vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 7 χρήστες
karless, Alexander20, Mantis039, tibolaso, I.P, manoslykos, stamatisgr

Twitter

Hussar the end

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Hussar the end
« στις: Οκτωβρίου 30, 2022, 22:31 »
Καλησπέρα συνατμιστές, είπα να ανοίξω καινούργιο θέμα για τον hussar the end μήπως τραβήξω την προσοχή των κατόχων του άτμο να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μας. Έγραψα και στο νήμα του hussar αλλά δεν πήρα απάντηση. Θα ήθελα να ξέρω πως αποδίδει σε γεύση και χτύπημα σε σχέση με άλλους κλώνους π.χ. τον fev, τον Millennium, τον kayfun x...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 15:45 »
Τον εχω και τον ατμίζω χρόνια, μια χαρά γεύση και χτύπημα έχει. Ίδιος με τον προηγούμενο του είναι, που τον είχα και αυτόν, απλά με σταθερό εξωτερικό airflow.  Με 2mm pin, coils γυρω στο 0.4ohm και 25 με 30 watt έβγαλε ρίζα πάνω στο mixx με 21700. Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης για μένα με αυτούς τους άτμο που γράφεις γιατί θεωρώ οτι είναι για άλλα πράγματα. Τον fev τον έχω με 2x0.8 pins για γυμναστική στα μάγουλα και ημικαπνικά και τον millenium με την miguelon καμπάνα μόνο για black cavendish. Άλλα υγρά, άλλο άτμισμα στον καθένα. Για τον kayfun δεν μπορώ να σου πω γιατί απο τότε που έπιασα τον prime δεν ξανασχολήθηκα. Γράψε τι και πως ατμίζεις αν θες να σου πω μια γνώμη για το ποιός θα σου ταίριαζε, έτσι γενικά σύγκριση για γεύση και χτύπημα δεν έχει πολύ νόημα νομίζω. Αυτά από εμένα, ένα χρήστη του the end εν έτη 2022 (παίζει και να μην υπάρχει άλλος )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2022, 19:10 από longjohn »

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 18:52 »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
Πλέον ατμίζω μόνο net υγρό virginia και τώρα τελευταία το άρωμα από την azhards elixir το sweet vanilla 70/30 με 12mg σε αντίσταση απλό κανθαλάκι 26Ga με 7 σπείρες στα 0,94 Ohm στα 17 περίπου watt. Και ναι, γυμναστική στα μάγουλα και εγώ με τον Fev... Ο λόγος που ψάχνω κάποιον δεύτερο άτμο είναι ότι ο Fev τα πάει πάρα πολύ καλά σε πιο βαριά καπνικά όπως το Basma, το Latakia και άλλα... Βέβαια είναι γενικός πάρα πολύ καλός σε όλα αλλά αφού κάνω μόνο Virginia, θέλω να βρω τον απόλυτο για αυτό το υγρό.


Να πω την αλήθεια, όταν άρχισα να ατμίζω και για αρκετό καιρό έκανα που και που κάνα τσιγάρο γιατί δεν με κάλυπτε το άτμισμα. Όταν πήρα τον Fev και άρχισα με τα Net υγρά, δεν έκανα ξανά τσιγάρο και ούτε το ζητάω. Νόμιζα ότι ήταν τα net υγρά που με κράτησαν μακριά από το τσιγάρο αλλά τελευταία έκανα σκέτη βάση και πάλι δεν το ήθελα το τσιγάρο. Έτσι έβγαλα το συμπέρασμα ότι ήταν ο Fev που με κράτησε μακριά και όχι το υγρό.


Τον Millennium v1.1 ήθελα να τον πάρω αλλά είδα τον Kuma Rta που συνδυάζει τον αέρα του fev με τις καμπάνες (στο περίπου) του Millennium και σκέφτομαι πολύ σοβαρά και αυτόν.


Ξέρω, όλα αυτά πολύ off topic. Θα μπορούσα να τα γράψω και σε άλλο νήμα.


Θα το δω και πάλι με τον Hussar the end. Θα το ψάξω παραπάνω. Ελπίζω βέβαια να υπάρξουν και άλλοι που θα πουν την γνώμη τους εδώ για τον The End.
Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. :) :)

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 19:08 »
Δεν είναι μόνο η καμπάνα, είναι αλλο πράγμα ο αέρας στο πλάι, άλλο κάτω απο την αντίσταση οσο αφορα mille και kuma, οπου για τον mille είναι και να σου ταιριάξει ο αέρας του, δεν υπάρχουν pins. Για να είμαστε εντός θέματος δεν θα σου πρότεινα τον the end για να ατμίζεις σφιχτά και net. Υπάρχουν καλυτεροι και μάλλον πρέπει να κοιτάξεις και προς gus

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 21:06 »
Θα τον δω και τον Gus. Σε ευχαριστώ!!!


Edit: ποιος είναι ο Gus;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 21:52 »
Ο Kuma είναι πανεύκολος στο στήσιμο, χωρίς ίχνος διαρροών, αθόρυβος και σμουθάτος και πάρα πολύ καλός σε μεγάλη γκάμα γεύσεων. Αν δε σε χαλάει το γέμισμα από κάτω, που λογικά ως fevάκιας δε σε χαλάει, και είσαι διατεθειμένος να φτάσεις στα λεφτά του, τότε είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και θα κάνεις όση γυμναστική θες στα μάγουλα με τις επιλογές των pin που παρέχει.

Απ: Hussar the end
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 22:23 »
Να πω την αλήθεια, όταν άρχισα να ατμίζω και για αρκετό καιρό έκανα που και που κάνα τσιγάρο  (πολλά τσιγάρα) γιατί δεν με κάλυπτε το άτμισμα. Όταν πήρα τον Fev  (zest) ,και άρχισα με τα Net υγρά, δεν έκανα ξανά τσιγάρο και ούτε το ζητάω. Νόμιζα ότι ήταν τα net υγρά που με κράτησαν μακριά από το τσιγάρο

Έκανα μια-δυό αλλαγούλες και να η ατμιστική μου ιστορία εν συντομία...




Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Hussar the end
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2022, 22:25 »
Θα τον δω και τον Gus. Σε ευχαριστώ!!!


Edit: ποιος είναι ο Gus;
https://gus-mod.com/

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 05, 2022, 08:44 »
Καλημέρα παίδες!!! Θενκς για τις ίνφο... :) :)


Ribot, τον kuma δεν τον φτάνω με τίποτα. Εδώ περιμένω το δώρο των Χριστουγέννων να μπορέσω να πάρω έναν άτμο και άμα περισσέψουν. Είμαι με οικογένεια και δουλεύω μόνο εγώ δυστυχώς. Τα βγάζουμε πέρα, αλλά για περιττά έξοδα όπως είναι ένας δεύτερος άτμο είναι δύσκολο. Για αυτό το ψάχνω τόσο πολύ εδώ και καιρό ποιον άτμο να πάρω για να μην το μετανιώσω και "πετάξω" τα λεφτά. Όπως με τον Fev που δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο!!! Βασικά έλεγα να πάρω τον κλώνο kuma από την ulton από την 2fdeal παραγγελία.  Αυτόν τον φτάνω άνετα.


Οβαλιου φορμανης, όπως φαίνεται όλοι πάνω κάτω την ίδια ιστορία έχουμε... :) :)
Θα δω και την σελίδα του Gus.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 05, 2022, 09:05 »
Βασικά έλεγα να πάρω τον κλώνο kuma από την ulton από την 2fdeal παραγγελία.
Δεν τον είχα δει αυτόν! Κοίτα, η ulton διακρίνεται για την αξιοπιστία της, δεν έχει ακουστεί παράπονο για κάποιο προϊόν της, οπότε μην το καθυστερείς καθόλου, θα μείνεις κατευχαριστημένος. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Hussar the end
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 05, 2022, 12:00 »
Αυτό πιστεύω και εγώ!!!  :)
Δες αυτό το βιντεάκι (για τον kuma, ελπίζω τα αγγλικά σου να είναι καλά) που εξηγεί προς το τέλος την διαφορά στον αέρα και στην καμπάνα σε σχέση με τον fev και bishop. Πρώτη φορά βρίσκω τόσο καλή εξήγηση για το πώς δουλεύει ο αέρας και τι επιπτώσεις έχει στο ατμισμα, στο χτύπημα και στην γεύση πέρα από την καμπάνα, γενικός όχι μόνο σε αυτόν τον ατμο.
Για εμένα τουλάχιστον νέες πληροφορίες και πολύ χρήσιμες!!!



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515236 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801517 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11029 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet