vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

VOOPOO ARGUS P1

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
VOOPOO ARGUS P1
« στις: Ιανουαρίου 02, 2023, 17:23 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Με τον κωδικό VAPK η συσκευή κοστίζει $21.49
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)


Το Argus P1 είναι μία όλα-σε-ένα(ΑΙΟ) συσκευήμε αυτόματη τζούρα, ενσωματωμένη 800mAh μπαταρία, διαστάσεις 74.6x46.7x17.4mm, παίζει από τα 5 με μέγιστη ισχύ τα 20W και φορτίζει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει όπως επίσης έχει την δυνατότητα γρήγορης φόρτισης και μπορεί να φορτίσει πλήρως σε 18 λεπτά. Διαθέτει το GENE AI 1.2 τσιπ και μπορεί να ρυθμίσει αυτόματα την ισχύ για εξοικονόμηση ενέργειας και διατήρηση διάρκειας ζωής της μπαταρίας. Διαθέτει επίσης πλευρική ρύθμιση αέρα για σφιχτή ή χαλαρή ροή αέρα και είσοδο αέρα 4 οπών για ομαλή γεύση. Το Argus P1 είναι συμβατό με το Argus Pod Cartridge 0.7Ω/1.2Ω και έχει χωρητικότητα υγρού τα 2ml.

Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω χρώματα:



Ίσως ένα από τα πιο όμορφα και βολικά ποντάκια που έχω πιάσει τα τελευταία χρόνια στα χέρια μου. Όλα τα χρώματα και ο συνδιασμός αυτών είναι εξαιρετικός, η ποιότητα κατασκευής εξωτερικά φαίνεται πάρα πολύ καλή αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει και μέσα. Ακόμα και το «γατζάκι» που έχει για να πιάσει το lanyard που έχει μέσα για να το κρεμάς σοτν λαιμό σου και συνήθως πάντα φαίνεται παράτερο στις συσκευές, εδώ είναι έτσι φτιαγμένο που οπτικά μου κολλάει πολύ καλά και δεν με ενοχλεί καθόλου.


Αυτού του τύπου επιστόμια έχω βαρεθεί να γράφω για το πόσο βολικά είναι για μένα προσωπικά, ίσως βέβαια όχι σε καπνιστές που θέλουν να κάνουν την μετάβαση στο άτμισμα αλλά και αυτό όχι πάντα γιατί πολύ κάνουν εύκολα την αλλαγή από φίλτρο τσιγάρου σε τέτοιο επιστόμιο. Το υγρό ταξιδεύει σε όλο το εσωτερικό του ποντ-επιστόμιο και βολεύει πολύ το ότι το ποντ είναι ελάχιστα φιμέ και μπορεί ο ατμιστής εύκολα να δει πόσο υγρό έχει μέσα και δεν χρειάζεται να βγάζει το ποντ από την συσκευή. Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται βγάζοντας την τάπα σιλικόνης που έχει το ποντ. Η σιλικόνη δεν έχει τόσο μεγάλο αυτάκι οπότε θέλει λίγο νυχάκι για να την ανοίξεις και είναι και κάπως λεπτεπίλεπτη και με φοβίζει ότι κάποιος που δεν προσέχει μπορεί να τη σκίσει σχετικά εύκολα.


Στο πλάι έχουμε την θύρα Type-C για την φόρτιση της συσκευής και την ρύθμιση του αέρα. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με την ταχεία φόρτιση για να γράψω αν όντως μπορεί να φορτίσει όσο γρήγορα προτείνει η εταιρεία ότι γίνεται αλλά μπορώ να σας πω για τον αέρα της συσκευής. Δεν ξέρω αν η VOOPOO όντως το σκέφτηκε τόσο πολύ ή αν απλά τους βγήκε αλλά έχουμε μια τόσο δα μικρή συσκευή με υποδειγματικό αέρα και ρύθμιση που βρίσκουμε σε ακριβούς ατμοποιητές. Στο φουλ ανοιχτό έχουμε ξεκάθαρη σφιχτή πνευμονική τζούρα και στο τέρμα κλειστό έχουμε την πιο σφιχτομαγουλάδικη τζούρα που θα ζητούσε αυτός ο κλασικός ατμιστής που παίζει με ένα πινάκι 0.8μμ και του είναι αρκετό. Προσωπικά βρήκα ότι με τον αέρα ένα τσικ(επίσημη μονάδα μέτρησης των πάντων) ανοιχτό έχω μια ωραία, σφιχτή τζούρα που δεν χάνει σε γεύση σε σχέση με τον αέρα ανοιχτό στο φουλ.


Κάτι που στο 100% των συσκευών με ενοχλεί και με σταματάει από το να τις χρησιμοποιώ είναι τα φωτάκια, τα λεντάκια και τα μπλιμπλίκια γενικότερα. Αλλά εδώ έχουμε το εξής παράδοξο. Στο εσωτερικό της συσκευής από την μεριά που είναι διάφανο και μπορούμε να δούμε το τσιπάκι, υπάρχουν τέσσερα μικρά λεντάκια που ανάβουν με την σειρά και ανάλογα την ένταση της τζούρας που κάνουμε. Για παράδειγμα, κάνω μια μικρή γρήγορη τζούρα και ανάβει στο 50% το πρώτο μονο λεντάκι. Κάνω μια δυνατή και με διάρκεια τζούρα και ανάβουν το ένα μετά το άλλο και τα τέσσερα λεντ. Επειδή όμως είναι έτσι χωμένα και δεν είναι πολύ φωτεινά, όταν ατμίζω δεν τα βλέπω καθόλου και δεν με ενοχλούν. Οπότε, για πρώτη φορά τέτοια πατέντα με λεντάκια δεν με ενοχλεί καθόλου. Η εταιρεία λέει ότι τα λεντ ανάβουν έτσι γιατί το τσιπ της συσκευής καταλαβαίνει την τζούρα που παίρνεις και ρυθμίζει ανάλογα τα βατ και την ένταση της συσκευής και αυτό είναι κάτι που εγώ μπορεί να μην πιστεύω ότι κάνει η συσκευή αλλά δεν έχω και τρόπο να το αποδείξω οπότε το αφήνω έτσι. Λένε ότι το κάνει, το δέχομαι αλλά δεν το πιστεύω κιόλας.


Για την ώρα δεν είχα διαρροές και ούτε δάκρυα αλλά με αυτές τις συσκευές ποτέ δεν είσαι σίγουρος και θέλει να το δουλέψω και άλλο για να πω με σιγουριά κάτι. Το μόνο που μπορώ να γράψω εδώ είναι ότι το ποντ δεν έχει απλά ένα πλαστικό στο κάτω μέρος του που λειτουργεί σαν καπάκι αλλά έχει ένα διπλό και στην ουσία αυτό στη μέση κρατάει το υγρό να μην βγαίνει από κάτω. Έτσι λένε, εμείς θα δούμε στην πορεία αλλά σίγουρα αξίζει να το τσεκάρει όποιος ψάχνει παρόμοια συσκευή.




Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO ARGUS P1
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 03, 2023, 11:35 »
 :respect_hat: :thumbup_move_3:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110606 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530756 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet