vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Tigon - Παρουσίαση

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Aspire Tigon - Παρουσίαση
« στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:32 »
Πάντοτε ήμουν στην αναζήτηση ενός εργοστασιακού που θα με κάνει με την απόδοση του να αφήνω στην άκρη τους επισκευάσιμους όταν βαριέμαι να στήνω. Και να είστε βέβαιοι πως βαριέμαι συχνά αυτή τη «δημιουργική» κατά άλλους ασχολία.

Κριτήρια αυτής της αναζήτησης, με σειρά προτεραιότητας: 1. Εμφάνιση, 2. Ευκολία χρήσης, 3. Ποιότητα κατασκευής, 4. Διαρροές, 5. Γεύση, 6. Ποιότητα και ποσότητα ατμού.

Μέχρι τώρα, είχα τον Zenith για αυτή τη δουλειά. Πολύ αξιόλογος ατμοποιητής με καλή ποιότητα κατασκευής, αισθητικά ανεκτός, ωραία απόδοση. Πολλοί τον έχετε δοκιμάσει και αγοράσει. Μου την έδινε όμως που αισθητικά μου ήταν αδιάφορος, που δεν μπορούσες να τον αποσυναρμολογήσεις πλήρως για καθάρισμα και κυρίως γιατί απολάμβανα τη χρήση του μόνο όταν ήμουν φρεσκοξυρισμένος. Ναι, καλά διαβάσατε. Όταν δεν ήμουν, κάθε φορά που έπαιρνα τζούρα, οι τρίχες πάνω από τα χείλη μου, μάγκωναν στη σχισμή του συρόμενου καπακίου αναπλήρωσης και ακολουθούσε ΠΟΝΟΣ… (Εdit: Ιδού και η απόδειξη http://vaping.gr/index.php/topic,38622.msg1351907.html#msg1351907 )

Βγήκε λοιπόν ο Ναυτίλος 2S και απαλλάχθηκα από τον πόνο. Λέω, να ο αντικαταστάτης. Απόδοση ωραιότατη, εύκολο γέμισμα, διαρροές γιοκ, ε, ας θυσιάσω το ότι εμφανισιακά δε μου αρέσει καθόλου το μπιμπερό κι ας έχω αυτόν… Περάσαμε όμορφα για καμια 10αριά μέρες.

Ρε να όμως που πέφτει στην αντίληψη μου ο Tigon. Γκομενάρα σκέφτομαι. Θα τον πάρω. Και εδώ ξεκινάει ο έρωτας…

Ποιόν να πάρω όμως; Τον μαύρο ή τον ασημί; Βλέπω στο ίντερνετς πως ο ασημί έχει αυτό το φινίρισμα που σιχαινόμουν στον Siren 2. Τον ήθελα SS. Kαλά, λέω, θα πάρω τον μαύρο. Ψάχνω Ελλάδα για τη μεγάλη έκδοση και όχι την TPD. Τζίφος. Ας το καταπιούμε κι αυτό. Θα πάρω τον μαύρο TPD…
Πάω στο μαγαζί, λέγοντας θέλω να δω τον Tigon. Ανοικτό είχαν μόνο τον ασημί. Σοκ πρώτο. Είναι πιο ωραίος από κοντά. Σοκ δεύτερο. Το ασημί αυτό μου αρέσει!!! Μπορεί να μην είναι τύπου ατσάλι αλλά ποιοτικά είναι καταπληκτικό. Είναι πιο ομαλό από τα άλλα ασημιά τέτοιου τύπου. Από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις πως πρόκειται για ατμοποιητή που έχει πέσει δουλειά από πίσω. Φοβερή ποιότητα κατασκευής. Πήρα τον ασημί λοιπόν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Σπιτάκι ακολούθησε ανμπόξινγκ. Κλασσική συσκευασία Aspire. Xάρηκα με το δεύτερο τανκάκι, ξαναχάρηκα με το εργαλειάκι για να αποσυναρμολογείς τον ατμοποιητή, για μια στιγμή ξενέρωσα με το MTL επιστόμιο που μοιάζει με κωλοβυθόμετρο, αλλά μου πέρασε αμέσως μόλις έπιασα τον ατμοποιητή πάλι στα χέρια μου.
Τί ωραία που του σηκώνεται. Τί ωραία που σούρνεται το καπάκι για να γεμίσεις. Όλα τα κινητά μέρη δεμένα όσο σφιχτά χρειάζεται μεταξύ τους, έτσι ώστε να σου εμπνέεται ποιότητα και ασφάλεια.
Τί μ@##κία αυτό το λαστιχάκι στην τρύπα γεμίσματός; Είναι που είναι μικρή, τη στουμπώσανε κιόλας. Θα το ξεπεράσουμε. Μπρος στα κάλλη τι είν’ ο πόνος. Άλλωστε θέμα ασφαλειας είναι.

Ξεβιδώνω τα ωραιότατα σπειρώματα της βάσης και να σου η αντίσταση. Νυχάκι και ώξω απ’ την τρύπα. Τη βγάζω. Κοιτάζω την καμπάνα, κλειστές οι τρύπες των υγρών. Βρέχω την αντίσταση (την 0.4Ω), την ξαναβάζω, και ξανακοιτάζω την καμπάνα. Ανοιχτά τα υγρά. Ωραίο το συστηματάκι με το ελατήριο (δείτε την εικόνα με το πράσινο και κόκκινο βέλος). Τον γεμίζεις από πάνω και χωρίς αντίσταση μέσα. Εν τω μεταξύ, αυτό, δίκοπο μαχαίρι. Πλήρης στεγανότητα και ασφάλεια σε περίπτωση που πέσει στα χέρια ενός παιδιού, αλλά απ την άλλη, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο αν για κάποιο λόγο θες να τον αδειάσεις, ή να τον καθαρίσεις ή να αλλάξεις τζαμάκι. Μένω στα θετικά της υπόθεσης γιατί έχω παιδί μπορόλιο που συνεχώς βάζει χέρι στα πράγματα μου.

Συναρμολογώ πλήρως τον ατμοποιητή, έχοντας γλυτώσει 2 βιδοξεβιδώματα ως τώρα. Ένα για το καπάκι αναπλήρωσης και ένα για την τοποθέτηση της αντίστασης. Επιτέλους ευκολία και γρηγοράδα! Πάω να γεμίσω με gorilla 60μελο καιιι… στριμόκωλη η κατάσταση. Δε μπαίνει εύκολα στην τρύπα με τα λαστιχάκια. Ευτυχώς με τα 10μελα μπουκαλάκια ήταν εύκολα τα πράγματα.

Τον βιδώνω στο Pico X. Τζάμι! Δεν ακουμπάει στο καπάκι της μπαταρίας. Για μια τρίχα όμως. Βάζω 25 βαττάκια, κάθομαι στον καναπέ, τραβάω μια τζούρα… Ώπα λέω. Τραβάω δεύτερη. Ξαναώπα. Τρίτη, τέταρτη, πέμπτη… Παίζω με το airflow. Σφίγγει μέχρι για να γυμνάσεις μάγουλο αλλά κάνεις και σφιχτές πνευμονικές. Βρίσκω την αεράτη τσιγαρίσια που γουστάρω. Εδώ είμαστε. Τον βρήκα λέω. Βελούδινη τζούρα, μια χαρά γευσούλα, ατμός μπόλικος, γκομενάρα, εύκολος, ποιοτικός.

Αυτή την π#@αριά με τα ελαστικά χείλη στην τρύπα αναπλήρωσης να μην είχε και θα ήταν ο πιο εύχρηστος ατμοποιητής του σύμπαντος.

Συνοψίζοντας λοιπόν την εμπειρία μου μετά από μερικές ημέρες αποκλειστικής χρήσης και με γνώμονα την τιμή αγοράς (32 ευρόπουλα):

Κατασκευή: 10/10
Εμφάνιση: 10/10
Ευχρηστία: 9/10 (τα χείλη που λέγαμε…)
Γεύση: 9/10 (υποκειμενικό, μη με βρίζετε μετά…)
Παραγωγή ατμού: 10/10
Διαρροές: 10/10 (μηδέν διαρροές)
Χτύπημα: 8/10 (έχω την εντύπωση πως του λείπει λιγουλάκι αλλά δε με ενοχλεί)
Εύρος τζούρας MTL: 10/10

Να τον πάρετε μοδεφόκερς! By order of the Picky Vapers... (Όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.)

Aυτά. Κουράστηκα. Κοντεύει να ξημερώσει. Βαριέμαι να γράφω άλλα. Ότι θέτε ρωτήστε.
Ευχαριστούμε που μας παρακολουθήσατε, καλή συνέχεια.

Σημείωση 1: Την 1.2Ω δε τη δοκίμασα γιατί σίγουρα δε θα με ικανοποιεί. Θέλω ζεστό ατμό.
Σημείωση 2: Σόρρυ για τα «υδατογραφήματα» στις φωτό, αλλά κόμπιασα πολύ για να τις βγάλω και να τις σενιάρω και δε θέλω να τις πάρουν τίπουτα σάιτς.





















« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2019, 15:45 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:35 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:47 »
"Γκομενάρα" ατμοποιητής, με "δουλειά από πίσω", με επιστόμιο κωλοβυθόμετρο και άλλα πολλά που θα μπορούσα να βάλω. Άντε θα βάλω μόνο ένα: "Τι ωραία που του σηκώνεται"! Το ποιο σηκώνεται;;;;;

Ο άλλος στήνει nrn και ατμάει Latakia στο 13%.

Που έχω μπλέξει, Θεέ μου; Τι θα πει η μαμά μου για όλα αυτά; 

Ωραιότατη παρουσίαση!  ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:49 »
Το καπάκι ρε του σηκώνεται, πριν το σούρεις για να γεμίσεις. Τί νόμζες;  :))

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:51 »
Ωραία παρουσίαση.Αν κάποια στιγμή βγάλεις και κάποιο συμπέρασμα για καταναλώσεις και αντοχή αντιστάσεων μας λες.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:57 »
Σε ανδρική(no TPD)έκδοση  φαντάζομαι θα αξίζει πολύ περισσότερο με την κατανάλωση που δείχνει οτι έχει :yes:

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] ποιός τυροπιτάς στήνει nrn για net; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 13:59 »
Μπράβο Στέλιο!  :thumpup:
Πολύ ωραία η παρουσίαση και πάρα πολύ ωραίες κι οι φωτογραφίες. 
Κι εμένα μου άρεσε πολύ από τη πρώτη στιγμή που τον είδα (από φωτογραφίες). Η αγορά του θα κριθεί από τη διάρκεια ζωής των αντιστάσεων. Θα περιμένουμε να μας πεις. Μακάρι να βγουν τόσο ανθεκτικές όσο του Zenith.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 14:00 »
Ε, 0.4 αντίσταση φοράει. Έχει κατανάλωση. Με την άλλη αντίσταση σίγουρα θα έχει λιγότερη. Στο μέσο όρο όμως ρουφάει. Δεν είναι απ τις γκόμενες που σου παίρνουν την πιστωτική και την αδειάζουν...  :))

Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 14:14 »
Πολύ ωραία παρουσίαση, Εύγε ! ! :)
Αντιστάσεις στα 3 € βλέπω οι τιμές.......
Ρίξτε ένα σφύριγμα όταν βρείτε κάπου διαθέσιμη την nο TPD έκδοση .

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 14:16 »
[member=6716]Stepeha[/member],
κατ αρχήν μπράβο για την επισήμανση του προβλήματος του ZENITH με τα γένια- μούσια κλπ, όντως πρόβλημα!

Εξαιρετική παρουσίαση, πολύ όμορφο εργαλείο περιμένουμε τον over 2ml. ;)


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 14:21 »
Ορίστε και τα αποδεικτικά στοιχεία! Για να... λέτε ότι ασχολούμαι με τρίχες:  :))

http://vaping.gr/index.php/topic,38622.msg1351907.html#msg1351907




Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 14:53 »
Παράγγειλα τον non tpd σαν σετ με την μεγάλη μπαταρία στα 2600mah, για το adv,  με σκέτη βάση.
Στον zenith αλλάζω την αντίσταση του 1,6 ohm, κάθε μήνα, με κατανάλωση 2-3ml ημερησίως, κι είναι ολοκάθαρη.
Θα δούμε με αυτόν, αν και δεν περιμένω δυσάρεστες εκπλήξεις από την aspire.
Αντιστάσεις βρήκα στα 2,50€, από άλλο site.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 15:04 »
@
Οβαλιου Φορμανης

Μπορείς να ποστάρεις τα 2 Link ?

Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 15:14 »
www.atmostation.gr βλέπω πως δεν έχει τώρα το ασημί σετ που παράγγειλα, και www.e-cig.gr για τις αντιστάσεις.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Tigon - Παρουσίαση
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 31, 2019, 16:10 »
Έφαγα φλασιά. Το κωλοβυθόμετρο μη το πετάξετε. Κόψτε το και θα γίνει ένα τέλειο mtl επιστομιο:




Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 129 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos