vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 12 χρήστες
spiros385, Tem, Tazz, jtheogr, dkostas, ZoeM, Buliwyf, kostas..., dvelev, Xxristos, camber, manoslykos

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2250 στις: Ιουλίου 11, 2020, 17:09 »
Εδώ ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά


Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2252 στις: Αυγούστου 14, 2020, 19:27 »
Καλησπέρα... Μου έκαναν δώρο σε μια παραγγελία το DK tobacco της Tpa,στέκεται μόνο του και σε τι ποσοστό αν γνωρίζεται.... Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2253 στις: Αυγούστου 14, 2020, 19:54 »
Το συγκεκριμένο άρωμα συνήθως χρησιμοποιείται ή για να το πω καλύτερα χρησιμοποιούνταν συνδυαστικά με άλλα καπνικα αρώματα. Αν το τολμήσεις το ποσοστό του σαν single flavor είναι 4-5%.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2254 στις: Ιουλίου 11, 2021, 08:27 »
Καλη σας μερα.
Εσεις που χρησιμοποιειτε αρωμα TPA, υπαρχει καποια διαφορα στη γευση, μεταξυ των συσκευασιων 10 και 15 ml ?
( γιατι μεχρι τωρα χρησιμοπειουσα την συσκευασια των 10 ml ).
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος iliaspcw

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2255 στις: Ιουλίου 11, 2021, 12:29 »
@iliaspcw
Συνονόματε, Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Προσωπικά έχω δει διαφορές , και προς το καλύτερο , αλλά και το αντίθετο . Μου έχουν τύχει 10ml [ rebottled ] που ήταν μια χαρά , μου έχουν τύχει 10ml [ rebottled ] που ήταν μάπα , [ και μάλιστα από μαγαζί που φημίζεται για τα αρώματα του ] και το ίδιο ακριβώς μου έχει συμβεί και με τα μη rebottled των 15ml .

Προφανώς παίζουν ρόλο τόσο οι διάφορες παρτίδες , αλλά και οι συνθήκες αποθήκευσης των αρωμάτων στα καταστήματα κτλ .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2021, 08:31 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2256 στις: Ιουλίου 13, 2021, 16:15 »
[member=17651]ThioVag[/member]

Βαγγέλη, εγώ δεν έχω εντοπίσει ποτέ διαφορά σε κανένα μέγεθος (ακόμη και σε 50άρια και 100άρια).

Βέβαια για να το καταλάβει κανείς θα πρέπει να έχει ατμίσει το άρωμα αραιωμένο μόνο του χωρίς προσμίξεις.

Το χέρι μου λοιπόν στο Ευαγγέλιο δεν βάζω. :)

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2257 στις: Ιουλίου 13, 2021, 18:22 »
@ iliascw, σ'ευχαριστω για την απαντηση ! :)

@ ΜΝ καλησπερα. Ειχα να αγορασω αρωματα καμποσους μηνες. Αγοραζα TPA - 10 μελα και προχθες που πηγα για την προμηθεια αρωματων και τα 2 καταστηματα που παω εδω στην περιοχη μου μου βγαλανε 15 μελα.
Παραξενευτικα με την αλλαγη για αυτο ρωτησα εσας που μαγειρευετε αν βρηκατε διαφορες.
Αλλωστε την tpa την χρησιμοποιω χρονια και δεν πιστευω να με απογοητευσει τωρα.
Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. :respect:

υγ. ( με τον κοβιντ δεν μπορουμε να κανουμε και δοκιμες στα καταστηματα ).

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2258 στις: Ιουλίου 14, 2021, 09:36 »
Από όταν ξεκίνησα το άτμισμα, το βασικό μου υγρό είναι το RY4 double το οποίο το αγόραζα πάντα σε 15ml μπουκαλάκι γυάλινο. Πριν λίγο καιρό αγόρασα 100ml rebottled από flavorah. Πραγματικά δεν παρατήρησα διαφορά, πέρα από την τιμή (15€ τώρα έναντι 34€ που έδινα για 100ml). Για κάποιον που μαγειρεύει ποσότητες, είναι μονόδρομος πιστέυω.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2259 στις: Ιουλίου 14, 2021, 16:49 »
Σίγουρα εξασθενεί πολύ και γρήγορα το άρωμα στα cotton candy, ακόμη και πριν ανοιχθεί και αρκετά στο acetyl pyragine, λόγω υλικών.

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2260 στις: Ιουλίου 14, 2021, 23:14 »
Καλησπέρα κι από μένα συμφορουμίτες.
Επίσης κι εγώ, στο διάστημα των τεσσάρων χρόνων που αγοράζω ανελλιπώς το Greek yogurt  κι από διαφορετικά καταστήματα, σε όποια περιεκτικότητα ml κι αν το έχω παραγγείλει δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά ή αλλοίωση στη γεύση του. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για όλα τα άλλα αρώματα της εταιρείας που έχω αγοράσει για πάνω από μια φορά έκαστο. Και στη συντριπτική πλειοψηφία των αγορών μου ήταν rebottled.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2261 στις: Ιουλίου 15, 2021, 16:26 »
Έχεις να προτείνεις καμία εύκολη συνταγή με το Greek yogurt. Ίσως με καμία φράουλα η άλλο φρούτο;

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2262 στις: Ιουλίου 15, 2021, 21:45 »
Καλησπέρα και πάλι.
Φίλε tsagod  τα φρούτα που χρησιμοποιώ εγώ είναι τα παρακάτω:
1) Dragonfruit TPA (https://flavorah.gr/the-perfumers-apprentice-el-gr/dragonfruit-the-perfumers-apprentice-el-gr.html)
2) Passion Fruit TPA (https://flavorah.gr/the-perfumers-apprentice-el-gr/passion-fruit-the-perfumers-apprentice-el-gr.html)
Στην αρχή είχα δοκιμάσει και το ροδάκινο αλλά γρήγορα με "τράβηξαν" περισσότερο αυτά τα δύο.
Τώρα εάν εσύ θέλεις να βάλεις κάποιο άλλο αυτό έγκειται στα προσωπικά σου γούστα και στο τι σου αρέσει.
Είχα σαν αρχική ιδέα να φτιάξω κάτι σαν  το απλό καλοκαιρινό, πολύ γνωστό  παγωμένο επιδόρπιο από γιαούρτι, σαντιγί και φρούτο.
Οι βασικές αναλογίες που χρησιμοποιούσα ήταν:
Greek Yogurt 7,5%
Whipped cream 3% (https://flavorah.gr/the-perfumers-apprentice-el-gr/whipped-cream-the-perfumers-apprentice-el-gr.html)
Dragonfruit TPA ή Passion Fruit TPA 1,5%.
 Όποτε και εάν αποφασίσεις να δοκιμάσεις μια τέτοια μίξη να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου και θα περιμένω σε Π.Μ. τις όποιες κρίσεις και σχόλιά σου.
Καλή επιτυχία.


Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2263 στις: Ιουλίου 15, 2021, 21:51 »
Τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ. Φαίνεται ενδιαφέρον και μετά δύο αυτά φρούτα.
Νομίζω θα τα καταφέρω αφού είναι μόνο 3 αρώματα.
Όμως θα ήθελα να μου πεις με ποιο από τα δύο φρούτα να ξεκινήσω πρώτα τις δοκιμές.
Εσένα ποιο σου αρέσει περισσότερο, μπορείς να περιγράψεις τιςγεύση τους;

Επίσης πόσες μέρες το αφήνεις στην ησυχία του πριν το ατμισεις;

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2264 στις: Ιουλίου 16, 2021, 14:27 »
Καθαρά εξωτικές οι γεύσεις και των δυο θα έλεγα. Λίγο πιο έντονη ίσως η γεύση του Dragon (πιταγιά) ενώ το passion (μαραγκούγια) κυμαίνεται σε πιο απαλά επίπεδα, και λίγο πιο μυρωδάτο.
Συνήθως τα χρησιμοποιώ εναλλάξ για να μην τα βαριέμαι. Μοιάζουν όμως και πολύ οι γεύσεις τους, τις θεωρώ κοντινές.
Θεωρώ ότι είναι και τα δυο εξ' ίσου υπέροχα. Εδώ να σου τονίσω ότι δεν τα έχω δοκιμάσει από άλλη εταιρεία για να κάνω κάποια σύγκριση.
To Greek Yogurt που δοκίμασα από την Capella μόνο μου ερχόταν κάπως υποτονικό σε σχέση με ΤΡΑ.
Και να σου πω ότι μου αρέσει κάποιο από τα δυο, εάν εσένα σου αρέσει πιο πολύ το άλλο;;;; 
Που αν σου αρέσουν οι εξωτικές γεύσεις είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν και τα δυο.
Ο  χρόνος ωρίμανσης για μένα είναι από 20 ημέρες έως και 1 μήνα. Όχι γιατί χρειάζονται τόσο τα όποια υγρά, απλά υπολογιστικά πριν μου τελειώσουν τα ζουμιά από την προηγούμενη "φουρνιά" ξεκινάω και να φτιάχνω. Με την ησυχία τους όπως είπες. Καλό τους κάνει, κακό δεν τους κάνει. Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι ανάλογο.
Εδώ να σου επισημάνω και κάτι άλλο που δε σου ανέφερα ήδη. Είναι το μοναδικό υγρό που ατμίζω εκτός καπνικών.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy