vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 9 χρήστες
Alexander20, maprix, camber, manoslykos, lounik, Milarepa, tibolaso, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Αυτοπαρουσίαση μελών

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3390 στις: Φεβρουαρίου 16, 2021, 21:15 »
Σ ευχαριστω.
Θα τις ψαξω τις προτασεις σου.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν θελω πολυ ζεστο ατμο .

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2021, 10:30 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3391 στις: Φεβρουαρίου 16, 2021, 22:53 »
Καλώς ήρθες. Για το κρύο ατμό που προτιμάς διάλεξε αντιστάσεις πάνω από 1 ωμ . Το ποιο σημαντικό στη φάση που είσαι είναι το υγρό. Αν δε θέλεις γλυκάδες πάρε Liqua Bright Tobacco ή Liqua Traditional Είναι 2 υγρά με τα οποία έκοψαν το τσιγάρο 2 συγγενείς μου μετά από 50 χρόνια με καρέλια. Καλή επιτυχία τη χρωστάς στον εαυτό σου. Απέφυγε πολύπλοκες γεύσεις τώρα στην αρχή γιατί οι γεύση σου δεν έχει καθαρίσει και θα το αντιλαμβάνεσαι σαν δυσάρεστο υγρό. Όσο ποιο απλό τόσο καλύτερα . Α και 12mg νικοτίνη αν συνεχίσεις με το pod  σου.

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3392 στις: Φεβρουαρίου 17, 2021, 16:44 »
Σ ευχαριστω

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2021, 10:29 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3393 στις: Φεβρουαρίου 18, 2021, 10:41 »
Υπενθυμίζω ότι το παρόν νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για μηνύματα αυτοπαρουσίασης μελών. Τα νέα μέλη που αυτοσυστήνονται εδώ, μπορούν να κάνουν τις ερωτήσεις τους στα θέματα που επιθυμούν σε άλλους πίνακες του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3394 στις: Φεβρουαρίου 21, 2021, 11:43 »
Καλημέρα . Ονομάζομαι Κώστας 44 χρονών  .. Κατάγομαι από  Πρέβεζα και ζω στη Φλώρινα διότι εργάζομαι στη Πολεμική Αεροπορία....Ήμουν χρόνια καπνιστής, γύρω στο πακέτο την ημέρα και κάποια στιγμή πριν δύο χρόνια σκέφτηκα να μειώσω κάποια "χαζά  τσιγάρα μέσα στην ημέρα. Έτσι έκανα την πρώτη επαφή  με το ατμισμα. Δοκίμασα για λίγες μέρες  ενα ego από ένα φίλο που δεν το χρησιμοποιουσε και διαπίστωσα ότι μου σρεσε αυτό όλο τις με τις γεύσεις και έτσι . Αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή και φυσικά με καπνικο υγρό ως καπνιστής . Γρήγορα διαπίστωσα ότι θέλω κάτι καλύτερο να με κρατάει περισσότερο και όλα αυτά που διαπιστώνουν όλοι στην αρχή. .. Αυτόνομιες,  γεύσεις .κτλ ...ετσι έχω αλλάξει μέχρι τώρα διάφορα mod και ατμοποιητες. Εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι συστηματικά με DIY  υγρά.. Έχω φτιάξει και μηχανήματα ανάδευσης  ..  και έχει γίνει σαν χόμπι. Πέρα από αυτό γενικά ασχολούμαι και με αθλητισμό,  διάβασμα, τα σκυλιά μου.,ψαρεμα όταν μπορώ,παραδοσιακούς χορούς, γενικά δεν μου αρέσει να κάθομαι. Τσιγάρο πλέον δεν κάνω γιατί μου χαλάει τη γεύση μου.... αυτα σε γενικές γραμμές.. Και ελπίζω να μη καπνίσω πάλι.... Σας ευχαριστώ για τον χώρο και τον χρόνο σας..... Καλά ατμίσματα σε όλους. 

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3395 στις: Μαρτίου 20, 2021, 03:03 »
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και καλώς σας βρήκα!

Είμαι ο Παναγιώτης και εδώ και έναμιση μήνα περίπου, πήρα την απόφαση και μπήκα και γω στο άθλημα, παρατώντας τον καρκίνο μετά από μισή ζωή στο στριφτό, 16 χρόνια!

Και θα ήθελα να ευχαριστήσω ολα τα παιδιά στο φόρουμ, που με τις γνώσεις, απόψεις, εμπειρίες και ριβιους τους, έχουν βοηθήσει πολύ σ'αυτό το νέο εγχείρημα, σ'αυτή την πολύ σημαντική αλλά και ωραία προσπάθεια!

Με κάψατε βέβαια λίγο μπαγασηδες, στις ατειλειωτες ώρες που διάβαζα τα διάφορα νήματα (μερικά μαλιστα απ'το 17-18), συνέχεια με νέα διλήμματα και σκέψεις, απ'τις προτάσεις κ τις προβληματικές.

Όμως, ήταν πολύ ωφελιμο, γιατί από κει που το Δεκέμβρη σκεφτόμουν να πάω στα ποντακια της Voopoo γιατί έλεγα σιγά μην ασχοληθώ με ατμοποιητες κλπ,
σιγά σιγά άρχιζα να αλλάζω γνώμη και ήθελα να πάω σε κάτι καλό, για να ενισχύσω την προσπάθεια διακοπής με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, για καλύτερη γεύση, χτύπημα, κλπ, και ταυτόχρονα να μην κάνω 100 δοκιμές στα upgrades, χάνοντας χρόνο κ χρήμα...

Και εκεί που φαινόταν οτι θα καταλήξω σε Zenith-Zlide όπως "προσταζε" η αγορά και διάφορα ριβιους στο νετ, διαβάζοντας εδώ διάφορες γνώμες, στράφηκα προς Aspire.
Ωστόσο, άρχισα (φτηνά μέσω αγγελίας) με τον Kizoku limit που πρότειναν πολλοί, γιατί φοβήθηκα τις διαρροές του GT..

Συνέχιζω όμως με τον Ναυτίλο κάνοντας το...άλμα πίστης, αλλά παράλληλα η έρευνα αγοράς συνεχίστηκε, γιατί ήδη είχα μαζέψει αρκετό "υλικό" για τους επισκευάσιμους, βλέποντας ότι εκεί είναι το...μέλλον. Εκεί βέβαια, επειδή είχα μπει στη φάση των αγγελιών, με μοντάκια κλπ, επήλθε το απόλυτο χάος, με πολλές επιλογές (αρχικά md, ares, galaxies, ammit, berserker, hastur, μετά pioneer, precisio, dwarw, ether...🤯)

Τελικα, πήρα αρχικά τον ehpro και στη συνέχεια τον glaz mini ως 2 καλά και τίμια entries, μιας και τους βρήκα φτηνούς (οκ, βιαστικές αγορές) και πρόσφατα συμπλήρωσα την τριπλέτα με τον bishop. Και πλέον θέλω να κλείσω για αρκετό καιρό, με τον FEV, ώστε σε λίγο καιρό να αρχίσω δυναμικά 😂 με τους επισκευάσιμους.

Παράλληλα, αρκετό διάβασμα κ ψάξιμο για εργαλεία, σύρματα, βαμβάκια, ενώ ταυτόχρονα ένα χάος με τις αναζητήσεις στα υγρά, SNVs, diy, εξοπλισμούς, νικοτινες κλπ (γιατί πέρα από ποιοτικη, πρέπει να βγεί κ φτηνή η φάση 😁)

Ολίγον τι "εξουθενωμένος", αφού προμηθευτηκα όλα τα απαραίτητα (και μη😂) (ποτήρια ζέσεως, φιαλιδια, σύριγγες, βελόνες κτηνιατρικες για VG, ζυγαριά, κλπ),
έφτιαξα τις νικοτινουχες βάσεις μου και έβαλα διάφορα υγρά να ωριμάζουν, φτιάχνοντας και 4-5 από αρώματα ecig και μια τριμπεκα (άλλο χάος εκεί, στα τυφλά ψάχνοντας να βρεις κάτι που να σου αρέσει).
Και λογικά, σε λίγες μέρες θα κάνω τις πρώτες μου απόπειρες στους επισκευάσιμους!

Και όλα αυτά, χάριν στη βοήθεια που πήρα διαβάζοντας το φόρουμ, κ γι'αυτό σας ευχαριστώ κ πάλι όλους, γιατί πραγματικά δεν είχα κανέναν ατμιστή στο περιβάλλον μου για κάποια βοήθεια.

Παράλληλα, έσπρωξα την κοπέλα μου και 3 φίλους στη διακοπή και στον ατμό (όλοι με το Caliburn G, η δικιά μου στη συνέχεια ζήλεψε και μετέβη στο Ναυτίλο), και βρήκαν την υγειά τους κ γουστάρουν!

Έχει να πέσει πολύ ερώτηση, ειδικά για υγρά κ στησίματα, οπότε ετοιμαστείτε 😂

Πέρα απ'την πλάκα, καλώς σας βρήκα και για 3η φορά, ευχαριστώ!



Υ.Γ Έχω βέβαια ένα θεματακι, καθώς εδώ κ λίγο καιρό,
κατά τη διάρκεια της ημέρας, όσο περνούν οι ώρες, mutαρεται πολύ έντονα η γεύση και το χτύπημα,
σε σχέση με το πρωί ή οταν κάνω 1-2 ώρες να ατμίσω,
σε σημείο να φτάνει το βράδυ κ πολλές φορές να μην ξέρω τι ατμιζω και να μη με γεμίζει καθόλου, ακόμα και να σκέφτομαι το στριφτό  :wall:

Παρότι εναλλάσσω 2-3 γεύσεις (9αρα κάνω), πίνω αρκετό νερό, που κ που κάνα όξινο για ανανέωση και δε νομίζω πώς το έχω πιπίλα (~5-6ml)..
Αλλά αυτό το ζήτημα, μάλλον στο ανάλογο τόπικ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2021, 03:20 από simba88 »

Αποσυνδεδεμένος adespotos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3396 στις: Μαρτίου 20, 2021, 15:42 »
Καλησπερα simba88 και καλωσηρθες στη παρεα.
Σιγουρα υπαρχουν πιο εμπειροι απο μενα αλλα θα σου πω τη γνωμη μου κ τι με βοηθησε.
Αν κανεις 6 μλ τη μερα σε τσιγαρισιο τοτε ναι το εχεις πιπιλα :) (εκτος αν παιζεις με κατω απο 1 ohm αντισταση). Οποτε πολυ πιθανο να φταιει αυτο για το κορεσμο γευσης εφοσον λες οτι αν το αφηνεις 2 ωρες τοτε ολα καλα.
Αυτο που εκανα εγω κ δουλεψε για μενα (αφου μου το προτεινε βετερανος απο δω) ειναι το εξης:
1. ανεβασα νικοτινη (δοκιμασε με 12αρα γτ αποτι λες σου λειπει το τσιγαρο)
2. εβαλα στη ζωη μου τη σκετη βαση η οποια πλεον ειναι κ το βασικο μου υγρο(Αν εξαιρεσεις κ τα αρωματα latabacceria το πλησιεστερο σε τσιγαρο). Αυτο εχει ως αποτελεσμα να ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο το αρωματακι οταν το κανω.
3. Δοκιμασε να κανεις λιγο λατακια , δε θελει πολυ σταζεις 2 σταγονες στο δεκαμελο κ εχεις αυτη τη γευση του τσιγαρου.
Αυτα! Ελπιζω να σε βοηθησα, εμενα παντως με βοηθησαν κ με κρατησαν μακρια απτο τσιγαρο.

Α και για να μη το ξεχασω. Αν δοκιμασεις λατακια η οποιοδηποτε αλλο νετ υγρο μονο σε επισκευασιμο γιατι δε θα προλαβαινεις να αλλαζεις αντιστασεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2021, 16:42 από adespotos »

Αποσυνδεδεμένος sleep dealer

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3397 στις: Ιουλίου 25, 2021, 12:43 »
χαιρετε, αυστηρα ατμιστης πλεον. Ψαχνω να βρω συσκευη ευχρηστη, ελαφρια και χωρις ογκο που να μην χρειαζεται να ασχολουμαι ιδιαιτερως και κατεληξα στο myblu. Εκανα αναζητηση στο φορουμ, δεν βρηκα κατι. Ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μα δε μπορω να ανοιξω θεμα. Μπορω να ρωτησω σε αυτο το thread?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3398 στις: Ιουλίου 25, 2021, 16:51 »
Το παρόν νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για μηνύματα αυτοπαρουσίασης μελών. Μπορείς να ρωτήσεις εδώ.
Και βέβαια και σε άλλους σχετικούς πίνακες του forum.

Αποσυνδεδεμένος achilles.

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
  • music makes the world goes round
    • achillestar
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3399 στις: Οκτωβρίου 01, 2021, 12:54 »
Καλησπέρα στην παρέα.

Ονομάζομαι Αχιλλέας, λατρεύω τη μουσική και τις τηγανιτές πατάτες.
Μία από τις ιδιότητες μου είναι και μουσικός (και γραφίστας, αυτό με ζει).

Άτμιζα περίπου για έναν χρόνο το 2016.
Ξαναγύρισα στο τσιγάρο που καπνίζω από την ηλικία των 20 περίπου,
λόγω των πολλών live σε συνδυασμό με ποτό, αλλά κυρίως γιατί κατέβηκα απότομα σε νικοτίνη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Εχθές το απόγευμα πήγα και πήρα ένα DRAG X Plus με έναν Zenith II και ξανα-ξεκίνησα το άτμισμα.
Με πιο μακροπρόθεσμους στόχους κατεβάσματος νικοτίνης (τώρα είμαι στα 12) ελπίζω πλέον να κρατήσω τη συνήθεια του ηλεκτρονικού.

Περισσότερα για τη μουσική μου μπορείτε να δείτε εδώ:
https://www.youtube.com/channel/UCvh5XGzG2BN0L6JY8kqvrRA

Κατά τ' άλλα, να περνάτε όμορφα. Ατμίστε!

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3400 στις: Οκτωβρίου 15, 2021, 01:16 »
Καλημέρα, είμαι ο Νίκος από Πειραιά 54 χρονών και εδώ και δυο μήνες έκοψα τελείως το τσιγάρο με τη βοήθεια ενός Άρη 2 επισκευάσιμου και το διμπάταρου μοντ wotofo. Προχθές πήρα και του γιου μου ενα κιτ με Ζενιθ 2 μπας και το κόψει κι αυτός. 
Εγώ πήγα απευθείας σε επισκευάσιμο ατμοποιητή μετά από συμβολές φίλου και αφού μου αρέσει να πειραματίζομαι.
Ευχαριστώ για την υποδοχή στην παρέα σας.

Αποσυνδεδεμένος Lanegan

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3401 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 00:26 »
Καλησπέρα σε ολο το forum.
Ονομάζομαι Δημήτρης , είμαι 37 ετών και τον Μάρτιο που μας πέρασε διαγνώστηκα με καρκίνο στη γλώσσα .
Έκανα χειρουργείο και 32 ακτινοθεραπείες.
Καπνιστής από τα 16 μου.
Εξασκω το επάγγελμα του Κοινωνικού Λειτουργού , πραγμα που σημαίνει ότι αντιμετωπίζω αρκετά ψυχοφθορες καταστάσεις .
Η λύση του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι μια επιλογή για να απαλλαγω από το τσιγάρο , αλλά δεν ξέρω αν είναι η ενδεδειγμένη λύση λαμβάνοντας υπόψιν τον καρκίνο .

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3402 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 02:50 »
Καλησπέρα φίλε.

Κανονικά το παρών θέμα δεν είναι για να απαντάμε και να κάνουμε συζήτηση με νέα μέλη αλλά φαντάζομαι θα με συγχωρέσουν οι moder του forum.

Σε αυτό το forum υπάρχει ένα μικρό κομμάτι που ασχολείται με θέματα υγείας αλλά δεν νομίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις.

Επειδή δεν το διευκρινίζεις, εάν τώρα καπνίζεις ακόμα, θα πρέπει να το κόψεις με κάθε τρόπο. Δεν έχεις πια την επιλογή του “ΑΝ μου συμβεί”. Τσίχλες, φάρμακα, κέντρο διακοπής ότι νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει και ταυτόχρονα ρωτά τον ογκολόγο σου για το εάν η νικοτίνη (όχι από τσιγάρο ή θερμαινόμενο) μπορεί να επηρεάσει.  Στα 16 πήρες μια απόφαση χωρίς να ξέρεις, στα 37 θα πάρεις τα ρίσκα σου ενώ γνωρίζεις.  

Αν έχεις μείνει μακριά από το τσιγάρο αναγκαστικά αλλά κάτι σε τρώει από την συνήθεια έως την έλλειψη της απόλαυση ή πιέζεσαι και θέλεις κάτι να σε χαλαρώσει,  απλά σφίξε τα δόντια και προχώρα παρακάτω.

Πρόσφατα έχασα την σύζυγο μου από μορφή που δεν συσχετίζεται με το κάπνισμα για αυτό συγχώρεσε με για τον τρόπο που γράφω αλλά ξέρω πως είναι.

Αποσυνδεδεμένος Lanegan

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3403 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 10:26 »
Καλημέρα φίλε μου,

Τους πρώτους μήνες δεν μπορούσα εκ των πραγμάτων να καπνίσω , ούτε να φάω , ούτε νερό να πιω .
Τώρα πάλι δεν καπνίζω αλλά δυσκολεύομαι αρκετά .
Ίσως το ατμισμα να είναι μια λύση , δεν ξέρω όπως έγραψα και πιο πάνω .

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2021, 01:43 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος devil1983

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3404 στις: Ιανουαρίου 20, 2022, 18:20 »
Καλησπέρα στην όμορφη παρεούλα!!
Ονομάζομαι Σταμάτης είμαι 39 χρονών κ κάπνιζα από τα 18..εδώ κ μερικούς μήνες αρχίσαμε το ατμισμα με την γυναίκα.. βλέπω βελτίωση στην υγεία αρκετή..λαχάνιασμα κτλ..έχω ένα Κιτ eleaf ikuu i200 κ τον aspire..η γυναίκα έχει τον drag s..
Διάβασα αρκετά πράγματα στο site με βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ κ με πείσατε να δοκιμάσουμε το ατμισμα..
Ευχαριστώ πολύ για την απόδοση!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12784 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801579 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet