vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Imperia RTA clone

Imperia RTA clone
« στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 12:48 »
Ηρθε και ο Αγ Βασίλης για εμάς φέτος και αφου ο Treloneritis δεν ανοίγει Τοπικ ανοίγω εγώ.

Να πω δύο λόγια : Πολύ καλός. :D

Και φωτορομάντζο:




Ορίστε
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2020, 12:53 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος thebull

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 13:54 »
 :)) :)) :))
Σωστό ριβιού! Συντομο χωρίς πολλά πολλά!

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 13:59 »
Και ακριβής συνάμα, 2 λόγια είπε θα πει, 2 είπε.  ;D

Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 14:40 »
Περιμένω να βγει το rapid test για Covid και θα συνεχίσω μετά.

EDIT

Μου άρεσε που ήρθε μέσα σε συσκευασία σφραγισμένος πράμα που σημαίνει οτι δεν τον έπιασε κάποιος στα ενδιάμεσα. Ηταν καθαρός απο σαπουνόλαδα ,λοιπές βρομιές , δαχτυλιές κτλ.Εννοείται πλύθηκε με ξύδι και απολυμάνθηκε με οινόπνευμα.

Το πρώτο που θα χρειαστεί θα είναι λίγο προπόνηση με την συναρμολόγηση της καμπάνας του τανκ και του τοπ καπ καθώς το τελευταίο είναι αριστερόστροφο και ίσως μπερδέψει κάποιους. Το βιντεάκι στο youtube θα σας λύσει όλες τις απορίες .


Περι της συναρμολόγησης ολα πήγαν καλά εκτός απο τον πάτο του ντεκ που μπαίνει λίγο σφιχτά στο εσωτερικό insulator και είναι λίγο μπελάς στο βάλε-βγάλε αλλά είμαι σίγουρος οτι θα μαλακώσει με τον καιρό.

Η μόνη κακοτεχνία που είδα είναι οτι οι τρύπες απο  το air disk, τουλάχιστον αυτό που είχε φορεμένο , δεν έρχεται σε απόλυτη ευθεία με τον ατμοποιητή. Για να το εξηγήσω καλύτερα η τρύπα του αέρα δεν έρχεται στο κέντρο της αντίστασης όταν αυτό κουμπώνει, χάνει περίπου ένα χιλιοστό. Οι ψυχαναγκαστικοί θα φρικάρουν οι υπόλοιποι κλάιν μαιν.
Οταν ξεμοντάρω θα ανεβάσω φωτό για να το καταλάβει κάποιος καλύτερα.

Εμφανισιακά είναι κούκλος, πρακτικά η πατέντα με τα airdisk είναι απίστευτα βολική για να βρεί κάποιος τον αέρα που θέλει γρήγορα χωρίς πολλά πολλά,   το τανκ που μπαίνει - βγαίνει σε δύο δευτερόλεπτα και η αναπλήρωση του υγρού που δεν χρειάζεται να βγάλεις drip tip είναι απο τα πολλά θετικά που έχει.

Γενικά είναι απο τους ατμοποιητές που θα ήθελα να έχω γνήσιο, έχει γίνει τρομερή δουλειά! Respect :bow:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2020, 22:59 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 16:19 »
Θα συμφωνήσω μαζί σου , όντως θα ήθελα να τον εχω κ εγω γνήσιο !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 20:35 »
Εμένα η απορία μου είναι που στο καλό βρήκες δεύτερο τζαμάκι...

Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 22:37 »
Ηταν μέσα στο πακέτο με το κοντό κουστούμι, απο εκεί που το πήρα δεν υπάρχει πλέον.




[member=21644]neoklis79[/member] το γυαλι πρέπει να είναι το ίδιο με του dvarw 22 FL
https://www.3fvape.com/misc/45013-yftk-replacement-glass-tank-tube-for-dvarw-mtl-fl-facelift-rta-22mm-transparent-50ml.html?search_query=dvarw&results=411#.X-pE3xZS-Uk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2020, 23:00 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 22:56 »
 armadoran απο που τον πηρες??

Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 23:04 »
https://www.aliexpress.com/item/4001156977506.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.36804c4dzY6sYG

Οταν το πήρα είχε άλλο ένα σετ το οποίο δεν υπάρχει πλέον. Η παραγγελία έγινε τέλος Οκτώβρη και έσκασε σήμερα

Τον είχαν φέρει και ελληνικά καταστήματα αλλά δεν τον βλέπω πουθενά πια διαθέσιμο.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2020, 23:12 από armadoran »

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 28, 2020, 23:47 »
Καλά, μωρέ, μην με δίνεις στεγνά, ας πω μερικά παραπάνω λόγια, εγώ.  :tongue_smilie:
Το κομπλέ πακέτο, όπως το παράγγειλα:

1) Ατμοποιητής- (έρχεται με το στάνταρ αεροδισκάκι με 6 επιλογές εισαγωγής αέρα στα 1.6 – 1.8 – 2.0 – 2.2 – 2.4 – 2.6 mm).  

2) 2 έξτρα αεροδισκάκια
α) (ένα mtl με 8 επιλογές  στα 0.8mm – 0.9 – 1.0 – 1.1 – 1.2 – 1.3 – 1.4 – 1.5 mm) &
β) ένα MULTI με 6 συνολικά επιλογές. Τέσσερις με τρύπες στα 3 x 0.9mm – 3 x 1.1mm – 2 x 1.6mm – 2 x 1.8mm – συν ακόμη 2 επιλογές με μεγάλες τρύπες, για RDL & DL άτμισμα.
Οπότε, σύνολο 20 διαφορετικές ρυθμίσεις εισαγωγής αέρα.

3) Ενα drop down σετάκι (καμπάνα+ κατρουλί-ultem τανκ/driop tip), που τον μειώνει στα 2.5 ml χωρητικότητα & με μέγεθος ενός μικρού pod.

Ο Imperia είναι αυτό που λέμε σύγχρονος & καλομελετημένος ατμοποιητής.
1) Εχει ένα πολύ μικρό μέγεθος, μόλις 35 mm χωρίς το drip tip, αλλά με μεγάλη χωρητικότητα. 4-4.5 ml κανονικά, που όμως μπορείς να τον φουλάρεις μέχρι τα χείλη, καθώς το πομπέ καπάκι αναπλήρωσης του το επιτρέπει, χωρίς διαρροές, φτάνοντας έτσι τα 5 ml. Στην κυριολεξία είναι ο μισός σε μέγεθος από τον μεγάλο FeV, αλλά με την ίδια χωρητικότητα.
2) "Βυθισμένο" deck που δεν καταλαμβάνει χώρο από το tank, επιτρέποντας έτσι την τόσο μεγάλη χωρητικότητα σε σχέση με το μινιόν μέγεθός του.
3)  Πολύ μικρός χώρος  ατμοποίησης, κυριολεκτικά ένα τοσοδούλι εξογκωματάκι, που σίγουρα σε προδιαθέτει για την καλή του απόδοση γεύσης.
4) Πανεύκολο στήσιμο. Οι τρύπες τροφοδοσίας του, που εξυπηρετούν τρεις λειτουργίες, εδώ παίζουν τον ρόλο οδηγού για το coiling rod.
5) Aθόρυβος, στεγνός, πανεύκολος έλεγχος υγρών, με μία μικρή περιστροφή του tank.
6) Πάμπολλες επιλογές αέρα (με τα 3 διαφορετικά αεροδισκάκια)
7) Επιλογή αέρα ινοβέσιο, απλά περιστρέφοντας το δισκάκι, το οποίο μάλιστα έχει χαραγμένο πάνω του τα mm του αέρα που χρησιμοποιείς. Επιπλέον, υπάρχει μία μικρή μπίλια που το σταθεροποιεί ενώ ηχητικά ακούγεται & το χαρακτηριστικό "κλικ" σε κάθε αλλαγή θέσης,
8 ) Βολικότατο τop fill, που, ανοίγοντάς τον κλείνει τα υγρά, ενώ κλείνοντάς τον ανοίγει τα υγρά
9) Μπαγιονέτ σύνδεση deck με το tank. Βολικό, επειδή δεν καβαλάει κάποιο o-ring, αλλά κουμπώνει πάνω στην βάση με 2 αυτάκια (& αντίστοιχα χαρακιές στη βάση) & απλά κάθεται πάνω στο o-ring.
Εδώ έρχεται & η 3η χρήση των τρυπών τροφοδοσίας (οι άλλες 2 είναι η τοποθέτηση του coil jig & φυσικά η τροφοδοσία/έλεγχος υγρών).  Εκεί λοιπόν που αρχίζουν να κλείνουν εντελώς οι τρύπες, εκεί (& ΜΟΝΟ εκεί), μπορεί να μπει ή να βγει το tank από την βάση. Εύκολο, απλό, βολικό, ευδιάκριτο , ειδικά για όσους δεν φημιζόμαστε για τα γερακίσια μάτια μας.
10) Ευκολία στο πλύσιμο. Οπως φαίνεται & στην αρχική φωτογραφία, όλα του τα κομμάτια λύνονται
11) Λύνεται η καμινάδα από την καμπάνα. Ετσι μπορούν να φορεθούν & άλλα "κοστούμια" αύξησης ή μείωσης (στον γνήσιο υπάρχει & σε 8 ml χωρητικότητα).
12) Το τζαμάκι (γυάλινο) πιάνεται σε μεταλλικές θήκες & αντίθετα με τον Integra, δεν έχει πουθενά την μ@##κία του να βιδώνεται πλαστικό με μέταλλο.
13) Η βάση (το κομμάτι που βιδώνει ο 510 πόλος) είναι κατασκευασμένη κατά τέτοιο τρόπο που μπορείς να την προσαρμόσεις για να την ευθυγραμμίσεις όπως θες ανάλογα με το μοντάκι σου. Αν προσέξετε καλά το κομμάτι της στην αρχική φωτογραφία, αυτή, εσωτερικά δεν είναι στρογγυλή, αλλά χωρισμένη σε 24 τομείς που δίνουν από 15 μοίρες περιστροφή η κάθε μία. Οπότε, απλά, λασκάροντας ελαφρά την βίδα του 510 (& με οδηγό το κλωνοserial number) το φέρνεις εκεί που το θέλεις ως προς το μοντάκι που χρησιμοποιείς.
*** Η ίδια ευθυγράμμιση μπορεί να γίνει & με το Tank. Μπορείς δηλαδή να το τοποθετήσεις έτσι ώστε το εγχάρακτο λογότυπο της VWM πάνω στην καμπάνα να είναι είτε ορατό, πάνω από το δισκάκι επιλογής του αέρα, είτε από την αντίθετη πλευρά, αν προτιμάς την "καθαρή", brandless εμφάνιση.  
14) Πλούσιος ατμός, πλούσια γεύση, πλούσιο χτύπημα, αθόρυβη/απαλή τζούρα.

Το μόνο κατασκευαστικό μείον που του βρίσκω είναι οι υγροποιήσεις που μαζεύει στην βάση του, μετά από κάποιο διάστημα χρήσης όμως. Το δισκάκι που χρησιμοποιεί για την εισαγωγή αέρα, αναγκαστικά δημιουργεί έναν υποδοχέα κάτω από την αντίσταση. Λογικά, λοιπόν, κάποιες υγροποιήσεις δημιουργούνται. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να βγουν παραέξω με την μορφή διαρροής. Απλά παραμένουν μέσα & το καταλαβαίνεις στην τζούρα. Η, αν αλλάζεις συχνά τον αέρα, στο ότι δυσκολεύει η περιστροφή του δισκακίου. Εύκολα όμως ξεβιδώνοντας το βιδάκι του 510, ανοίγεται η βάση για καθάρισμα των συμπυκνωμάτων.
Επίσης, ΠΡΟΣΟΧΗ:
1) στο πολύ μικρό peek μονωτικό της βιδούλας (δεν υπάρχει ανταλλακτικό).
2) στο μικροσκοπικό o-ring που υπάρχει κάτω από το δισκάκι & κρατάει αεροστεγή την είσοδο του αέρα προς την αντίσταση.
3) το ψιλό o-ring μέσα στο καπάκι αναπλήρωσης που έχει την τάση να φεύγει κατά το πλύσιμο.
4) Για την αφαίρεση/αλλαγή αεροδισκακίου δεν είναι απαραίτητη η χρήση μυτοτσίμπιδου. Περιστρέφοντάς το & ταυτόχρονα σπρώχνοντας προς τα πάνω, βγαίνει ευκολότερα & πιό γρήγορα.

Μιλώντας τώρα αποκλειστικά & μόνο για την κατασκευή ως υλοποίηση της SXK. Από τους επώνυμους, μεγάλους κλωναράδες, η SXK πάντα μου έκρυβε & μία έκπληξη. Σαν γνήσια SXK κατασκευή, ούτε & ο Imperia styled της ήταν εξαίρεση. Οπως έχω γράψει & αλλού, έχω αγοράσει 3, σε διαφορετικές περιόδους.
Ο 1ος, έχει μιά (πολύ μικρή) κατασκευαστική ατέλεια. Το βιδωτό λαμάκι που αναγκαστικά λόγω κατασκευής των αεροδισκακίων χρησιμοποιεί για να συνδέσει τον θετικό με τον 510, έχει ένα ααααααπειροελααααααχιστο μπόσικο (δεν ξέρω αν ο γνήσιος δεν το έχει) που κάποιος ψυχαναγκαστικός θα το προσέξει. Ενώ στο καπάκι αναπλήρωσης δεν είναι πολύ φιλικός ως προς την δύναμη που απαιτεί για να ανοίξει ή κλείσει.
Ο 2ος ήρθε ΑΨΟΓΟΣ σε όλα,,,,ΑΛΛΑ, το δισκάκι έπρεπε να το βάλω αναποδογυρισμένο &
Ο 3ος ήρθε λες & τον είχα πάρει γνήσιο, Τέλειος.
Διαφορετικές παρτίδες ή ποιοτικός έλεγχος δεν γνωρίζω, αλλά κανένας τους πάντως δεν είναι μη λειτουργικός

* 2 κατατοπιστικότατους οδηγούς χρήσης θα βρείτε στο youtube χωρίς περιττά μπλα μπλα.

[member=16791]armadoran[/member], εννοείται πως, αν το νομίζεις, παίρνεις ό,τι νομίζεις για να "γεμίσει" λίγο η αρχική παρουσίαση  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2020, 21:34 από treloneritis »

Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 29, 2020, 00:40 »
ΟΡΙΣΤΕ! Θα τα είχες γράψει εσύ και δεν θα ακουγα την καζούρα για τις δυό λέξεις :)). Οπως έχει θα μείνει το νήμα σιγά τα ωα.

Το ματζαφλάρι που λες απο κάτω για την συνδεση του θετικού και εμένα είναι χαλαρό αλλά δεν θα γινόταν να είναι και σφιχτό.

Απο το πρωί έχω κάνει περίπου τρία τανκάκια με καπνικό που ξέρω καλά και τα πάει πολύ καλά σε γευση και χτύπημα, απλά πρέπει να δοκιμάσω και άλλα , ακόμα δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη γνώμη.

Γενικά την SXK δεν την έχω σε εκτίμηση και όποτε μπορούσα έπαιρνα απο άλλη εταιρεία. το ήξερα οτι κάπου θα την έκαναν , στην περίπτωση μου με την ευθυγράμμιση του air disk. Βέβαια όπως λες είναι πλήρως λειτουργικός .


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 29, 2020, 01:09 »
ΟΡΙΣΤΕ! Θα τα είχες γράψει εσύ και δεν θα ακουγα την καζούρα για τις δυό λέξεις
Μ`αρέζνε τα συνεργατικά & κολλεκτιβικά, μάναμ. Ασε που έτσι αναδεικνύονται νέοι & φερέλπιδες ρηβΓιούερζ. Τί παραπάνω έχει ο Στεπέχας, δηλαδή; :blr:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2020, 08:32 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 29, 2020, 08:44 »
[justify] :)) :)) Ακριβώς..... Και αν δεν είχε κάνει την αρχή ο armadoran με τη σύντομη παρουσίαση, πιθανότατα δεν θα είχαμε τη δυνατότητα να διαβάσουμε την πιο πλήρη παρουσίαση του treloneritis. Με την έννοια αυτή αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία η παρουσίαση με δύο λόγια. Εύγε και στους δύο :thumpup:[/justify]

Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 29, 2020, 08:58 »
Ετσι και αλλιώς το νήμα με το καιρό θα πάρει την αξία του με πληροφορίες απο όλους.

Ασε που ο τρελονεριτης μπορεί να είναι πληρωμένος πράκτορας της SXK για να κάνει προμοσιο.

Πώς έχει ήδη 3(τρεις) στην κατοχή του με τόσα προβλήματα στα ταχυδρομεία ? τι μας κρύβει ??!!!11!

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Imperia RTA clone
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 29, 2020, 09:21 »
Μα...την έθαψα (για μία ακόμα φορά) την SXK. Είναι η επιτομή του συνδυασμού "οι ακριβότεροι κλώνοι με τα περισσότερα θεματάκια". Ασε που κάποιες φορές αυτοσχεδιάζει & οι κλώνοι της δεν είναι πάντα 1:1.  ;D
Οσο για τις παραλαβές μου, αυτές έγιναν αρκετά πριν δημιουργηθούν τα προβλήματα με τους courrier. Η πρώτη παραγγελία έπεσε (pre-order) στις 18 Ιούνη. η δεύτερη μία βδομάδα μετά την παραλαβή, αφού ενθουσιάστηκα & η τρίτη στις 30 Σεπτέμβρη. :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2020, 04:21 από treloneritis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110650 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159869 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801632 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet