vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 9 χρήστες
th3ofilos, maprix, manoslykos, Blackwolf, Jorge, treloneritis, gfilip, zalaros, bujinkan

Twitter

DVARW MTL FL (CLONES)

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
DVARW MTL FL (CLONES)
« στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 18:20 »


Ο Dvarw ηταν ενας από τους ατμοποιητες (όπως Eviva ,Phenomenon κτλ.)που ενώ θα ηθελα να τον εχω στη συλλογη μου (εστω και κλωνο) μου δημιουργουσε συγχυση το ότι για να δουλεψει σωστα και να τον φερει καποιος στα γουστα του επρεπε να ξερει τι extra να αγορασει .Ετσι τουλαχιστον καταλαβαινα εγω απ’τα γραφομενα των κατοχων του.
Στον FL (Facelift) τα πραγματα μου φανηκαν πιο ξεκαθαρα και εχει και γυαλινο τζαμακι που το προτιμω απ’τα πλαστικα.Αγοραζοντας κανεις τον ατμοποιητη και το σετ με τα extra πινακια του αερα (0.8mm,1mm,1.5mm και 2mm) μπορει  να τον φερει ακριβως στα μετρα του χωρις προβληματα.Εγω το πηγα ένα βημα παρακατω και πηρα και το σετ με τα τζαμακια (ένα γυαλινο,ένα frosted πλαστικο και ένα ultem) και την καμιναδα-top cap των 5ml για μεγαλυτερη αυτονομια και για να παρει λιγο υψος για να μου ταιριαξει στο Supbox.Περιμενα τη Μαυρη Παρασκευη για να πετυχω καλυτερη τιμη (39 ευρω όλα μαζι) και παραδοξως ηρθε γρηγορα με ACS τη Δευτερα που ακολουθησε (από Speedex ακομα περιμενω).

Ο κλωνος μου είναι της SXK.
Ειναι 22mm σε διαμετρο,45mm σε υψος μαζι με το drip tip χωρις το σπειρωμα 510,χωρητικοτητας 3,5ml.Με το σετ των 5ml το υψος ανεβαινει στα 51mm.
Είναι κατασκευασμενος από 316 ανοξειδωτο ατσαλι και γυαλι ενώ το κατω κομματι της καμπανας του είναι κατασκευασμενο από PEEK που είναι θερμοπλαστικο συνθετο πολυμερες γνωστο ως Polyether Ether Ketone (ΦΜΚΓ=φεξε μου και γλιστρησα),υλικο που χρησιμοποιειται στην οδοντιατρικη , είναι 100% βιοσυμβατο και αντεχει σε πολύ υψηλες θερμοκρασιες.

Στην κλασσικη συσκευασια της SXK περιλαμβανονται εκτος από τον ατμοποιητη που ερχεται με το πινακι των 1.2mm,ένα σακουκακι με o-rings,ένα κλειδι alen που χρησιμοποιειται για το βιδωμα-ξεβιδωμα των 5 πανομοιοτυπων βιδων του ατμοποιητη ,δυο ανταλακτικες βιδες και ένα λευκο drip tip ασπρου χρωματος.Το επιστομιο οσο ηλιθιο μου φανηκε στην αρχη τοσο με βολεψε στη συνεχεια.

Αποτελειται από μπολικα επιμερους κομματια αν θελουμε να τον λυσουμε τελειως,για εξονυχιστικο καθαρισμα αλλα αμα το κανουμε μια φορα μετα γινεται παιχνιδακι.Ολα κουμπωνουν και βιδωνουν τελεια μεταξυ τους.




Ο ατμοποιητης δεν εχει ρυθμιση αερα με δαχτυλιδι από κατω.Η ρυθμιση γινεται μονο από τα πινακια που αλλαζουν ξεβιδωνοντας και βιδωνοντας μια βιδα και γι’αυτό είναι απαραιτητη η αγορα του σετ,σε περιπτωση που δεν μας ταιριαξει το υπαρχον 1.2mm.Εδω να πω ότι στα πινακια η τρυπα του αερα είναι υπερυψωμενη,καλα μελετημενη, για να μην εχουμε δυσαρεστες εκπληξεις.

Δεν εχει ρυθμιση υγρων και το γεμισμα γινεται πανευκολα και ακινδυνα (αποκλειεται να εχουμε διαρροες κατά το γεμισμα) μονο από κατω.

Η καμπανα του αποτελειται από 2 κομματια.Το peek που το κουμπωνουμε στο deck και ένα ανοξειδωτο καπακι που το κουμπωνουμε στο peek  αφου βαλουμε το βαμβακι στη θεση του.Για να βγαλετε το καπακι μην παλευετε από πανω οπως εκανα εγω την πρωτη φορα …σπρωξτε από κατω με κατι πλαστικο η το μικρο σας δαχτυλο (αν χωραει) αφου βγαλετε το peek.Ο χωρος ατμοποιησης που δημιουργειται  είναι τοσο μικρος που μονο ένα πραγμα μπορει να σημαινει…γευση.

Το στησιμο του δεν εχει καμια δυσκολια.Το μονο που πρεπει να προσεξουμε όταν παμε να κουμπωσουμε την καμπανα ,το σαν βελακι συμβολο πανω στο peek να κοιταει το μονωτικο του πολου γιατι είναι το μονο σημειο που εφαρμοζει.
Η μονη διαφορα του κλωνου της SXK,που εχω εγω,από τον original απ’ότι καταλαβα από τα βιντεακια είναι ότι για να γεμισουμε τον ατμοποιητη χρειαζεται να ξεβιδωσουμε πολυ περισσοτερο των 3/4 της πληρους περιστροφης που χρειαζεται στον γνησιο.Αυτο μαλλον καλο είναι γιατι υπηρξαν παραπονα ότι αν στο γνησιο κανεις το λαθος και τον πιασεις από λαθος σημειο για να το ξεβιδωσεις από το μοντακι ανοιγει ευκολα και χυνεται το υγρο πριν το καταλαβεις.

Από εντυπωσεις ,στη μια βδομαδα που χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα αυτόν,μονο θετικα εχω να πω.Απο αποψη γευσης,χτυπηματος και τζουρας,αν και κλωνος,δεν εχει τιποτα να ζηλεψει από το γνησιο Tripod.Μαλιστα με το 5ml κουστουμακι εχει σχεδον το ιδιο υψος με τον Tripod των 2ml.Τεραστια αυτονομια…ξεχναω να τον γεμισω.Για να εχουμε διαρροες πρεπει να γινει ανεπιτρεπτο λαθος στο βαμβακωμα και να μην καλυψουμε τις τρυπες τροφοδοσιας στο peek,διαφορετικα δεν παρουσιαζει ουτε την παραμικρη υγρασια.Για να παρουμε καμμενα όμως μπορουμε ευκολα να στουμπωσουμε πολύ βαμβακι στις τρυπες.Αν το στησιμο γινει σωστα η τροφοδοσια είναι υποδειγματικοτατη με μπουρμπουλιθρες να βγαινουν κι απ’τις δυο τρυπες τροφοδοσιας σε κάθε μας τζουρα.

Παρακατω,το στησιμο που κατεληξα εγω με συρμα Vandyvape Ni80 0,32mm σε 2αρι πυρηνα,6 σπειρες, βαμβακι Datt White Stuff στα 0.87Ω για ατμισμα στα 11W.Αφου περασω σχετικα σφιχτα το βαμβακι κραταω τις δυο ακρες του με το ένα χερι,περναω από πανω το PEEK με το άλλο χερι,προσεχω το βελακι να κοιταει το μονωτικο και κουμπωνω.Κοβω το βαμβακι λιγο πιο πανω από το PEEK,το αφρατευω χωρις να αφαιρεσω καθολου,το κατεβαζω και προσεχω να καλυπτει τις τρυπες τροφοδοσιας.Διαβρεχω το βαμβακι,κουμπωνω το καπακι της καμπανας και ειμαι ετοιμος να γεμισω και να ατμισω.Οι φωτογραφιες είναι με το 5μελο κουστουμακι και το 1.5mm πινακι που εφερε τον ατμοποιητη στα μετρα μου.









 
 



Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 19:53 »
Μπράβο Αχιλλέα, ωραία παρουσίαση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 20:29 »
Ελπίζω να έχει καλή απόδοση και να τον ευχαριστηθείς γιατί κατά την άποψή μου άτμο χωρίς εξωτερική ρύθμιση αέρα και ταυτόχρονα και γέμισμα από κάτω δεν πάει πουθενά.

Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 20:49 »
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση μπράβο... Με την προηγούμενη έκδοση θα δω ιδιαίτερες διάφορες?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 21:05 »
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση!

Θα το πω κι εδώ όμως, πριν λίγες μέρες το έγραψα κι αλλού και αφορα τον φίλο που ρώτησε για το αν αποδίδει το ίδιο καλά και ο παλιός Dvarw.

Μιας και έχω και τον παλιό αλλά και τον νέο FL 22mm γνήσιους θα αναφέρω ότι ο παλιός αποδίδει ελαφρώς καλύτερα τις γεύσεις. Σαφέστατα έχουν γίνει όμορφα πράγματα στον FL σε σύγκριση με τον παλιό αλλά καταλήγω στο ότι η μεταλλική καμπάνα του παλιού προσφέρει στο γευστικό αποτέλεσμα. Η peek καμπάνα του καινούργιου κάπου το χάνει δηλαδή.
Όχι ότι δεν είναι άψογος κι ο FL, ατμίζοντάς τους όμως δίπλα δίπλα (και μιλώντας πάντα για τους γνήσιους θα υπενθυμίσω ) ο παλιός δίνει λίγο περισσότερη ένταση στη γεύση. Για τους κλώνους δεν μπορώ να μιλήσω φυσικά, ένα "κακό" peek κομμάτι όμως μπορεί να καταστρέψει ολόκληρο τον ατμοποιητή θεωρώ. Χωρίς να σημαίνει ότι ισχύει κάτι τέτοιο για τον κλώνο που βλέπουμε. Η για όποιον κλωνο-Dvarw FL γενικότερα.

Η παραπάνω παρατήρηση δεν έχει γίνει μόνο από εμένα, έχω διαβάσει διάφορα παρόμοια σχόλια στο γκρουπ του κατασκευαστή του Dvarw στο Facebook. Και μιλάμε για ατμοποιητή που έχει πουλήσει σε πολλά μέρη του κόσμου αρα δεν αναφέρομαι μόνο σε Έλληνες κριτές.

Σε κάθε περίπτωση κι ο FL ατμοποιητάρα είναι πάντως. :)

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 08, 2020, 22:54 »
Ελπίζω να έχει καλή απόδοση και να τον ευχαριστηθείς γιατί κατά την άποψή μου άτμο χωρίς εξωτερική ρύθμιση αέρα και ταυτόχρονα και γέμισμα από κάτω δεν πάει πουθενά.
Κι όμως φίλε είναι πολύ καλός και δημοφιλής ατμοποιητής,  και περπάτησε αρκετά, για την προηγούμενη έκδοση λέω που κι αυτός δεν έχει εξωτερικη ρύθμιση αέρα και γεμίζει από κάτω.
Προσωπικά μιλώντας , όταν βρήκα το pin που μ' αρέσει δεν μ' ένοιαζε καθόλου που δεν ρυθμιζόταν κι εξωτερικά ο αέρας.
Με το τανκάκι των 5 ml και παίζοντας σε χαμηλά βατ, άντε και να χρειαστεί να γεμίσω μια φορά την μέρα, οπότε δεν μου είναι δύσκολο.
Έχει πάρα πολύ καλή γεύση, εύκολο στήσιμο, υποδειγματική τροφοδοσία, μηδέν διαρροές.
Άσε που καθαρίζεται και πανεύκολα με τα ΝΕΤ που του βάζω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 09, 2020, 01:21 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Ιδανικός για net υγρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 09, 2020, 10:36 »
Καλημέρα,

έχω γνήσιο τον FL καθώς και γνήσιο τον Prime.
Η διαφορά του FL σε σχέση με χτύπημα και γεύση είναι ουσιώδη για τα δικά μου γούστα.
Πλέον έχει γίνει μόνιμος και κρατώ τον PRIME για όταν τον καθαρίσω ton FL.
Διαρροές ποτέ, γέμισμα πολύ γρήγορο και απλό, υπερτροφοδότηση ή υποτροφοδότηση ποτέ.
Θέλει λίγο εξάσκηση στην αρχή για το στήσιμο αλλά όχι κάτι τρομερό.
Κάνω περίπου 7-10μλ την ήμερα καπνικό υγρό με απανωτές τζούρες 70vg-30pg. 

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 09, 2020, 15:25 »
Εγώ έχω τον ν1 με τις οβάλ τρύπες τροφοδοσίας...απλά θα πω τιμιοτατος!!!!!κλώνο έχω και εδώ και πάνω από χρόνο δεν έχω αλλάξει ούτε τα ορινγκ που φορούσε😁!τροφοδοσία άψογη,τον αέρα τον έχω βρει κ τέλος...χίλια καλά έχει!σήμερα θα στήσω τον fl που μου ήρθε 24mm κλώνος επίσης να δω διάφορες!το peek με αγχωνει αλλά θα πάρω ένα γνήσιο να το αλλάξω!

Αποσυνδεδεμένος gama

Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 09, 2020, 15:28 »
Για τον ulton που θα βρούμε πινάκια από Ελλάδα?

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 18, 2020, 18:59 »
Κατοχος και γω του συγκεκριμενου κλωνου. Μονο καλα λογια εχω να πω !!!!!! 
Για τα λεφτα του αξιος και τιμιος. Ατμιζω επι το πλειστον καπνικα ( οχι νετ ).
Θελω λιγο περισοτερο αερα, αλλα θα τη βρω τη λυση. 
Καλα ατμισματα στους κατοχους ! :) :baby:

Αποσυνδεδεμένος KostasX

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 18:46 »
Καλησπερα σας,εχω παρει τον sxk dvarw 22 και θα θελα να ρωτήσω τι συρμα να δοκιμάσω για την μεγιστη αποδοση γευσης.ξερω υποκειμενικό είναι αλλά να παρω καμια γνωμη και απο εσας.

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 19:22 »
28ga 5-6 σπειρεσ 2,5 πυρηνα n80 η κανθαλ οτι προτιμασ

Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 14, 2022, 08:45 »
Ξέρετε αν τα Airflow του 22αρη κάνουν για τον 24mm;

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DVARW MTL FL (CLONES)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 14, 2022, 11:49 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Ναι! Τα airflow του Fl κάνουν για τον 24 η Fl.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2022, 15:01 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110665 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515338 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530802 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet