vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 10 χρήστες
I.P, Buliwyf, Harris, radios, gstamatos, nXtLs, Tem, Parolos, Jorge, Mulder

Twitter

Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 08:48 »
Για καθαρα εγυκλοπαιδικους λογους αναφερω πως η ονομασια e-kapnisma δεν προερχεται από τον σημερινο διαχειριστη αλλα είναι κληρονομια από το παλιο φορουμ που λεγοταν e-kapnisma.info.
Επίσης για να αποδιδουμε τα του Καισαρος αν θυμαμαι καλα ο ορος ατμισμα είναι εφεύρεση του Λευτερη (atmos) .

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 16:20 »
Ήσουν ακριβέστατος σε όλα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 26, 2010, 16:31 »
Εξ άλλου, τα πάντα είναι ATMOS :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος michalistolmi

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
  • Blogger στο teikastoria.blogspot.com
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 11, 2011, 18:59 »
Θέλω να πω ότι ένας άσχετος το πρώτο που θα σκεφτεί να ψάξει είναι με τις λέξεις ''τσιγάρο'' και ''κάπνισμα''.κανένας δεν θα σκεφτεί τον όρο ''άτμισμα'' γιατί απλά δεν τον ξέρει.και αυτός νομίζω ότι είναι ο κύριος λόγος που πρέπει να μείνει ως έχει.

το ίδιο έκανα και εγώ....

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:21 »
Χμμμ όμως υπάρχει μεταβατικός τρόπος χωρίς να χαθούν "στη μετάφραση" οι νέοι..Κάνεις redirecting απο το παλιο domain στο καινούριο επομένως ο αλλος βρίσκει και μπαίνει κανονικα στο e-kapnisma π.χ το οποιο τον ανακατευθυνει στο νέο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 18:49 »
Εγω παντως οταν εψαξα στο google για ενηερωση "ηλεκτρονικο καπνισμα" εβαλα.

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 09:38 »
και εγώ να συμφωνήσω
μετά από γκρίνια στην οικογένεια ,ατελείωτα λαχανιάσματα και βηχα, αποφάσισα
να το κόψω το ρημάδι.έτσι έκανα παραγγελία απο ιντερνετ.
Όμως μου έμενε η απορία είναι καλή επιλογή η οχι
ετσι google και ερώτηση για η.τ
ούτε ήξερα για άτμισμα.
Και βρήκα αυτό το μέρος.
Και σχεδόν έμαθα οτι ήθελα

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 10:07 »
Εγώ πλέον το ονόμασα ατμιστή.Δεν θέλω μπροστά στα παιδιά να το λέω ηλεκτρονικό τσιγάρο και να νομίζουν οτι καπνίζω.

Αποσυνδεδεμένος argiris1970

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
  • ..να΄ χω την υγεια μου να... ατμιζω!!!!
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 16, 2012, 16:33 »
Συμφωνο με τον φιλο parpen, ετσι πρεπει να ειναι το σωστο και οχι να τα βαζουμε ολα σε ενα καζανη,ασχετα αν στο ατμισμα υπαρχει νικοτινη,δεν υπαρχει πισσα και καυση που ειναι βασικο!!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 16, 2012, 16:59 »
Συμφωνώ απολύτως με το φίλο Parpen. :thumpup:
Δε ξέρω τι κάνουν τα forums και οι έμποροι αλλά στην Αμερική αν θυμάστε καλά το η/τ αποποινικοποιήθηκε ακριβώς γιατί όλοι πάτησαν στη λέξη και στα παράγωγα "vape,vapor",κ.α.
Με όποιο τρόπο και να υπερασπιστούμε το η/τ αν παραμείνει με αυτές τις λέξεις  "καπνισμα,καπνός,τσιγάρο",κ.α. δε θα καταφέρει κανείς τίποτα.
Εξαίρεση οι έμποροι για ευνόητους λόγους(μπικικίνια).
Αλλά εδώ μιλάμε εμείς,οι ατμιστές-καταναλωτές,που θα τη πληρώσουμε.
Ήδη ο νόμος πλέον ισχύει κανονικά όπως για ότι ισχυει για το κανονικό τσιγάρο.
Και θυμάστε πως κάποιοι δε ξεκίνησαν το η/τ γιατί ήθελαν αποκλειστικά να κόψουν το κανονικό αλλά γιατί το κανονικό έγινε πολύ ακριβή απόλαυση και γιατί απαγορύεται σε πολλά μέρη-δημόσιους χώρους.
Αν κάποιος δε μπορεί να κάνει η/τ ΠΑΝΤΟΥ ποιό νόημα έχει σε σχέση με το κ/τ?!
Πέραν της υγείας...γιατί αν είναι έτσι απλά τα κόβουμε όλα και πάμε παρακάτω.
Τέλος,εμένα δε με ενδιαφέρει διόλου πως θα εμφανίζεται-διαφημίζεται το forum μέσω google.
Όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει.
Και άλλα πράγματα μικρότερης σημασίας και έμφασης είναι δυσεύρετα αλλά μια χαρά τα βρίσκουμε όταν θέλουμε.
 :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος avalon

  • *
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • After-8 Premium ecig flavors
    • After-8 ecig flavors
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 16, 2012, 17:17 »
Διαβάζοντας κάποια νήματα σχετικά με το Η.Τ τον ΕΟΦ, υπουργεία, αρμοδιότητες κλπ. Αν είναι ή δεν είναι, ή θεωρείται τσιγάρο..κλπ...σκέφτηκα πως ίσως έφτασε πια η στιγμή της πλήρους αποστασιοποίησης από το τσιγάρο και ότι αυτό σημαίνει.

Προτείνω λοιπόν την μετονομασία (αλλαγή Domain) του forum σε atmisma.gr ώστε να υπάρξει πλήρης αποστασιοποίηση(ή σε ότι άλλο σας φανεί πιο δόκιμο). Εφόσον όλοι δεχόμαστε πως αυτό που κάνουμε δεν είναι κάπνισμα  γιατί να έχουμε αυτό το τίτλο?

Οι εταιρείες επίσης αλλά και οι έμποροι, ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσουν τον χαρακτηρισμό Η.Τ και να έχουν κάποιον άλλο (π.χ ΣΠΑ= συσκευή παραγωγής ατμών) ή οτιδήποτε σκεφθούν, ώστε πλέον να υπάρξει πλήρης αποστασιοποίηση από ότι μέχρι τώρα θεωρείται τσιγάρο.

Ίσως έτσι..και σταδιακά πάντα, να καμφθούν ή ξεπεραστούν διάφορα εμπόδια που υπάρχουν μέχρι τώρα από τις υπηρεσίες.

Αφού δεν είναι τσιγάρο και δεν καπνίζουμε, γιατί να συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε πλέον τους όρους??
+100

Αποσυνδεδεμένος babispan

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόταση προς το Forum αλλά και τους εμπόρους
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 16, 2012, 17:21 »
Όσον αφορά το google παιδιά, υπάρχουν αρκετοί τρόποι να μη χαθεί το ranking, αυτό δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα, μερικούς από αυτούς ανέφεραν φίλοι πιο πάνω. Είναι ένα forum με χιλιάδες καταχωρήσεις, δεν μιλάμε για ένα site με 30 σελίδες και μέτρια επισκεψιμότητα.

Όσον αφορά την αποστασιοποίηση από τη λέξη κάπνισμα, με βρίσκει σύμφωνο, αν και το προϊόν θα συνεχίσει να λέγεται "τσιγάρο". Όπως και να'χει, είναι μια ιδέα η οποία έχει βάση και θέλει επεξεργασία. To πώς επικοινωνείς μια ιδέα, μια πρόταση, είναι πολύ σημαντικό. Προς το παρόν, τεινω να συμφωνήσω με τη θέση του Atmos.

(Steamboy, το θέμα του google είναι πάρα πολύ σημαντικό, μακάρι να μπορούσαμε να τα διαχωρίσουμε τόσο εύκολα, άσχετα αν πιστεύω οτι δεν είναι εύκολο να χαθεί το ranking.)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084126 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 76 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos