vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, ZiovanioS, Jorge, stamatisgr, Milarepa

Twitter

Citadel Clone

Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 22:29 »
Ν80 coilology 3/28- 36 fused clapton 5 σπείρες 0,32Ω στα 38W. Επιμένω χωρίς το Ultem κλάφτα Χαράλαμπε.

[member=20529]TheMadGreek[/member] Πές μας δύο λόγια για την εμπειρία σου μαζί του ;D. Υγρά πίνεις? Σε squonk τον έχεις? με τι σύρμα τον δουλεύεις? mtl ή dl?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2018, 22:35 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 22:30 »
Καλά εσύ επιμένεις ότι είναι καλός και ο Entheon οπότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ.
Έχουμε διαφορετικα γούστα.

Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 22:35 »

[member=20529]TheMadGreek[/member] Πές μας δύο λόγια για την εμπειρία σου μαζί του ;D. Υγρά πίνεις? Σε squonk τον έχεις? με τι σύρμα τον δουλεύεις? mtl ή dl?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 22:40 »
Από απόψεως γεύσεως είναι κατασκευαστικο το θέμα του γιατί ο citadel είναι καλύτερος από τον entheon. Κοντύτερος άρα μεγαλύτερη ένταση, με μικρότερο χώρο ατμοποιητης.

Σε αυτό που συμφωνώ με τον φίλο είναι ότι παίζει καλύτερα σε squonk για τον λόγο που ανέφερε. Όντως δεν βλέπεις εύκολα τα βαμβάκια, αλλά είναι θέμα εμπειρίας.

Όπως και το spit back είναι θέμα εμπειρίας. Εγώ ρίχνω μια τζουφια μόλις ζουληξω για να φύγει η υπερτροφοδοσια καθ δεν έχω ούτε φτύσιμο, ούτε τπτ. Τον δουλεύω με framed staple.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:01 »
Κώστα αν θυμάμαι καλά δεν τον δουλεύεις σαν πνευμονικό, σωστά? σε τι Ω και W παίζεις?

Δεν έχω split back  , ρουφώντας με τέρμα ανοιχτό αέρα ανεβάζει τα υγρά απο κάτω, μάλλον λόγω ύψους.

Συνατμιστές, μην αρπάζεστε , δεν προσπαθώ να μειώσω τον ατμοποιητή σας , ούτε να βγάλω τον πρωταθλητή, ούτε οτι τον έχω μεγαλύτερο.

Γράφω την εμπειρία μου και ψάχνω πληροφορίες για το τι γίνεται , μιάς και είμαι ΚΑΙ εγώ κάτοχος αυτού.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:10 »
Αν θυμάμαι καλά, η μέτρηση της αντίστασης ήταν στα 0,3 Ω περίπου. Watt ό,τι δίνει η Samsung 30T που έχει μέσα το μηχανικό μου. 45; 50; Δεν θα το έλεγα και mtl  ;D Αέρα τέρμα ανοιχτό.

Πάντως, όχι, δεν μου έχει συμβεί αυτό που λες. Αυτό που μου έχει συμβεί είναι καυτή σταγόνα υγρού μόλις έχω φρεσκοζουλήξει, δηλαδή υπερτροφοδοσία. Αυτό λύνεται με μία τζούφια για να ρουφηχτεί το υγρό.

Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:18 »
Μάλλον θα πρέπει να φυσάω αντι να ρουφάω :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:29 »
Ε αυτό με την υπερτροφοδοσια το εχουν όλοι. Εκτός να βάλεις δίχτυ μέσα

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:30 »
[member=20529]TheMadGreek[/member] Πές μας δύο λόγια για την εμπειρία σου μαζί του ;D. Υγρά πίνεις? Σε squonk τον έχεις? με τι σύρμα τον δουλεύεις? mtl ή dl?
Τι εννοείς αν πίνω υγρά?
Αν ανεβάζει υγρά ο ατμοποιητης? Όχι. Αυτό το έχω πάθει μόνο με dead rabbit sq όταν του εριχνα πολύ υγρό μέσα.
Squonk mod δεν έχω οπότε μόνο για dripping τον έχω.
Από σύρματα ξεκίνησα με crazy wire ni80 26ga dual parallel και μετά του έβαλα coilology fused clapton 2x28 & 2x26 και framed staple.
Πάντα dtl φυσικά.
Τώρα για το μαραφέτι το ultem στην αρχή δεν το έβαλα γιατί δεν βολεύει στο dripping. Μετά το δοκίμασα με κάθε στήσιμο και εκτός από μια διαφορά στη τζουρα δεν παρατήρησα τόσο αξιοσημείωτη διαφορά στη γεύση.
Βέβαια το single coil δεν είναι και το στοιχείο μου οπότε μπορεί να φταίει και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:52 »
Χωρις το ultem κοκοκοψαρο για εμενα δε λεει, δε μου αρεσει, μου δειχνει πιο υποτονικό αποτελεσμα.
Συρματα απο διπλο παράλληλο 0.40mm ni80 εως flapton fused flatwire uk και coilology.

Επίσης οσες φορες κατεβασα την αντισταση στα ταρταρα δεν πηρα αποτελεσμα καλυτερο απο οτι ψηλα (στο υψος μεχρι εκει που κατεβαίνει το jig)
Μάλιστα πηρα χειρότερη αποδοση με κατω την αντίσταση αλλα επισης ειδα κ πολλα υγρα να έρχονται πανω στο drip tip.

Δεν την ξανακατεβαζω κατω, μιας και μια χαρα με ικανοποιεί το αποτελεσμα με "κανονικα" πανω την αντισταση.

3 σημειώσεις.
1. Τον εχω σε sqounk modακια δε σταζω
2. Δεν ρουφαω διχως αύριο. DTL ατμισμα νομιζω θα το ελεγα καλυτερα.
3. Μη δίνεται βαση σε ολα τα παραπάνω, μεχρι πρόσφατα χοντρό συρμα θεωρουσα το 0.32mm.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2018, 23:57 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 07:07 »
Κυκλοφορει και κλωναρι της Shenray,το χει κανεις?ειναι καλυτερο απο της SXK?,σε ξενα φορα διαβαζω οτι ο Hadaly κλωνος της Shenray ειναι καλυτερος απο της SXK οποτε ειναι πιθανον να συμβαινει το ιδιο με τον citadel,τι λενε οι εμπειροι χρηστες?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 08:00 »
Είδα έναν καινούργιο Shenray σε τοπικό κατάστημα και στα μεταλλικά του μέρη αλλά και στα orings του έδειχνε μια χαρά. Το θέμα το βρήκα στο "ultem" κομμάτι του που έμπαινε στο deck και έπαιζε ελεύθερο εκεί μέσα, δεν έκανε το χαρακτηριστικό κουμπωμα όπως στον γνήσιο δηλαδή. Φάνηκε ότι με το top cap στη θέση του δεν υπήρχε περίπτωση να πάει κάπου εννοείται, κουνώντας όμως τον ατμοποιητή πάνω κάτω το άκουγα να χτυπάει απ' την ελεύθερη κίνησή του εκεί μέσα. Δεν έφευγε απ' τη θέση του απλά είχε ένα ελεύθερο παίξιμο ενώ επανερχόταν πάντα στη θέση του.

Δεν τον πήρα γι' αυτόν τον λόγο αν και φαντάζομαι ότι από μεριάς απόδοσης του rda δεν θα υπήρχε κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Ίσως αν έμπαινε μέσα μια αντίσταση με βαμβάκι και υγρό να μην ακουγόταν καν το ultem να χτυπάει, δεν ξέρω.

Θα περιμένω να δω και έναν sxk και θα καταλήξω. Αν και έχω διαβάσει κι αυτό.. ;)


Τελικά είναι οπως κάτσει...
Μου ήρθε σήμερα ο sxk... Εντελώς λείος, μέσα εξω, τα βιδακια των ποστ μια χαρά, τα ο-ρινγκακια ούτε χαλαρά ούτε πολύ σφιχτά...  Το μόνο κακό είναι ότι το καμπανοultem σαν να πλέει...  Ούτε κουμπώνει, ούτε τίποτε...  Απλά κάθεται πανω...

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 08:15 »
Καταλαβα εισαι και συ στο διλημμα, εαν παιζει το γνησιο σε ανταλλακτικο με καλη τιμη και βεβαια κουμπωνει στον κλωνο θα ναι μια καλη λυση.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 08:22 »
Κάπως έτσι ναι, δεν καίγομαι να τον πάρω κιόλας απλά τον είδα και είπα να τον επεξεργαστώ λίγο. Αν δεν έβλεπα το συγκεκριμένο "πρόβλημα" πιθανότατα θα τον έπαιρνα στο τέλος, στα υπόλοιπα μέρη του με κάλυψε απόλυτα θα έλεγα.

Μόλις έριξα μια ματιά και στο YouTube για τον Shenray, σε δύο βίντεο που τον εντόπισα το πλαστικό αυτό κομμάτι έδειχνε να κουμπώνει μια χαρά στο deck. Άρα και στον Shenray υπάρχει το "ότι σου κάτσει" τελικά..

Το να βρισκόταν σαν ανταλλακτικό το γνήσιο ultem θα ήταν ότι καλύτερο νομίζω, και από πλευράς εφαρμογής αλλά και από πλευράς σιγουριάς για το τι υλικά έρχονται κοντά στη ζεστή αντίσταση που απέχει μόλις λίγα χιλιοστά απ' το στόμα μας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Citadel Clone
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 08:43 »
Mόνο στα states υπάρχει το ultem part σαν ανταλλακτικό απο ότι έχω δει μέχρι τώρα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13668 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 161 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR