vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:15 »
2.5ml αρωμα σε 15ml υγρου ειναι ποσοστο αρωματος 16.7%.
Μαλλον κατι λαθος εκανες (ή κατι λαθος καταλαβα).

Κι όμως. Συγκεκριμένα η μίξη ήταν fotia nutacco vanilla και έβαλα στo ejuice me up 1 ml=30 στ και υπολόγισα συνολικό άρωμα 7%. Με τις σταγόνες που μου έδωσε το πρόγραμμα μου βγήκε σύνολο 2,5ml αρώματος. Κάτι που με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι γενικά είναι αρκετά μπακαλίστικη η αντιστοίχιση 1 ml=χ σταγόνες. Καθώς όπως αναφέρθηκε δεν είναι όλες οι σταγόνες το ίδιο. Γι'αυτό και στους πίνακες που υπάρχουν κάθε άρωμα έχει 5-6 σταγόνες «περιθώριο». Οπότε αν θέλει κανείς να είναι σίγουρος για το ποσοστό αρώματος που έχει το υγρό του υπολογίζει σε ml και με μια σύριγγα του 1ml κάνει τη δουλειά του.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:20 »
Μα για να φτιαξεις 15ml fotia nutacco vanilla θες περιπου 7% συνολικο αρωμα, δηλαδη περιπου 1ml.
Δεν μπορω να καταλαβω πως υπολογισες 2,5ml αρωμα για 15ml υγρο.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:26 »
Όχι, ρε παιδί μου. Στους υπολογισμούς στο πρόγραμμα είχε βγει κάπου στο 1ml το συνολικό άρωμα. Απλώς όταν έριξα τις σταγόνες που έλεγε στον ογκομετρικό το συνολικό άρωμα ήταν 2,5 ml. Οπότε αναγκάστηκα να φτιάξω 30ml υγρου για να έρθει στα ίσα της η ποσόστοση του αρώματος. Είμαι αρωματάκιας αλλά όχι και 16% άρωμα.  :))

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:29 »
Δηλαδη οι 30 σταγονες απο το δοσομετρητη του αρωματος του atmosLab σου εβγαλαν 2.5ml
παρολου που θα επρεπε να σου βγαλουν 1ml? (αν δεν εννοεις κι αυτο τα παραταω ;D)

Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:36 »
1 ml δεν είναι 30 στάλες σε όλα τα αρώματα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 03, 2014, 21:50 »
Συνατμιστές... Σίγουρα είναι μπακαλίστικη η αντιστοίχιση μλ με σταγόνες.


Χάριν ευκολίας όμως υπολογίζουμε περίπου 32 σταγόνες 1 μλ.


Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε με τα πρώτα μπουκαλάκια που είχα πάρει από ΑΤΜΟΣ πριν από δυο χρόνια.
Κάτι να έχει αλλάξει στην κατασκευή του σταλάκτη, ενοείται οτι πάει περίπατο αυτή η μπακαλίστικη προσέγγιση.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 04, 2014, 00:01 »
Δηλαδη οι 30 σταγονες απο το δοσομετρητη του αρωματος του atmosLab σου εβγαλαν 2.5ml
παρολου που θα επρεπε να σου βγαλουν 1ml? (αν δεν εννοεις κι αυτο τα παραταω ;D )

Όχι ακριβώς.  :))
Είπα θα φτιάξω το συγκεκριμένο υγρό, 10ml σε ποσότητα με συνολικό άρωμα 7%.
Πήγα στο ejuicemeup, έβαλα 10ml ως επιθυμητή ποσότητα, σύνολο αρώματος 7% (δε θυμάμαι πόσο στο καθένα νομίζω 4 nut, 2 van, 1 fotia ή κάπως έτσι), έβαλα και 30στ/ml και πάτησα calculate. Πήρα τον ογκομετρικό και έριξα μέσα τόσες σταγόνες από το κάθε άρωμα όσες μου έλεγε το πρόγραμμα. Και η στάθμη των αρωμάτων ήταν 2,5 ml.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι τουλάχιστον το nutacco έχει πιο μεγάλη σταγόνα από το μέσο όρο της atmos. Και δε νομίζω να μέτρησα λάθος τις σταγόνες (γιατί το σκέφτηκα κι αυτό όταν είδα τα 2 ml) γιατί διπλοτσεκάρω τα αποτελέσματα πάντα πριν ξεκινήσω να μαγειρεύω και ειδικά με τα αρώματα είμαι πολύ σχολαστικός. Με τη vg μπορεί και να βαρεθώ και να μου πέσει π.χ. 1ml παραπάνω.  :))

Αποσυνδεδεμένος smokefree

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 05, 2014, 00:14 »
Γεια και από εμενα, πρωτο μυνημα στο φορουμ αν και γραμμενος καποιους μηνες και με ΗΤ αποκλειστικα εξη μηνες αισιως !

Βλεπω ότι υπαρχει γενικα ένα μπερδεμα με τις ποσοτητες στις μιξεις, άλλες σταγονες εχουν τα μπουκαλακια του ενός κατασκευαστη, άλλες του αλλου και άλλες ακομα και του ιδιου (πχ FA που το αντιμετωπισα και το γνωριζω).
Υπαρχουν ζυγαριες με ακριβεια μετρήσης 0,01gr ή και 0,001gr αρκετα φτηνες (επιπεδου 10+-€) οι οποιες δινουν τη λυση στο πρόβλημα. Ετσι οι συνταγες είναι παντα οι "ιδιες" και το 3% θα είναι 3 και όχι περιπου στο 3, σιγουρα όμως πιο αξιόπιστες μετρήσεις από σύριγγες, μετρησουλες δεξια αριστερα και εντελως υποκειμενικα μετρήσιμες σταγονες.
Αυτά ειχα να πω σαν πρωτο μυνημα, διαβαζω πολύ συχνα το φορουμ δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει καπου, ζητω συγγνωμη δεν θα το ειδα!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 05, 2014, 00:47 »
Το θέμα δεν είναι τόσο σύνθετο όσο νομίζεις, δεν κάνουμε και διαστρικό ταξίδι  :))

Οι διαφορές οφείλονται σε πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων:
1) Η διαφορά στη συγκέντρωση του αρώματος
Ακόμα και η ίδια εταιρεία διαθέτει τα διαφορετικά της αρώματα σε διαφορετικές συγκεντρώσεις. Οι λόγοι έχουν να κάνουν με το ποιόν του κάθε αρώματος.
2) Ο χρόνος ωρίμανσης
Αν και δεν έχει εξακριβωθεί αν είναι αλήθεια ή μύθος, η συμπεριφορά των αρωμάτων αλλάζει, ανάλογα με την «παρέα» τους στο διάλυμα και τις συνθήκες οξύτητας
3) Το υποκειμενικό κριτήριο της γεύσης
Η μεγάλη, σταθερή αταξία.
Ανάλογα με τα γούστα του καθενός, τα πάντα μπορεί να αλλάξουν ριζικά εδώ.

Όπως και να έχει, οι αστάθμητοι παράγοντες που εμφανίζονται σε καθέναν από τους παραπάνω λόγους, βγάζουν ένα «σφάλμα» δεκαπλάσιο από την ανάγκη να έχουμε ζυγούς του κλάσματος του γραμμαρίου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 05, 2014, 12:38 »
Γεια και από εμενα, πρωτο μυνημα στο φορουμ αν και γραμμενος καποιους μηνες και με ΗΤ αποκλειστικα εξη μηνες αισιως !

Βλεπω ότι υπαρχει γενικα ένα μπερδεμα με τις ποσοτητες στις μιξεις, άλλες σταγονες εχουν τα μπουκαλακια του ενός κατασκευαστη, άλλες του αλλου και άλλες ακομα και του ιδιου (πχ FA που το αντιμετωπισα και το γνωριζω).
Υπαρχουν ζυγαριες με ακριβεια μετρήσης 0,01gr ή και 0,001gr αρκετα φτηνες (επιπεδου 10+-€) οι οποιες δινουν τη λυση στο πρόβλημα. Ετσι οι συνταγες είναι παντα οι "ιδιες" και το 3% θα είναι 3 και όχι περιπου στο 3, σιγουρα όμως πιο αξιόπιστες μετρήσεις από σύριγγες, μετρησουλες δεξια αριστερα και εντελως υποκειμενικα μετρήσιμες σταγονες.
Αυτά ειχα να πω σαν πρωτο μυνημα, διαβαζω πολύ συχνα το φορουμ δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει καπου, ζητω συγγνωμη δεν θα το ειδα!

Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Πολύ καλά αυτά που λες, με μία παρατήρηση: όσον αφορά τις ιδιοκατασκευές υγρών, μετράμε όγκο και ποσοστό συγκέντρωσης και όχι βάρος. Η καλύτερη λύση λοιπόν, θεωρείται η χρήση πιπέτας. Στην πλειοψηφία τους τα αρώματα έχουν προτεινόμενο ποσοστό συγκέντρωσης 3-5%, ενώ υπάρχουν και οι ακραίες περιπτώσεις του 0,5% και του 15-20%. Είναι λογικό λοιπόν να συμπεράνουμε ότι όσο μεγαλύτερο είναι το προτεινόμενο ποσοστό, τόσο πιο εύκολα συγχωρείται το να μας παραπέσει άρωμα και αντιστρόφως ανάλογα για τα μικρά ποσοστά.

Αποσυνδεδεμένος smokefree

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 05, 2014, 17:35 »
Τα υποκειμενικα του spectrum ειναι πραγματι ενας σημαντικοτατος ασταθμητος παραγοντας. Ομως με το αντικειμενικο της μετρησης, τουλαχιστον ξερεις οτι δεν εχεις ξεφυγει κατα πολυ απο τη προηγουμενη συνταγη. Εχω προσπαθησει και με πιπετες και συριγγες συριγγουλες αλλα ειμαι ατζαμης και ολο και κατι δεν κανω καλα ασε που εχει πολυ πασαλειμα η δουλεια. Ναι οντως ογκομετρικα ειναι, αλλα οταν μετρας με μοναδα μαζας και προσθετεις την αναλογη σε ποσοστο μαζα (οποια και αν ειναι η αναλογια), ε ποση διαφορα να εχει η πυκνοτητα του ενος υγρου απο το αλλο. Θα το παλαιψω και αυτο τελος παντων, να δω αν προκυπτει κατι καλυτερο απο τα εργαλεια του χημικου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2014, 17:50 από smokefree »

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 06, 2014, 11:43 »
Εγω τα εχω παρατησει πλεον με τις σταγονες, φροντιζω να κανω 30μλ+ για να βαζω στην συριγγα... Ναι ειναι βαρετο να περιμενω αλλα τουλαχιστον ξερω ακριβως ποσο βαζω...

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 14, 2014, 02:05 »
Από τα μπουκαλάκια τις atmos μετρημένο σε σύριγγα ινσουλίνης 1ml είναι 35-36 σταγόνες.
Επειδή συνήθως αφήνω αρκετές μέρες τα υγρά να ωριμάσουν ,15+, η αναλογία που χρησιμοποιώ συνήθως είναι 10 σταγόνες / 10ml 
 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 14, 2014, 02:08 »
10 σταγόνες ανά 10ml ανεξαρτήτου αρώματος;
Και σε αυτά που η προτεινόμενη δοσολογία είναι 1% και σε αυτά που είναι 7%;

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 14, 2014, 02:43 »
Προσωπικά η αναλογία αυτή σε αρώματα της atmoslab με καλύπτει σε όλα που έχω δοκιμάσει. Σε άλλες εταιρίες   πχ. Inawera που σε κάποια αρώματα συνιστούν μικρότερο ποσοστό βάζω λιγότερο. 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy