vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, falex, Jorge, dkostas, lagoudakis

Twitter

GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« στις: Μαΐου 16, 2021, 22:43 »


Η GeekVape, σχετικά πρόσφατα, παρουσίασε μια νέα σειρά ατμιστικών συσκευών, τη σειρά GeekVape Obelisk, η οποία ήδη αριθμεί δύο μέλη. 
Το Geekvape Obelisk 120 FC, που είναι και το πρώτο μέλος της σειράς και το GeekVape Obelisk 60
Κοινά χαρακτηριστικά των δύο πρώτων τουλάχιστον μελών της σειράς είναι η νέα σχεδιαστική γραμμή κι η ενσωματωμένη μπαταρία.

Σήμερα θα κάνω την παρουσίαση του GeekVape Obelisk 120 FC, που έχω στα χέρια μου σαν kit με τον subohm ατμοποιητή GeekVape Z (2021) και λίαν συντόμως θα κάνω και την παρουσίαση του GeekVape Obelisk 60.

Εισαγωγικά να πω πως το GeekVape Obelisk 120 FC είναι ένα mod που αποδίδει μέγιστη ισχύ 120W και είναι εφοδιασμένο με ενσωματωμένη μπαταρία χωρητικότητας 3700mAh.

Το kit λοιπόν, έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
·        1 x Mod
·        2 x Geekvape Z Series Coil
·        1 x Z Subohm Tank(5ml)  (Pre-installed: 0.2ohm 70~80W, Spare coil: 0.4ohm 50~60W)
·        1 x USB-C to USB-C Charging Cable
·        1 x Coil Tool
·        1 x Spare Parts Pack
·        1 x Spare Glass Tube(3.5ml)



 
Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο και κατατοπιστικό, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.

To Geekvape Obelisk 120 FC  είναι διαθέσιμο στους παρακάτω τέσσερις χρωματικούς συνδυασμούς




Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις των συσκευών του kit είναι τα παρακάτω



Obelisk 120 FC MOD
Power Output: 5-120W
 Temperature Control: 200℉-600℉/100℃-315℃
 Working Mode: Power/TC-SS/TCR/VPC/Bypass/OTG
 Built-in Battery: 7.4V
2×18500mAh,13.69WH
 Fast Charging: 65W PD Fast Charging (20V/3.25A,15mins), over 300 Times Cycle Charging
 Regular Charging: 5V, Max 2A
 OTG Reserve Charging: 5V, Max 2.4A
 (Auto Stop Charging, Back to Previous Working Mode)
 Longest vaping Time: 10s
 working Temperature: -10-60℃
 Multiple Protections: Overheat Protection, Low Temperature Protection, Triple overvoltage Protection: Low voltage Protection, Charge & Discharge Over current Protection, Circuit Short Protection, Low Ohm Protection
 Display Screen: TFT 0.96-inch Color Screen
 Charging Port: USB-C

Z Subohm Tank
 Size: 26 x 42.5mm
 Capacity: 5ml
 Coil Type: Z Series Mesh 0.4ohm (60-70W); Z Series Mesh 0.2ohm (70-80W, pre-installed)
 Drip Tip: 810
 Thread: 510 thread

The World's First Vape with Safe Fast Charging
 Directly charge a 3700mAh vape in 15 minutes
 USB PD safe Charging
 OTG Reverse Charge
 100℃-315℃ adjustable temperature
 120W max output for powerful vaping
 Multiple working modes for your selection
 Z Subohm Tank with 5ml larger capacity
 Compatible with 
Z Subohm Tank/Obelisk Tank
 Z coil makes pure flavor and rich clouds





To GeekVape Obelisk 120 FC είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου κι η ποιότητα κατασκευής του κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα. 
Το ίδιο θα έλεγα κι η βαφή του.
Είναι σχετικά περιορισμένων διαστάσεων και προσφέρει πολύ καλή εργονομία και κράτημα. Η συσκευή είναι πολύ συμπαγής κι η στήριξή της στην βάση της είναι επίσης πολύ ευσταθής.
Τα ματ τμήματα της επιφάνειάς του δεν συγκρατούν δακτυλιές, σε αντίθεση με τα δύο πλευρικά πάνελ που είναι μαύρα, αλλά σαν καθρέπτης και συγκρατούν πολλές δακτυλιές. Λόγω χρώματος όμως δεν είναι και πάρα πολύ ορατές. Δεν παύει όμως να είναι ένα σχετικό μειονέκτημα. Ίσως το μοναδικό.




Στη μια παράπλευρη έδρα του υπάρχει η θύρα φόρτισης micro usb τύπου C, μέσω της οποίας η συσκευή φορτίζεται στα 5V, με ρεύμα έντασης 2A
Το kit που έχω στα χέρια μου δεν περιλαμβάνει τον ταχυφορτιστή, που ίσως είναι ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα αυτού του mod
Με τον ταχυφορτιστή η συσκευή φορτίζεται στα 20V, με ρεύμα έντασης 3,25Α και πράγματι, η πλήρης φόρτιση επιτυγχάνεται σε 15 μόνο λεπτά.



Η συσκευή έχει ενσωματωμένες δύο 18650 μπαταρίες συνολικής χωρητικότητας 3700mAh. Καταφέρνει όμως να έχει πραγματικά περιορισμένες διαστάσεις και βάρος. Φαίνεται εδώ η διαφορά μεγέθους σε σύγκριση με το GeekVape Legend 2.



Στη πάνω βάση του υπάρχει ο 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος, όχι ακριβώς στο κέντρο και μπορεί να φιλοξενήσει ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι 26mm
Οι ατμοποιητές πλήρως βιδωμένοι, εφάπτονται απολύτως στην πάνω βάση της συσκευής, αλλά στο χρονικό διάστημα που την έχω στην κατοχή μου δεν είδα να μένουν σημάδια απ’ αυτή την επαφή.




Στην πρόσοψη της συσκευής με σειρά από πάνω προς τα κάτω, υπάρχουν το fire button, η οθόνη και τα πλήκτρα επιλογών. 
Το fire button και τα πλήκτρα επιλογών έχουν σχήμα ορθογώνιου παραλληλογράμμου κι είναι εντελώς διαφορετική η σχεδίασή τους από τα αντίστοιχα πλήκτρα της σειράς Aegis.
To fire button βρίσκεται σε πολύ καλά μελετημένη θέση, πυροδοτεί ακαριαία με ένα πολύ διακριτικό ήχο και είναι απολύτως συνεπές. Το ίδιο και τα πλήκτρα των επιλογών.


Η έγχρωμη TFT οθόνη των 0,96 ιντσών είναι κατακόρυφης διάταξης και έχει δυνατότητα ρύθμισης της φωτεινότητάς της. Είναι πολύ ευανάγΝωστη, με αρκετά μεγάλους χαρακτήρες κι η φωτεινότητά της εμένα προσωπικά μου άρεσε καλύτερα στο 100%.
Στην οθόνη αναγράφονται το επιλεγμένο mode λειτουργίας, η τιμή της αντίστασης, η τιμή της έντασης του ρεύματος, η τάση, η διάρκεια της τζούρας και το πλήθος των puffs με δυνατότητα μηδενισμού.
Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος των επιλογών χωρίς αυτό να εμποδίζει το άτμισμα.
Ατμίζει κανείς, χωρίς να μπορεί να αλλάξει τις κλειδωμένες επιλογές του.

Το μενού του chipset είναι πανεύκολο και παρέχει τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ power mode, TC mode και Bypass
Παρέχονται επίσης οι δυνατότητες TCR και VPC.
Άλλη μια έξτρα δυνατότητα είναι η επιλογή OTG, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή σαν power bank, σαν φορτιστή, για να φορτίσεις κάποια άλλη συσκευή.


Αν θέλει κανείς να αγοράσει το mod σαν kit μαζί με ατμοποιητή, προσφέρονται δύο δυνατότητες. Να το αγοράσει μαζί με το Z Subohm Tank, αν προτιμά το aiflow ψηλά, ή μαζί με τον ατμοποιητή της σειράς Obelisk, αν προτιμά το airflow χαμηλά.


Για κάποιον που θέλει ένα συμπαγές, ποιοτικής κατασκευής και πολύ καλής απόδοσης mod με εσνσωματωμένη τη μέγιστη δυνατή μπαταρία, το GeekVape Obelisk 120 FC είναι μια άριστη επιλογή. Σε συνδυασμό μάλιστα με τον ταχυφορτιστή που απλοποιεί και περιορίζει την πλήρη φόρτιση στα 15 λεπτά. 
Καθόλου αμελητέα φυσικά κι η μέγιστη ισχύς των 120W που αποδίδει.



Για πληρέστερη ενημέρωση παραθέτω και το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης.






Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 17, 2021, 15:13 »
τα σπαει...!!!!!! ενα πληρες starter kit για ντουμανια.....!!!! πολυ καλος ο zeus Z (2021) αλλα θελει προσοχη στα eliquids... με υγρα οπως steam train με το ζορι εβγαλε 30ml η 0.2ohm.. τα ιδια ειναι και η 0.4ohm.. με πιο καθαρα υγρα μπορει χαλαρα να βγαλει και 70ml... 

εγω θα το παρω για το mod για να το κανω σετακι με nautilus 3 λιγα watt περισσοτερη αυτονομία... και 15λεπτα φορτιση πραγματικα οτι καλυτερο...!!  και μετα απο 300κυκλους φορτισης θα δοκιμαζα να ανοιξω το mod και να αλλαζα της μπαταριες σιγουρα δεν ειναι καλη ιδεα και δεν θα το προτεινα αυτο να το κανει κανεις εκτος αν εχει πληρης γνωση σε αυτο που θα κανει...!! 

επισης εξαιρετικη παρουσιαση...!!!!!   :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 17, 2021, 21:23 »
[member=14633]aragiannis[/member] Απλά διόρθωσε το λάθος (συνήθειας ή ταχύτητας) στο κείμενο των μπαταριών. Στα χαρακτηριστικά γράφεις 2*18500 και στο κείμενο 2*18650. Υποθέτω ότι είναι 18500.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 17, 2021, 22:52 »
Και μια που η Όλγα ανέφερε το θέμα των μπαταριών, κάποια στιγμή αυτά τα δημιουργικά μαθηματικά των Κινέζων πρέπει να σταματήσουν. Δεν αναφέρομαι μόνο στην Geekvape αλλά γενικότερα.
Το mod έχει 2 μπαταρίες 18500 ΣΕ ΣΕΙΡΑ που μας δίνουν 7.4V 13.69Wh. Αυτό μας κάνει 1850mAh και όχι 3700. Αν οι μπαταρίες ήταν συνδεδεμένες παράλληλα τότε θα είχαν 3.7V και 3700mAh. Αλλά δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 17, 2021, 23:32 »
Έχετε δίκιο παιδιά. Γράφτηκε εκ παραδρομής. Οι μπαταρίες είναι δύο 18500, όπως λέει στα χαρακτηριστικά.
Ευχαριστώ Όλγα για την επισήμανση και ευχαριστώ Γιώργο για την καίρια παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 18, 2021, 00:33 »
δήλα δη είναι ψόφιο από μπαταρία, κρίμα...
καλά κάνατε κ το διευκρινίσατε, παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 19, 2021, 18:31 »
εχει 2 18500 τελικα? οκ ποσο χάλια μπορει να ειναι αυτο τωρα? αν μπορει να εχει αυτονομια να βγαζει μια ολοκληρη μερα τοτε πιστευω ειναι μια χαρα....! και 15 λεπτα φορτιση ειναι  κατι νεο για mod.... οποτε πιστευω το συγκεκριμενο kit αν ειναι σε καλη τιμη θα ειναι κομπλε σαν αρχικο πακετο...!!  

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 19, 2021, 18:48 »
Το έχω σε καθημερινή χρήση πότε με τον phenomenon, πότε με τον eviva και αντίσταση μεταξύ 1Ω-1,2Ω και με βγάζει άνετα όλη μέρα. Οι μπαταρίες ναι, είναι δύο 18500

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 19, 2021, 19:26 »
και 15 λεπτα φορτιση ειναι  κατι νεο για mod.
15 λεπτά φόρτιση αν τα σκάσεις να πάρεις και τον ειδικό φορτιστή μαζί στα 109€.

https://www.k110.eu/en/electronic-cigarettes-geekvape/geekvape-obelisk-120-fast-charger-z-kit.html

Το περιμένω με τον φορτιστή παρέα για να δούμε αν όντως κάνει 15 λεπτά.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 19, 2021, 19:59 »
"1 million Puffs at 60W"; 1 εκατομμύριο;;

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 19, 2021, 20:01 »
ναι, μέχρι να πεθάνει εντελώς :))

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 19, 2021, 20:43 »
15 λεπτά φόρτιση αν τα σκάσεις να πάρεις και τον ειδικό φορτιστή μαζί στα 109€.

https://www.k110.eu/en/electronic-cigarettes-geekvape/geekvape-obelisk-120-fast-charger-z-kit.html

Το περιμένω με τον φορτιστή παρέα για να δούμε αν όντως κάνει 15 λεπτά.

αστο.... παω σε legend 2 σιγα μην δωσο τοσα λευτα για mod με ενσωματωμένη μπαταρια.....

αλλα τον ταχυφορτιστη τι να το κανει καποιος? δεν μπορει να βαλει καποιο ταχυφορτιστη που φορτιζει και το smartphone του? 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 15, 2021, 15:22 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geek Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



To πρώτο μοντ με δυνατότητα ταχυφόρτισης είναι γεγονός!


*Η παρουσίαση κανονικά θα γινόταν πριν δύο μήνες αλλά η πανδημία είχε άλλη άποψη, οπότε έστω και καθυστερημένα την κάνω τώρα.*


Μοντ με ενσωματωμένη μπαταρία που κατά τα λεγόμενα της εταιρείας είναι 3700mAh αλλά όπως έγραψε και ο [member=6669]camber[/member] παραπάνω,
οι μπαταρίες είναι σε σειρά και όχι παράλληλα οπότε και η αναφερόμενη χωρητικότητα είναι λάθος.
Η συσκευή έχει διαστάσεις 27x48.4x130.2mm και ζυγίζει 168g.
Έχει μία έχρωμη TFT οθόνη 0.96 ιντσών και φορτίζει μέσω μιας θύρας Type-C.
Το Obelisk 120 μπορεί να φορτίσει με έναν οποιοδήποτε Type-C φορτιστή αλλά έχει και την δυνατότητα ταχυφόρτισης με ειδικό φορτιστή.

Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, τον εργοστασιακό ατμοποιητή Ζ Sub-Ohm tank,
ένα καλώδιο Type-C, όρινγκ, 2 αντιστάσεις, ένα ίσιο τζαμάκι
και το εργαλειάκι για την αφαίρεση της αντίστασης.

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι από τη σειρά Z Coils και είναι δύο mesh αντιστάσεις
με τη μία να είναι η Z Coil στα 0.2Ω και η άλλη η Z Coil στα 0.4Ω.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω τέσσερα χρώματα.


Ξεκινάω εννοείται με το πιο σημαντικό σημείο που πρέπει να αναφερθεί πρώτο και είναι η ταχυφόρτιση. Ναι. Ισχύει. Φορτίζει σε 15 λεπτά πλήρως. Είναι πάρα πολύ κουλ και βολικό, δεν το περίμενα αλλά το κάνει. Δεν ζεσταίνεται υπερβολικά πολύ στη φόρτιση ή έτσι πιστεύω εγώ δηλαδή, είναι η πρώτη μου επαφή με ταχυφορτιστή οπότε δεν ξέρω αν πχ ένα κινητό που φορτίζει έτσι ζεσταίνεται ή όχι.

Δεν νομίζω να έχω να σχολιάσω κάτι άλλο στο συγκεκριμένο κομμάτι μιας και δεν είμαι γνώστης αλλά έχω δύο απορίες για το συγκεκριμένο κομμάτι της συσκευής. Κάνει καλό στη μπαταρία να φορτίζει κάθε φορά με ταχυφόρτιση; Αν ναι, για πόσο καιρό θα συνεχίσει η μπαταρία να είναι όπως τη πρώτη μέρα; Μήπως μετά από κάποιο διάστημα, ίσως όχι και μεγάλο, πέσει η απόδοση της; Το μόνο που μπορώ να γράψω είναι ότι ξεβίδωσα τη συσκευή για να δω αν θα μπορέσω να αλλάξω τη μπαταρία και νομίζω πως δεν γίνεται. Δεν ξέρω αν κάποιος πιο θαρραλέος με γνώσεις μπορεί να το κάνει αλλά εγώ δεν θα το προσπαθήσω.

Αφήνω στην άκρη την μπαταρία της συσκευής για την ώρα και ας πιάσουμε το υπόλοιπο μοντάκι. Πάρα πολύ ωραίο που είναι έτσι όλο από αλουμίνιο, ωραία αίσθηση στο χέρι και πανέμορφο αλλά έχω μια ένσταση που χρησιμοποιήθηκε και στο πάνω μέρος που βρίσκεται ο 510 πόλος. Από το πρώτο βίδωμα που του έκανα με τον ατμοποιητή της συσκευασίας ένιωσα το σημάδι που του έκανα όταν τον βίδωσα. Δυστυχώς δεν το πρόλαβα οπότε έκανε ένα σημάδι γύρω γύρω, στο δεύτερο ίδιο μοντ χρησιμοποίησα αυτά τα στρογγυλά προστατευτικά που έχουμε όλοι και όλα οκ. Οπότε αν σας αρέσει να βιδώνετε τέρμα τους ατμοποιητές σας, χρησιμοποιήστε τα προστατευτικά ή απλά μη το κάνετε. Αλλά και γενικότερα να το προσέχετε το μοντ γιατί ωραίο το σώμα από αλουμίνιο,κάνει όμως σημάδια με το παραμικρό. Το ένα δηλαδή που του έκανα σημάδι αμέσως και δεν το πολυπροσέχω, έχει παντού εμφανή χτυπήματα.

Λόγω της ενσωματωμένης μπαταρίας το μοντ είναι πανάλαφρο, έχει μέγεθος διμπάταρου και βάρος μικρού μονομπάταρου. Το έχω συνήθως με μεγάλους τανκάτους ατμοποιητές οι οποίοι έχουν ξεκάθαρα μεγαλύτερο βάρος από το μοντ. Όπως έγραψα και πιο πάνω, έχει απίθανη αίσθηση στο χέρι και το σχήμα του είναι πολύ βολικό για να το κρατάς συνέχεια.


Δεν έχω όμως σε μεγάλη εκτίμηση τα κουμπιά της συσκευής. Είναι μεγάλη πλαστικούρα και τα τρία οπότε ενώ όλη η συσκευή δείχνει ακριβή και premium, μόλις πατήσεις κάποιο από τα κουμπιά και ακούσεις τον κλασικό πλαστικουρέ ήχο παιχνιδιού από τα τζάμπο, χάνεται κάθε αίσθηση. Μεγάλο το κουμπί του fire, σε ωραία θέση και πολύ βολικό αλλά στο πάτημα για μένα χάνει πάρα πολύ. Μικρό το κακό για τους περισσότερους ή και καθόλου κακό αλλά εμένα με χαλάει.

Η οθόνη του πολύ ωραία και πάρα πολύ φωτεινή αν την έχεις στο 100%. Έχει όλες τις απαραίτητες ενδείξεις, φαίνονται όλα πεντακάθαρα και το μόνο ίσως αρνητικό για κάποιους ότι η ένδειξη της μπαταρίας είναι τέσσερα μικρά πράσινα κουτάκια αντί να δείχνει το ποσοστό. Βέβαια με 15 λεπτά φόρτιση δεν νομίζω να πειράξει και κανέναν.

Στα πολύ θετικά που θα θεωρούσα ότι δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ είναι η λειτουργία OTG. Με αυτή τη λειτουργία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη συσκευή σαν powerbank και να φορτίσουμε άλλες συσκευές. Έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω αρκετές φορές για να φορτίσω ένα ποντάκι όταν είμαι έξω στα γρήγορα χωρίς να ψάχνω μπρίζες κλπ.

Έχω γράψει πολλές φορές ότι μπορώ να καταλάβω την αυτονομία της μπαταρίας μιας συσκευής μόνο αν είναι άθλια γιατί μέσα στη μέρα χρησιμοποιώ αρκετές συνήθως οπότε εδώ θα πω ότι το έχω μόνιμα με αεράτους ατμοποιητές και 85+ βατ και η στάθμη της μπαταρίας έπεφτε φυσιολογικά και δεν χάνει σε δύναμη όσο πέφτει.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2021, 15:58 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 15, 2021, 17:53 »

Δεν νομίζω να έχω να σχολιάσω κάτι άλλο στο συγκεκριμένο κομμάτι μιας και δεν είμαι γνώστης αλλά έχω δύο απορίες για το συγκεκριμένο κομμάτι της συσκευής. Κάνει καλό στη μπαταρία να φορτίζει κάθε φορά με ταχυφόρτιση; Αν ναι, για πόσο καιρό θα συνεχίσει η μπαταρία να είναι όπως τη πρώτη μέρα; Μήπως μετά από κάποιο διάστημα, ίσως όχι και μεγάλο, πέσει η απόδοση της;
Δεν έχω πιάσει κάποιο Obelix στα χέρια μου οπότε αυτά που θα πω στηρίζονται μόνο στις προδιαγραφές που διαβάζω.
H μπαταρία του Obelix είναι 7.4V, 1850mAh, 13.69Wh.

Ο ταχυφορτιστής της Geekvape είναι 65W. Τέτοιοι φορτιστές χρησιμοποιούνται συνήθως σε μεγάλα laptop με μπαταρίες 11.1 ή 14.4V. Οι μπαταρίες αυτές εκτός της υψηλότερης τάσης έχουν και μεγαλύτερη χωρητικότητα. Αυτοί οι 2 παράγοντες (V, mAh) παίζουν μεγάλο ρόλο στο ρεύμα που θα φορτίζει η μπαταρία.
Στα κινητά που έχουν μπαταρίες 3.8V οι φορτιστές είναι έως 27W και σε tablet με 7.4V παίζουν από 27-45W.
Σαφώς λοιπόν τα 65W είναι μεγάλη ισχύς για τόσο μικρή μπαταρία.

Ας δούμε τι σημαίνει αυτό στην πράξη. Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 13.69Wh. Αυτό σημαίνει ότι σε 60 λεπτά μας δίνει 13.69W. Για να μπορέσουμε να της χώσουμε πίσω αυτή τη χωρητικότητα σε 15 λεπτά χρειαζόμαστε 13.69 Χ 4 = 54.76W. Οπότε η μπαταρία μας θα φορτίζει με 54.76W / 7.4V = 7.4A. H μπαταρία μας λοιπόν θα φορτίζει με 7.4 αμπέρ ή αλλιώς με C-rate 4C (1850mAh X 4 = 7400mAh).

Συνήθως όταν φορτίζουμε μια LiPO μπαταρία κρατάμε ρυθμό φόρτισης 1C. Αν δηλαδή η μπαταρία μας είναι 1850mAh φορτίζουμε με 1.85A.
Οι σύγχρονες LiPO έχουν πολύ μικρότερη εσωτερική αντίσταση και μπορούν να αντέξουν παραπάνω ρεύμα. Υπάρχουν LiPO που αναφέρουν ρεύμα φόρτισης 3C ή παραπάνω.

Γιατί λοιπόν η Samsung ή η Apple μας δίνουν φορτιστές των 20-25W και όχι των 45W για να φορτίζουμε στο μισό χρόνο; Η απάντηση φυσικά είναι μακροζωία. Κανείς δεν θα παραξενευτεί αν πετάξεις το Obelix σε 6 μήνες αλλά θα πέσουν μηνύσεις αν συμβεί αυτό στην Apple.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: GeekVape Obelisk 120 FC Kit 3700mAh/120W
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 16, 2021, 17:34 »
Ο θαυμασμός μου για τις δυνατότητες φόρτισης του Obelisk με αναγκάζουν να γράψω, με κίνδυνο να παρεξηγηθώ.
Όταν μία συσκευή γράφει την χωρητικότητα της μπαταρίας σε Ah χωρίς να αναφέρει Βολτ, υπολογίζω 3.65V αν είναι Λιθίου ή 1.1V αν είναι NiMH για να υπολογίσω τις Wh που με ενδιαφέρουν.
Δεν γνωρίζω αν αναφέρουν μόνο Ah εκ του πονηρού. Θεωρώ ότι είναι άγραφο κοινωνικό συμβόλαιο, υποθέτοντας ότι όσοι δεν ασχολούνται με μπαταρίες τους ενδιαφέρει ο χρόνος αυτονομίας, όχι τα Ah και όσοι ασχολούνται ξέρουν τι και πως να υπολογίσουν.
Στην περίπτωση του Obelisk τα πράγματα είναι ξεκάθαρα (από την οπτική γωνία της γωνίας απτήν οποία το βλέπω).
Οι αναφορές τις Geekvape είναι "3700mAh vape", "3700mAh dual-cell battery" και "built-in 3700mAh" με ζωγραφιά 2 μπαταριών που αναγράφουν 1850mAh η κάθε μία.
Μπορεί να κάνω λάθος εκτιμήσεις (δεν θα είναι η πρώτη φορά), ως προς την οπτική γωνία που θωρώ τα πράγματα.
Αλλά,
Το Obelisk υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα γρήγορης φόρτισης, τόσο PD όσο και QC.
Μας δίνει την δυνατότητα αστραπιαίας φόρτισης όταν και όποτε θέλουμε.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως PowerBank για το κινητό, το μοντ και το BT ηχείο (αν είναι USB-C).
Η διαφορά τιμής για το κιτ με τον 65W PD φορτιστή (5-20V 3A) είναι συμφέρουσα, ακόμη κι αν δεν χρησιμοποιήσουμε τον φορτιστή για το Obelisk.
Δεν είναι μόνο ότι τα παίρνω χοντρά από την Geekvape (απόλους τα παίρνω εξάλλου), είναι ότι εντυπωσιάστηκα από την διαχείριση μπαταρίας του Obelisk.
Και το θέμα δεν είναι η γωνία όρασης, αλλά η δυνατότητα αλλαγής γωνίας μετά από επιχειρήματα, αλλιώς θα καταντήσουμε @Olga68.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515331 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146471 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530775 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801626 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet