vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

KUMA ULTON RTA clone

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
KUMA ULTON RTA clone
« στις: Δεκεμβρίου 29, 2022, 22:01 »
Μόλις παρέλαβα τον ULTON KUMA και είπα μιας και δείχνει δημοφιλής, να ξεκινήσω νέο θέμα για να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας.

Με λίγα λόγια, να πω ότι η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική, όλα κουμπώνουν τέλεια.

Πρώτη απόπειρα για στήσιμο με την καμπάνα που είχε ήδη επάνω και πινάκια του αέρα τα ίδια.
Στήσιμο με 26 κάνθαλ 2.5 πυρήνα και 0.77 ohm στα 16 watt. Γεύση Virginia της Flavourart.

Πήρα γεύση και χτύπημα με την πρώτη, αν και είχα αμφιβολία για το προς τα πού πρέπει να καταλήγουν οι άκρες του βαμβακιού.
Περιμένω να δω πως θα τα πάει η τροφοδοσία.

Συγχωρήστε την απειρία μου στην δημιουργία νέων θεμάτων !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2022, 08:54 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 00:50 »
Να πω κι εγώ την γνώμη μου μιας και παρέλαβα σήμερα τον δικό μου.


Πήγα αμέσως μόλις τον παρέλαβα και πήρα ένα διαφανές τζαμάκι του bishop, μην την πατήσω πάλι όπως με τον fev!

Η ποιότητα κατασκευής, τα μέταλλα, είναι πολύ καλή. Με προβληματίζει λίγο το ότι τα οριγκάκια στην βάση του ντεκ είναι λίγο χαλαρά, χωρίς όμως να ξεκουμπώνει και με το παραμικρό.

Με τα πινάκια των 0.9 χιλ. και από τις δύο πλευρές, ο αέρας του για μένα είναι εντάξει και δεν σφυρίζει, θα ήθελα όμως να είχε και των 0.8.

Έστησα με 26ρι ni80, 2.5 πυρήνα και δοκίμασα το Vorona από Golden Era. Δοκίμασα και τις 3 καμπάνες και η κάθε μία δίνει και κάτι διαφορετικό.

Δεν θα πω πολλά σε ότι αφορά την γεύση, γιατί ο λαιμός μου έχει τα χάλια του. Θα πω μόνο ότι η μία μου έδωσε πολύ καλή ανάλυση του υγρού, η δεύτερη υποθέτω ότι αναδεικνύει περισσότερο τα καπνικά και εν τέλει άφησα αυτή με τα δύο επίπεδα, γιατί νιώθω περισσότερο χτύπημα και ικανοποιητική γεύση.

Η τροφοδοσία του είναι πολύ καλή. Η τζούρα του δεν είναι τόσο αθόρυβη όσο του fev, σε καμία περίπτωση όμως, δεν μπορώ να πω ότι είναι θορυβώδης.

Τώρα, σχετικά με την ευκολία, γιατί για εμένα μετράει και αυτό. Το στήσιμο και το βαμβάκωμα είναι αστεία. Το γέμισμα από κάτω για κάποιους είναι αρνητικό για εμένα όχι.
Η εγκοπή στο ντεκ δεν διακρίνεται εύκολα, ειδικά χωρίς γυαλιά.
Τα πινάκια του αέρα είναι πολύ λεπτά και χωρίς κεφάλι και αν έχεις χοντρά δάχτυλα θέλει λίγο προσοχή παραπάνω να μην τα χάσεις.

Τον έχω μόνο μία ημέρα, δοκίμασα μόνο ένα υγρό, σίγουρα θέλει δοκιμές ακόμα και σίγουρα όπως φαίνεται, θα τον ευχαριστηθώ και αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 07:58 »
Καλημέρα παίδες, για εμένα είναι η τρίτη μέρα με τον Kuma. Κώστα μέσα έχει 2 των 0.8 πινάκια.  Εγώ κατέληξα με την κωνική καμπάνα με ένα πινάκι 0.9 και το τυφλό. Με το ΝΕΤ Virginia από τη azhad υγρό που κάνω είναι καταπληκτικός. Τα πινάκια του είναι βέβαια λίγο πιο αεράτα σε σχέση με τον fev αλλά η γεύση του είναι πιο καλή. Σήμερα θα πάω και εγώ να πάρω το τζαμάκι του bishop. Τα οριγκάκια είναι και σε εμένα λίγο χαλαρά στην βάση αλλά δεν είχα και εγώ πρόβλημα. Η τροφοδοσία του είναι άψογη. Το τζαμάκι του bishop κάθεται καλά; Όταν ξεβιδώνεις να γεμίσεις μένει καλά στη θέση του το τζαμάκι;

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 08:39 »
Τι άλλο σύρμα θα προτείνατε εκτός από κάνθαλ, π.χ Κλάπτον, fused κλπ, και τι διάμετρο?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2022, 08:56 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 14:44 »
Xameno_Skli
Είναι τόσο λεπτά τα πινάκια που ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι των 0.8 η των 0.9. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, θα το κοιτάξω, γιατί σήμερα τα πινάκια που έχω μέσα μου φαίνονται αεράτα. Όσο για το τζαμάκι του bishop, ναι, κάθεται καλά. Δεν φεύγει από την θέση του, όμως πάντα φροντίζω να το κρατάω όταν ξεβιδώνω για να γεμίσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Από ότι είδα εχτές σε ένα βίντεο, έχουν βγει και άλλα τζαμάκια, σαν σαγρέ και ένα μεταλλικό κουστούμι για τον bishop πάλι αλλά κάνουν και για τον kuma.


gstamatos
Για σύρμα παίζω μόνο με μονόκλωνο ni80. Για ένα παράξενο λόγο ότι διαφορετικό πλεκτό σύρμα έχω δοκιμάσει δεν μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 14:55 »
Με ποιο ni80 ?

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 15:01 »
Xameno_Skli
...είδα εχτές σε ένα βίντεο, έχουν βγει και άλλα τζαμάκια, σαν σαγρέ και ένα μεταλλικό κουστούμι για τον bishop πάλι αλλά κάνουν και για τον kuma.
Για τον...."επίσκοπο" υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά, μα πάρα πολλά κουστουμάκια.  :)
https://www.2fdeal.com/search/?Keyword=bishop&CateId=
 

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 16:50 »
"Κουστουμάκια" υπάρχουν πολλά, Νουνού όμως ένα....  :)) :)) :))  (άμα θυμάσαι την διαφήμιση...)


Σε ευχαριστώ Κώστα. Θα πάω το απόγευμα να πάρω μαζί και ένα μοντάκι να ταιριάζει με τον kuma...  :)
Καμία πρόταση για μοντάκι να πάει με αυτόν; Χάνεται απάνω στο brunhilde sbs...


Gstamatos ο συγκεκριμένος παίζει τέλεια με μονόκλωνα συρματάκια. Και ο fev που είχα βάλει ένα φεγγάρι κλαπτονάκι δεν μου άρεσε.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 17:24 »
OFF TOPIC


Nounou θέτε; Δε σπάει, δε χαλάει, είναι μικρούλι, είναι πάμφτηνο & αν του κατεβάσεις & το arctic fox τύφλα να έχουν τα τσιπςςςς της  dna!!!  :)) ELEAF ISTICK PICO 75W MOD - Royalstar
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2022, 18:18 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 17:32 »
Πιο pico είναι αυτό; Και τι είναι το Arctic fox;

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 18:15 »
OFF TOPIC
1) Eleaf iStick Pico 75W, το κλασσικό, το ορθόδοξο. :love_hearts:

 2) ArcticFox & NFE-Toolbox br NFE Team
https://vaping.gr/index.php?topic=33514.0

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 18:42 »
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δω άμα το έχει και λογικά θα το πάρω.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 30, 2022, 19:25 »
Να κάνω κι εγώ ένα off topic!


Σκυλί το pico. Έχει πέσει αμέτρητες φορές, έχει κάνει μπάνιο με υγρά, έχουν καεί πίξελ απ'την οθόνη, έχω κάνει εκατομμύρια κλικ στο fire και συνεχίζει ακάθεκτο. Αν δεν είχαν κλωτσήσει και τα πάσα στο καπάκι της μπαταρίας...

Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 31, 2022, 09:32 »
Και από μένα ένα εκτός θέματος όπως είπε ο Γιώργος αν το πάρεις πρόσεχε να πάρεις όπως είπε το (ορθόδοξο) με την micro usb θύρα και όχι type-c γιατί αλλιώς δεν περνάει το custom firmware

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 31, 2022, 11:32 »
2) ArcticFox & NFE-Toolbox br NFE Team


Ένα διάστημα με πιασε μούρλια με την αλεπού και έψαχνα να βρω σε πια μοντάκια μπορεί να φωλιάσει.
Τα πικο πλέον είναι δυσεύρετα με θύρα micro usb, νομίζω πιο εύκολα βρίσκεται το pico 25.
Το ερωτεύτηκα  το πικάκι, του βαλα retro logo και παπά.. :yes:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110652 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet