vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 6 χρήστες
mode plagal, Tazz, camber, Lobotomizer, Jorge, Milarepa

Twitter

Περί "χτυπήματος" συγκριτικό

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 27, 2018, 22:15 »
Με ποιό στήσιμο είδες στον αρμ χτύπημα σταυραετε ή κάποιος άλλος ;
(Χτύπημα σε Τηλέμαχο ποτέ δεν πήρα )
αυτο με καλυπτει: με 40αρι συρματακι,το κοιλ σε υψος λιγο ποιο κατω απο τα βιδακια και το βαμβακι σε σχημα Π μεσα απο τα αυλακια...καθολου εξω ,θελει καλο αφρατεμα ομως να μην εχεις διαρροη...αν δεν παρεις χτυπημα απο αυτο το στησιμο τοτε τα στανταρ μας διαφερουν πολυ...απλα εμενα σαν ατμο μαζι με αλλους 2 με βοηθησαν να πεσω στο 3-6...θεωρω πως αν δεν επεφταν στα χερια μου ακομα 18αρι θα εκανα και με τις τωρινες τιμες θα ετσουζε...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:44 »
Τα mechanics του καθε ατμο παιζουν ρολο.

Αλλο πραγμα να σου κανει ο ατμο το χτυπημα στο λαιμο κουκουναρι και αλλο να περνεις χτυπημα απ τη συσταση του υγρου που ατμιζεις.

Χτυπημα πηρα κατα βαση οταν αυξησα νικοτινη και pg.

Το οτι βλεπουμε review για ατμο και βαζει ο εκαστοτε 3αρα vg και αξιολογει το χτυπημα στο τανκατο :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:52 »
 :hmmm: προσπαθώ να θυμηθώ χτύπημα από τον υιό της Πηνελόπης...
Θυμήθηκα...  χτύπημα από τον Τηλέμαχο πήρα όταν χτύπησε το κουδούνι ο ταχυμεταφορεΦς που μου τον έφερε.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:57 »
Τυχερός είσαι .
Εγώ έλειπα,  πάει η ευκαιρία.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • *
  • 22
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 28, 2018, 00:00 »
:hmmm: προσπαθώ να θυμηθώ χτύπημα από τον υιό της Πηνελόπης...
Θυμήθηκα...  χτύπημα από τον Τηλέμαχο πήρα όταν χτύπησε το κουδούνι ο ταχυμεταφορεΦς που μου τον έφερε.  :tongue_smilie:
xaxaxaxaxaxaxxa

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 28, 2018, 02:04 »
:hmmm: προσπαθώ να θυμηθώ χτύπημα από τον υιό της Πηνελόπης...
Θυμήθηκα...  χτύπημα από τον Τηλέμαχο πήρα όταν χτύπησε το κουδούνι ο ταχυμεταφορεΦς που μου τον έφερε.  :tongue_smilie:
δεν ξερω φιλε μου ποια ειναι τα κριτηρια σου ,ισως να ατμιζεις σουπερ ντουπερ ατμο οσον αφορα το χτυπημα,που ισως να μην εχω δοκιμασει η να μην γνωριζω καν,αλλα τους περισσοτερους, αποσους γνωστους συζητιούνται τους εχω δοκιμασει, και πολλοι ειναι στο συρταρι και ακομα περισσοτεροι ειναι σε αλλα χερια...τι να πω.... επιβιωσαν οι τηλεμαχοι και ο αλφα ,ισως να ειναι τα κριτηρια μου λαθος....η να μην ταιριαζουν με τα δικα σου..

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 28, 2018, 02:24 »
Calix έχεις δοκιμάσει ; 
Σταυραετε και εγω Ίδιο  στησιμο πάντα κάνω 40 σύρμα ss με 3άρι  πυρήνα. 
Γιαυτο  ρωτάω θα με ενδιέφερε να πάρω χτυπημα από το Τηλέμαχο αρμ. 

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 28, 2018, 03:16 »
εκτος απο v4 ολους τους υπολοιπους ναι,,,ικανοποιητικο χτυπημα ,ισως να μην τους εδωσα και αρκετο χρονο αλλα δεν τα βρηκα οσο με τον αλφα και τον αρμεντ...θεωρω οτι καθε ατμοποιητης οσο και εαν ευκολος εαν ειναι ,εχει μια δυσκολια...να βρεις την δικη σου επιλογη στο στησιμο...τον δικο σου αερα ...την δικη σου ροη υγρου....γενικα να βρεις το δικο σου στησιμο.
οσα στησιματα και να σου προτεινω παλι λαθος θα ειμαι...τι να το κανεις αν με καλυπτει εμενα με το 2αρι πιν και 40αρι κανθαλ...αν εσυ δεν μπορεις να ατμισεις πανω απο 1,5 μμ πιν ....(τυχαιο παραδειγμα)
και φυσικα μιλαμε για οριτζιναλ αρμεντ(γιατι ο κλωνος του βγηκε χαλια)...οπως και για τον καλιξ...οχι οτι εχω θεματα με κλωνους απλα ορισμενοι εχουν βγει αποτυχημενα αντιγραφα σε πολλα σημεια

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 28, 2018, 07:50 »
Με τα υγρά της εποχής μας που είναι πάνω απο 50%VG τα περισσότερα και φυσιολογικά σύρματα(όχι mesh):

1.Tηλέμαχοι (με κορυφή χωρίς αντίπαλο τον armed) λόγω flat καμπάνας.Βοηθάει πολύ στο χτύπημα,χάνει πάρα πολύ στην ανάλυση
2.Calix (μέχρι τον 3,ο 4 είναι ανέκδοτο)
3.Alpha Ατμομηχανή

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 28, 2018, 08:17 »
Τί εννοείς ανέκδοτο για τον Calix 4? Εγω σπό τον 4 παίρνω χτήπημα ανάλογο του Τηλέμαχου.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 28, 2018, 08:33 »
Oσο πιο χαμηλά στήσεις το coil στους τηλέμαχους θα πάρεις και μεγαλύτερο χτύπημα.Φυσικά και δεν γνωρίζω πως τον στήνεις αλλά επειδή έχουν περάσει απο τα χέρια μου όλοι οι τηλέμαχοι και οι calix o 4 είναι απλά χειρότερος σε όλα απο τους προηγούμενους(γεύση,χτύπημα,ανάλυση).
Δες την συνέντευξη του γιου του Leo στον kosta44 στο youtube και θα παρατηρήσεις τον kosta44 να διαβάζει σε ένα χαρτί ότι ακριβώς έχω γράψει για τον v4 εδω μέσα στα ανάλογα νήματα.
Οι απαντήσεις του κατασκευαστή για γέλοια όλες...Τουλάχιστον για κάποιον γνώστη,ειδικά το στρώσιμο του ultem με ξεπερνάει :laugh1:
Και επειδή ο v3 είναι ο καθημερινός μου άτμο στην δουλειά σχεδόν ένα χρόνο και τα υγρά που βάζω μέσα είναι στάνταρ έχω νομίζω αρκετά καλό μέτρο σύγκρισης. :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2018, 08:46 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 28, 2018, 08:52 »
Μέτρο σύγκρισης με τους προηγούμενους Calix δεν έχω, αναφέρομαι λοιπόν στην εμπειρία μου προς το παρόν με τον 4 η οποία είναι εξαιρετική, φυσικά όλα είναι και θέμα γούστου του καθενος μας, αλλά για να μην βγούμε off topic κάποια στιγμή μπορούμε να το συνεχίσουμε στο ανάλογο νήμα του Calix v4.  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 28, 2018, 09:21 »
[justify][member=17746]paloukaros[/member], καλημέρα. Ξέρεις τι βλέπω; πως βιάζεσαι να μεγαλώσεις ατμιστικά, κι αυτό δεν είναι κακό αλλά ούτε και καλύτερο του κακού. Οι Τηλέμαχοι πρέπει κάτι να παρουσιάσουν, ε, έχουν χτύπημα. Οι Calix, είχαν πάντα χτύπημα κι αυτοί, δεν ξεφεύγει ούτε ο v4 και μάλιστα μπορεί να δώσει και ανυπόφορο χτύπημα. [/justify]

[justify]Στη συνέντευξη, ο κατασκευαστής αναφέρει σχεδόν τα πάντα, όσο ακόμα κάποιοι πήγαιναν σχολείο πριν γίνουν αντράκια, ακόμα και την επικοινωνία που είχε με τον προμηθευτή των υλικών και μάλιστα μας αποκαλύπτει ακόμα κι όσα δεν γνώριζε ούτε ο ίδιος για τον συγκεκριμένο καθαρισμό σε ultem, (παραπάνω χρόνος, παρατεταμένος χρόνος), πράγμα που ονομάζει και ως “στρώσιμο” των επιμέρους υλικών. [/justify]

[justify]Να δούμε π.χ. αν ο v4 είναι χειρότερος από οποιονδήποτε Τηλέμαχο σε απόδοση; (γεύση, χτύπημα, ανάλυση, ντουμάνι), ή μήπως να δούμε την ενδοοικογενειακή ιστορία των Calix μέχρι τον τόσο χάλια v4; [/justify]




Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 28, 2018, 09:34 »
Aς μιλήσουμε καθαρά για calix που είναι το θέμα διαφωνία μας.Ετσι και αλλιώς με τους τηλέμαχους έχουν αρκετές διαφορές σε όλα.
Σε περιμένω σε όποια ατμοσυνάντηση θες να ξανακάνω αυτό που κάναμε στο Κερατσίνι με πλυμμένο τον calix v4 σου και τον δικό μου v3.Το στήσιμο που θα γίνει κλασσικό 40αρι kanthal 5 σπείρες ανοιχτές ,coil ίσα να φαίνεται πάνω απο την φωλιά και βαμβάκι cotton bacon ίσα ίσα να κλείνει τα λούκια.Τριμπεκοειδές υγρό της επιλογής σου και ας κρίνει άλλη μια φορά ο κόσμος  :thank_you2:

Εγώ έχω βγάλει ήδη τα συμπεράσματα μου ... τώρα αν τα ρίχνει όλα ο κατασκευαστής στο λάθος πλύσιμο του ultem δικαίωμα του...

Α και μην το ξεχάσω 100 η αλεπού αλλά το αλεπουδάκι πρέπει να είναι 101 για να υπάρχει και εξέλιξη ;)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 28, 2018, 11:19 »
Απ την μικρη μου εμπειρία, περί χτυπήματος :  Fodi F2 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos