vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Integra RTA (styled)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Integra RTA (styled)
« στις: Ιουλίου 25, 2019, 23:37 »
Για όσους ίσως δεν το γνωρίζουν, ο γνήσιος μιλάει άπταιστα την ελληνική. Είναι μικρούλης αλλά με μεγάλη χωρητικότητα, 4ml όταν γεμίζει από πάνω & 4.2ml όταν αναπληρώνεται από κάτω. Είναι πανέμορφος (αν & υποκειμενικό). Εχει ενσωματώσει πανέξυπνα χαρακτηριστικά στην κατασκευή του που του δίνουν την πιό smooth & αθόρυβη τζούρα (την συγκρίνω μόνο με του skyfall) & κορυφαία γεύση που την αντιλαμβάνομαι & εγώ που κατά κύριο λόγο ατμίζω σκέτη βάση ή πολύ αραιωμένα αρώματα. Οικονομικός στην κατανάλωση, στον Μ.Ο. θα πω, εφόσον δεν του ανοίξεις τις 2 τεράστιες μπουκαπόρτες στον έλεγχο υγρών του. Μάλιστα τώρα στο κατακαλόκαιρο, τον ατμίζω με τα υγρά κλειστά (απλώς σταματάω τον ρυθμιστή μόλις νοιώσω πως τερμάτισε στο "κλειστό" χωρίς να τον σφίξω!!!! Στο δικό μου το mtl άτμισμα (1.00mm-1.2mm), τώρα το καλοκαίρι, με 70VG/30PG υγρά, στα 15W, γύρω στο 1Ω kanthal 2.5 id αντίσταση, δεν βρήκα διαφορές στην κατανάλωση από τον Prime, ή τον Taifun GTR πχ.
Κυκλοφορεί & με ultem κοστούμι, επίσης. Είτε από αγοράς του, από μη ελληνικά καταστήματα, είτε σαν ανταλλακτικό από τα ελληνικά καταστήματα, όπου όμως υπάρχει μόνο ο SXK, από όσο έχω δει ως τώρα.

Ο δικός μου αγοράστηκε από Ελλάδα, οπότε & ήρθε στο κλασσικό πλαστικό κουτάκι της SXK. Κλασσικά, μέσα υπήρχε ένα σακουλάκι με τον ατμοποιητή, ένα με τα ανταλλακτικά (μπλε κατσαβιδάκι, o-rings & βιδάκια) & ένα με ένα χοντρό κατσαβίδι που χρησιμοποιείται βάζοντάς το στην καμινάδα αν κολλήσει το μπλοκ καμινάδας-καμπάνας/ρυθμιστή υγρών. Περισσότερα για αυτό δεν λέω, στο τέλος υπάρχει αναλυτικότατο βιντεορομάντζο που βρήκα & παραθέτω.    

Και εδώ, μία φωτό από τα κομμάτια που αποτελείται. Οχι ιδιαίτερα πολλά & όχι δύσκολο να καταλάβεις το τί πάει πού & πώς.

Αποψη του deck με αντίσταση με σύρμα...

..αλλά & μία άλλη με mesh, μιάς & οι κατασκευαστές του (Vapeware Mods) είναι παγκόσμια γνωστοί για αυτό ακριβώς. Επίσης, φαίνεται η δυνατότητα να βάλεις τις βίδες διαφορετικά, ανάλογα με το αν έχεις δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη αντίσταση.

Το deck μπαίνει χωνευτά από κάτω & σταθεροποιείται από ένα βιδωτό δαχτυλίδι. Πανέξυπνος είναι ο τρόπος που ρυθμίζεται ο αέρας. Υπάρχουν από τρεις εισαγωγές αέρα, αντιδιαμετρικά τοποθετημένες. 1.00mm-1.4mm-1.6mm & 1.2mm-1.4mm-1.6 αντίστοιχα. Ολες έχουν κλίση ώστε να χτυπούν την αντίσταση στο κέντρο της. Παράλληλα, στο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα, οι σχισμές δεν έχουν το ίδιο μήκος. Επιτρέποντας έτσι 13 διαφορετικές ρυθμίσεις αέρα από το πάρα πολύ σφιχτό μέχρι το αεράτο & μάλιστα χωρίς την ανάγκη για pins/airdisks και λοιπών συμπραγκαλακίων!!!
TIPS:
1. Το o-ring που στεγανοποιεί το καπάκι αναπλήρωσης με καμινάδα/ρυθμιστή υγρών. Η SXK, πιστή στην κακή παράδοση που έχει στα o-rings (η υπόλοιπη κατασκευή είναι άψογη ποιοτικά & λειτουργικά) ΔΕΝ έχει χρησιμοποιήσει o-ring σιλικόνης σε αυτό το σημείο, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατη η περιστροφή του. Υπάρχουν ανταλλακτικά του γνήσιου σε κατάστημα, αλλά εγώ το παρέκαμψα βάζοντας την καμινάδα σε δραπανάκι, βαζελινίτσα σε άξονα & o-ring καπακιού, πέρασμα το καπάκι στην καμινάδα & λίγες περιστροφές μέχρι που το έφερα εκεί που έπρεπε. Με σάλιο & υπομονή (που λέμε) γίνεται & στο χέρι. Πλέον δουλεύει ΑΨΟΓΑ.
Επίσης, ΜΗΝ λιπάνετε τα o-rings του drip tip. Χρειάζεται η τριβή ώστε να μπορεί να περιστρέφεται η κανινάδα/ρυθμιστής υγρών & όχι το drip tip γύρω από τον εαυτό του.
2. Στην αναπλήρωση από πάνω. Βίδωμα μέταλλου σε πλαστικά σπειρώματα, που εδώ επιπλέον έχουν & το μειονέκτημα ότι δεν είναι συνεχόμενα ούτε & τα βλέπεις εκεί που είναι, προκαλεί ένα φόβο. Τάπωμα το καπάκι αναπλήρωσης με 2 δάχτυλα (αγκαλιάζοντας το driptip) ώστε να κάτσει σωστά πάνω στα πλαστικά σπειρώματα. Μετά λίγο ανάποδα μέχρι να ακουστεί ένα "κλικ". Μετά βιδώνει βούτυρο.
3. Για την τοποθέτηση της αντίστασης: Βρίσκω ευκολότερο (& οικονομικότερο σε σύρμα) να την αφήνω πάνω στον πάτο του deck. Την βιδώνω χαλαρά & μετά την φέρνω στο σωστό σημείο με το κατσαβιδάκι ή το rod. Ετοιμη τότε για να σφιχτούν κανονικά τα βιδάκια που την συγκρατούν, στο τσακ μπαμ.

Τελικό συμπέρασμα:
Τον μικρούλη τον λάτρεψα. Για χατήρι του έχω βάλει συρτάρι ό,τι έχω μέχρι τώρα. Για όποιον τον σκέφτεται όμως, να θυμάται το ποιοί τον σχεδίασαν. Δεν απευθύνεται στον απλό ατμιστή, αλλά στον χομπίστα, που όπως κάθε χομπίστας κοιτάζει την απόλαυση & όχι την ευκολία.
Επειδή, χωρίς να είναι καθόλου δύσκολος, δεν πετάς αντίσταση μέσα & σου την στήνει. Μιά ιεροτελεστία στο στήσιμο "από παλιά" την έχει.
Η αναπλήρωση από πάνω. Οχι μόνο έχει (πολύ) σπείρωμα, αλλά την θέλει την στοργή της. Επιπλέον, θα σε "λαδώσει". Με το που θα αποσυμπιέσει το τανκ, δεν υπάρχει κανένα χείλος ώστε να συγκρατήσει τα όποια "λαδάκια" καταλήξουν στα δάχτυλα & το τανκ.
Η αναπλήρωση από κάτω. Λύνω ατμο από mod->αναποδογυρίζω->ξεβιδώνω το δαχτυλίδι που συγκρατεί το deck->βγάζω deck τραβώντας το από τον 510 & μετά η αντίστροφη διαδικασία. Ούτε & εδώ γλυτώνεις την χαρτοπετσέτα, φυσικά.
Αυτά, ευχαριστώ αν φτάσατε ως εδώ & ακολουθεί εξονυχιστικός βίντεο-οδηγός:
*** Ολο το οπτικό/οπτικοακουστικό υλικό είναι προϊόν διαδικτυακής απαλλοτρίωσης...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2019, 12:44 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:02 »
 Ωραία παρουσίαση Γιώργο !

Ευτυχώς που υπάρχουν οι Κινέζοι και μπορούμε να απολαύσουμε μερικά ντόπια διαμάντια που εδώ ΔΕΝ πωλούνται.
( ο νοών νοείτω) 
Να συμπληρώσω πως ο ατμοποιητής όταν στηθεί όπως πρέπει είναι εντελώς στεγνός χωρίς ίχνος υγρασίας.
Μάλιστα πέρασε με άριστα και το τεστ, 0μ  υψόμετρο - 1500 μ υψόμετρο- 1000 μ και επιστροφή.



Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:02 »
Καλοάτμιστος,ωραία παρουσίαση.
Δεν τα πάω καλά με τα πλαστικά σπειρώματα αλλιώς θα τον είχα πάρει ήδη 
με το ultem από hotcig.com (Coppervape)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:17 »
Ευτυχώς που υπάρχουν οι Κινέζοι και μπορούμε να απολαύσουμε μερικά ντόπια διαμάντια που εδώ ΔΕΝ πωλούνται. ( ο νοών νοείτω)  
Εννοείς τον γνήσιο, Μήτσε; Αν ναι, η φιλοσοφία των κατασκευαστών του είναι δεδομένη για πολύ μικρή παραγωγή, άρα & για πολύ συγκεκριμένο τρόπο διάθεσης. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :respect:
*** Το δικό μου το στήσιμο είναι το κλασσικό, με τα βαμβάκια στις γούβες. Οπως το δείχνει & το βίντεο σαν 3ο στήσιμο. Θεόστεγνος, επίσης. 
[member=22918]Kryptias[/member] ,τα πλαστικά σπειρώματα μην τα φοβάσαι. Δεν θέλουν κόπο αλλά τρόπο. Και για μένα λάθος μου που έδωσα τόση σημασία στην φοβία μου.  :yes:
Αν & τον ίδιο χρόνο θα κάνεις να τον γεμίσεις από κάτω. :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:22 »
[member=21779]treloneritis[/member] λες να την κάνω έ?
Έχω και 5 Κ3 που κάθονται,άμα ξαναπάρω το κολάι με το γέμισμα από κάτω θα τους ξαναδουλέψω.
Ξέχασα να πώ,τον δοκίμασα από φίλο που τον αγόρασε,έκπληξη η σχεδόν εντελώς αθόρυβη τζούρα
και το πόσο γυαλισμένος είναι,μιλάμε χτενίζεσαι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2019, 01:27 από Kryptias »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:34 »
  Τον στήνω με τον πρώτο τρόπο Γιώργο και πίστεψέ με η διαφορά στην γεύση είναι μεγάλη.
Αξίζει να δοκιμάσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει  ;))

Όσον αφορά τώρα τον τρόπο διάθεσής του στο Ελλάντα δεν θα πώ τίποτε παραπάνω από την λέξη ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

Φίλε [member=22918]Kryptias[/member] μην το σκέφτεσαι. Το γεμισμά του γίνεται μόνο από κάτω, αλλά είναι πανεύκολο και χωρίς σταξίματα.
Χρησιμοποιείς σαν βάση στήριξης του ντεκ το δαχτυλίδι που ξεβίδωσες και τέλος !

Συνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:39 »
Στις αρχες εφαγα κανα δυο πλημμυρες λογω στραβοβιδωματος στο καπακι. :angel:

Τοποθετηση, ξεβιδωμα μεχρι να ακουσεις/νοιωσεις δυο κλικ και βιδωμα.
(και παντα εγω τουλαχιστον ανοιγμα υγρων με τον ατμοποιητη γυρισμενο αναποδα)

Στο στησιμο με εχει βολεψει περισσοτερο 3mm και βαμβακι κομμενο συριζα(νομιζω ειναι ο πρωτος τροπος που δειχνει στο βιντεακι)
Στεγνος, αθορυβος, γευσατος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 26, 2019, 01:42 »
Μήτσο, Ναι, το αναφέρουν & οι ίδιοι (δες βίντεο) ότι less is more. Εγώ κάνω κυρίως...βάση, όμως. Και όταν παθαίνω "κορεσμό βάσης" προσθέτω στα 2/3 βάσης & 1/3 καπνικού που έχω για αυτές τις στιγμές...  :laugh1:
Οπότε...ποιά γεύση... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 26, 2019, 08:06 »
Γιώργο περιεκτικη και χρησιμη παρουσιαση και σ ευχαριστουμε.
Εγω πηρα της Coppervape. Σπειρωματα βουτυρο. Γεμιζω μονο απο πάνω, πολυ ευκολα. 
Στο πρωτο στήσιμο εφαγα 2 πλυμμυρες μεχρι να καταλαβω πως δουλευει το ανοιγμα των υγρών. Σ αυτο βοηθησε ο καλος φιλος [member=13664]Ribot[/member] 

Εξυπνος ατμο, με την πιο smooth τζουρα που εχω κανει, και παρα πολυ καλη γευση . Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 26, 2019, 12:19 »
Να σαι καλά, Χρήστο, ευχαριστώ! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 26, 2019, 13:00 »
πολύ καλή παρουσίαση και παλι .

το έχεις !

να σου στείλω και έναν που μου παράτησαν σπίτι (sxk) ) να τον σενιάρεις ?

Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 26, 2019, 15:44 »
Είχα πάρει τον γνήσιο σε μία από τις κληρώσεις του γκρουπ.Ο πιό γευσάτος ατμοποιητής που είχα εως τώρα.Βελούδινη τζούρα, εύκολο στήσιμο,με κάποιες ιδιαιτερότητες στο βαμβάκωμα.Το θέμα μου ομως ήταν ότι αυτός ο άτμο είναι σχεδιασμένος για dl όπως μου είχε πεί και ο ίδιος ο κατσκευστής σε μία συνομιλία μας.Και πραγματικά τα προσόντα του αναδεικνύονται σε σφιχτές πνευμονικές εως αεράτες mtl.Στo σφιχτό mtl ο integra φωνάζει ότι θέλει κι άλλο αέρα και ζεσταίνεται.Εγώ ως λάτρης του σφιχτής τσιγαρίσιας και του δροσερού ατμού δεν κατάφερα να συμβιώσω για πολύ μαζί του.Τον αντάλλαξα με έναν FeV και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2019, 16:08 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 26, 2019, 16:04 »
[member=17987]manajoma[/member] , μάστορά μου, ευχαριστώ. :thumpup: Κατά τα άλλα, χατήρι δεν σου χαλάω, αν νομίζεις στείλε μου τον για περιποίηση. Αν & από την μία ούτε δύσκολο είναι να το κάνεις, αλλά & από την άλλη τα Πετράλωνα πρέπει να σου πέφτουν πιό κοντά για να πάρεις το σετάκι του γνήσιου. :)

 [member=21404]Athanasios[/member] , αν & τον έχω πιπίλα στο στήσιμο που έχω αναφέρει, το mod το νοιώθω πιό ζεστό από τον ατμοποιητή... :yes:
'One man's meat is another man's poison', που λέμε & εδώ στο κωργιό.  ::)

Συνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 26, 2019, 18:15 »
Ζεστενεται ειναι η αληθεια, ιδιαιτερα τωρα το καλοκαιρι.

Εγω το προβλημα το ελυσα εν μέρει με λεπτο Ni80 συρμα(0.3mm) κ λιγα watt

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Integra RTA (styled)
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 26, 2019, 22:19 »
Εγώ παίζω με Ν80 fused clapton mtl της coilology, στα 0,7Ω και 25W, με τις 4 μικρότερες τρύπες ανοιχτές και ΔΕΝ ζεσταίνεται με τίποτα. Αν και δεν τον έχω δοκιμάσει με λεπτό συρματάκι, αδυνατώ να καταλάβω πως θα ζεσταθεί έστω και με κανθαλάκι 0,28-0,30mm με ένα στήσιμο για 12-14W και σφιχτό mtl. Oύτε καν όταν τον στήνω με mesh δεν ζεσταίνεται. Στον γνήσιο αυτά, στον κλώνο ή κάτι δεν κάνετε καλά στο στήσιμο ή τα κλωνομέταλλα είναι για άλλη μια φορά κατώτερα των περιστάσεων. :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515259 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530719 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet