vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 6 χρήστες
Christos Z, Alexander20, tibolaso, Lazy Dog, I.P, manoslykos

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Έχω τον Yftk Fev 4.5s+. Εννοείτε πως θα γράψω τις διαφορές και άμα αξίζει η παραγγελία. Η σύγκριση θα γίνει με την ίδια αντίσταση (Kanthal 26Ga 2.5mm 7 σπείρες)...
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η σύγκριση με την ίδια αντίσταση είναι ασφαλής για συμπεράσματα? Μπορεί με αυτό το σύρμα να παίζει καλύτερα ο ένας και με κάποιο άλλο σύρμα, ο άλλος να παίζει ακόμη καλύτερα. Θέλεις να ευθυγραμμίζονται γεύση, ατμοποιητής και συγκεκριμένο σύρμα?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Να προσθέσω στην εξίσωση της "ευθυγράμμισης γεύσης, ατμοποιητή και συγκεκριμένου σύρματος" & τον παράγοντα σε ποιά ¨λαδάκχια" μας ικανοποιεί περισσότερο ο ένας ενώ σε άλλα ο άλλος (με τελικό αποτέλεσμα να χρησιμοποιούμε τον ένα MONO για εκείνα & τον άλλο MONO για τα άλλα) ή θα το κάμω λύσσα;  :laugh1:

*** Ευτυχώς που το γύρισα σε πούρα βάση & το μόνο που με απασχολεί είναι η πχοιότητα της τζούρας,ο ατμός βιλούδου & το χτύπημα (να κοπανάει, that is).   :love_hearts:

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Καλημέρα παίδες!!! Ribot, "ασφαλείς συμπέρασμα" δεν θα έχω. Αλλά τουλάχιστον θα μπορέσω να καταλάβω την διαφορά μεταξύ τους εάν χρησιμοποιήσω τα ίδια "υλικά" και στους 2. Ξέρω ότι παίζουν πολύ παράγοντες ρόλο και όχι μόνο αυτά που ανέφερα. Μέχρι και το πώς τραβάς τζούρα ή το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας την γεύση παίζει ρόλο... Μην αρχίσουμε με καμπάνα, deck, μοντάκι, watt, υγρασία, θερμοκρασία περιβάλλοντος, βάση, ωρίμανση υγρού, σύρμα, προσδοκίες (ψυχολογία) και αλλά.... Όπως είπα παραπάνω, πολλά παίζουν ρόλο.  :) :)  Ελπίζω να μπορέσω να δώσω αντικειμενικά την γνώμη μου με αυτά που θα καταλάβω εγώ. (εάν καταλάβω κάτι...)


Treloneritis, κάνω και εγώ πολλές φορές με σκέτη βάση(chemco και purity cloud's nick) τον fev. Μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικός ο fev μέχρι και με σκέτη βάση. Θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες!!!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Συγχώρησέ μου την επαγγελματική διαστροφή αλλά είναι "ασφαλέις συμπέρασμα". :tongue_smilie:
Με τα ίδια υλικά είναι δεδομένες οι διαφορές και προφανώς θα τις δεις κι εσύ, αφού μιλάμε για διαφορετικές κατασκευές. Η απορία, στην οποία δεν πήρα απάντηση, ήταν το αν είσαι αμετακίνητος από το kanthal ή όχι. Αν είσαι αμετακίνητος, τότε ναι, έχει νόημα να εντοπίσεις τις διαφορές που υπάρχουν και να πεις μου αρέσει αυτό και με χαλάει το άλλο.
Και όχι, δεν είμαι τόσο ψυχαναγκαστικός ώστε να θέτω αναρίθμητες παραμέτρους, αναφέρθηκα αποκλειστικά στο σύρμα, αν και μιας και το ανέφερες, το μοντάκι (το chipset κυρίως) μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....

no offence taken :) :) :angel: Ναι όντως δεν είπα για αυτό. Έχω δοκιμάσει και άλλα σύρματα αλλά κατέληξα ότι μου "πάει" το κανθαλακι πολύ!!!  :) :)
Τους πολλούς παραμέτρους τους ανέφερα εάν θα θέλαμε να κάνουμε θεωρητικά "σωστή" σύγκριση μεταξύ 2 άτμο. Πράγμα αδύνατον πιστεύω εγώ...
Σε διαφορετικά μοντάκια είδα και εγώ διαφορά στην γεύση και στην απόδοση κυρίως στα ρεύματα αν και δεν έχω ιδέα από chipset πιο είναι καλό και πιο όχι. Δεν το έχω ψάξει. Ακόμα....  :)

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κ

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Δες ινβοχ σου...  :)
Mε ποια κούριερ έρχεται όταν φτάσει Ελλάδα;
[/size][/color]
[/size]Ευχαριστω.[/color]

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Ναι με κούριερ. Acs η γενική ταχυδρομική

Αποσυνδεδεμένος KostasX

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα παιδιά.εχω κοντα απ όταν κυκλοφόρησε τον aromamizer κλασικ. Εχει 2 μερες τωρα οσο κ να καθαρισα αλλαξα δαχτυλιδια βιδες αντιστασεις ολα μου κατεβαζει ανα ωρες τα ωμ.πχ ξεκινησα χτες στα 0,7 κ τωρα δειχνει 0,45.Δοκιμασα αλλο μοντακι τα ιδια.
Προέρχομαι απο galaxies, hastur, Ripley, dvarw fl clone, pioneer και brunhilde που ο τελευταιος μαζι με aromamizer ειναι οι τοπ που χω ατμισει ειδικα σε θεμα γευσεις που ειναι κ το κυριως που με απασχολει.
Επειδη δε βλεπω να βγαζω ακρη με aromamizer κοιταω την επομενη μου αγορά.Απο την μια κοιτουσα για κανα high end οπως kayfun x ή tripod 1/2 απο την αλλη ετσι οπως εξελιχθει οι mid range low budget mtl rtaς αξιζει σε αποδοση γευσεης να πάω σε κατι 120+ευρώ ή να κοιταξω καναν bersek3, labs, Alberich, sure ή να γυρισω σε Brunhilde που ταν σταθερη αξια ;ατμιζω χρονια ,κυριως φρουτενια υγρα ή τελευταία κανα καπνικο-κερασι για να γινω κατατοπιστικος σχετικά με τα γουστα μου.ευχαριστω και καλη σας μερα

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Μακριά από τον alberich θά κλαίς τά λεφτά σού..

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα παιδιά.εχω κοντα απ όταν κυκλοφόρησε τον aromamizer κλασικ. Εχει 2 μερες τωρα οσο κ να καθαρισα αλλαξα δαχτυλιδια βιδες αντιστασεις ολα μου κατεβαζει ανα ωρες τα ωμ.πχ ξεκινησα χτες στα 0,7 κ τωρα δειχνει 0,45.Δοκιμασα αλλο μοντακι τα ιδια.
Προέρχομαι απο galaxies, hastur, Ripley, dvarw fl clone, pioneer και brunhilde που ο τελευταιος μαζι με aromamizer ειναι οι τοπ που χω ατμισει ειδικα σε θεμα γευσεις που ειναι κ το κυριως που με απασχολει.
Επειδη δε βλεπω να βγαζω ακρη με aromamizer κοιταω την επομενη μου αγορά.Απο την μια κοιτουσα για κανα high end οπως kayfun x ή tripod 1/2 απο την αλλη ετσι οπως εξελιχθει οι mid range low budget mtl rtaς αξιζει σε αποδοση γευσεης να πάω σε κατι 120+ευρώ ή να κοιταξω καναν bersek3, labs, Alberich, sure ή να γυρισω σε Brunhilde που ταν σταθερη αξια ;ατμιζω χρονια ,κυριως φρουτενια υγρα ή τελευταία κανα καπνικο-κερασι για να γινω κατατοπιστικος σχετικά με τα γουστα μου.ευχαριστω και καλη σας μερα


Εγω αγοραζα mid range σαν μανιακος , ολο αυτο σταματησε οταν πήρα τον πρώτο μου high end, φέτος την πατησα με τον labs δε θα στον προτεινα ειδικα στα λεφτα που ζητανε. Υπαρχουν πολυ ωραιες επιλογες στα 100~.

Αποσυνδεδεμένος KostasX

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Γενικα εχω αγορασει ενα σωρο mid range που απλα δεν μου εκαναν σκεφτομουν αν παω σε high end κ δε μου κανει τσαμπα λεφτα για πεταμα.βεβαια μετα επεσα πανω σε brunhilde & aromamizer classic που ηταν τρομεροι.τον 1ο τον εδωσα οταν αποπειραθηκα να το κοψω κ ο δευτερος δε ξερω τι εχει αλλα μεσα σε μια μερα εχει κατεβασει τα ωμ απο 0.7 σε .45.
2 χρονια ο πρώτος στα χερια μου κ ακομα συνεχιζει στα χερια του ατομου που το εδωσα.ο 2ος ουτε χρονο.
Με τους high end δεν εχω ασχοληθει καθολου κ πλεον με youtubers κτλ δεν μπορω να πω οτι ειναι κ αντικειμενικοι.οποτε βαδιζω στο αγνωστο στο τομεα αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2022, 08:02 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Μακριά από τον alberich θά κλαίς τά λεφτά σού..


Θα συμφωνήσω και για αυτό το λόγο βρίσκεις συχνά μεταχειρισμένους από αυτούς που τους έσπασαν τα νεύρα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
... κοιταω την επομενη μου αγορά.Απο την μια κοιτουσα για κανα high end οπως kayfun x ή tripod 1/2 απο την αλλη ετσι οπως εξελιχθει οι mid range low budget mtl rtaς αξιζει σε αποδοση γευσεης να πάω σε κατι 120+ευρώ ή να κοιταξω καναν bersek3, labs, Alberich, sure...

Φίλε Κώστα εδώ που γράφεις είναι το νήμα των επισκευάσιμων κλώνων, ΑΡΑ εξ ορισμού μιλάμε για πιστά αντίγραφα hi end ατμοποιητών. Δηλαδή, όπως & με τον Dvarw FL σου, μιλάμε για ένα προϊόν που το βρίσκεις στο 1/5 Μ.Ο. της τιμής του γνήσιου. Ονομαστικά αναφέρω τον Skyline R που από τα €200 γνήσιο θα τον βρεις στα €30 (στρογγυλεμένα τα νούμερα), πράγμα που σημαίνει στο 1/7 της τιμής του γνήσιου.
Δεν ξέρω τί εντυπώσεις σου έχει αφήσει ο Dwarv FL σου, ποιανού κλώνος ήταν, αν τον αγόρασες από εδώ ή από Κίνα ή αν είχες την ευκαιρία να τον συγκρίνεις με τον γνήσιο. Προσωπικά, μόνο κλώνους έχω (με 1-2 εξαιρέσεις), όλοι τους δουλεύουν άψογα & στις μέρες μας πλέον είναι αδύνατον να ξεχωρίσεις το ποιός είναι ο γνήσιος & ποιός ο κλώνος,
Για να το πω πιό...ωμά. Ποιός ο λόγος να αγοράσω, πχ,  τον Alberich όταν στα ίδια (ή & λιγότερα) λεφτά αγοράζω τον κλωνοSkyline R;     :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου 100% όσον αφορά στους κλώνους! Την τελευταία 10ετία έχουν περάσει από τα χέρια μου και γω δεν ξέρω πόσοι ατμοποιητές. Δύο μόνο original έχω κρατήσει, ένα phenomenon κι ένα kayfun lite plus τον παλιό. Κι αυτούς τους πήρα από 2ο χέρι  :))
Ωστόσο είμαι ανοιχτός και στους mid range, ειδικά όταν βλέπω ότι υλοποιούν μιά πρωτότυπη ιδέα ή βελτιώνουν αισθητά μια παλιότερη. Και δεν έχω χάσει  ::)


Υ. Γ. Διαφωνώ κάθετα για τον Alberich, είναι αξιολογότατος και πανεύκολος στη χρήση του. Παραδίδονται δωρεάν μαθήματα στησίματος σε όσους ζορίζονται  :yes:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Ωστόσο είμαι ανοιχτός και στους mid range, ειδικά όταν βλέπω ότι υλοποιούν μιά πρωτότυπη ιδέα ή βελτιώνουν αισθητά μια παλιότερη. Και δεν έχω χάσει  ::)
Είσαι ο άνθρωπός μου ως προς τα κριτήρια επιλογής ατμο, τελικά. Είναι η περίπτωση του 1-2 budget ατμιστηριών μου που αναφέρθηκα ότι δεν είναι κλώνοι. Πολύ απλά για τους λόγους που είπες.   :D :bye:
*** Τον Alberich τον χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα, επειδή αναφέρθηκε στην συζήτηση. Δεν είναι κάτι που θα έπεφτε το μάτι μου, όχι επειδή δεν είναι καλός (η Vapefly συνεργάζεται άψογα με τους 101 γερμανούς) & τα προϊόντα που έχουν παρουσιάσει είναι λειτουργικά & ποιοτικά πάρα πολύ καλά) αλλά επειδή -ακόμα & στην απλότητα- με καλύπτουν κλώνοι (Kuma, πχ έναντι του Bishop).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2022, 23:20 από treloneritis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110441 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159663 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515243 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet