vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lazy Dog, Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso

Twitter

Flavormonks - tobacco bastards

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Flavormonks - tobacco bastards
« στις: Σεπτεμβρίου 17, 2018, 19:34 »
Είναι γνωστή η αγάπη μου στα καπνικά υγρά τα οποία σε κάθε ευκαιρία αναζητώ προς δοκιμή, ειδικά αν πρόκειται για πιο περίπλοκες γεύσεις.
Πρόσφατα κατέληξαν στα χέρια μου 5 αρώματα των flavormonks από τη σειρά... tobacco bastards.

Τα αρώματα είναι τα εξής :
  • No 09 - Burbon
  • No 13 - Cohiba
  • No 17 - Dark Five
  • No 21 - Mint
  • No 29 - Coffee
Θα επικεντρωθώ στα 3 πρώτα και σε επόμενη φάση στα υπόλοιπα πλην της μέντας που γενικά τη σιχαίνομαι.



Οι γεύσεις αυτές διατίθενται και σε άρωμα και σε short fill, αλλά και σε shake and vape, άρα ο καθένας μπορεί να διαλέξει ανάλογα με τα γούστα του ότι επιθυμεί.
Σήμερα θα αναφερθώ στο burbon καθώς αυτό δοκιμάζω πρώτο.

Όπως περιγράφει ο κατασκευαστής πρόκειται για ένα γλυκό, ελαφρώς "καπνιστό" καπνικό, με ψημένους ξηρούς καρπούς καλυμμένους σε κρέμα καραμέλας και πλούσια γεύση κρεμώδους burbon.
Μόνο από την περιγραφή και την μεθυστική μυρωδιά του αρώματος στο μπουκάλι, δεν γινόταν να μην ξεκινήσω από αυτό.
Έφτιαξα τα υγρά με αραίωση 10% όπως προτείνεται, σε 70/30 5mg, στήθηκε ο hadaly με δικό μου clapton Ni80 0.32mm / SS 0.16mm σε 3mm διάμετρο 0.85Ω και ξεκίνησα στα 26W.

Στην εισπνοή οι γεύσεις του καπνικού με τους καραμελωμένους ξηρούς καρπούς είναι οι πρώτες που μου έρχονται ως αίσθηση, ενώ στη συνέχεια μπαίνει στο παιχνίδι και συμπληρώνει τη τζούρα το απαλό αλλά πλούσιο γευστικά burbon.
Γεμάτη γεύση, απαλή και κρεμώδης, έρχεται ομαλά και απολαυστικά χωρίς εντάσεις από τα επιμέρους αρώματα με κάθε γεύση να συμπληρώνει ιδανικά την άλλη.
Στην εκπνοή βγαίνουν κυρίως οι ξηροί καρποί με την καραμέλα και σε μικρότερη ένταση τα υπόλοιπα αρώματα, ενώ στα χείλη μένει μια αίσθηση καραμέλας με burbon. Η επίγευση είναι σχετικά μικρής διάρκειας.

Δεν κρύβω ότι ενθουσιάστηκα με την ατμιστική απόλαυση που μου έδωσε αυτό το υγρό το οποίο μάλιστα είναι και τελείως διάφανο, άρα δεν περιέχει τεχνητές χρωστικές ουσίες.
Συνολικά είναι άνετα μέσα στα 2 καλύτερα καπνικά που έχω ατμίσει και έγινε ήδη μόνιμο στην φαρέτρα των υγρών μου.

Τις επόμενες ημέρες θα αναφερθώ στο Cohiba & Dark Five, αφού εξαντλήσω την απόλαυση του burbon.


Πάμε λοιπόν για την παρουσίαση του επόμενου αρώματος στη σειρά, του πολλά υποσχόμενου Νο 13 - Cohiba.



O κατασκευαστής μας το περιγράφει "ως μία καθαρή, απαλή και ώριμη γεύση, πλούσια όπως ένα αληθινό Κουβανέζικο πούρο, φυσική και ισσοροπημένη".
Δυστυχώς τα πούρα cohiba έχουν ένα σκασμό παραλλαγές στις γεύσεις τους και οι flavormonks δεν αναφέρουν σε ποιά έκδοση προσομοιάζει.
Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι τα cohiba έχουν εκδόσεις από μέτριας έως πολύ δυνατής έντασης (siglo line / classica line, especial, κτλ) δεν μπορώ προσωπικά να το αντιστοιχίσω σε συγκεκριμένη έκδοση, παρά μόνο ίσως να πω ότι μάλλον παίζουν στην κατηγορία μέτριας έντασης. Ευτυχώς μικρό το κακό, γιατί το υγρό σκίζει από γεύση.

Τόσο στην εισπνοή όσο και στην εκπνοή το στόμα απολαμβάνει γεμάτη αλλά απαλή γεύση πούρου και μάλιστα όχι της "σειράς" αλλά της ποιότητας που αποπνέει το όνομα cohiba. Έρχεται μια αίσθηση ποιοτικού μυρωδάτου καπνού, ελαφρότατα γλυκού, απαλού και ευχάριστου και προς το τέλος ειδικά της εκπνοής αφήνει στο βάθος του λαιμού τη χαρακτηριστική ξηρή πουρίσια αίσθηση γευστικής ικανοποίησης για την οποία ασελγούσαμε κάποτε εις βάρος της υγείας μας.

Ενδείκνυται για δυνατές βραδυνές απολαύσεις συνοδεία καφέ ή ποτού αλλά και για μετά το φαγητό.
Νομίζω δεν θα ταιριάξει εύκολα για ADV (ποίος άραγε άτμιζε πούρα σαν να ήταν τσιγάρα; ) και μάλλον είναι αρκετά έντονο για συνεχή χρήση αλλά περί ορέξεως...
Εγώ θα προτιμήσω να το κρατήσω για πιο special περιστάσεις ώστε να το ευχαριστιέμαι καλύτερα. 


Το άλλο εντυπωσιακό είναι πως με τα συγκεκριμένα αρώματα έχω χτυπήσει δύο στα δύο. Πέτυχα καπνικά που προσομοιάζουν άριστα αυτό που υπόσχονται, δίνουν την απόλαυση που ήθελα και δεν έχουν μάκα. Το βαμβάκι μετά από 2 ημέρες άτμισμα είναι κατάλευκο!

Πάμε και για την παρουσίαση του Νο17 - Black Fire.

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι "μια έντονα καπνιστή γεύση φύλλων καπνού, με νότες από ξηρούς καρπούς, καμένη ζάχαρη, καραμέλα και !!!!!! κρεατικά !!!!!!!!!!
Ρε φίλε ναι, λέει meaty και δεν το εννοεί ως ένταση σε κάποιες γεύσεις αλλά ως γεύση κρεατικού.

A very smokey tobacco flavor with nutty, meaty, burnt sugar and caramel-like nuances.

Πραγματικά η γεύση του είναι λες και μπήκες σε BBQ pit στην νότια Καρολίνα, εκεί που σκίζουν το γουρούνι στη μέση, το ρίχνουν πάνω σε μια τεράστια σχάρα, το κολυμπάνε σε bbq sauce και το αφήνουν να σιγοψήνεται για ώρες πάνω από αρωματικά ξύλα.
Τώρα που το σκέφτομαι, αυτοί εκεί είναι δικοί μου, όλα στο bbq τα ρίχνουν :)




Είναι σε εισπνοή και εκπνοή ακριβώς η παραπάνω γεύση, μετά από μερικές χιλιάδες ψημένα γουρούνια, συνοδευόμενη από καμένη καραμέλα, καμένη ζάχαρη, καμένους ξηρούς καρπούς, όλα καμένα και τσουρουφλισμένα και ως μπόνους μαζί με τα ξύλα της φωτιάς...

Εντονότατο υγρό και ασυνήθιστο (δεν έτυχε να ατμίσω ως τώρα κάτι ανάλογο) τουλάχιστον για το δικό μου ατμιστικό προφίλ. Δεν θα το έλεγα άσχημο, δεν είναι όμως σίγουρα του γούστου μου. Δεν μπορώ να το ατμίσω πάνω από 15-20 τζούρες, με μπουχτίζει εντονότατα. Ίσως με αραίωση μικρότερη από το προτεινόμενο 10% να έρθει λίγο πιο απαλό (100άδες αντί 1000άδες bbq piggies). Θα το δοκιμάσω στο 7% τις επόμενες ημέρες και βλέπουμε.





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2018, 20:44 από spectrum »

Συνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 21:04 »
Μπράβο Γιάννη! Πολύ ωραία η παρουσίαση.  :thumpup:
Μου κίνησαν σφοδρά το ενδιαφέρον ως λάτρης που είμαι των καπνικών. Περιμένω ανυπόμονα τη γνώμη σου για το cohiba.
Αν μπορείς, πες μου σε παρακαλώ μέσω ΠΜ από που τα προμηθεύτηκες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 22:03 »
Γιάννη πολύ καλή παρουσίαση, πιστεύεις ότι έχουν κάποια σχέση με ΝΕΤ ??

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 00:45 »
Γιάννη, το πρώτο Σάββατο του Οκτωβρίου, έχεις δρομολόγιο Άλιμο-Ελληνικό-Αργυρούπολη! Αν δεν έχεις Cohiba μαζί σου, σε γειώνω και πάω με ταξί!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 02:17 »
Σε αναμονή για το cohiba....
Yπάρχει κάπου διαθέσιμη η short fill έκδοση ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 08:19 »
Λοιπον

- τα αρώματα μου τα έφερε φίλος που ταξίδεψε στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα κάποια από αυτά έχει ο e-smokers, ελπίζω να τα φέρει όλα. O Βέλγος παραγωγός πουλάει και στέλνει κανονικά Ελλάδα, αλλά με €16 μεταφορικά και πληρωμές που δεν περιλαμβάνουν δυστυχώς paypal. Υπάρχουν και σε ένα ολλανδικό site ως 10μελα αρώματα, με λιγότερα μεταφορικά και paypal. Google is your friend.

- δεν έχω καταφέρει να βρω στοιχεία που να δείχνουν οτι έχουν net αρώματα μέσα. Μου κάνει εντύπωση ότι τα υγρά είναι διάφανα, σαν νεράκι. Ακριβώς όμως σαν νεράκι, κανένα ίχνος χρώματος. Το φοβερό είναι ότι έχουν γεύση σαν νετ, χωρίς τη μάκα.Μιλάω πάντα για τα 3 που έχω φτιάξει ήδη.

- Τρύφωνα, επειδή τα 25ml που έφτιαξα από κάθε άρωμα δεν θα φτουρήσουν, ετοιμάζω να φτιάξω και τα υπόλοιπα 75ml που βγαίνουν από τα 10μελα μπουκαλάκια αρώματος. Μην ανησυχείς, ταξί δεν θα πάρεις :)

Σήμερα θα ανεβάσω και παρουσίαση του cohiba (μαγεία) το οποίο άτμιζα μαζί με φίλους στη συνάντηση νοτίων προαστίων χθες βράδυ συνοδεία φαγητού και ποτού.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 08:27 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος papaki89

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 10:43 »
Καλημέρα σε όλους!Πολυ ωραια παρουσίαση!Μπράβο!
Μετά απο πόσες μέρες ωρίμανσης δοκιμάστηκαν?Λογικά τον θελουν τον μήνα τους..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 11:18 »
Η δοκιμή έγινε ανυπόμονα στο τριήμερο. Έφτιαξα 25ml από το καθένα για λόγους δοκιμής της γεύσης ώστε να μπορώ να αραιώσω ή να προσθέσω ανάλογα και τα βοήθησα με λίγη θερμοκρασία να "ωριμάσουν".
Νομίζω ότι στις 3-4 εβδομάδες θα είναι ακόμα πιο εξαιρετικά. Ηδη προχωράω να φτιάξω μεγαλύτερη ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος papaki89

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:03 »
Μια χαρά! Θα τιμηθούν οπωσδήποτε! Αναμένουμε τα υπόλοιπα ! 👌✌👍

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:47 »
Πάμε λοιπόν για την παρουσίαση του επόμενου αρώματος στη σειρά, του πολλά υποσχόμενου Νο 13 - Cohiba.



O κατασκευαστής μας το περιγράφει "ως μία καθαρή, απαλή και ώριμη γεύση, πλούσια όπως ένα αληθινό Κουβανέζικο πούρο, φυσική και ισσοροπημένη".
Δυστυχώς τα πούρα cohiba έχουν ένα σκασμό παραλλαγές στις γεύσεις τους και οι flavormonks δεν αναφέρουν σε ποιά έκδοση προσομοιάζει.
Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι τα cohiba έχουν εκδόσεις από μέτριας έως πολύ δυνατής έντασης (siglo line / classica line, especial, κτλ) δεν μπορώ προσωπικά να το αντιστοιχίσω σε συγκεκριμένη έκδοση, παρά μόνο ίσως να πω ότι μάλλον παίζουν στην κατηγορία μέτριας έντασης. Ευτυχώς μικρό το κακό, γιατί το υγρό σκίζει από γεύση.

Τόσο στην εισπνοή όσο και στην εκπνοή το στόμα απολαμβάνει γεμάτη αλλά απαλή γεύση πούρου και μάλιστα όχι της "σειράς" αλλά της ποιότητας που αποπνέει το όνομα cohiba. Έρχεται μια αίσθηση ποιοτικού μυρωδάτου καπνού, ελαφρότατα γλυκού, απαλού και ευχάριστου και προς το τέλος ειδικά της εκπνοής αφήνει στο βάθος του λαιμού τη χαρακτηριστική ξηρή πουρίσια αίσθηση γευστικής ικανοποίησης για την οποία ασελγούσαμε κάποτε εις βάρος της υγείας μας.

Ενδείκνυται για δυνατές βραδυνές απολαύσεις συνοδεία καφέ ή ποτού αλλά και για μετά το φαγητό.
Νομίζω δεν θα ταιριάξει εύκολα για ADV (ποίος άραγε άτμιζε πούρα σαν να ήταν τσιγάρα; ) και μάλλον είναι αρκετά έντονο για συνεχή χρήση αλλά περί ορέξεως...
Εγώ θα προτιμήσω να το κρατήσω για πιο special περιστάσεις ώστε να το ευχαριστιέμαι καλύτερα.


Το άλλο εντυπωσιακό είναι πως με τα συγκεκριμένα αρώματα έχω χτυπήσει δύο στα δύο. Πέτυχα καπνικά που προσομοιάζουν άριστα αυτό που υπόσχονται, δίνουν την απόλαυση που ήθελα και δεν έχουν μάκα. Το βαμβάκι μετά από 2 ημέρες άτμισμα είναι κατάλευκο!



Αποσυνδεδεμένος johnath

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 12:56 »
Στο smokecentre.gr τα βλέπω και μάλιστα διαθέσιμα σε άρωμα 10ml με 6,90 €

Flavormonks - Tobacco Bastards No. 09 Bourbon
FlavorMonks - Tobacco Bastard No. 13 Cohiba
Flavormonks - Tobacco Bastards No. 17 Dark Fire
FlavorMonks - Tobacco Bastard No. 29 Καφές
FlavorMonks - Tobacco Bastards No. 33 Light Tobacco
Flavormonks - Tobacco Bastards No. 37 Original



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 13:21 »
Έτσι να αρχίσουν να τα φέρνουν τα καταστήματα για να ψωνίζουμε εύκολα από Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 13:35 »
Γιαννη μπραβο για τα υγρα που βρηκες και μιας και μου αρεσουν τα καπνικα θα τιμηθουν..
Απο,τι ειδα υπαρχουν και στο osmoshop ακομα ποιο φθηνα 6€

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 15:45 »
Γιώργο, είχα πολύ καιρό να βρω καπνικό υγρό που δεν είναι νετ και να μου αρέσει τόσο πολύ. Οι γευσοκαλόγεροι έχουν εξομοιώσει πάρα πολύ καλά τις γεύσεις που υπόσχονται να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavormonks - tobacco bastards
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2018, 16:06 »
Καλησπερα thenetpoet,ευχαριστω κ εγω με τη σειρα μου για την παρουσιαση..Μια κ ειμαι κ εγω του καπνικου περισσοτερο,να ρωτησω απο αρωμα που αφηνουν στο χωρο,πως τα πανε??Γιατι,εγω τα υγρα τα χωριζω:
α)ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ--β)ΓΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ   :fight_fryingpan: :fight_fryingpan: :fight_fryingpan:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110473 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet