vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 6 χρήστες
kakos58, dkostas, swtos, Milarepa, Tazz, ThioVag

Twitter

Taifun GTR clones

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #150 στις: Απριλίου 09, 2020, 00:06 »
Πράγμα που σημαίνει ότι στο τέρμα στη μια πλευρά θα χτυπάει περισσότερος αέρας από την άλλη,ακόμα χειρότερα δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #151 στις: Απριλίου 09, 2020, 00:09 »
Τσου. Από κάτω & στο κέντρο της αντίστασης την χτυπάνε. Το γράφω & στην παρουσίαση, έκανα & edit την απάντηση σε σένα.
"The deck contains two air holes that guide the incoming air directly to the coil. The large air hole has a diameter of 1.2 mm, while the small air hole has a diameter of 1.0 mm. The holes are directed diagonally inwards. This will direct the air directly to the coil".
https://shop.smokerstore.de/media/pdf/87/a3/ba/Manual_Taifun_GTR_EN_-DINA4_ONLINE.pdf 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2020, 00:23 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 09, 2020, 00:23 »
Όπως και να έχει επιμένω ότι ο σχεδιασμός του airflow είναι λάθος.2 τρύπες να χτυπάνε κατά μήκος την αντίσταση θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 09, 2020, 00:25 »
Αλλο καπέλο αυτό. Δεν μπορώ να είμαι στο μυαλό των σχεδιαστών του.  :)

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 09, 2020, 07:42 »
Μα σε σχεδόν σε όλους τους ατμοποιητές ο αέρας κάτω από την αντίσταση είναι στο κέντρο, έτσι και σε αυτόν σχεδιάστηκε να χτυπάνε κέντρο. Μη μπερδευεστε που είναι ανοιγμένες παράκεντρα, οφθαλμαπάτη, σαν να είναι στο κέντρο είναι. Άσε που μπορείς να κλείσεις οποία από τις δυο θες, οπότε δεν μπορεί να χτυπάει αλλού παρά μόνο κέντρο

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 09, 2020, 07:56 »
Άλλο να έχεις μια ή δύο τρύπες  airflow που είναι ακριβώς ανάμεσα στην αντίσταση και στη καμινάδα και άλλο στο πλάι,έστω και αν σημαδεύουν την αντίσταση από κάτω.Το bottom airflow στη πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 09, 2020, 17:34 »
Προσωπικά, δεν βρίσκω διαφορά αφού & στις 2 περιπτώσεις στοχεύουν στο ίδιο σημείο. Το λάθος ίσως είναι να συγκρίνεται με τον GT3, ο οποίος όμως δεν σχεδιάστηκε ως (γερμανικός) MTL, όπως ο GTR, αλλά πολύ πιό loose. Σχεδιαστικά, ο κατασκευαστής ήθελε 2 πιν κάτω από την αντίσταση, που να μπορούν να λειτουργούν & μεμονωμένα (είπαμε, ως mtl τον παρουσιάζει δεν θέλει πολλές τρύπες & μποφόρια). Αν τα 2 πιν έμπαιναν παράλληλα με την αντίσταση, τότε βλέπω δύο περιπτώσεις (& έχοντας πάντα κατά νου ότι μπορούν να λειτουργούν & μεμονωμένα):
1) Θα ήταν ξανά υπό γωνία, οπότε θα χτυπούσαν το κέντρο της αντίστασης από κάτω, όπως γίνεται & τώρα,
2) Δεν θα ήταν υπό γωνία, οπότε όταν θα δούλευαν μεμονωμένα, τότε το εκάστοτε ανοιχτό πιν θα χτυπούσε την αντίσταση στο ένα άκρο & όχι στο κέντρο, πράγμα που όντως θα ήταν λάθος.

* Πάω στην food grade ss κατσαρόλα μου που το ατμιστικό προϊόν της μου χει σπάσει τη μύτη (στους 150 βαθμούς, μεσαίο μάτι & το καπάκι ανοιχτό στο 1,234mm). Αγαπημένες μου μπάμιες με αγκινάρες!!!  :Yummy: :deviltroll:  

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 01, 2020, 19:52 »
Για επιπλεον ωθηση στη γευση και για να μετριασετε λιγο το σουπερ χτυπημα του Taifun GTR δοκιμαστε παιδια να κατεβασετε την αντισταση πιο κοντα στις τρυπες του αερα.
Για να γινει αυτό χωρις τον κινδυνο παραμορφωσης της αντιστασης στα ακρα της, πρεπει να φτιαχτει ένα εργαλειακι σα στραβοκαρφο στη διαμετρο της αντιστασης  με πολύ κοντη τη μια πλευρα για να χωραει να βγει από το ντεκ αφου κατεβασουμε την αντισταση.
Εγω που τον στηνω παντα με 2mm πυρηνα χρησιμοποιησα μια προκα ιδιας διαμετρου και τη στραβωσα με το χερι και μια πενσα.Μετα εκοψα τη μυτη με την πενσα.Αυτα ειχα προχειρα,αυτά χρησιμοποιησα αλλα εγινε δουλιτσα.


Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 01, 2020, 20:27 »
Το βαμβάκι δε σε παιδευει να το περάσεις τόσο χαμηλά η αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 02, 2020, 09:44 »
Δεν υπαρχει προβλημα,ευκολα μπαινει το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #160 στις: Οκτωβρίου 04, 2020, 12:22 »
Πήρα τον κλώνο της shenray στα 23 mm πριν μερικές μέρες. Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος  κλώνος έχει κατασκευαστικό λάθος όσον αφορά τη ρύθμιση των υγρών.Πιο συγκεκριμένα στο τέρμα ανοιχτό στη ρύθμιση υγρών ενώ στη μια οπή στην καμπάνα είναι και τα 2 λούκια ανοιχτά στην αντιδιαμετρική οπή μόνο το 1 λούκι ειναι ανοιχτό οποτε η τροφοδοσία υγρού γίνεται μόνο από αυτό.
Τώρα όσον αφορά το θρόισμα-σφύριγμα-θόρυβο, όπως θέλετε πείτε το,κάνοντας αυτό που λέει παραπάνω ο axilleaspro, σχεδόν εξαφανίζεται με ταυτόχρονη κατακόρυφη αύξηση της γεύσης και της αίσθησης τζούρας. Για να κατεβάσω πιο χαμηλά την αντίσταση στις τρύπες του airflow χρησιμοποίησα το πιο χοντρό από τα 2 αλενάκια της συσκευασίας,για αντίσταση σε δυομισάρη πυρήνα που έφτιαξα. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #161 στις: Οκτωβρίου 04, 2020, 19:13 »
Χρήστο, στον δικό μου κλώνο ShenRay δεν υπάρχει πρόβλημα με την ευθυγράμιση των χαρακιών (τέτοιες είναι  :D ) τροφοδοσίας. Μου κάνει εντύπωση μάλιστα επειδή ο δικός μου ήταν πρώτο-πρώτο batch. Προπαραγγελία στην Κίνα. Να χρειάζονται νέο καλιμπράρισμα οι τόρνοι τους άραγε; 

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #162 στις: Οκτωβρίου 04, 2020, 21:53 »
Δεν ξέρω τι χρειάζονται οι τόρνοι τους πάντως υπάρχει θέμα γιατί το είδα και σε βιντεάκι reviewer όπου αναφέρθηκε κάτω στα σχόλια. Στην πράξη τώρα σε συνθήκες πιπίλας δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα υποτροφοδοσίας προς το παρόν αλλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω. Α, επίσης κάτω στην βάση γράφει made in germany-μάπα οι γερμανικοί τόρνοι,να τα λέμε κι αυτά περί γερμανικής τεχνογνωσίας  ;D

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #163 στις: Οκτωβρίου 05, 2020, 01:42 »
  επίσης κάτω στην βάση γράφει made in germany-μάπα οι γερμανικοί τόρνοι,να τα λέμε κι αυτά περί γερμανικής τεχνογνωσίας ;D.
Αυτό φταίει, λοιπόν!!! Ο δικός μου (το αναφέρω & στο ρηΒγιού) ΔΕΝ γράφει "made in Germany" & το σχολίασα θετικά μάλιστα, καθώς δεν μπορεί να παίξει μαίμουδιά σε πώληση ότι τάχατες είναι γνήσιος.
Σαν να νοιώθω τυχερός όπως που ο δικός μου σμιλεύτηκε με...κινεζικής τεχνογνωσίας τόρνο. :lotpot:


Απ: Taifun GTR clones
« Απάντηση #164 στις: Ιουλίου 02, 2021, 00:38 »
Καλησπερα σε ολους.εχω ρο gtr σε κλωνο.ξερουμε αν ταιριαζει το αθθεντικο pin αερα με τον κλωνο.γιατι θα ηθελα να ειναι λιηο πιο αερατο

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Το αυτό με τον προλαλήσαντα.
Θα συμπληρώσω πως το χτύπημά του είναι πολύ δυνατό.
Τον έστησα με Ni80 27ga στο 1Ω. Η γεύση σε ένα ημικαπνικό υγρό ίδια με του IOU-R που το έπαιζα ως τώρα και αυτό είναι παράσημο.
Εκεί που δεν τα βρίσκουμε είναι στον αέρα: Είναι πιο σφικτός απ' όσο θέλω και πάω σούμπιτος για το αεράτο πιν.
Καλησπερα φιλε μου.να σε ρωτησω αν βρηκες πιο αερστο pin;και αν κανει το αυθεντικο pin σε κλωνο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2021, 12:10 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475547 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270886 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap