vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dinosspil, dkostas, camber, manoslykos, maprix, Jorge

Twitter

Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Καλησπέρα αγαπητοί συνατμιστές & καλό 2023 σε όλους!
Άτμιζα δυο χρόνια
περί τα 35ml/ημέρα, με τον Innokin Zenith Pro 5.5ml, πάντα με τις 1,6ohm αντιστάσεις και είχα βολευτεί μια χαρά με αυτήν την κατάσταση (αν και θα προτιμούσα να υπήρχαν επίσης για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή 1,8 ή/και 2ohm).

Η συγκεκριμένη 1,6ohm αντίσταση με έβγαζε το πολύ μια εβδομάδα, άντε στην βδομάδα μέσα να αγόραζα βία το πολύ δύο από αυτές. Καθώς ο καιρός περνούσε, οι δύο αντιστάσεις την εβδομάδα έγιναν  3 και οι 3 έγιναν 4, χωρίς να αλλάζω κάτι στα υγρά μου ή στον τρόπο ατμίσματος !

Τελικά επειδή κάπου παραέγινε το κακό με τις εργοστασιακές -απατεωνίστικες αντιστάσεις, πότε παλιότερα με τον ναυτίλο, πότε τώρα με τον innokin, τον παρόπλισα και αρμάτωσα τον galaxies mtl rta (5ml), έπλεξα και μια 1.8ohm με
κανθαλάκι A1 10m 26GA / 0.40mm. Όλα καλά και όλα ωραία με την διαφορά ότι έχω μεγαλύτερη κατανάλωση σε υγρό/ημέρα και το ερώτημά μου είναι:

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο στήσιμο στα 1,8ohm , είτε σε υλικά (είδος/τύπος σύρματος, βαμβάκι ή/και ατμοποιητής ακόμα, κλπ), ώστε να πετύχω την χαμηλότερη κατανάλωση σε υγρά ?

Θα εκτιμούσα την κάθε συμβουλή σας, ή πρόταση

σημ: αμετανόητος
τσιγαρίσιος πάντα mtlάς...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2023, 16:23 από ipomonias »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 17:21 »
Το μεγαλύτερο ρόλο στην κατανάλωση παίζουν τα watts. Όσο περισσότερα τα watts που ατμιζεις τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση. Για να μειώσεις την κατανάλωση 3 τρόποι υπάρχουν:
α) Να ατμίζεις λιγότερο
β) Να χρησιμοποιείς το δυνατόν μικρότερης διατομής σύρματα. Όσο μεγαλώνει το πάχος σύρματος που χρησιμοποιείται, τόσο αυξάνονται και τα watts στο μοντακι για να ζεστάνουν την αντίσταση.
γ) Να αυξήσεις το ποσοστό νικοτίνης στα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 18:28 »
35 ml την μέρα θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ειδικά για mtl. Μάλλον πρέπει να αυξήσεις νικοτίνη …


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 20:11 »
Ο galaxies και ο siren που αρμάτωσα καταπίνουν πολύ υγρό με μικρές διαφορές μεταξύ τους.. Γενικά, ποιος επισκευάσιμος θεωρείται πιο οικονομικός από άποψης κατανάλωσης υγρού και μηδαμινές διαρροές ?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 20:37 »
Νομίζω ότι στους συγκεκριμένους ατμοποιητές,
με αυτό το σύρμα που χρησιμοποιείς,
καλύτερα θα ήταν να στήνεις με 5-6 σπείρες σε 2.5 πυρήνα, ΧΩΡΙΣ να είσαι κολλημένος στο "μαγικό" νούμερο 1.8Ω.... Λογικά κάπου στα 12-16W θα είσαι ΟΚ..

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 21:00 »
Σε αυτό που ρωτάς, απάντηση δεν θα βρεις. Πες πως μιλάμε για ίδιων προδιαγραφών κινητήρες (mtl). Θεωρητικά, αν σεταριστούνε όλοι το ίδιο (καρμπυρατέρ, αέρας, ηλεκτρικά) & εφ όσον πιεστούν όλοι το ίδιο, θα πάρεις κάποιο παρεμφερές αποτέλεσμα κατανάλωσης & επιδόσεων.

Στην περίπτωσή μας, εδώ μετράει το σύρμα (ID & υλικό), η επιλογή αέρα, η ισχύς (watts), το πόσο πνιγμένο ή χαλαρό είναι το βαμβάκι & το πόσο ατμίζω. Προσωπικά, όλα αυτά είναι κάτι που τα βρίσκω σε ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλάζοντας παραμέτρους & παρατηρώντας το αποτέλεσμα & ποτέ με το γνωστό...¨´ένα στήσιμο, δεν τα βρήκαμε".

Ο γενικός, προσωπικός μου μπούσουλας που έχω καταλήξει, είναι (με MTL N80 fused clapton σύρμα στα 700-1200Ω, ID 2,5, 0,8mm αέρα, 70%Vg/30%PG & 15W) τα 80-100 puffs/1 ml υγρού Εκεί (στο περίπου) με βγάζουν όλοι οι ατμοποιητές μου (μόνο επισκευάσιμους έχω).

Για αρχή, καλό θα είναι να πειραματιστείς με έτοιμες αντιστάσεις. Και όταν βρεις το πού περίπου είσαι, προχωράς στο να φτιάχνεις παρόμοιες δικές σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2023, 21:32 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 21:21 »
Σε ίδια μάζα σύρματος, με Watt, διάρκεια τζούρας και τζούρες, έχεις περισσότερη κατανάλωση; Δε θα μπορούσε να γίνεται αυτό, αφού κατανάλωση = ρυθμός ατμοποίησης (και ατμοποιείται ίδια ποσότητα υγρού). Μήπως απλά ατμίζεις περισσότερο; Είναι σύνηθες στη μετάβαση από εργοστασιακό σε επισκευάσιμο...

Τα Ohms εφόσον χρησιμοποιείς ρυθμιζόμενο mod είναι αδιάφορα. Φτιάξε αντιστασούλα σε 2.5 πυρήνα, 5-6 σπείρες με 26GA ή 28GA και ρύθμισε το mod σου (Watts, Volts ή Θερμοκρασία) όπου σου αρέσει καλύτερα το αποτέλεσμα. (περίπου ότι είπε και ο Buliwyf)

Τώρα, όσο αφορά στα 35ml/ημέρα. Εγώ, που το έχω πιπίλα, με το στήσιμο που σου πρότεινα παραπάνω, και είσοδο αέρα 1.2mm, κάνω περίπου 20ml. Πόσο αέρα χρησιμοποιείς;


Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 25, 2023, 23:53 »
όχι, εννοούσα ότι έχω περισσότερη κατανάλωση σε σχέση με τον εργοστασιακό (zenith με τις 1,6ohm), η αλήθεια είναι πως ισχύει εν μέρη αυτό που λες, δηλαδή η μετάβαση από εργοστασιακό σε επισκευάσιμο, αν και έχω την εντύπωση πως το μέγεθος της καμπάνας παίζει έναν μικρό ρόλο, καθότι έχω παρατηρήσει ότι με τον εργοστασιακό ναυτίλο πχ είχα την χαμηλότερη κατανάλωση σε υγρά ever και μετά όταν αγόρασα τον zenith υπήρχε αισθητά η περισσότερη κατανάλωση (μικρή βέβαια, αλλά αισθητή θα έλεγα),

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 00:01 »
Και τα 20 και τα 35 ml ημερήσιας κατανάλωσης μου φαίνονται αδιανόητα. Σίγουρα θα πρότεινα να μειώσετε πολύ την κατανάλωση. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ένας ατμοποιητής με χαμηλή κατανάλωση μπορεί να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:12 »
έπλεξα και μια 1.8ohm με κανθαλάκι A1 10m 26GA / 0.40mm.
Χρησιμοποιώντας το steam-engine (1ο συνημμένο) και τα στοιχεία της αντίστασης που έφτιαξες, βγαίνει πως είναι 14(!) σπείρες και χρειάζεται 41Watt(!!!).
Αντίθετα, με τον τρόπο του Buliwyf (2ο συνημμένο) η αντίσταση είναι 6 σπείρες και χριεάζεται 18Watt.
Δοκίμασε τον 2ο τρόπο στησίματος και η κατανάλωση θα μειωθεί με τον ίδιο τρόπο ατμίσματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:20 από thanoulis »

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:15 »
Κοίτα, η λογική μου στο άτμισμα είναι η ίδια που είχα και με το τσιγάρο όταν κάπνιζα αρειμανίως πριν 6 χρόνια + και δεν έχει αλλάξει. Για μένα το κάπνισμα ή άτμισμα είναι τρόπος ζωής και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι τόσο περίπλοκο όσο φαίνεται σήμερα το η/τ.

Απλά πράγματα, τι θέλω ?

Θέλω να έχω ένα η/τ συνέχεια και να το πιπιλάω -όλη μέρα, αλλά και στο κρεβάτι όταν πάω να κοιμηθώ και στο μπάνιο πριν κάνω ντούζ, επίσης να το έχω πάντα στο χέρι μου και όταν βγαίνω και πάω για ψώνια...
Την ίδια λογική είχα και με το τσιγάρο, αρχικά κάπνιζα βαριά 3-4 πακέτα, και αφού λέω καπνίζω που καπνίζω, δεν παίρνω ελαφρά, σκέφτηκα για να μην έχω θέματα υγείας. Πήρα τα ελαφρά το ίδιο φυσικά κάπνιζα, μετά πήρα τα 01, μετά πήρα καπνό, 1ας καπνός/ημέρα ..μια από τα ίδια

άρα λέω, ότι και να πάρω το ίδιο θα καπνίζω/ατμίζω!

Και μπήκα στην λογική πώς λοιπόν να ατμίζω όλη μέρα -οικονομικά, φτηνά & χωρίς να μου πιάνουν τον k@.. :yes:

Έχουμε και λέμε:

α) Υγρά diy αρώματα: ότι ληγμένο υπάρχει το θέλω, το ατμίζω, το αγοράζω (αρκεί να είναι φρούτο), όχι όμως κίτρινο που θα μου χαλάει γρήγορα τις αντιστάσεις μου. Ποτέ δεν ρωτάω όταν αγοράζω συμπυκνωμένα αρώματα τι γεύση θα έχουν. Ότι γεύση θέλουν ας έχουν.. (τους κάνει εντύπωση όταν αγοράζω από τα καταστήματα).
β) Αντιστάσεις: ότι χαλάει ποιο αργά τις 18650  ..1.8 /2 ohm (ψέματα ?)
γ) Nικοτίνη, antitpd / purity clouds, κιτρινισμένες ..ποτέ, "χαλάνε με τον καιρό" (εδώ γελάμε) και μαυρισμένες βάζω δεν έχω πάθει τίποτα, οι νικοτίνες για μένα απλά -δεν χαλάνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:50 από ipomonias »

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:36 »
Χρησιμοποιώντας το steam-engine (1ο συνημμένο) και τα στοιχεία της αντίστασης που έφτιαξες, βγαίνει πως είναι 14(!) σπείρες και χρειάζεται 41Watt(!!!).
Αντίθετα, με τον τρόπο του Buliwyf (2ο συνημμένο) η αντίσταση είναι 6 σπείρες και χριεάζεται 18Watt.
Δοκίμασε τον 2ο τρόπο στησίματος και η κατανάλωση θα μειωθεί με τον ίδιο τρόπο ατμίσματος.

Θα το δοκιμάσω, σε ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:45 »
Με τι ποσοστό νικοτίνης ατμίζεις, αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 10:57 »
Με τι ποσοστό νικοτίνης ατμίζεις, αν επιτρέπεται;

Χαμηλά πιστεύω! πάντα ως εξής φτιάχνω τα υγρά μου:
250ml pg + 250ml vg + 2 συμπυκνωμένα αρώματα + 12ml από την purityclouds premium Base 100mg PG 250ml

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 11:03 »
νομίζω γύρω στο 3

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084700 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy