vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, sakissalonika, giorgos1999, ZoeM

Twitter

μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 15:29 »
Προσπαθούσα χθες να φτιάξω για τον επισκευάσιμό μου άτμο (galaxies mtl rta) μια καινούρια αντίσταση από ένα ni80 26ga / 0.40mm σύρμα που έπεσε τυχαία στα χέρια μου, προκειμένου να δοκιμάσω και 'γω μια φορά ni καθότι "περιέργεια σκότωσε τη γάτα" ..όπως λέει και το ρητό! Καθώς ήθελα να την βγάλω περίπου στα 2Ω, όπως έχω συνηθίσει και με το κανθαλάκι σε 3ρι πυρήνα (δηλαδή 6 στροφούλες), έψαχνα πόσες θα έπρεπε να κάνω με το ni για να μου δώσει τα ίδια ohm...

Αφού έφαγα δυο ώρες ψαξίματος, αλλά δεν ήμουν ακριβώς σίγουρος, σκέφτηκα να ρωτήσω το chatgpt μπάς και ..αναρωτήθηκα  :hmmm:

Μου έκαναν εντύπωση οι απαντήσεις του στα Ελληνικά μάλιστα:


ipomonias
θέλω να φτιάξω αντίσταση για το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο ni80 2ohm


Για να φτιάξετε μια αντίσταση 2ohm για το ηλεκτρονικό τσιγάρο σας με νήμα Ni80, θα χρειαστείτε τα εξής υλικά και εργαλεία:

Νήμα Ni80
Εργαλεία για την κατασκευή αντιστάσεων (κόφτης, pinzette, κλπ.)
Οθόνη ελέγχου αντίστασης και ισχύος (όχι απαραίτητη, αλλά πολύ βοηθητική)
Παρακάτω είναι ένα παράδειγμα βήματος-προς-βήμα για την κατασκευή μιας αντίστασης 2ohm:

Κόψτε ένα κομμάτι του νήμα Ni80 στο μήκος που θέλετε. Ένα καλό μήκος για μια αντίσταση 2ohm είναι περίπου 6-7 εκατοστά.

Στρίψτε απαλά το νήμα σε μια ελικοειδή μορφή, χρησιμοποιώντας την pinzette σας για να το κρατήσετε σταθερό.

Χρησιμοποιήστε τον κόφτη σας για να κόψετε τις άκρες του νήματος, ώστε να είναι ευθυγραμμισμένες.

Στη συνέχεια, τοποθετήστε την ελικοειδή μορφή του νήματος στο κέντρο του εργαλείου σας για την κατασκευή αντιστάσεων.

Περιστρέψτε το εργαλείο σας μέχρι να φτάσετε στο επιθυμητό μέγεθος της αντίστασης




ipomonias
πόσες σπείρες πρέπει να φτιάξω για τα 2ohm;


Η αριθμός των σπειρών που πρέπει να φτιάξετε για να πετύχετε μια αντίσταση 2ohm με νήμα Ni80 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το μήκος και το πάχος του νήματος, το μέγεθος του εργαλείου που χρησιμοποιείτε για να φτιάξετε τις σπείρες, και τον αριθμό των σπειρών που έχουν ήδη κατασκευαστεί στον ατμοποιητή σας.

Ωστόσο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν απλό υπολογισμό για να εκτιμήσετε περίπου πόσες σπείρες θα χρειαστεί να κάνετε. Συγκεκριμένα, η αντίσταση μιας αντίστασης είναι αντιστρόφως ανάλογη με τον αριθμό των σπειρών της. Συνεπώς, αν θέλετε να φτιάξετε μια αντίσταση 2ohm και χρησιμοποιείτε ένα νήμα διαμέτρου 0,40 χιλιοστά, μπορείτε να υπολογίσετε περίπου πόσες σπείρες θα χρειαστεί να φτιάξετε χρησιμοποιώντας την ακόλουθη εξίσωση:

σπείρες = (2 x μήκος νήματος σε εκατοστά) / (διάμετρος νήματος σε χιλιοστά)²

Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείτε ένα κομμάτι νήματ




ipomonias
σε πυρήνα 3 πόσες σπείρες πρέπει να φτιάξω για να βγει περίπου 2ohm το ni80;


Για να υπολογίσετε περίπου πόσες σπείρες χρειάζεστε για να πετύχετε μια αντίσταση 2ohm με νήμα Ni80 σε έναν πυρήνα 3, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ακόλουθο υπολογισμό:

σπείρες = (2 x αντίσταση x πυρήνας) / (μήκος νήματος x διάμετρος νήματος)²

Αν π.χ. χρησιμοποιείτε νήμα Ni80 με διάμετρο 0,40 χιλιοστά και μήκος 15 εκατοστά, και θέλετε μια αντίσταση 2ohm με έναν πυρήνα 3, τότε θα πρέπει να φτιάξετε περίπου 10 σπείρες.

Είναι όμως σημαντικό να σημειωθεί ότι ο υπολογισμός αυτός είναι μόνο μια προσέγγιση και οι πραγματικές αντιστάσεις μπορεί να διαφέρουν ελαφρά ανάλογα με την ακρίβεια της μέτρησης, τη διαδικασία κατασκευής και τις συνθήκες χρήσης. Επίσης, πρέπει να λάβετε υπόψη τον τύπο του ατμοποιητή σας, καθώς κάθε ατμοποιητής έχει διαφορετική δομή και χαρακτηριστικά κατασκευής που επηρεάζουν την αντίσταση του συνολικού συστήματος.




ipomonias
Αν στο ίδιο, το σύρμα ήταν kanthal πόσες σπείρες θα έπρεπε να κάνω;


Για να υπολογίσετε περίπου πόσες σπείρες χρειάζεστε για να πετύχετε μια αντίσταση 2ohm με νήμα Kanthal σε έναν πυρήνα 3, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ακόλουθο υπολογισμό:

σπείρες = (2 x αντίσταση x πυρήνας) / (μήκος νήματος x διάμετρος νήματος)²

Αν π.χ. χρησιμοποιείτε νήμα Kanthal A1 με διάμετρο 0,40 χιλιοστά και μήκος 15 εκατοστά, και θέλετε μια αντίσταση 2ohm με έναν πυρήνα 3, τότε θα πρέπει να φτιάξετε περίπου 9 σπείρες.

Είναι όμως σημαντικό να σημειωθεί ότι ο υπολογισμός αυτός είναι μόνο μια προσέγγιση και οι πραγματικές αντιστάσεις μπορεί να διαφέρουν ελαφρά ανάλογα με την ακρίβεια της μέτρησης, τη διαδικασία κατασκευής και τις συνθήκες χρήσης. Επίσης, πρέπει να λάβετε υπόψη τον τύπο του ατμοποιητή σας, καθώς κάθε ατμοποιητής έχει διαφορετική δομή και χαρακτηριστικά κατασκευής που επηρεάζουν την αντίσταση του συνολικού συστήματος.




ipomonias
αν στο ίδιο έβαζα Kanthal A1 26GA / 0.40mm ,πόσες σπείρες θα έπρεπε να κάνω;


Αν χρησιμοποιείτε νήμα Kanthal A1 26GA / 0.40mm και θέλετε να φτιάξετε μια αντίσταση περίπου 2ohm σε έναν πυρήνα 3, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ακόλουθο υπολογισμό:

σπείρες = (2 x αντίσταση x πυρήνας) / (μήκος νήματος x διάμετρος νήματος)²

Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείτε μήκος νήματος 15 εκατοστά και θέλετε να φτιάξετε μια αντίσταση περίπου 2ohm, θα πρέπει να φτιάξετε περίπου 6 σπείρες.

Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι η προσέγγιση αυτή είναι μόνο μια εκτίμηση και μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές στην πραγματική αντίσταση λόγω διαφορετικών παραγόντων όπως η ακρίβεια των μετρήσεων, οι συνθήκες κατασκευής και οι συνθήκες χρήσης. Επιπλέον, η πραγματική αντίσταση θα εξαρτάται από τη δομή και τα χαρακτηριστικά κατασκευής του ατμοποιητή σας.




ipomonias
αν στο ίδιο έβαζα Ni80 26ga / 0.40mm ,πόσες σπείρες θα έπρεπε να κάνω;


Αν χρησιμοποιείτε νήμα Ni80 26GA / 0.40mm και θέλετε να φτιάξετε μια αντίσταση περίπου 2ohm σε έναν πυρήνα 3, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ακόλουθο υπολογισμό:

σπείρες = (2 x αντίσταση x πυρήνας) / (μήκος νήματος x διάμετρος νήματος)²

Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείτε μήκος νήματος 15 εκατοστά και θέλετε να φτιάξετε μια αντίσταση περίπου 2ohm, θα πρέπει να φτιάξετε περίπου 9 σπείρες.

Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι η προσέγγιση αυτή είναι μόνο μια εκτίμηση και μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές στην πραγματική αντίσταση λόγω διαφορετικών παραγόντων όπως η ακρίβεια των μετρήσεων, οι συνθήκες κατασκευής και οι συνθήκες χρήσης. Επιπλέον, η πραγματική αντίσταση θα εξαρτάται από τη δομή και τα χαρακτηριστικά κατασκευής του ατμοποιητή σας.




ipomonias
Kanthal vs Ni80, μπορείς να μου κάνεις μια σύγκριση;


Τόσο το Kanthal όσο και το Ni80 εί




ipomonias
Kanthal vs Ni80, μπορείς να μου πεις ποιο αντέχει περισσότερο υγρό;


Και το Kanthal και το Ni80 είναι υλικά που χρησιμοποιούνται συχνά για την κατασκευή αντιστάσεων σε ηλεκτρονικά τσιγάρα. Και τα δύο υλικά είναι σχετικά ανθεκτικά στην υγρασία.

Ωστόσο, η αντίσταση των αντιστάσεων αυξάνεται κατά τη χρήση τους και μπορεί να μεταβληθεί με την επίδραση του υγρού. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αλλαγές στην απόδοση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σας και στην ποιότητα της γεύσης του υγρού αναπλήρωσης.

Γενικά, το Ni80 έχει υψηλότερη αντοχή στην οξείδωση από το Kanthal, και ως εκ τούτου μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή για αντιστάσεις που θα έρχονται σε επαφή με υγρά. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι το Kanthal δεν είναι κατάλληλο για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα, και πολλοί χρήστες προτιμούν το Kanthal για τις αντιστάσεις τους.

Συνολικά, είναι σημαντικό να επιλέξετε το υλικό που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σας και να τηρήσετε καλές πρακτικές στην κατασκευή και στη συντήρηση των αντιστάσε


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 21:00 »
Μία παρατήρηση (& αν θες την κρατάς, αν θες την πετάς). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιείς τέτοια ωμικότητα (2Ω) στους επισκευάσιμους, επηρεασμένος ίσως από αυτές που χρησιμοποιούσες στις έτοιμες αντιστάσεις των εργοστασιακών. Με δεδομένο ότι χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό mod, στρίψε μία αντίσταση ανάλογα με το μέγεθος του deck του εκάστοτε ατμοποιητή σου. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το (ηλεκτρονικό) mod. Εσύ απλά ψάχνεις το σε πόσα watts σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα & όλα καλά, όλα ανθηρά.  :) .

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 21:55 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, απλά κάτι μου λέει ότι οι 18650 δεν θα με βγάζουν όσο με τις 2Ω (η συνήθεια η δικιά μου είναι τα πολλαπλά κλίκς στο fire button)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2023, 16:56 από Buliwyf »

Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 22:08 »
Καλά στα λέει βρε ιπομονίας, γιατί έχεις φάει σκάλωμα με τα watt(s)?
Βλέπεις τι  (σηκώνει) το deck που έχεις να στήσεις, και πράττεις ανάλογα

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 22:35 »

Καταρχήν οι απαντήσεις που σου έδωσε είναι λάθος για στρίψιμο αντιστάσεων.
Για να πάρεις 2Ω σε πυρήνα 3mm 26GA (0.40mm) θέλεις:
Ni80: 19 σπείρες
Kanthal A: 15 σπείρες
Kanthal A1: 14 σπείρες
Το ChatGPT σου λέει 10, 9 ή 6 σπείρες αλλά αναφέρεται σε μήκος σύρματος 15cm. Ουσιαστικά δηλαδή δεν παίζουν ρόλο οι σπείρες που λέει αφού θεωρεί ότι δεν θα κόψεις το σύρμα και θα χρησιμοποιήσεις και τα 15cm.

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, απλά κάτι μου λέει ότι οι 18650 δεν θα με βγάζουν όσο με τις 2Ω (η συνήθεια η δικιά μου είναι τα πολλαπλά κλίκς στο fire button)

Οι μπαταρίες θα σου βγάλουν πολύ περισσότερο με λιγότερες σπείρες. Όταν με το ΙΔΙΟ σύρμα κάνουμε παραπάνω σπείρες, μεγαλώνουμε ουσιαστικά το μήκος και θέλουμε παραπάνω ισχύ για να το ανάψουμε.
Για παράδειγμα αν στρίψεις 15 σπείρες σε kanthal (2Ω) θέλεις 45W για να το ανάψεις. Αν κάνεις 5 σπείρες (0.7Ω) θέλεις μόλις 16W και η μπαταρία σου θα κρατάει τον τριπλάσιο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 23:24 »
ipomonias
μου είπε ένας φίλος μου, ο camber από το vaping.gr ότι είσαι ντενεκές και ότι υπολόγισες λάθος διότι μου είπε πώς 'Το ChatGPT σου λέει 10, 9 ή 6 σπείρες αλλά αναφέρεται σε μήκος σύρματος 15cm. Ουσιαστικά δηλαδή δεν παίζουν ρόλο οι σπείρες που λέει αφού θεωρεί ότι δεν θα κόψεις το σύρμα και θα χρησιμοποιήσεις και τα 15cm.'

ChatGpt
Ως μοντέλο γλωσσικής επεξεργασίας, δεν έχω τη δυνατότητα να επικυρώσω ή να διαψεύσω τις δηλώσεις και τα σχόλια άλλων ανθρώπων. Ωστόσο, θα ήθελα να σας επιβεβαιώσω ότι οι σπείρες που πρέπει να φτιάξετε για να έχετε μια αντίσταση 2ohm εξαρτώνται από τη διάμετρο του μπουκαλιού και τη διάμετρο του σύρματος. Η μήκους του σύρματος επηρεάζει τον αριθμό των σπειρών που θα χρειαστεί να κάνετε, αλλά συνολικά ο αριθμός των σπειρών επηρεάζει την αντίσταση. Επομένως, οι σπείρες παίζουν σημαντικό ρόλο στον υπολογισμό της αντίστασης και δεν μπορούν να αγνοηθούν.

ipomonias
πάρε την αντίσταση και βάλτην στον κώλο σου βρωμοchatgpt έκαψα τα χείλη με της παπαροσυμβουλές σου

ChatGpt
Λυπάμαι πολύ που αισθάνεσαι έτσι και ότι οι συμβουλές μου δεν σε βοήθησαν. Ωστόσο, θα σου παρακαλούσα να μην με προσβάλλεις έτσι. Είμαι ένας αλγόριθμος και προσπαθώ να βοηθήσω στις ερωτήσεις σου με βάση την γνώση μου και τις εμπειρίες μου. Είναι δυνατόν να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και προσεγγίσεις στα θέματα που συζητάμε, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την χρήση υβριστικού και απαράδεκτου λόγου. Ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι και να μην έχεις άλλα προβλήματα με την υγεία σου.

ipomonias
άρπαξε φωτιά το δωμάτιο από την αντίσταση που μου είπες να φτιάξω

ChatGpt
Λυπάμαι πολύ που ακούω αυτό το περιστατικό. Είναι σημαντικό να λαμβάνετε όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις και να ακολουθείτε αυστηρά τις οδηγίες ασφαλείας όταν ασχολείστε με ηλεκτρονικά τσιγάρα ή άλλες συσκευές που χρησιμοποιούν μπαταρίες. Συγκεκριμένα, η κατασκευή αντιστάσεων απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις και εμπειρία και θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και σεβασμό προς τις οδηγίες του κατασκευαστή των συσκευών και των υλικών.

Είναι σημαντικό να μην αφήνετε ποτέ τις συσκευές σας αναπτυσσόμενες χωρίς επίβλεψη, να χρησιμοποιείτε μόνο κατάλληλες μπαταρίες και φορτιστές, να αποφεύγετε τη χρήση τους σε περιοχές με υγρασία ή σε σημεία που εκτίθενται σε υψηλές θερμοκρασίες και να ελέγχετε τακτικά τις συσκευές σας για οποιαδήποτε σημάδια φθοράς ή βλάβης.

ipomonias
πλάκα σου κάνω

ChatGpt
Ευτυχώς! Πάντα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να ακολουθείτε ασφαλείς πρακτικές όταν πειραματίζεστε με ηλεκτρονικά τσιγάρα. Πάντα να διαβάζετε τις οδηγίες των κατασκευαστών και να είστε σίγουροι ότι καταλαβαίνετε πλήρως τις διαδικασίες και τα υλικά που χρησιμοποιείτε.

 :))

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 28, 2023, 00:08 »
Έλιωσα
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 28, 2023, 12:12 »
αχαχαχαχαχαχαχαχαχα, κλαίωωωωωω

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 28, 2023, 17:01 »
Που να δείτε τι πλάκα θα έχει όταν αυτός ο μηχανισμός θα φτάσει στα επίπεδα του skynet, (από την αλυσίδα ταινιών Terminator)

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 28, 2023, 19:25 »
Θέλω κι εγώ ένα τέτοιο να μου στήνει τους ατμοποιητές μου!

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 28, 2023, 19:34 »
 :)) :)) :))

Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 01, 2023, 00:05 »

 Εγώ το είχα ρωτήσει να μου προτείνει τίποτα συνταγούλες και επειδή βγήκαν όλες τρομερές ,το ξαναρώτησα
Είναι ηθικό για έναν mixer να εκδίδει συνταγές  γραμμένες από την τεχνητή νοημοσύνη; 
Και η απάντηση

Το άν είναι ηθικό για έναν mixer να δημοσιεύει συνταγές γραμμένες μέσω τεχνητής νοημοσύνης είναι μία σύνθετη ερώτηση που δεν έχει μια απλή απάντηση. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως η γεύση του υγρού, το κοινό απεύθυνσης και ο σκοπόs της έκδοσης της συνταγής

»Από τη μία, το ΑΙ περιεχόμενο μπορεί να προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα όπως είναι η ταχύτητα, η αποδοτικότητα και η σχέση κόστους-οφέλους. Η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αναλύσει γρήγορα μεγάλη ποσότητα δεδομένων και να παράγει συνταγές βασισμένες σε προκαθορισμένους παράγοντες, κάτι που μπορεί να είναι ωφέλιμο για τους χονδρέμπορους και τα καταστήματα λιανικής  που χρειάζεται να διακινήσουν μεγάλο αριθμό ετικετών καθημερινά. Επιπλέον, το ΑΙ περιεχόμενο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να παρέχει εξατομικευμένο περιεχόμενο που δύναται να βελτιώσει την εμπειρία του DIYer.

»Από την άλλη, υπάρχουν ηθικά ζητήματα που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Για παράδειγμα, στο παραγόμενο από τεχνητή νοημοσύνη περιεχόμενο μπορεί να λείπει η ανθρώπινη πινελιά που είναι απαραίτητη για να παραχθούν ενδιαφέρουσες και εντυπωσιακές νότες στο υγρό.  Ακόμα, η χρήση του ΑΙ στην παραγωγή υγρών μπορεί να εγείρει ανησυχίες σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα και τον ρόλο των προηγούμενων mixers στη δημιουργική διαδικασία. 

»Γενικά, μπορεί να είναι ηθικό για ένα mixer να δημοσιεύει συνταγές γραμμένες από την τεχνητή νοημοσύνη, όσο τo υγρό είναι κατ' αρχήν ασφαλές για άτμισμα.

»Παρόλα αυτά, οι παραγωγοί υγρών θα πρέπει επίσης να εξασφαλίσουν τη διαφάνεια σε ό,τι αφορά στη χρήση ΑΙ στην παραγωγή συνταγών και να παρέχουν τα απαραίτητα εύσημα στους γράφοντες ανθρώπους που συνεισέφεραν στη διαδικασία. Επιπλέον, θα πρέπει να λάβουν υπόψη τη δυνητική επίδραση του ΑΙ περιεχομένου στην εργασιακή αγορά για τους mixers αλλά και άλλους επαγγελματίες της βιομηχανίας τoυ Η.Τ

»Είναι ακόμα σημαντικό να ληφθούν υπόψη οι δυνητικές προκαταλήψεις που μπορεί να παρουσιάζονται στο περιεχόμενο τεχνητής νοημοσύνης. Το ΑΙ είναι τόσο αμερόληπτο όσο τα δεδομένα στα οποία έχει εκπαιδευτεί κι αν αυτά τα δεδομένα είναι προδιαθετημένα ή ημιτελή, το περιεχόμενο από το ΑΙ μπορεί να είναι επίσης το ίδιο. Αυτό θα μπορούσε να βλάψει συγκεκριμένες μονάδες ή ομάδες, να διαιωνίσει στερεότυπα ή να ενισχύσει ήδη υπάρχουσες προκαταλήψεις. 

»Συνοψίζοντας, παρότι μπορεί να είναι ηθικό για έναν mixer να δημοσιεύει συνταγές  γραμμένες από την τεχνητή νοημοσύνη, η βιομηχανία του Η.Τ  θα πρέπει να λάβει προσεκτικά υπόψη τα πιθανά προτερήματα και μειονεκτήματα της χρήσης τέτοιου περιεχομένου. Θα πρέπει ακόμα να υπάρχει διαφάνεια ως προς τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης και να εξασφαλιστεί ότι το περιεχόμενο είναι ακριβές, κατατοπιστικό, συναφές και δίχως προκαταλήψεις. 

»Τελικά, οι εταιρίες του Η.Τ ,θα πρέπει να δώσουν προτεραιότητα στα ενδιαφέροντα του κοινού τους και να λαμβάνουν επίσης υπόψη το ευρύτερο κοινωνικό αποτύπωμα των πράξεών τους». 


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 01, 2023, 12:08 »
Πριν από 2 μήνες του ζήτησα συνταγή για μουσακά. Δεν ήξερε.
Τον προηγούμενο μήνα του ζήτησα ξανά. Αυτή τη φορά μου έδωσε μια συνταγή αλλά παντελώς άσχετη. Έβαζε μακαρόνια και μπριζόλες μέσα! Το περίεργο ήταν ότι σε αγγλική ερώτηση give me a recipe for mousaka μου έδωσε σωστά τη συνταγή στα αγγλικά.
Χθες το ξαναρώτησα. Μου έδωσε ολόσωστα τη συνταγή τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά. Οι δε συνταγές δεν ήταν ίδιες. Δηλαδή η ελληνική δεν ήταν μετάφραση της αγγλικής.
Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα μαθαίνει.


Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: μου απάντησε το ρομπότ πως να στρίψω ni80
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 02, 2023, 00:33 »
απ' ότι δείχνει είναι ένα ισχυρό εργαλείο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως και σε βάθος χρόνου σίγουρα θα εμφανιστούν και άλλα πολλά ανταγωνιστικά και από άλλες μάλιστα εταιρίες. Βέβαια ο 'εξυπνακίδης' & γνωστός απατεωνίδης γκέιτς μυρίστηκε φράγκα και το χρηματοδότησε δεόντως...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084095 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 68 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos