, δεν βάζεις κι ένα λινκάκι σε κριτικές γεύσεων ή συνταγές που πέτυχαν για εσάς τους "πεφωτισμένους";
 :)) :))
Ευχαριστώ πάντως και θα σας γράψω φυσικά τα αποτελέσματα των πειραματισμών μου... Για καλό και για κακό πάντως, ας έχω κι ένα HALO freedom καβάντζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις...  :)) :))
Καλημέρααααα

Υ.Γ. Τι σου είναι η ανασφάλεια ε; Αφού τελείωσα το γράψιμο και πάτησα αποστολή, λέω, δεν τους γράφω και τι παρήγγειλα για να δούμε αν έκανα καμιά πατάτα;
 :-[
Παρήγγειλα λοιπόν:
- 60 ml velvet cloud xx40
- 250 ml VG
- 250 ml ΡG
- αποστειρωμένη σύριγγα 2 ml και μπουκαλάκι 12ml
- 5 γεύσεις από flavorarts (maxboro-vanilla-caramel-esspresso-κι ενα που ξέχασα :idiot1:)

Ξέχασα κάτι; :hmmm:

όλα μια χαρα τα πήρες! απλά παρε αυριο δευτερα και πες να σου βάλει 3-4 μπουκαλάκια ακόμα το λιγότερο μη σου πω καμια 10αρια! οι pg vg εχουν μεγάλο στομιο (μεγάλες σταγονες) και ειδικα για αρχή καλό είναι να σαι ακριβής. οπότε γεμίζεις ενα μπουκαλάκι με pg ένα με vg.

συμβουλες..
1) μη φτιαχνεις μεγάλες ποσότητες. φτιαξε μιγματα 1-2 ml να τα δοκιμάσεις. 5 γευσεις= 5 διαφορετικά υγρά = 50 συνδιασμοι με διαφορες γευσεις μεταξύ τους και διαφορετικές ποσοτητες pg vg. όταν δεις οτι ένα μιγμα σαρεσει φτιαξε πιο μεγαλη ποσοτητα
2) άν ένα άρωμα δε σ'αρεσει μη το πεταξεις. δοκιμασε το με λιγοτερο άρωμα ή με συνδιασμό άλλων αρωμάτων.
ακόμα ομως και μίξεις οι οποίες μου φανηκαν χάλια κ τις εβαλα στην ακρη τις δοκίμασα μετά απο ένα μήνα και ήταν οι αγαπημένες μου.
3) pg και vg μπορείς να πάρεις και από το φαρμακείο πολυ πιο φθηνά. δε ξέρω αν είναι καλό.. εγώ παντως και ο parpen και αρκετοι αλλοι αυτό κανουμε.
4) εγώ απο funstore θα παιρνα 36αρι υγρό. επειδή είχα πάρει 40αρι traditional και ηταν σαν 10αρι. μπορεί εσένα να σου ρθει οντως 40αρι απλά επειδή εγώ την έπαθα όπως και πολλοί δε θέλω να το ρισκάρω. επίσης η ιταλική flavourart  πουλάει μεχρι 36αρι. το 40αρι που πουλάει το funstore προκαλλεί κάποιες αμφιβολίες για το κατα πόσο είναι της flavouart η όχι.
5) άρωμα μη σκαλώνεις αν λένε όλοι πχ 5% εγώ κάνω 10%. βασικά πειραματίσου να δεις τι σάρεσει!
6) σε γενικές γραμμές αυτά.. και καλή αρχή!

επίσης εδώ έχω κάνει παράθεση ένα post του zoobi. πάρε μια ίδεα απο τις βαθμολογίες του για τις γευσεις..
μεχρι και το perrique black που όταν είδα οτι του βαζε 10 λεω καλά είναι τρελός :idiot1: ??? πράγματι στο ποσοστο που το προτεινει είναι π καλό!
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.msg66133/topicseen.html#new
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2011, 12:02 από dxdydz »

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 03, 2011, 12:04 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
(κάνω κατάχρηση στα εικονίδια αλλά τα αξίζετε !!!)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 03, 2011, 12:17 »
να σαι καλά! ααααα και μιας κ το θυμηθηκα πάρε από ένα βιβλιοπωλειο αυτοκόλλητακια ασπρα. τα μικρά. άμα δε γράφεις πάνω στα μπουκαλάκια τί ειναι το καθένα και συστατικά α) δε θα χεις ιδεα τι ατμίζεις όταν θα χεις 2-3 μπουκαλάκια πάνω στο γραφείο
β) αν σαρεσει κάτι που φτιαξες πως να φτιαξεις το ίδιο ακριβώς ξανά -σιγά μη θυμάσαι αν είχε 10 σταγονες vg ή 15-
γ) κάποια στιγμή θα πας να ατμίσεις σκέτη pg και θα αναρωτιέσαι που πήγαν η γεύση και το χτύπημα :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 06, 2011, 00:01 »
Λοιπόν, ήρθαν τα υλικά και κάθομαι να αρχίσω! Σας μελέτησα, έκανα τις διαιρέσεις μου, έχασα τον μπούσουλα με το ποσοστό διάλυσης της vg και ελπίζω απλά να είναι ήδη αραιωμένη από funstore και πάω ντουγρού για το πρώτο καραμελάκι μου! Σε λίγο τα νεότερα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 06, 2011, 00:03 »
Άντε καλή αρχή  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 06, 2011, 00:06 »
Λοιπόν, ήρθαν τα υλικά και κάθομαι να αρχίσω! Σας μελέτησα, έκανα τις διαιρέσεις μου, έχασα τον μπούσουλα με το ποσοστό διάλυσης της vg και ελπίζω απλά να είναι ήδη αραιωμένη από funstore και πάω ντουγρού για το πρώτο καραμελάκι μου! Σε λίγο τα νεότερα... ;D

Η καραμέλα ήταν το δεύτερο δικό μου μετά το λεμονάκι...σε 24 αρα  άψογα και τα δύο... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 06, 2011, 00:48 »
2 ml υγρό--> 1ml βάση VG των 36 (δηλαδή το έφτιαξα στα 18mg/ml), 30 σταγόνες VG διαλύτης (περίπου 0.9ml) και 0,1ml καραμελίτσα (5 σταγόνες)... Στο dripping τίποτα απολύτως με μια μυρωδιά καραμέλας. Έριξα άλλες δύο σταγόνες άρωμα αλλά στο dripping ελάχιστη βελτίωση. Το έβαλα στον eGo-T (τύπου Α) και είναι καλό. αλλά όχι τόσο που να πω και ουάου! Έχω δε, μια έντονη αίσθηση ότι ατμίζω κάτι σαν νερό. μάλλον φταίει η σκέτη VG. Σιγά τα ντουμάνια πάντως. Δεν βλέπω και καμιά τρελή διαφορά με τα ντουμάνια της PG...
Παρατήρηση: Θα περίμενα μια πιο σκούρη απόχρωση του συνολικού υγρού, μαθημένος από τα έτοιμα της αγοράς. Ελάχιστα κιτρίνισε το συνολικό διάλυμα... Κάνω κάτι λάθος; Και κάτι ακόμη... Έχω και μια ελαφρά γεύση (μετα-γεύση μάλλον) πίκρας στο λαιμό... Ή γλύκας και πίκρας μαζί θα έλεγα...
Κι άλλη παρατήρηση... Χρειάζεται ανακάτεμα; Και πως; Σαν σέικερ ας πούμε; Στο τανκ που είναι πλέον μέσα, το κίτρινο εξαφανίστηκε και βλέπω μόνο ένα διάφανο υγρό...
Υ.Γ. Αν σταματήσω να γράφω στείλτε μου ένα σθενοφόρο... ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8026 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084656 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy